Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas wakacji?

Wakacje to wyjątkowy czas, który zazwyczaj dostarcza rodzinie wiele radości. Długie i słonecznie dni, piękna pogoda, dostępność świeżych owoców sezonowych, wspólne wyjazdy i atrakcje organizowane w różnych miastach – to wszystko sprawia, że większość z nas ma dobre wspomnienia z latem, a dzieci wręcz nie mogą się już go doczekać. Mimo wszystko,  trzeba pamiętać też, że latem dochodzi też do wielu wypadków, zaginięć czy innych nieprzyjemnych sytuacji, których rodziny wolałyby za wszelką cenę uniknąć. W tym artykule podpowiemy, co zrobić, aby podczas wakacji wyeliminować większość niebezpieczeństw. Przeczytajcie poradnik przeznaczony dla odpowiedzialnych rodziców.

Bezpieczna podróż – o co należy zadbać?

 Wszyscy chyba pamiętamy historię filmowego Kevina, który aż dwukrotnie został sam w domu z powodu nieuwagi swoich rodziców! Chociaż filmowe zdarzenia mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, dobrze jest uważać na swoje dzieci we wszystkich miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi – zwłaszcza na lotniskach oraz na dworcach. Małych dzieci najlepiej nie spuszczać z oka nawet na chwilę, a w miarę możliwości najlepiej trzymać w wózku. Jak radzić sobie z dziećmi, które uwielbiają samowolnie oddalać się o rodziców i ginąć w tłumie? Tutaj nieoceniony będzie smartwatch dla dziecka. Szczególnie może się przydać model z funkcją  lokalizacji i alarmu włączanego w sytuacji, gdy dziecko wyjdzie poza wyznaczoną strefę. Tak właśnie działa smartWatch ART Watch Phone Kids SGPS-03B.

Oprócz wszystkich funkcji, które dają poczucie bezpieczeństwa rodzicom, są też elementy przydatne dla dziecka – praktyczna latarka LED oraz proste gry. W przypadku starszych dzieci w wieku szkolnym, wiadomo, że zamiast dziecięcego produktu, należałoby kupić taki, jak dla dorosłych. Możliwość kontaktu to zatem jedna z największych zalet posiadania telefonu komórkowego przez starsze dzieci. W zamieszaniu zawsze łatwo się odnaleźć, mogąc do kogoś zadzwonić! Do małych, dziecięcych rąk, najlepsze będą zatem modele o małych gabarytach. W tej roli sprawdzi się telefon mniejszy niż 5 cali. Wśród takich bardzo dobrą opcją wydaje się Samsung Galaxy A3.

Podczas podroży, niezależnie od środka transportu zawsze należy mieć na uwadze, czy dziecko ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Istotny jest zresztą nie tylko fakt zapięcia, ale także to, żeby było to zrobione prawidłowo. W fotelikach dziecięcych często rodzice pozostawiają pasy zbyt luźne, żeby dziecko było wygodniej. Nie można tego robić, ponieważ zbyt luźno zapięty pas nie zapewni odpowiedniej ochrony!

Przy starcie samolotu ważne jest, żeby dziecko przełykało ślinę i tym samym - nie miało nieprzyjemnego uczucia zatkanych uszu. Dla niemowlaków moment startu będzie odpowiedni do napicia się z butelki mleka lub wody, dla nieco starszych - idealne będą pastylki do ssania lub gumy do żucia.

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka podczas wakacji?

Choroby i urazy nigdy nie są czymś, co daje się zaplanować. Dlatego, żeby nie dać się zaskoczyć niespodziewanej sytuacji i nie popaść w panikę, należy być dobrze wyposażonym i gotowym na prawie każdą ewentualność. Podczas wyjazdu powinna nam towarzyszyć apteczka.

Co powinno się w niej znajdować? Przede wszystkim, należy zadbać o artykuły pierwszej potrzeby, takie, jak środki przeciwbólowe, plastry, bandaże oraz woda utleniona. To co najczęściej zdarza się podczas wakacji, to niegroźne upadki oraz skaleczenia. Na tym jednak nie koniec. W apteczce powinny znaleźć się także środki łagodzące ukąszenia na wypadek starcia z całą eskadrą wygłodniałych komarów. Jeśli spodziewamy się, że małe dziecko będzie ząbkować, należy mieć także zapas maści łagodzącej. Wśród niezbędnych przedmiotów trzeba wymienić także krem do opalania z filtrem i ewentualnie krem na poparzenia słoneczne, jeśli będzie potrzebny.

Będąc na wyjeździe, często bywamy w miejscach publicznych, gdzie przewija się wiele osób, a co za tym idzie - wiele zarazków. Jeśli nie mamy możliwości regularnego mycia rąk, najlepiej regularnie czyścić je za pomocą nasączanych chusteczek lub specjalnego żelu antybakteryjnego.

Warto też wspomnieć o sprawach formalnych. Wyjeżdżając do dowolnego kraju Unii Europejskiej, powinniśmy mieć ze sobą kartę EKUZ. Poza tym ważne jest, abyśmy mieli ubezpieczenie zdrowotne. Na wyjazdach zorganizowanych przez biura podroży, wszyscy uczestnicy automatycznie podlegają ubezpieczeniu, które jest wliczone w cenę. Natomiast gdy organizujemy wczasy samodzielnie, to na nas spoczywa także obowiązek wykupienia ubezpieczenia dla całej rodziny na czas trwania wyjazdu. Jadąc do wielu egzotycznych krajów, mamy też obowiązek wykonania wyznaczonych szczepień ochronnych.

Na wszelki wypadek, warto także ukończyć kurs pierwszej pomocy, który umożliwi uratowanie życia w ekstremalnych sytuacjach.

Wyprawa nad wodę – specjalne środki ostrożności

Morskie wybrzeża, jeziora, sztuczne zalewy, rzeki – wszystkie zbiorniki wodne przyciągają rodziny zainteresowane opalaniem się na plaży, kopaniem w piasku oraz kąpielą. W tej formie wypoczynku nie ma nic złego. Jednak w pełni bezpiecznie możemy poczuć się jedynie pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, przed wyjazdem powinniśmy zgromadzić komplet informacji na temat miejsca docelowego. Jeśli decydujemy się na pobyt nad wodą, powinniśmy wiedzieć jak wygląda linia brzegowa i jak szybko woda robi się głęboka. Należy także dowiedzieć się, czy wybrane przez nas kąpielisko jest objęte nadzorem ratownika. Już będąc na miejscu, dobrze jest śledzić warunki danego dnia. Bardzo pomocna w tym wypadku będzie stacja pogody, która nie tylko wskaże temperaturę, ale także siłę wiatru, opady. Ponadto należy zapoznać się z system specjalnych flag informujących, czy w danym dniu można się kąpać czy jednak jest niebezpiecznie ze względu na zbyt duże fale. W żadnym wypadku dzieci, nawet te starsze, nie powinny kąpać się bez nadzoru osób dorosłych!

Bezpieczeństwo w domu

Czasami nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, ale narazić swoje dzieci na niebezpieczeństwo. Gdy starsze dzieci zostają same w domu, lub młodsze pod opieką dziadków, nigdy nie wiadomo, co przyjdzie im do głowy. Dlatego nawet własne mieszkanie lub dom warto mieć pod specjalnym nadzorem. Nieraz  dzieci mają wakacje, a rodzice chodzą w tym samym czasie do pracy, co bywa niekomfortową sytuacją. Są jednak sposoby na zachowanie kontroli. Na pewno przyda się tu kamera IP lub nawet system kilku takich kamer z poglądem online.  Większość kamer współpracuje ze specjalnymi aplikacjami na smartfony, więc mamy do dyspozycji podgląd z dowolnego punktu, a także specjalne powiadomienia w przypadku pojawienia się pewnych niepokojących zdarzeń. Może też się zdarzyć sytuacja, w której będziemy zmuszeni zostawić dziecko w innym pomieszczeniu na godzinę lub dwie z powodu jakiejś pilnej pracy do wykonania. Tutaj nieocenioną pomoc stanowi niania elektroniczna wyposażona w kamerę.

Bezpieczeństwo dzieci jest ogromnie ważne i na szczęście wiele nowych technologii potrafi je zapewnić.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel