Jak zadbać o ubrania? Przegląd przydatnych urządzeń

Jeśli już inwestujemy w swoją garderobę, warto, oprócz wyboru odpowiednich ubrań, zastanowić się także nad tym, jak o nie zadbać. Nie ma nic gorszego niż zniszczenie drogich kreacji przez swoją nieroztropność albo niewiedzę. Wszelkie błędy wiązane z praniem czy prasowaniem odzieży mogą okazać się naprawdę bardzo kosztowne. Dlatego prócz kompletowania ubrań, warto zastanowić się także nad skompletowaniem urządzeń, które jak najdłużej pozwolą cieszyć się ich kolorem, rozmiarem czy delikatnością tkaniny. W tym artykule doradzamy, jakie sprzęty powinny znajdować się w naszym domu, jeśli chcemy być spokojni o to, że nasze ubrania nie zniszczą się w ciągu najbliższych kilku lat.


Pranie delikatnych tkanin

Pranie to tak pospolita czynność, że często w ogóle nie przywiązujemy do niej wagi, traktując jako coś naturalnego i oczywistego. Tymczasem nieumiejętne korzystanie z pralki może doprowadzić do niszczenia drogich ubrań. Dlatego warto uważnie patrzyć na oznaczenia na metkach, aby prać tkaniny w odpowiedniej temperaturze, a także oddzielać farbujące tkaniny od jasnych ubrań. Na tych podstawach jednak nie koniec. Bardzo istotne jest, jakiego urządzenia używamy do prania. Wybierając pralkę, nie należy patrzeć tylko na wielkość bębna, ale także konstrukcję i użyteczne funkcje. Zaawansowana technologicznie pralka to przydatna inwestycja. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest BEKO WMX 61243 PL PTLB2. Cechą charakterystyczną jest bęben AquaWave, gwarantujący skuteczne i delikatne pranie. Kaszmirowy sweter czy jedwabna bluzka nie mechacą się i nie zaciągają nitek. Nowy wzór bębna zapewnia ochronę delikatnych tkanin, które mogą gładko przemieszczać się w bębnie nad poziomem otworów odpływowych, dzięki czemu nie unikamy wyszarpnięcia tkaniny przez otwór podczas odwirowywania prania. Bardzo przydatna jest także Funkcja Pupil. To sprawdzony sposób na znacznie efektywniejsze pranie odzieży, która weszła w kontakt z sierścią. Pranie odbywa się w podgrzanej wodzie, która skutecznie rozluźnia włókna tkanin, a po nim następuje wielokrotne płukanie i odwirowywanie, tak, by pozbyć się z ubrań każdego pyłku i niechcianego włosa. Mamy tu także program Delikatne 20, stworzony z myślą o delikatnych bawełnianych ubraniach, które powinny być specjalnie chronione je przed zniszczeniem. Jest tu także program do radzenia sobie ze szczególnie uporczywymi plamami. Zapewnia doskonałe rezultaty, usuwając 24 rodzaje plam już w 40 stopniach, w ciągu zaledwie 40 minut. Jeśli chodzi o pranie wełny, skuteczność zapewnia tutaj certyfikat Woolmark.Kolejny model godny uwagi to SAMSUNG WW80K6414QX/EO. Pralka wykorzystuje technologię Eco Bubble, zapewniającą najwyższą skuteczność delikatnego prania, z najmniejszym możliwym zużyciem energii. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także AddWash, czyli możliwość dodawania kolejnych ubrań na każdym etapie prania, po włączeniu i rozpoczęciu cyklu. Najbardziej uporczywe plamy, których nie uda się doprać w innej pralce, tu możemy wywabić, korzystając z funkcji aktywnej piany. Jeszcze przed rozpoczęciem cyklu prania, dodatkowa faza namaczania sprawia, że aktywne bąbelki zmiękczają zabrudzenia, czyniąc je łatwiejszymi do usunięcia. Bąbelki penetrują włókna tkanin, rozpuszczając przyczepiony do nich brud. Skutecznie usuwają ślady po krwi, kakao, tłuszczu, owsiance, herbacie, winie, pomidorach, ołówku, błocie, szmince i trawie.


Odpowiednie żelazko na wagę złota

Tanie żelazko to prosty sposób na oszczędność, a także zniszczenie swoich ubrań. Podobnie jak prostownica może niszczyć włosy, tak rozgrzane żelazko może uszkodzić delikatną tkaninę. Jeśli w Twojej szafie nie brakuje klasycznej mody – koszul, bluzek, żakietów, a prasowanie jest codziennością posiadanie odpowiedniego żelazka będzie niezbędne. Inwestując w porządny sprzęt, nie tylko unikniemy zniszczenia ubrania, ale też znacznie łatwiej poradzimy sobie z wszelkimi zagnieceniami także na zasłonach czy pościeli. Dobrym wyborem będzie na przykład żelazko BRAUN TS755A TexStyle 7. Najgłębsze zagniecenia usunie imponująco silny wyrzut pary do 200 g / min w poziomie i pionie. Moc 2400 W oraz 3 aktywne obszary pary sprawią, że wszelkie nierówności zostaną precyzyjnie wygładzone. Żelazko TexStyle 7 posiada także system automatycznego wyłączenia zapewniający bezpieczeństwo pracy oraz oszczędność energii. Automatyczny wyłącznik aktywuje się po 8 minutach w pozycji pionowej lub po 30 sekundach w pozycji poziomej, chroniąc prasowane ubrania przed ewentualnym przypaleniem.

Kolejny zaawansowany technologicznie produkt to żelazko PHILIPS PerfectCare Azur GC4928/30. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwą rewolucją, bo ten model jest wyjątkowo skuteczny, nawet w rękach osoby, która z prasowaniem do tej pory nie miała zbyt wiele wspólnego. Wszystko dzięki technologii Optimal Temp. Doskonałe rezultaty osiąga się bez konieczności regulacji temperatury. Inteligentny procesor automatycznie ustawia odpowiednią temperaturę do konkretnej tkaniny, a technologia HeatFlow reguluje odpowiednie proporcje pary i temperatury. W ten sposób, żelazko nigdy nie będzie za gorące ani zbyt zimne. Wyjątkową skuteczność tego żelazka potwierdziły zresztą testy przeprowadzone przez niezależne instytuty z branży tekstylnej, takie jak DWI, IWTO i Woolmark.Przydatnym dodatkiem do żelazka jest parownica do ubrań. Korzystając z tego urządzenia, będziemy mogli wygładzić pogniecione ubrania wiszące na wieszaku, bez potrzeby rozstawiania deski do prasowania, co jest szczególnie wygodne, gdy nie mamy na to czasu lub miejsca. Parownica błyskawicznie się nagrzewa i - co ważne - gorąca para zabija do 99,9% bakterii na ubraniach, dzięki czemu odzież można rzadziej prać lub czyścić chemicznie.

Zaawansowana pralka czy nowoczesne żelazko to urządzenia, które nie należą do najtańszych. Jest też jedno proste i tanie rozwiązanie, które jednak potrafi być niezastąpione w pewnych sytuacjach. Mowa o golarce do odzieży, która doskonale radzi sobie. Elektryczna golarka do ubrań  zalicza się do tych pożytecznych drobiazgów, które każdy wielbiciel dzianin z pewnością doceni. Nawet najporządniejszy sweter z kaszmiru może się zużyć, co wcale nie oznacza, że to już koniec i nigdy więcej go nie założymy. Dzięki golarce, każdy sfatygowany sweter możemy przywrócić do dobrego stanu, wycinając wystające kłaczki na tej samej zasadzie, co męski zarost.


Maszyna do szycia

Nasi rodzice znacznie częściej znajdowali czas i ochotę na samodzielnie tworzenie i przerabianie ubrań, niż ma to miejsce w tej chwili. Posiadanie w domu maszyny do szycia i regularne korzystanie z niej, można porównać do korzystania  płyt winylowych w erze muzyki cyfrowej. Takie rozwiązanie ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę – szyjąc samemu dla siebie mamy absolutną pewność, że kreacje będą oryginalne, wyjątkowe i perfekcyjnie dopasowane (bo szyte na mirę). A to już atrakcyjna alternatywa dla ubrań z sieciówek. Za dobrą maszynę do szycia zapłacimy między 500 a 1000 zł.Poszczególne modele różnią się ilością dostępnych ściegów oraz sposobem ich wybierania. W mechanicznych maszynach do szycia, ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła, a w komputerowych - za pomocą przycisków. Dodatkowo, w maszynach komputerowych mamy ekran, który informuje nas o wybranym programie, o optymalnych parametrach wybranego ściegu, a także podpowiada jaką stopkę zastosować do wybranego ściegu. Pod względem stopek, także mamy duże różnie pomiędzy poszczególnymi modelami. Na przykład, maszyna do szycia Łucznik Laura 555 dysponuje 3 stopkami – uniwersalną oraz do obrzucania dziurek i do wszywania zamków błyskawicznych. Nieco droższa maszyna do szycia HUSQVARNA E20 oferuje aż 7 różnych możliwości!

Zapełnienie swojej szafy ulubionymi ubraniami ze sklepu to tylko połowa drogi do tego, aby mieć co na siebie włożyć. Znacznie ważniejsze od okazjonalnych zakupów jest codzienne dbanie o to, aby ubrania wyglądały jak nowe przez bardzo długi czas. To nie jest proste, bo nasz ubiór narażony jest na rozmaite niebezpieczeństwa. Na szczęście bardzo wiele z nich możemy zażegnać, inwestując w odpowiedni sprzęt. Kilka domowych urządzeń kupionych zawczasu może sprawić, że ubiór będzie idealny przez wiele lat.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel