Jak zamienić domowy salon w salę kinową? Wybór telewizora i akcesoriów

Wolny wieczór przed telewizorem? Brzmi nieźle! Oczywiście, najlepiej w jakości 4k! Dodatkowo, w 2018 roku czeka nas kolejny pretekst do wymiany telewizora – Mistrzostwa Świata w Rosji, na których zagrają biało-czerwoni! Zatem powodów do zorganizowania sobie komfortowego oglądania znajdzie się całkiem sporo, niezależnie od tego, czy interesują nas filmy, seriale, sport czy wirtualna rozgrywka.


Zmiany na rynku TV – co warto wiedzieć?

Liczby są nieubłagane i mówią nam bardzo dużo o rynku telewizorów i tym, jak dynamicznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu wymienialiśmy stare telewizory plazmowe na LED i LCD o rozdzielczości Full HD, a sprzedawcy przekonywali nas do inwestowania w technologię 3D. Obecnie na półkach dominują telewizory 4K Ultra HD, a opcja 3D to już rzadkość. Jeśli możemy mówić o jakichś trendach, które są stałe, to z pewnością rosnące wymiary ekranów. Dziś do salonu rzadko kupujmy telewizor mniejszy niż 49 cali, chyba, że mowa o naprawdę małym mieszkaniu lub drugim telewizorze do użytku w sypialni albo w kuchni. W wielu przypadkach przestały nas nawet ograniczać rozmiary mebli, bo coraz częściej telewizory wieszamy na ścianie.Co zatem warto teraz kupić, żeby za kilka lat nie żałować tej inwestycji?

Przede wszystkim, należy postawić na maksymalną rozdzielczość (Ultra HD) oraz odpowiednio duży wyświetlacz. Coraz częściej nadawane programy są dostosowane właśnie do dużych powierzchni, więc na małym telewizorze nie zobaczymy na przykład paska z informacjami ani innych elementów o mniejszych rozmiarach. Poza tym, różnice w cenie między podobnymi modelami mierzącymi na przykład 46 i 50 cali są naprawdę znikome, więc już lepiej postawić na nieco większe gabaryty i w pełni cieszyć się doskonałym obrazem.

Poza tym, standardem są oczywiście funkcje smart, oparte na dostępnie do internetu, a co za tym idzie - mediów społecznościowych, serwisów streamingowych, gier czy innych aplikacji. Producenci telewizorów proponują tutaj różne rozwiązania. Bardzo popularne są telewizory oparte na systemie Android (Android TV), do którego większość użytkowników jest przecież przyzwyczajona z racji używania smartfonów i tabletów. Te preferuje przede wszystkim Sony i Philips. Jest jednak szereg innych opcji. Przykładowo, telewizory LG oparte są na systemie operacyjnym WebOS, Samsung  produkuje telewizory Tizen, a Panasonic - FireFoxOS.

Który z systemów sprawdza się najlepiej? Tutaj zdania są podzielone, bo opinie są zawsze subiektywne i uzależnione od przyzwyczajeń użytkowników. Trudno kierować się recenzjami innych, lepiej wyrobić sobie własne zdanie podczas testów chociażby w sklepie albo u znajomych, którzy posiadają podobny telewizor do tego, który sami chcemy mieć. To da wyobrażenie o tym, czy dany system jest dla nas intuicyjny czy nie. Druga sprawa zdecydowanie godna sprawdzenia przez zakupem, to lista konkretnych aplikacji obsługiwanych przez określony rodzaj smart TV. Jeśli mamy listę konkretnych funkcji czy serwisów, które nas interesują jak Filmbox, Netflix czy TVN Player, najlepiej zawczasu sprawdzić czy wybrany telewizor będzie zapewniał do nich dostęp.Zakrzywiony ekran – czy to się opłaca?

Telewizory z zakrzywionym ekranem trudno już rozpatrywać w kategorii nowości i technologicznej ciekawostki. Te mają już stabilną pozycję i pewne grono zadowolonych odbiorców. Zamysł sam w obie jest ciekawy i sprawdza się dobrze – oglądając dowolny program na takim telewizorze faktycznie mamy wrażenie, jakby obraz otaczał nas z każdej strony. Technologię z powodzeniem wykorzystuje Samsung, czyniąc z niej znak rozpoznawczy, jak chociażby podświetlenie Ambilight w telewizorach Philips. Warto dodać że nie jest to opcja zarezerwowana wyłącznie dla drogich telewizorów. Zakrzywiony ekran możemy mieć nawet w TV w cenie poniżej 3000 zł. Nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości takie telewizory miały zdominować rynek, ale stanowią ciekawą alternatywę dla tych, którzy są znudzeni tradycyjnym oglądaniem.


Telewizor to nie wszystko

Posiadanie dobrego telewizora to jeszcze nie wszystko, czego potrzebujemy, żeby poczuć się jak na sali kinowej. Potrzebujemy jeszcze sprzętu który pozwoli odtworzyć treści, które nas interesują oraz zapewni realistyczny, przestrzenny dźwięk. To właśnie zadanie kina domowego. Kino domowe to zestaw urządzeń audio i wideo służący do oglądania filmów i słuchania muzyki. Składa się z odtwarzacza, amplitunera (lub jednego urządzenia łączące oba) oraz zestawu głośników. Często zestaw to tylko głośniki i amplituner, ponieważ odtwarzanie może się odbywać za pośrednictwem funkcji smart. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kupowanie gotowego zintegrowanego zestawu, ale jeśli chcemy można także nabyć wszystkie elementy osobno. Niemniej w tej drugiej sytuacji niezbędna będzie wiedza, aby wybrać odpowiedni sprzęt i właściwie ustawić go w pomieszczeniu.Kino domowe – jak to działa?

Patrząc na produkty z tej kategorii szybko dostrzeżemy że najczęściej dzielą się na dwa rodzaje – w specyfikacji znajdziemy cyfry 5.1 lub 7.1. Co to oznacza? Pierwsza z cyfr informuje o liczbie pełnozakresowych kanałów audio w systemie (pełnozakresowy, czyli obsługujący pełen zakres częstotliwości dźwiękowych, od basu do wysokich tonów). W przypadku systemu 5.1, oznacza to dwie przednie kolumny głośnikowe, jeden głośnik kanału centralnego oraz dwie boczne efektowe kolumny głośnikowe. W systemie 7.1 mamy jeszcze dwa dodatkowe głośniki z tyłu.

Każdy z elementów kina domowego ma przypisaną konkretną funkcję. Przednie głośniki, które zazwyczaj są podstawą systemu, obsługującą większość efektów dźwiękowych i część dialogów. Centralny głośnik odpowiada za odtwarzanie dialogów dlatego zwykle jest umieszczany bezpośrednio pod lub nad ekranem. Głośniki efektowe, jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za dźwięki otoczenia lub efekty, które z założenia mają otaczać widza. Subwoofer obsługuje większość uderzeń i „grzmotów” nagranych na ścieżce dźwiękowej.

Oczywiście, im bardziej rozbudowany zestaw i większa moc głośników, tym wyższa jest cena kina domowego. Niemniej jednak, nie są to jedyne elementy, które należy brać pod uwagę. Dobrze jest uwzględnić także liczbę wyjść HDMI, bo to ona definiuje ile urządzeń będziemy mogli podłączyć do kina domowego, aby uzyskać źródło sygnału. Oczywiście, im jest ich więcej tym lepiej, bo będziemy bardziej elastyczni, mając do wyboru przykładowo dekoder, konsolę i odtwarzacz Blu-Ray. Na rynku dominują zestawy posiadające 4-6 wejść, więc raczej nie będzie z tym problemu, jedynie w starszych modelach może być gorzej pod tym względem. Bardzo przydaje się także łączność Wi-Fi.

Na koniec, warto także wspomnieć o obsługiwanych formatach dźwięku. Im więcej jest w stanie dekodować zestaw kina domowego, tym lepiej. Najpopularniejsze formaty to obecnie Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos czy DTS HD.

Skoro mamy już idealny telewizor, doskonałe głośniki odpowiednio rozlokowane po całym pomieszczeniu, oraz odpowiednie urządzenia do odtwarzania tego, co nas interesuje, pozostaje tylko zadbać o odpowiednie nastrojowe oświetlenie. Mając tyle zaawansowanych technologicznie urządzeń, możemy pokusić się także o inteligentne żarówki. Takie oświetlenie będziemy mogli kontrolować z poziomu smartfona i nie tylko włączać i wyłączać nie wstając z kanapy, ale również zmieniać płynnie natężenie i barwę światła!


powrót