Jak zeskanować dokument? Jakie są rodzaje skanerów i jaki wybrać?

Skanowanie dokumentów bardzo się przydaje w wielu sytuacjach – czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Wiele procedur urzędowych związanych z zawieraniem umów, księgowością czy generowaniem oświadczeń i zaświadczeń może funkcjonować w wersji cyfrowej. To duże ułatwienie, gdy nie musimy każdego dokumentu drukować na fizycznym nośniku i osobiście doręczać czy wysyłać pocztą. Elektroniczny obieg dokumentów to także ekologia. Nie ma bowiem sensu zużywać ton papieru, gdy dokumenty można szybciej i łatwiej wysłać mailem. Warunkiem jest jednak możliwość skanowania, czyli zamienienia drukowanego dokumentu na cyfrowy format PDF. A jak najszybciej go zeskanować? Jaki skaner wybrać?


Jak zrobić skan dokumentu?


Kartkę papieru umieszczamy w skanerze, uruchamiamy proces skanowania i następnie możemy ujrzeć na ekranie komputera dokument w formie pliku. Brzmi prosto? Pewnie, że tak. Niemniej jednak należy uwzględnić jeszcze kilka niuansów. To, jaki skaner wybierzemy, wpływa na sposób przesyłania pliku. Ten może być transferowany przez USB, jeśli skaner i komputer są połączone kablem lub przez Wi-Fi – jeśli podłączymy skaner i komputer do tej samej sieci. Wiele skanerów ma też opcję przesyłania zeskanowanego pliku na wybrany adres e-mail.


Jak skanować dokument?


Co więcej, przy skanowaniu należy także pamiętać, żeby umieścić dokument w odpowiedni sposób. Karta papieru powinna leżeć prosto i nieruchomo, a także być ustawiona odpowiednią stroną – w przypadku gdy mamy do czynienia ze skanerem bez opcji skanowania dwustronnego. Istotne mogą być także parametry. Operując ustawieniami rozdzielczości, kontrastu i jasności wpływamy na to, czy dokument będzie czytelny oraz jak duża będzie waga pliku. Oczywiście, im dokument bardziej szczegółowy, tym większy plik powstanie w wyniku skanowania.


Zatem mimo wszystko skanowanie dokumentów wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie mieliśmy okazji skanować dokumentów w domu, często czas na naukę przychodzi podczas pierwszych dni pracy biurowej.


Najlepsze skanery – rodzaje urządzeń


Przeglądając asortyment w sklepach, można się natknąć na różne rodzaje skanerów. Gdyby chcieć podzielić je na kategorie, moglibyśmy wyróżnić:Żeby wiedzieć, jaki rodzaj skanera wybrać, warto znać różnice między nimi.


  • Skanery działające jako osobne urządzenia przez wielu użytkowników uważane są za najwygodniejsze w obsłudze. Dokumenty w rozmiarze A4 łatwo umieścić pod pokrywą, nie przesuwają się podczas skanowania, a generowane pliki mogą mieć bardzo wysoką rozdzielczość. Trudno jednak nie dostrzec podstawowej wady, jaką są gabaryty. Na osobny skaner potrzeba dodatkowe miejsca na biurku czy na blacie.


  • Z tego powodu często wybieranym rozwiązaniem jest urządzenie wielofunkcyjne. Gdy potrzebujemy drukarki, lepiej jest zapłacić trochę więcej i mieć jednocześnie możliwość kopiowania i skanowania plików. Za tą opcją, oprócz oszczędności miejsca, przemawia oszczędność pieniędzy. Wszechstronność ma jednak swoją cenę – jakość skanów może być wystarczająca dla plików tekstowych, zwłaszcza czarno-białych, ale już niewystarczająca dla zdjęć.


  • Trzecie rozwiązanie to kompaktowe skanery, które prawie nie zajmują miejsca. Używanie ich jest trochę trudniejsze niż standardowych za to doskonale współpracują z urządzeniami mobilnymi.


Trzeba zatem chwilę się zastanowić, zanim wybierzemy idealny skaner. Ranking produktów powinien nakierować Was na optymalny wybór.Jaki skaner kupić? Ranking 2021


Szukając dobrego skanera, powinno się wziąć pod uwagę jego najważniejsze parametry, czyli:


  • rozdzielczość,
  • szybkość skanowania,
  • obsługiwane formaty plików,
  • sposób łączności z innymi urządzeniami.


Kierując się tymi kryteriami, a także ceną i opiniami, przygotowaliśmy ranking różnych skanerów, które warto polecić.


Skaner EPSON Perfection V19

Niedrogi, płaski skaner podłączany przez USB. Ma także wbudowany stojak, dzięki któremu można postawić go w pionie. Zeskanowanie strony w kolorze zajmuje mu ok. 30 sekund, a strony czarno-białej – 12 sekund.


Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075

Niedrogi sprzęt na bazie atramentowej drukarki. Skanuje w rozdzielczości 1200 dpi, a z komputerem łączy się przez USB lub przez Wi-Fi.


Urządzenie wielofunkcyjne BROTHER DCP-1622WE

To, dla odmiany, drukarka laserowa z funkcją skanowania. Sprzęt droższy w zakupie, ale zdecydowanie tańszy w eksploatacji, zwłaszcza jeśli drukujemy dużo. Skanuje z rozdzielczością 600×1200 dpi.


Skaner przenośny EPSON WorkForce DS-360W

To przykład najbardziej kompaktowego urządzenia do skanowania. Można używać go w dowolnym miejscu – i to bez zasilania. Skanuje dokumenty na komputery, tablety i smartfony. Do tego imponuje szybkością – do 25 stron na minutę! To nowoczesne urządzenie automatycznie obraca obrazy, poprawia kolory, rozpoznaje kody kreskowe i wygładza krawędzie. Waży zaledwie 1,3 kg. Cena sprzętu to ponad 1500 zł.


Skaner EPSON WorkForce DS-870

To najlepsza opcja do dużego biura, gdzie dokumenty są skanowane na masową skalę. Mamy tutaj wbudowany automatyczny podajnik na 100 arkuszy, a w ciągu minuty można zeskanować aż 65 stron! Ma też aktywny system rolek separujących, zapobiegający podawaniu podwójnych arkuszy.


Jak zeskanować dokument za pomocą smartfona?


Chociaż używanie skanera to najlepszy sposób na dobrą jakość cyfrowych dokumentów, może się okazać, że w niektórych sytuacjach wystarczy zwykły smartfon. Korzystając z odpowiedniej aplikacji w telefonie, można wykonywać zdjęcia, które następnie zostaną zamienione na skany i zapisane w pamięci urządzenia lub wysłane mailem. Czy to rozwiązanie się opłaca? Tak, ale tylko sporadycznie.


Trzeba mieć bowiem świadomość, że jakość skanu jest uzależniona od wielu czynników. Kluczowa jest jakość zdjęcia. Tu oczywiście ma znaczenie wbudowany aparat, ale w większym stopniu odpowiednie oświetlenie, kadrowanie, czy ostrość. Nie zawsze robiąc zdjęcie „z ręki”, jesteśmy w stanie utrzymać telefon nieruchomo. Na pocieszenie pozostaje fakt, że już w samej aplikacji możemy zawsze przyciąć zdjęcie, a także zmienić parametry związane z kontrastem czy naświetleniem. Da się zatem osiągnąć zadowalającą jakość, ale kosztem czasu, jaki poświęcimy na odpowiednie przygotowanie i obróbkę. Zatem, chociaż ten sposób jest darmowy, trudno porównywać go z prawdziwym skanowanie, za pomocą odpowiednich urządzeń.


Skanowanie dokumentów na pewno ułatwia nam życie. Warto zatem mieć odpowiedni sprzęt, który sprawi, że czynność będzie prosta i bezproblemowa. Im częściej będziemy potrzebować skanów, tym szybciej docenimy wygodę i szybkość działania urządzenia.


Zajrzyj te do artykułu o tym, jak drukować dokumenty za pomocą telefonu.


Zobacz więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Ranking drukarek laserowych – wielofunkcyjnych i nie tylko! Ranking drukarek laserowych – wielofunkcyjnych i nie tylko!

Od lat wiadomo, że w przypadku dużej liczby wydruków to druk laserowy jest znacznie tańszy niż atrament. Dlatego warto przeczytać ranking drukarek laserowych. Ta technologia bardzo dobrze sprawdza się przy wydruku wszelkiego rodzaju dokumentów i w domu, i w biurze. Zastanawiasz się, jaką drukarkę laserową wybrać? Zobacz nas poradnik.

Więcej

Jaka drukarka do zdjęć będzie najlepsza? Od czego zależy wybór? Jaka drukarka do zdjęć będzie najlepsza? Od czego zależy wybór?

Jak jednak drukować zdjęcia – bez wychodzenia z domu, a przy tym niedrogo? Niezbędny jest zakup odpowiedniej drukarki.

Więcej

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest? Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?

Więcej

Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego? Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego?

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.

Więcej

Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko! Ranking drukarek laserowych 2020 – do domu i nie tylko!

Drukarki laserowe są obecnie znacznie tańsze niż kilka lat temu. Z tego powodu coraz częściej bierze się je pod uwagę nie tylko jako sprzęt typowo biurowy, ale również do zastosowań domowych. Jaka drukarka laserowa będzie dobrym zakupem?

Więcej

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021 Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.

Więcej

Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać? I jak sprawdzić RAM w komputerze? Co to jest pamięć RAM? Jaką wybrać? I jak sprawdzić RAM w komputerze?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów podawanych w specyfikacji wielu urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. Wielkość i rodzaj pamięci RAM podaje się jako ważny aspekt wpływający na wydajność sprzętu – obok procesora czy karty graficznej. Co to jest pamięć RAM? Na co konkretnie wpływa?

Więcej

Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura? Jak wybrać serwer NAS do domu albo do małego biura?

Serwer NAS pozwala bezpiecznie przechowywać pliki i umożliwia dostęp do nich z każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Może być także częścią domowego monitoringu, koordynując pracę kamer IP. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego serwera do domu lub małego biura?

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]