Jak zmienić rozszerzenie pliku na Windows 10?

Wiedza na temat tego, jak zmienić rozszerzenie pliku, należy do grona podstawowych umiejętności, potrzebnych każdego dnia. W przypadku użytkowników systemu Microsoft Windows 10 sprawa jest bardzo prosta. Omówimy więc zmianę formatu oraz powiemy, czym format pliku tak naprawdę jest i do czego służy. Przedstawimy też kilka przydatnych trików, które z pewnością przydadzą Ci się w codziennej pracy. Zaczynajmy!

Jak zmienić rozszerzenie pliku?


Czym jest rozszerzenie pliku?


Rozszerzenie pliku to ciąg znaków, który widzimy po nazwie pliku. Rozszerzenie informuje nas o formacie pliku. Format z kolei określa jego rodzaj oraz sugeruje, za pomocą jakich programów mo-żemy otworzyć dany plik. Przykładowo rozszerzenia png, jpg czy jpeg oznaczają rastrowy plik gra-ficzny. Otworzymy go za pomocą najpopularniejszych programów graficznych (w tym darmowego w systemie Windows i znanego wszystkim Painta). Pliki mp3 i wav to pliki dźwiękowe – utwory mu-zyczne, podcasty i inne ścieżki. Znając rozszerzenie nazwy pliku, znamy też format, w jakim został zapisany, i wiemy, jaki program będzie nam potrzebny.


Rozszerzenie jest zawsze poprzedzone kropką (jeśli kropek w nazwie jest więcej, rozszerzenie znajduje się po ostatniej z nich). Nazwa pliku może więc wyglądać tak: formularz_osobowy.pdf lub muzyka.filmowa.mp3.


Jak sprawdzić rozszerzenie pliku w Windows 10?


Zanim przejdziemy do tego, jak zmienić rozszerzenie pliku, powinniśmy omówić, jak w ogóle je od-kryć. W domyślnym podglądzie, tuż pod ikoną, deweloperzy Microsoft postanowili bowiem ukryć rozszerzenie. Powodem były prawdopodobnie względy estetyczne. Problem można dosyć łatwo rozwiązać i to na kilka sposobów.


Żeby sprawdzić format pliku w Windows 10:

  • kliknij ikonę interesującego Cię pliku tak, by się podświetliła, a następnie skieruj na nią kur-sor myszy – w małym oknie dialogowym powinna wyświetlić się informacja o rodzaju pliku,
  • kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy, a następnie odszukaj zakładkę Właściwości – tam również znajdziesz informację o typie pliku,
  • przejdź do folderu, w którym znajduje się plik, a potem, w zakładce Widok, wybierz opcję Szczegóły – w przedostatniej kolumnie na liście plików pojawi się informacja o ich typie.


Jeśli chcesz, by nazwy Twoich plików od teraz zawierały również rozszerzenie, możesz w tym sa-mym miejscu, w sekcji Pokazywanie/ukrywanie zaznaczyć kwadracik Rozszerzenia nazw plików. Od teraz w danym folderze widoczne będą również informacje o formacie plików.

Jak zmienić rozszerzenie pliku na Windows 10? | MediaMarkt


Jak zmienić rozszerzenie pliku – Windows 10?


Zmiana rozszerzenia pliku, czyli ciągu znaków zapisanych po kropce w nazwie plików, niestety nie zadziała zawsze dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Owszem, istnieje możliwość zmiany nazwy pliku z obrazek.jpg na obrazek.png. Taka nieskomplikowana operacja przyniesie zazwyczaj oczeki-wany rezultat, ponieważ oba pliki to pliki graficzne i wiele programów potrafi obsługiwać zarówno jeden, jak i drugi. Jeśli jednak plik o nazwie obrazek.png przemianujemy na obrazek.mp3, może to wprowadzić zamieszanie i doprowadzić do uszkodzenia pliku. Na pewno jednak nie sprawi, że for-mat pliku zmieni się na dźwiękowy. Zwyczajnie nie ma takiej możliwości.


Podobnie nie da się zmienić formatu pliku z PNG na PDF zmianą samej nazwy. Instrukcję znajdziesz w dalszej części – na dwóch przykładach podpowiadamy, jak zmienić typ pliku.


Jak zmienić format pliku na JPG?

Żeby zmienić format pliku na popularny, lekki i dobrze znany JPG, wystarczy skorzystać z jednej z funkcji zapisywania plików w programach graficznych. Otwórz wybrany obraz w swoim programie graficznym, przejdź do zakładki Plik i znajdź polecenie Eksportuj jako… lub Zapisz jako

W tym miejscu pojawi się zazwyczaj lista dostępnych formatów. Wystarczy, że zapiszemy plik w jednym z nich i gotowe.

Sprawa ma się identyczne w przypadku innych formatów graficznych.


Jak zmienić format pliku na PDF?

PDF to prawdopodobnie najlepszy, najbardziej uniwersalny format dla dokumentów. Żeby go uzy-skać, możesz skorzystać z edytora tekstu i podobnie jak w opisywanym wyżej przypadku, użyć opcji Eksportuj jako… Możesz również otworzyć plik w trybie drukowania za pomocą prawego przycisku myszy i opcji Drukuj, a następnie wybrać opcję Microsoft Print to PDF. Plik zapisze się w wybranym formacie. Opcja ta jest dostępna w systemie Windows 10 bez instalowania dodatkowych programów.


Zmiana rozszerzenia wielu plików


Jak zmienić rozszerzenie, gdy plików jest nieco więcej? Na przykład wtedy, gdy chcemy zmienić rozszerzenie dla całego folderu plików tekstowych? W takiej sytuacji można zaznaczyć pliki za po-mocą kursora myszy, a następnie zmienić ich nazwę, dodając odpowiednią końcówkę (wcześniej zadbaj o wyświetlanie rozszerzenia). Pliki będą miały wtedy jednak wspólną nazwę, a różnić będą się wyłącznie numerem. Żeby tego uniknąć, można wykorzystać darmowe narzędzie Microsoft Po-werToys i jego funkcję PowerRename.

Wiesz już, jak zmienić typ pliku. Znasz też kilka ciekawych sztuczek. Pora wykorzystać tę wiedzę w praktyce!

Czytaj więcej

Rodzaje systemów operacyjnych – jaki wybrać? Czym dokładnie jest taki system? Rodzaje systemów operacyjnych – jaki wybrać? Czym dokładnie jest taki system?

Chcesz poznać rodzaje systemów operacyjnych, dowiedzieć się, czym są i na co wpływają? Zobacz kompleksowy poradnik, który ułatwi Ci wybranie właściwego systemu operacyjnego.

Więcej

Jak podkręcić procesor? Overclocking CPU krok po kroku Jak podkręcić procesor? Overclocking CPU krok po kroku

Jeśli lubisz grać w gry komputerowe, być może zastanawiasz się, jak podkręcić procesor, aby osiągnąć lepszą wydajność. Jak zrobić to bezpiecznie? Oto nasz poradnik!

Więcej

Zasilacz UPS – co to jest? Jaki wybrać? Zasilacz UPS – co to jest? Jaki wybrać?

Jeśli zależy nam na stabilnym działaniu komputera pomimo awarii i przerw w dostawie prądu, warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS.

Więcej

Jak zmienić rozszerzenie pliku na Windows 10? Jak zmienić rozszerzenie pliku na Windows 10?

Wiedza na temat tego, jak zmienić rozszerzenie pliku, należy do grona podstawowych umiejętności, potrzebnych każdego dnia. W przypadku użytkowników systemu Microsoft Windows 10 sprawa jest bardzo prosta.

Więcej

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest? Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Softbox to narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Jaki softbox będzie odpowiedni? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić? Jak poprawić jakość kamerki? Jak prawidłowo ją ustawić?

Poniżej podpowiemy, jak poprawić kamerkę oraz co robić, aby uzyskać najlepsze efekty i być dobrze widocznym podczas spotkań i konferencji online.

Więcej

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać? Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.

Więcej

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.

Więcej

Jaki tablet wybrać? Ranking Samsung Galaxy Tab 2021 Jaki tablet wybrać? Ranking Samsung Galaxy Tab 2021

Przedstawiamy listę produktów, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Więcej

Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu? Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Myślisz, jaka karta pamięci do wideorejestratora, jaka do kamery sportowej albo aparatu cyfrowego będzie odpowiednia? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]