Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Nowy Rok bardzo często oznacza nowe plany, chęć doskonalenia się w różnych obszarach i chęć spełnienia marzeń. I chociaż w wielu przypadkach zapał szybko się kończy, to wcale nie oznacza, że z postanowień noworocznych należy rezygnować już na starcie i wychodzić z założenia, że wciągu kolejnych 12 miesięcy nic znaczącego nie zmienimy w swoim życiu. Lepiej poszukać u siebie motywacji do zrealizowania wyznaczonych celów oraz odpowiednich narzędzi, które to ułatwią – w tym pomocy nowych technologii. Najczęściej postanowienia noworoczne dotyczą aktywności sportowej, diety oraz nauki języków. W tym artykule podpowiadamy, co może pomóc w tym, żeby plany stały się realne.

W Nowym Roku będę się więcej ruszać

Chęć uprawiania regularnych ćwiczeń, których wcześniej notorycznie się unikało, to jedno z popularniejszych postanowień noworocznych. Z tego powodu siłownie i kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie na początku roku. Jednak nieprzyjemna aura i potencjalne choroby odstraszają wielu śmiałków, przez co wiele osób rezygnuje jeszcze zanim rozpoczną się ferie zimowe. Co zrobić, aby przetrwać cały rok, regularnie trenując? Na pewno pomoże wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Idealnie, jeśli więcej niż jedna osoba z naszego otoczenia ma podobne plany. Wówczas można ćwiczyć razem i wzajemnie się wspierać. Aby nie zniechęcić się na początku, dobrze jest także stawiać sobie możliwe do zrealizowania cele i obciążenia treningowe adekwatne do swoich możliwości. Dla początkującego już 20-30 minut aktywności może być dużym wysiłkiem, więc nie ma sensu, aby od razu trenować godzinę. Poza tym, ważne jest także odpowiednie tempo – zwłaszcza, jeśli biegamy. Próba dorównania od razu tym, którzy trenują znacznie dłużej, może się skończyć tylko rozczarowaniem. Dlatego plan treningowy należy traktować indywidualnie, a najlepiej tworzyć go w oparciu o konsultacje z trenerem.

W zachęcaniu co regularnych treningów dużą rolę odgrywają także wszelkiego rodzaju urządzenia pomiarowe, które umożliwiają regularną kontrolę postępów, a często także dzielenie się swoimi wynikami z trenującą społecznością. Sprzęt, który doskonale pełni tę rolę, to zegarek sportowy albo smartwatch. Oprócz standardowych funkcji, dostępnych w aplikacjach na smartfony, jak pomiar czasu, dystansu i spalonych kalorii, zegarki oferują także wiele zaawansowanych opcji, jak wbudowany termometr, barometr, pomiar pulsu, monitorowanie snu. Są także modele dostosowane do treningu interwałowego, a także zegarki, które doskonale poradzą sobie z innymi aktywnościami niż bieganie. Dokładnie analizowane mogą być także jazda na rowerze, pływanie czy nasze popisy na stoku narciarskim. Widząc swoje postępy i śledząc skuteczne realizowanie wyznaczonych celów, nabiera się od razu chęci do dalszej pracy nad swoją kondycją. Nie bez znaczenia jest także komfort podczas ćwiczeń. Wielu osobom bardzo pomaga odpowiednia muzyka. Jak sprawić, żeby ulubiona playlista rozbrzmiewała odpowiednio głośno i wyraźnie, sterowanie było proste, a kable nie ograniczały w żaden sposób ruchu? Postawą jest wygodne przełączenie utworów, które zapewnia urządzenie (smartfon albo zegarek), a także wygodne słuchawki sportowe. W tym miejscu należy polecić przede wszystkim modele bezprzewodowe.

W Nowym Roku będę się lepiej odżywiać

Zdrowia dieta jest równie ważna dla naszego samopoczucia, jak odpowiednia porcja ruchu. Idealnie, jeśli te dwie rzeczy idą w parze, bo wówczas mamy szanse na prawdziwą metamorfozę, mimo wielu lat zaniedbań na tym polu. Wprowadzanie diety z dnia na dzień nie jest zadaniem prostym. Najczęściej postanowienia noworoczne sprowadzają się do wyeliminowania z codziennej diety wybranych elementów. Jedni chcą zrezygnować ze słodyczy, inni - z czerwonego mięsa lub smażonych potraw. Takie wybiórcze podejście do odżywiania często nie przynosi upragnionych rezultatów. Prawdziwy sukces przynosi dopiero szeroko pojęta zmiana nawyków żywieniowych. Korekty mogą dotyczyć tu wielu elementów – nie tylko składu potraw, ale także sposobu przygotowania, częstotliwości oraz godzin podawania posiłków oraz wielu innych rzeczy. Nie jest sztuką przez jakichś czas się głodzić. Prawdziwy cel to dieta, która jest zdrowa, smaczna i zarazem daje poczucie sytości. Aby do takiego celu dążyć, niezbędne jest zdobycie chociaż minimum odpowiedniej wiedzy, czemu sprzyja wizyta u dietetyka, ale również lektura blogów tematycznych i grup na Facebooku, a także specjalistycznych książek, które są kopalnią praktycznej wiedzy. Szybko może okazać się, że niezbędna będzie inwestycja w nowe sprzęty kuchenne. Jeśli gazowane napoje zechcemy zamienić na zdrowe koktajle, wielkim wsparciem będzie sportowy blender, taki jak Philips Sport HR2875 albo Electrolux ESB2900. Do zdrowego jedzenia bez tłuszczu przyda się parowar. Bardzo przydatne są także inteligentne wagi, które potrafią nie tylko z dużą dokładnością mierzyć ciężar, ale także obliczać kaloryczność i zawartość składników odżywczych w przygotowywanym daniu.

W Nowym Roku nauczę się języka angielskiego

Znajomość języków obcych to jedna najbardziej przydatnych kompetencji, które dają szansę na zmianę pracy na lepszą i zwiększenie swoich zarobków. Z tego powodu, często nauka języków nie jest celem samym w sobie, a środkiem do osiągnięcia satysfakcji na rynku pracy. Nie jest to jednak regułą. W końcu wiele osób uczy się też dla przyjemności albo podejmuje się nauki nowego języka, gdy podstawowym językiem obcym posługuje się już wystarczając biegle. Niezależnie od prawdziwej motywacji, znalezienie czasu na naukę języków to dość powszechne postanowienie na nowy rok kalendarzowy. Co zrobić, żeby się udało?

Najskuteczniejsze sposoby na skuteczną naukę to wyjazd na zagraniczny kurs językowy lub zapisanie się na intensywne lekcje w szkole językowej. Nic tak nie wspiera umiejętności mówienia, jak stały i regularny kontakt z językiem obcym. Są to jednak bardzo kosztowne metody. Jeśli chcemy szlifować język niższym kosztem, można to robić także we własnym zakresie. Tradycjonaliści na pewno wybiorą słownik angielsko-polski oraz podręczniki i ćwiczenia na odpowiednim poziomie zaawansowania. Popularne są także specjalistyczne publikacje, które ułatwiają nauczenie się specyficznego języka charakterystycznego dla danej branży. Przykładem może być chociażby Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT. W obszarze nauki języków wiele do zaoferowania mają także aplikacje na smartfony, z których zdecydowana większość jest darmowa. Aplikacje mogą mieć różne funkcje i strukturę. Niektóre przedstawiają zagadnienia w formie lekcji, inne zachęcają do konwersacji z innymi użytkownikami albo wspierają uczenie się idiomów. Nie brakuje także programów do nauki dla dzieci.

Postanowienia na Nowy Rok ma bardzo wiele osób, a tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Nic dziwnego. Skoro do tej pory to się nie udawało, wcale nie będzie prosto diametralnie to zmienić w kolejnym roku kalendarzowym. Warto jednak próbować i pokonywać swoje ograniczenia. Z myślą o takich zdeterminowanych i ambitnych ludziach, powstawało wiele technologii, które stanowią niemałe wsparcie. Naprawdę warto z nich korzystać, bo chociaż nie zagwarantują każdemu sukcesu, to mogą znacznie do niego przybliżyć.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel