Jak zrobić porządek w ogrodzie – przegląd narzędzi ogrodowych, które ułatwią nam życie

Wiosna i lato to idealny czas na zabawę na świeżym powietrzu. I chociaż zabawa w publicznych parkach, na placach zabaw, czy na plaży, może być naprawdę świetna, to kuszącą propozycją wydaje się także zaaranżowanie przestrzeni do zabawy we własnym ogródku lub na działce. Możliwość stworzenia własnego boiska piłkarskiego, umieszczenia huśtawki czy piaskownicy to pomysły, które naprawdę działają na wyobraźnię. Jednak należy zacząć od uporządkowania zieleni – często zaniedbanej przez poprzednie miesiące z braku czasu. Jak uporać się z nadmiarem chwastów, zbyt wysoką trawą i innymi, niechcianymi roślinami? W tym artykule przedstawiamy narzędzia ogrodowe przydatne dla każdego początkującego działkowca czy ogrodnika.


Koszenie trawy w ogrodzie


Dobór odpowiedniego sprzętu do uporania się z niesfornym trawnikiem, zależy przede wszystkim od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. Jeśli trawnik nie jest zbyt duży, być może wystarczy nam podkaszarka do trawy. To urządzenie tańsze oraz prostsze w obsłudze i eksploatacji niż kosiarka. Podkaszarki, zasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym, będą dobrą propozycją nie tylko dla właścicieli małych trawników, ale dla pozostałych, jako dodatkowe urządzenie. Sprawdzą się jako narzędzie do koszenia kępek trawy wzdłuż krawężników, pod murkami, pomiędzy krzewami czy w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Krótko mówiąc - wszędzie tam, gdzie jest za mało miejsca, aby wymanewrować normalną kosiarką. Z myślą o dużych trawnikach, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie pracował znacznie bardziej efektywnie. Kosiarka elektryczna to najczęściej koszt między 1000 a 2000 złotych. Od czego to zależy? Od kilku różnych elementów, decydujących o komforcie pracy. Istotna jest na pewno szerokość robocza. Krótko mówiąc, im szersza kosiarka, tym mniej nachodzimy się, kosząc cały ogród. Kluczowa jest także precyzja działania. W specyfikacji urządzenia podaje się zakres w postaci minimalnej i maksymalnej wysokości koszenia, co oznacza, przy jak dużej wysokości trawy w ogóle możemy pracować. Za bezawaryjne funkcjonowanie silnika odpowiada natomiast moc, podobnie jak w innych urządzeniach wyrażona w Watach.

Istotne są także funkcje urządzenia. Najczęściej spotyka się urządzenia 2 albo 3 w jednym, czyli kosiarka nie tylko ścina trawę, ale również zbiera ją i ewentualnie mieli. A jeśli trawa jest zbierana, warto zwrócić uwagę jak duży jest kosz, w którym się gromadzi – im większy, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać.

Na koniec, jeszcze warto wymienić parametr, który z pewnością docenią nasi sąsiedzi – głośność. Hałas, jaki kosiarka wytwarza podczas pracy, tak, jak w przypadku innych urządzeń, podaje się w decybelach (dB). Jednak nie należy mieć tutaj złudzeń – zazwyczaj im większa moc kosiarki, tym większy hałas!Inne przydatne narzędzia ogrodowe


Koszenie trawy tylko pierwsze z wielu wyzwań czekających latem w ogrodzie. Jeśli posiadamy żywopłot, który chcemy utrzymywać w ryzach, niezbędne może się okazać zainwestowanie w nożyce elektryczne do żywopłotu.

W wielu ogrodach przyda się także wertykulator. Sprzęt z wyglądu trochę podobny do kosiarki, ma jednak inną funkcję. Jest odpowiedzialny za usuwanie mchu, darni i chwastów, poprawiając tym samym wchłanianie powietrza, wody i substancji odżywczych przez trawę. Ostre, przesunięte zęby, ze specjalnie hartowanej, ocynkowanej stali, wnikają w trawnik na głębokość liczoną w milimetrach i usuwają niepożądaną sfilcowane resztki trawy z gleby. Głębokość, na jaką zęby wertykulatora zagłębiają się w ziemi, można łatwo regulować za pomocą poręcznej dźwigni.

Na koniec, warto pomyśleć o odpowiednim nawodnieniu ogrodu. Tutaj z pomocą przychodzi bardzo praktyczne urządzenie jakim jest opryskiwacz ciśnieniowy. 5-litrowy pojemnik na wodę może opryskiwać pod ciśnieniem do 3 barów. Posiada czytelny wskaźnik poziomu wody, przez co nie ma potrzeby, aby na bieżąco sprawdzać ile jeszcze zostało. Bardzo wygodny jest również przenośny pas, dzięki któremu opryskiwacz można wygodnie nosić po ogrodzie. Długi wąż pozwala na natomiast dosięgnąć nawet wyższych roślin, podczas gdy opryskiwacz ciśnieniowy będzie stał na ziemi lub na wózku.Samo posiadanie ogrodu czy działki to ogromny przywilej, ale też wiele obowiązków z tym związanych. Utrzymanie roślinności w odpowiednim stanie wymaga wiele pracy i inwestycji w odpowiednie urządzenia i narzędzia. Jeśli jednak zobaczymy efekt końcowy, z pewnością uznamy, że było warto!


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel