Jaką antenę do TV naziemnej wybrać? Jak ją ustawić?

Jak ustawić antenę TV? Wbrew pozorom to ważne zagadnienie, nad którym warto się zastanowić. Dużo osób korzysta ze specjalnych pakietów operatorów telewizji cyfrowej, płacąc co miesiąc abonament. Tymczasem można mieć bezpłatny dostęp do wielu popularnych kanałów – wystarczy telewizor i antena! Jaką jednak kupić i jak ją ustawić?


Telewizja naziemna – co to jest?


Naziemna telewizja cyfrowa to, jak sama nazwa wskazuje, pakiet programów, które docierają do nas z wykorzystaniem naziemnej infrastruktury nadawczej. W Polsce, chociaż wystartowała w 2010 roku, rozpowszechniła się w 2013 – wraz z końcem nadawania telewizji analogowej. W ramach telewizji naziemnej mamy dostępną szeroką ofertę programową, obejmującą ponad 20 kanałów informacyjnych i tematycznych, na przykład TVP1, TVP2, TVN, TV Puls, Polo TV, Stopklatka TV, Polsat czy TVN7.


Teoretycznie do odbierania tych wszystkich kanałów wystarczy telewizor obsługujący standard DVB-T – czyli właściwie każdy model wyprodukowany po 2011 roku. Nawet jeśli dysponujemy starszym urządzeniem, wciąż można mieć dostęp do telewizji naziemnej dekodera DVB-T podłączonego przez złącze HDMI. To jednak wcale nie oznacza, że zobaczymy ulubione programy bez zakłóceń. W rzeczywistości jakość sygnału jest uzależniona od miejsca zamieszkania.


Jak ustawić antenę TV?


Liczą się zatem:


  • odległość od nadajnika,
  • wysokość,
  • występowanie przeszkód zakłócających sygnał, takich jak drzewa czy budynki.


Podobnie jak w przypadku sygnału Wi-Fi w przypadku sygnału telewizyjnego także zazwyczaj jest potrzebna antena, która wzmocni sygnał i umożliwi lepszy obiór. Jaka antena do odbioru TV naziemnej będzie jednak odpowiednia?


Rodzaje anten DVB-T


Urządzenia można podzielić na dwie kategorie:Jak łatwo się domyślić, te pierwsze to niewielkie urządzenia do użytku wewnątrz pomieszczenia. Te drugie, dysponujące większą mocą i większymi gabarytami, instaluje się zazwyczaj na dachu, ale czasem także na balkonie czy na elewacji budynku.Jaką antenę do TV kupić? Polecane modele pokojowe i zewnętrzne


Jaka antena pokojowa do TV naziemnej będzie odpowiednia?


Anteny mogą się różnić skutecznością. Tym, co najbardziej zwraca uwagę w ich specyfikacji, jest maksymalna wartość wzmocnienia sygnału, jaką są w stanie zapewnić. Mierzy się ją w decybelach (dB). Przykładowo, niewielka antena PHILIPS SDV5100/12 zapewnia wzmocnienie sygnału do poziomu 18dB, natomiast bardziej masywna antena ARKAS UVR-AV1000N – nawet do 46 dB.


Czasami producenci w specyfikacji wskazują także zasięg działania. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak chociażby możliwość odbierania również sygnału radiowego FM. Warto też pamiętać, że najtańsze anteny odbierają sygnał w rozdzielczości HD. Za możliwość odbierania sygnału Full HD zazwyczaj trzeba dopłacić.


Szukając modelu z wyższej półki, warto wybrać taki sprzęt jak antena wewnętrzna VIVANCO TVA 4040. Dobrze również pamiętać, że sygnał telewizyjny może być zakłócany także przez sieci komórkowe 3G, 4G czy LTE. Jeśli się tego obawiamy, można wybierać modele zabezpieczone przed zakłóceniami tego typu. Polecamy na przykład antenę pokojową PHILIPS SDV6226/12.


Mając antenę, wystarczy ją podłączyć do telewizora i umieścić w pokoju. W związku z tym, że będzie się znajdować na widoku, dobrze jest zwrócić uwagę także na wygląd, aby był odpowiednio atrakcyjny.


Jaką antenę zewnętrzną do TV naziemnej wybrać?


Kupując antenę zewnętrzną, patrzymy na podobne parametry co w przypadku anten wewnętrznych:


  • maksymalne wzmocnienie sygnału,
  • zasięg,
  • filtrowanie zakłóceń z sieci komórkowych.

Biorąc pod uwagę te kryteria, możemy rekomendować takie rozwiązania jak antena zewnętrzna ONE FOR ALL SV9455 albo antena TECHNISAT TechniYagi uHDT-a.


Jak ustawić antenę zewnętrzną do TV?


Oto wskazówki i instrukcja na to, jak ustawić antenę TV:


  • Antena powinna być zamontowana w najwyższym możliwym dostępnym punkcie. Najlepiej przyczepić ją na dachu, ale można to również zrobić na elewacji budynku.


  • Najważniejszą sprawą jest to, aby pomiędzy anteną a nadajnikiem nie znajdowały się żadne przeszkody zakłócające sygnał.


  • Przytwierdzoną antenę należy następnie obrócić w stronę najbliższego nadajnika DVB-T. Jak go znaleźć? Tutaj mogą pomóc strony internetowe oraz aplikacje z mapami nadajników w całej Polsce. Na przykład w Warszawie nadajnik znajduje się na maszcie Pałacu Kultury i Nauki. Po skierowaniu anteny w odpowiednią stronę należy złapać sygnał telewizyjny i ustawić antenę w optymalnym położeniu.


Najlepsze ustawienie anteny możemy uzyskać albo korzystając z miernika sygnału TV, albo obserwując wartości jakości i siły sygnału na dekoderze lub telewizorze. W przypadku tej drugiej metody najczęściej potrzebna jest współpraca dwóch osób – jedna porusza anteną, a druga sprawdza parametry wyświetlające się na ekranie telewizora.


To, czy do odbioru sygnału dobrej jakości będzie potrzebna antena wewnętrzna czy zewnętrzna, zależy od lokalizacji. Jeśli zatem zastanawiamy się nad jakością sygnału, warto spytać po prostu sąsiadów, jakiego używają sprzętu. Zapewne w naszym domu czy mieszkaniu sprawdzi się podobny sprzęt. Poza tym warto korzystać z wymienionych wcześniej sposób na zlokalizowanie najbliższego nadajnika.


Wiesz już, jaka antena do TV będzie odpowiednia? Cieszymy się, jeśli artykuł okazał się pomocny!


Zobacz więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021 Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.

Więcej

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV? Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?

Więcej

HDR w telewizorze – co to za tryb? HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?

Więcej

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI? Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy? HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.

Więcej

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów? Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.

Więcej

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021 Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

Więcej

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać? Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.

Więcej

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.

Więcej

powrót