Jaka drukarka do zdjęć będzie najlepsza? Od czego zależy wybór?
W erze fotografii cyfrowej coraz częściej myślimy o utrwalaniu zdjęć w namacalnej, fizycznej formie. Jaka drukarka do zdjęć to umożliwi? Szukając odpowiedniego urządzenia do domowego użytku, należy uwzględnić kilka zmiennych – cenę urządzenia i cenę druku, możliwość wykorzystania drukarki do innych celów, jakość drukowanych fotografii i ich trwałość. Chcesz wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Zobacz nasz drukarki fotograficzne w naszym rankingu.
Dlaczego warto zdecydować się na drukarkę do zdjęć?
Wiele osób, które dorastały jeszcze przed 2000 rokiem, dobrze pamięta albumy ze zdjęciami czy wywoływanie fotografii z analogowej kliszy, często też wie, jak drukować takie zdjęcia – nawet jeśli nie w domu, to przynajmniej u fotografa.
Teraz już kilka sekund po zrobieniu zdjęcia udostępniamy je w internecie, co na pewno ułatwia dzielenie się różnymi ważnymi momentami z naszego życia z rodziną i znajomymi, jednak nie dla wszystkich jest atrakcyjne. Niektórzy z nas nadal lubią mieć drukowane fotografie swoich bliskich. Zdęcie na papierze, znajdujące się w ramce, stanowi także doskonałą ozdobę w wielu domach. Z tego powodu drukowanie fotografii wraca do łask. Jak jednak drukować zdjęcia – bez wychodzenia z domu, a przy tym niedrogo? Niezbędny jest zakup odpowiedniej drukarki.
Jaka drukarka do zdjęć będzie najlepsza?
Żeby to rozstrzygnąć, dobrze jest najpierw przyjrzeć się ich rodzajom. Podstawowy podział ze względu na konstrukcję i sposób działania pozwala wyróżnić:
- Drukarki atramentowe.
- Drukarki termosublimacyjne.
Drukarki atramentowe z reguły są tańsze od drukarek laserowych oraz termosublimacyjnych. Dzięki temu wciąż cieszą się dużą popularnością. Drukowanie zdjęć na drukarce atramentowej sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli będziemy robić to sporadycznie. Regularnie drukowanie w kolorze, narazi nas natomiast na znaczne koszty eksploatacji.
Drukarki termosublimacyjne – lepiej niż atramentowe radzą sobie ze zdjęciami, choć nie nadają się do innych zadań – na przykład do drukowania dokumentów. Drukarki tego typu umożliwiają uzyskanie odbitek o bardzo wysokiej trwałości. Wiadomo, że zdjęcie nie straci kolorów i nawet za kilka lat będzie wyglądać tak samo jak w dniu wydruku. Trzeba jednak mieć świadomość, że inwestycja w drukarkę termosublimacyjną to większy koszt.
Od pewnego czasu coraz większą popularność zyskują także drukarki mobilne. Wiele osób chce drukować niekoniecznie w domu, ale też w innych miejscach. Wraz z modą na aparaty do fotografii natychmiastowej typu Instax, które w obecnych czasach są nową wersją popularnego niegdyś Polaroida, także szybkie drukowanie w dowolnym miejscu stało się atrakcyjne. W tym przypadku mobilność jest ważniejsza od dokładnego odwzorowania fotografii, wiec wydruki są małe i nie dysponują wcale największą rozdzielczością.
Jest też wiele elementów, które opisują, czym charakteryzuje się konkretna drukarka do zdjęć. Ranking najciekawszych modeli znajdziecie poniżej, ale przedtem jeszcze warto wymienić ważne cechy wpływające na komfort korzystania z drukarki i ogólną ocenę sprzętu.
- Rozdzielczość druku – podaje się ją w liczbie punktów na jeden cal. Im wyższa wartość, tym bardziej szczegółowy wydruk.
- Szybkość wydruku – podawana w liczbie stron na minutę. Zawsze inna wartość jest przyjmowana dla wydruków kolorowych, a inna dla monochromatycznych. Nie ma znaczenia, gdy chcemy wydrukować 1 albo 2 zdjęcia. W przypadku większej liczby już może okazać się istotne.
- Obsługa – im łatwiej uruchomić drukarkę, tym lepiej. Przykładowo, zamiast zgrywać sterowniki z płyty CD, lepiej ściągnąć je online, a zamiast przez kabel – lepiej łączyć się bezprzewodowo, a drukarką zarządzać zdalnie z aplikacji. Im więcej podobnych innowacji, tym wygodniej używa się sprzętu na co dzień.
- Preferowane nośniki – warto sprawdzić, w jakim formacie i na czym można zrobić wydruk. Czasem to specjalny papier o konkretnym formacie, a czasem – uniwersalny model wydrukuje to, co chcemy praktycznie wszędzie.
- Trwałość wydruków – ma znaczenie, jeśli zdjęcie ma być pamiątką na lata. Oczywiście, tutaj oprócz samej technologii druku znaczenie ma również zastosowany papier – jego gramatura i właściwości.
Drukarki fotograficzne – ranking 2021
1. Drukarka atramentowa CANON Pixma Pro-10S
To urządzenie, które gwarantuje znacznie lepszą jakość kolorów niż zdecydowania większość drukarek atramentowych. 10-atramentowy system barwnikowy nie tylko zapewnia bardzo dobre odzwierciedlenie barw i odcieni, ale również trwałość i dokładność. Fotografowie często korzystają z tego modelu także do zastosowań profesjonalnych. Łączność drukarki z urządzeniami mobilnymi odbywa się bezprzewodowo. Na uwagę zasługuje precyzyjne odwzorowanie szczegółów na każdym wydruku. Taki efekt uzyskano dzięki wykorzystaniu dużej liczby gęsto ustawionych, mikroskopijnych dysz wyprodukowanych w procesie fotolitograficznym. Sprzęt radzi sobie nie tylko ze zwykłym papierem, ale także z drukowaniem na płytach CD czy na naklejkach.
2. Drukarka fotograficzna FUJIFILM Instax Mini Link
Ten model to idealne narządzie do wspólnej zabawy w tworzenie pamiątkowych wydruków o małych rozmiarach – 62 mm×46 mm. Za pomocą aplikacji na zdjęciach można dodawać naklejki, różne efekty i dodatkowe elementy. Jedno ładowanie dostarcza energii do wydruku ok. 100 fotografii. Ze względu na bardzo małe rozmiary drukarki można ją zabrać praktycznie wszędzie – chociażby na weekendowy wypad albo na wakacje. Waga nieznacznie przekracza 200 gramów. Łączność z urządzeniem mobilnym umożliwia Bluetooth albo kabel USB.
3. Drukarka termosublimacyjna CANON Selphy CP1300
Jedna z najlepszych drukarek do zdjęć i przykład drukarki przeznaczonej wyłącznie do fotografii. Może generować zdjęcia o rozmiarze pocztówki, fotografie legitymacyjne lub mniejsze o wymiarach karty kredytowej. Dedykowana aplikacja zapewnia szybką łączność między drukarką a urządzeniami mobilnymi. Ułatwia również drukowanie, kopiowanie i skanowanie z urządzeń inteligentnych, sprawdzanie stanu drukarki i łączenie się z usługami w chmurze. Aplikacja umożliwia też diagnostykę oraz sprawdzenie stanu atramentu. Ciekawym rozwiązaniem jest na pewno funkcja Party Shuffle, która umożliwia łączenie obrazów z kilku smartfonów. Drukarka może także działać jako urządzenie przenośne, bez dostępu do gniazdka sieciowego. W takiej sytuacji specjalny akumulator, naładowany w pełni, pozwoli wydrukować ponad 50 fotografii.
4. Drukarka atramentowa EPSON EcoTank L1110
Ostatnia drukarka do zdjęć w naszym rankingu to najbardziej uniwersalna propozycja w tym zestawieniu. Umożliwi zarówno wydruk niezłej jakości zdjęć, jak i wielu stron tekstu w kolorze albo w czerni. Ten nowoczesny model zawiera udoskonalony system uzupełniania z nowymi butelkami z atramentem, zaprojektowany tak, aby ograniczyć ryzyko rozlania. Wysoką ocenę tej drukarki uzasadnia także odpowiednia wydajność. Można wydrukować do 8100 stron czarno-białych i do 6500 stron kolorowych – za pomocą dołączonego atramentu. Druk może się odbywać na zwykłych kartkach, kopertach, a także papierze fotograficznym 10×15 cm. Urządzenie ma podajnik na 100 arkuszy A4 oraz podajnik na 20 arkuszy papieru fotograficznego.
Jak drukować zdjęcia w dzisiejszych czasach? Jak widać po naszym rankingu drukarek fotograficznych, jest wiele możliwości. W zależności od indywidualnych upodobań podczas wyboru drukarki do zdjęć możemy kłaść nacisk na jakość, szybkość wydruku albo możliwość łatwego przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce. Na pewno wspólny mianownik to łączność ze smartfonem, bo obecnie zdecydowana większość zdjęć pochodzi właśnie z telefonów.