Jaka karta do nagrywania w 4K? Co wybrać do aparatu?

Myślisz, jaka karta pamięci do wideorejestratora, jaka do kamery sportowej albo aparatu cyfrowego będzie odpowiednia? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie przed zakupem, żeby później nie żałować. Źle dobrana karta może generować różnego rodzaju kłopoty – nie tylko z brakiem odpowiedniej pojemności. Zły dobór karty może przełożyć się także na spadek jakości nagrania i idące za tym rozczarowanie. Jaką kartę do nagrywania 4K zatem wybrać? Zobacz praktyczny poradnik.


Jaka karta do 4k? Zwróć uwagę na pojemność!


To oczywiście kluczowy parametr, którego nie można ignorować. Łatwo zaobserwować, jak z biegiem lat zwiększa się pojemność dysków w laptopach czy smartfonach. I nic dziwnego. W końcu wraz ze wzrostem jakości plików multimedialnych rośnie także ich waga. A zatem jak duża karta będzie potrzebna, aby cieszyć się możliwością swobodnego nagrywania?


Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jak dużo chcemy nagrywać i jak często oraz czy regularnie będziemy usuwać pliki lub zgrywać je na wirtualne nośniki, na przykład w chmurze. Im rzadziej planujemy robić takie porządki, tym pojemniejsza karta będzie potrzebna.


A ile miejsca zajmuje film w rozdzielczości 4K? Także nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ faktyczny rozmiar pliku jest uzależniony od konkretnego urządzenia, a ściślej od zastosowanego algorytmu odpowiedzialnego za kompresję danych. Przyjmuje się średnio, że jedna minuta nagrania zajmuje około 600–800 MB. A zatem karta o pojemności 16 GB starczyłaby na niewiele ponad 30 minut! To dobrze pokazuje, że do nowych czasów przystają nowe formaty. Za minimum warto zatem przyjąć 128 GB, natomiast jeśli myślimy w przyszłości o nagraniach także w 8K, to lepiej od razu kupić na przykład 512 GB.


Już dziś można kupić karty SD mieszczące nawet 1 TB danych. Przykładowo karta pamięci SANDISK Ultra microSDXC 1TB 120MB/s + adapter SDSQUA4-1T00-GN6MA kosztuje ok. 800 zł.


Jaka karta do nagrywania 4k?


Jaka karta do nagrywania 4k? Przede wszystkim szybka!


Skoro mamy już wyobrażenie o odpowiedniej pojemności, czas spojrzeć na drugi z kluczowych parametrów – szybkość. To, w jakim tempie karta jest w stanie zapisywać dane, ma decydujący wpływ na płynność materiału. W przypadku zbyt wolnego nośnika na nagraniu będziemy gubić klatki animacji, przez co film będzie zdecydowanie mniej atrakcyjny. Tylko jaka powinna być szybkość zapisu, aby jakość nie ucierpiała? Naturalnie im większa, tym lepiej. Producenci kart mogą podawać parametry w dwojaki sposób:


  • używając oznaczeń – takich jak V10, V30 albo V60,
  • podając konkretną wartość liczbową.


Symbole oznaczające minimalną gwarantowaną szybkość łatwo rozszyfrować. V30 oznacza zapis z prędkością 30 MB/s co uważa się za wystarczającą wartość dla nagrań 4K.


Klasę prędkości V30 ma na przykład karta pamięci SANDISK High Endurance microSDXC 256GB SDSQQNR-256G-GN6IA za ok. 200 zł. Można jednak kupić znacznie szybsze modele – karta pamięci SAMSUNG MB-MC512GA/EU microSDXC EVO Plus 512GB zapisuje aż 90 MB danych na sekundę!


A jaką kartę pamięci do aparatu wybrać pod kątem trwałości?


Jeśli nadal nie wiemy, jaka karta pamięci do aparatu będzie właściwym wyborem, powinniśmy uwzględnić także jej trwałość i odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. To szczególnie ważne, jeśli interesuje nas nagrywanie w podróży, podczas wakacji, w terenie czy w trakcie uprawiania ekstremalnych sportów. Myśląc o tym, jaka karta pamięci do kamery sportowej będzie dobra, można wybrać chociażby model SANDISK Ultra microSDXC 400GB 100MB/s Class10 UHS-I + adapter SD. Karta jest wodoodporna, odporna na wysoką temperaturę i promieniowanie rentgenowskie, a także wstrząsy. Producent zapewnia 10 letnią gwarancję.Najlepsza karta pamięci do nagrywania?


Podsumowując, gdy zaczynamy przygodę z nagrywaniem w 4K i chcemy zaopatrzyć się w odpowiednią kartę, najważniejsze, żeby miała:


  • odpowiednią pojemność,
  • odpowiednią szybkość zapisu,
  • trwałość.


Przy zakupie warto stawiać na modele od sprawdzonych, renomowanych producentów, a także kierować się rzetelnymi recenzjami użytkowników i testerów sprzętu. Przestarzałe produkty, karty nieznanego pochodzenia czy pozbawione gwarancji to tylko pozorna oszczędność, a w rzeczywistości zagrożenie, że materiał w 4K po prostu nie spełni naszych oczekiwań.


Gdy wiemy już, jaka karta SD do 4k jest odpowiednia, pozostaje tylko sfinalizować zakup i cieszyć się z nagrywania!