Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka karta pamięci do telefonu spełni Twoje oczekiwania? Warto wybrać mądrze, ponieważ nie zawsze najtańszy model będzie satysfakcjonujący. Dobranie odpowiedniej karty do smartfona to trochę co innego niż wybór karty do aparatu cyfrowego czy wideorejestratora.


Czym jest karta pamięci do telefonu?


Karta SD w telefonie to po prostu dodatkowy nośnik, na którym możemy zapisać różne dane – pliki muzyczne, filmy, zdjęcia. Jeśli brakuje nam pamięci wewnętrznej w smartfonie, warto skorzystać z karty zamiast kupować nowe urządzenie albo kasować bardzo dużo plików. Warunkiem jest jednak posiadanie gniazda na kartę SD. Zdecydowana większość smartfonów z Androidem umożliwia korzystanie z kart pamięci. Inaczej jest w przypadku smartfonów marki Apple. Obecnie iPhone nie ma wejścia na kartę SD, dlatego chcąc mieć więcej pamięci do dyspozycji, najczęściej jesteśmy zmuszeni kupić po prostu wyższy model telefonu.


Jaka karta pamięci do telefonu? Przegląd modeli


Jaką kartę pamięci do smartfona wybrać? Czym się kierować?


Myśląc o tym, jaka karta pamięci do smartfona będzie dobra, w pierwszej kolejności patrzymy na jej pojemność. I słusznie! Podobnie jak w przypadku np. dysków zewnętrznych jest to kluczowy parametr, chociaż nie jedyny. Szukając odpowiedniej karty, powinniśmy też patrzeć na:


  • Szybkość – im szybsza karta, tym szybciej zapisuje i przetwarza dane. Przez lata powstało kilka alternatywnych systemów do oznaczania klasy szybkości, więc w oznaczeniach można się pogubić. Najlepiej patrzeć na konkretną wartość w postaci liczby MB na sekundę. Taką informację znajdziemy nadrukowaną na samej karcie, a często też w nazwie produktu. Przykładowo karta pamięci SANDISK SDHC 64GB Ultra 120MB/s SDSDUN4-064G-GN6IN zapisuje dane z prędkością 120 MB/s. Oczywiście, im szybsza karta, tym lepsza, ale też ma wyższą cenę. Szybkość zapisu i odbierania danych jest różna, więc w szczegółowej specyfikacji podaje się zazwyczaj dwie wartości.


  • Oznaczenie klasa A – to trochę co innego niż szybkość, ten parametr mówi o tym, jak dużo operacji wejścia lub wyjścia jest w stanie jednocześnie obsłużyć dany model karty pamięci. Najlepsze karty oznaczane są jako A1 lub A2. Tańsze odpowiedniki nie spełniają restrykcyjnych norm, żeby otrzymać takie oznaczenie. Krótko mówiąc, klasa A to gwarancja krótkiego czasu dostępu do danych, czyli tego, że podczas wykonywania kilku operacji naraz telefon nam się nie zawiesi.


  • Trwałość – w tym miejscu warto wspomnieć o żywotności karty, ale też odporności na różne czynniki zewnętrzne. Na przykład karta pamięci microSDXC SAMSUNG PRO Endurance jest odporna na wodę, promieniowanie, wysoką temperaturę czy silne pole magnetyczne.


Widać zatem, że jest kilka parametrów, które powinna spełniać dobra karta pamięci do telefonu. Jaka najlepsza? To już zależy od potrzeb i dostępnego budżetu.Którą kartę pamięci do telefonu kupić? Jakie są najlepsze modele?Jaka karta pamięci do 150 zł do telefonu?


Dysponując kwotą do 150 zł, bez większych problemów znajdziemy karty o pojemności 64 GB.


  1. Dobrym wyborem będzie chociażby objęta 10-letnią gwarancją karta pamięci HAMA microSDXC 64GB Class 10 UHS-I 80MB/s.
  2. Można też kupić kartę o dwukrotnie większej pojemności, taką jak SANDISK SDHC 128GB Ultra 120MB/s SDSDUN4-128G-GN6IN.


Jaka karta pamięci do 400 zł do telefonu?


  1. Jeśli jesteśmy gotowi wydać ok. 300 zł, warto rozważyć taki model, jak SANDISK microSDXC Extreme 256GB 160MB/s C10 U3 V30 A2.

Ta karta pamięci oznaczona jest jako A2, zatem lepiej niż inne współpracuje z aplikacjami mobilnymi. Imponuje także szybkością – 90MB/s przy zapisie danych i 160 MB/s przy odczycie to znakomite wyniki. Ponadto karta jest odporna na działanie wody, skrajnych temperatur, promieniowania rentgenowskiego oraz wstrząsy, a gwarancja na produkt jest dożywotnia.


  1. Jeśli natomiast potrzebujemy ekstremalnie dużej pojemności, można kupić nawet kartę 400 GB! SANDISK Ultra microSDXC 400GB 100MB/s Class10 UHS-I to karta posiadająca tak dużą pojemność i interesujące nas oznaczenie A1. Cena to ok. 400 zł.


Dobra karta pamięci do telefonu – to się opłaca!


Jak widać, bardzo dobre i pojemne karty SD do telefonu mogą być kosztowne. Wciąż jednak są tańsze niż wymiana smartfona na inny model. Zatem jeśli naszą bolączką jest brak miejsca na pliki w pamięci smartfona i mamy możliwość skorzystania z karty, zdecydowanie warto to wziąć pod uwagę!


Zobacz więcej

Telefon z najlepszym aparatem – jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać? Telefon z najlepszym aparatem – jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać?

Zastanawiasz się, jaki telefon do robienia zdjęć będzie dobry? Nic dziwnego. Aparat w smartfonie to jeden z najistotniejszych elementów, a jego możliwości w dużym stopniu wpływają na cenę urządzenia.

Więcej

Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza? Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka karta pamięci do telefonu spełni Twoje oczekiwania? Warto wybrać mądrze, ponieważ nie zawsze najtańszy model będzie satysfakcjonujący.

Więcej

Telefony Huawei – ranking. Który wybrać w 2021 roku? Telefony Huawei – ranking. Który wybrać w 2021 roku?

Który smartfon Huawei więc wybrać? Który będzie najlepszy? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki selfie stick wybrać? Ranking najlepszych modeli Jaki selfie stick wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaki kijek do selfie wybrać? Dlaczego warto mieć mieć selfie stick i jaki wybrać? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki jest najlepszy zestaw głośnomówiący do samochodu? Jaki model wybrać i dlaczego? Jaki jest najlepszy zestaw głośnomówiący do samochodu? Jaki model wybrać i dlaczego?

O czym pamiętać, gdy decydujemy się na zakup zestawu głośnomówiącego? Oto praktyczny poradnik i propozycje konkretnych modeli, które warto kupić.

Więcej

Smartfony OPPO – czy warto kupić? Co to w ogóle za marka? Smartfony OPPO – czy warto kupić? Co to w ogóle za marka?

OPPO to stosunkowo nowa marka na polskim rynku. Najważniejsze informacje o sprzęcie OPPO znajdziesz w tym artykule.

Więcej

Zoom w smartfonie – jak z niego dobrze korzystać, aby robić idealne zdjęcia? Zoom w smartfonie – jak z niego dobrze korzystać, aby robić idealne zdjęcia?

Fotografia mobilna rozwija się bardzo dynamicznie, a smartfon już od dawna jest najpopularniejszym urządzeniem do robienia zdjęć. Duży postęp dokonał się także w kwestii przybliżania obiektów na zdjęciach, czyli tak zwanego zoomu. Co warto wiedzieć na ten temat? Zbiór przydanych informacji w tym artykule.

Więcej

Jaki powerbank kupić w 2021 roku? Ranking produktów Jaki powerbank kupić w 2021 roku? Ranking produktów

Nic nie wskazuje na to, aby 2020 rok miał przynieść rewolucję w kwestii żywotności baterii w telefonach, dlatego warto mieć powerbank! Jaki bank energii warto kupić, aby spełniał dobrze swoje zadanie? Zobacz nasz poradnik!

Więcej

Smartfon na raty w MediaMarkt - jak załatwić formalności? Smartfon na raty w MediaMarkt - jak załatwić formalności?

Ceny flagowych smartfonów są na tyle wysokie, że nie zawsze można sobie pozwolić na tak duży jednorazowy wydatek. Chcąc mieć dobry telefon, możemy albo wybierać z oferty operatora telefonii komórkowej, albo zdecydować się za zakup na raty w sklepie internetowym z elektroniką. To drugie rozwiązanie oznacza więcej elastyczności. Operatorzy zazwyczaj oferują bardzo ograniczony wybór modeli, a kupując na raty w sklepie, wybieramy z pełnej oferty.

Więcej

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?

Co można zrobić, aby zdjęcia ze smartfona wychodziły lepiej? Mamy dla Was praktyczne rady, które powinny pomóc.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel