Jaką konsolę kupić w 2018 roku?

Doświadczeni gracze zazwyczaj mają dobre rozeznanie w tym, co jest na rynku i którą konsolę warto kupić. Czasem jednak dokonujemy wyboru jeszcze nie w pełni świadomi wszystkich konsekwencji. Na przykład, gdy przesiadamy się z PC na konsolę i do tej pory rywalizacji Sony, Microsoftu i Nintendo przyglądaliśmy się z boku, lub gdy sami nie bardzo interesujemy się takim sprzętem, bo kupujemy go jako prezent dla dziecka. Poza tym warto dodać, że w ostatnich latach mieliśmy naprawdę dużo konsolowych nowości i sporo się na rynku zmieniło. W tym artykule wyjaśnimy jak się odnaleźć w konsolowym świecie i co kupić, aby sprzęt w stu procentach spełnił oczekiwania.


Po co w domu konsola?

Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie jest łatwa. Tak – do grania, ale nie tylko! Obecnie konsole do gier są w równym stopniu uniwersalne, co telewizory. Oczywiście, najważniejszą funkcją jest rozgrywka – samodzielna lub ze znajomymi przez sieć, ale tylko jedna z licznych funkcji. Konsola z powodzeniem zastąpi także odtwarzacz DVD albo Blu-ray oraz zapewni dostęp do wielu aplikacji, w tym serwisów pełnych filmów i seriali na żądanie, takich, jak Netflix czy Filmbox. Można więc śmiało powiedzieć, że konsola razem z telewizorem może stanowić multimedialne centrum rozrywki z prawdziwego zdarzenia.Najważniejsze cechy konsol

Ten, kto choć trochę interesuje się komputerami, odnajdzie się także w świecie konsol. Jeśli przyjrzymy się specyfikacji technicznej różnych konsol, zauważymy, że o tym, jak dobrze będą prezentować się gry, decydują z grubsza te same elementy – procesor, wielkość pamięci RAM, układ graficzny. Poza tym, konsola, tak samo jak komputer, posiada wbudowany dysk, gdzie gromadzone są dane.

Następnym bardzo ważnym elementem jest wybór gier, w jakie będziemy mogli zagrać na wybranej konsoli. Jest oczywiście bardzo wiele gier multiplatformowych, które pojawiają się na konsole i PC, ale są też ekskluzywne wyłączności tylko dla posiadaczy konsol Sony, Microsoftu albo Nintendo. Znakiem rozpoznawczym Nintendo są wszystkie gry z Mario w roli głównej. Sony Playstation zapewnia dostęp do takich kultowych tytułów, jak Uncharted 4, Gran Turismo albo Farpoint. Analogicznie, wizytówki konsoli Xbox niedostępne dla innych, to Forza Motosport czy Gears of War.

W dalszej kolejności, należy zwrócić uwagę na szereg elementów związanych z komfortem grania oraz estetyką. Tutaj można wskazać na przykład kulturę pacy konsoli – czy pracuje głośno czy cicho, czy jest dobrze chłodzone przez wiatraki czy jednak nierównomiernie się nagrzewa, wreszcie, jak prezentuje się na półce pod telewizorem i ile miejsca zajmuje. Część z tych elementów jest oceniana przez różne osoby bardzo subiektywnie, więc lepiej unikać kategorycznych sądów. W końcu konsole Sony i Microsoft różnią się tutaj detalami. Nawet pozornie różniące się wyglądem kontrolery w rzeczywistości działają bardzo podobnie. Tutaj zdecydowanie wyróżnia się Nintendo Switch ze swoim nowatorskim podejściem do sterowania w grach.

Na koniec pozostaje jeszcze cena. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwotę, jaką zapłacimy za samą konsolę. Ta zmienia się w czasie i jest wypadkową różnych elementów, w tym czasowych promocji, które pozwalają naprawdę dużo zaoszczędzić. Na całe zagadnienie warto jednak spojrzeć w szerszej perspektywy. Bo tak naprawdę oprócz ceny samej konsoli, należy uwzględnić także ceny gier i dodatkowych akcesoriów oraz usług – przede wszystkim abonamentu, który umożliwia pozyskiwanie gier na preferencyjnych warunkach oraz możliwość rozgrywki online.

Konsole dostępne na rynku w 2018 roku


Konsola Microsoftu pojawiła się na rynku w 2013 roku jako następca poprzedniej – Xbox 360. Podobnie jak PS4 jest o konsola zaliczana do 8 generacji. W ciągu 5 lat była wielokrotnie modernizowana, a dziś dostępna jest w dwóch wersjach.

Wersja ekonomiczna konsoli to Xbox One S. Konsola dysponuje 8-rdzenioywm procesorem o takowaniu 1,6 Ghz oraz pamięcią RAM 8 GB DDR3. Dysk może pomieścić 500 GB danych.

Znacznie silniejszymi podzespołami dysponuje konsola Xbox One X. Ma doskonałą wydajność w grach i nie tylko składa się procesor 2,3 Ghz, 12 GB pamięci RAM oraz układ graficzny zapewniający 6 teraflopów GPU. W efekcie otrzymujemy sprzęt, który ma przepustowość rzędu 326 GB na sekundę! W praktyce, oznacza to tyle, że potężniejszy Xbox to doskonałe narzędzie do rozrywki w 4K – nie tylko gier, ale także filmów i seriali. Silniejsza specyfikacja to płynniejsza animacja, bardziej szczegółowa grafika i poprawiony wygląd nawet dla starszych gier.Konsole Xbox, niezależnie od wersji, mają jeszcze jedną ogromna zaletę – wsteczną kompatybilność. Wszystkie gry i akcesoria z Xbox 360 z powodzeniem będą działać także w Xbox One. Kupując nową konsolę, przeniesiemy swoje konto razem ze wszystkimi trofeami, kontaktami do znajomych a także kupionymi wcześniej grami – także w wersji cyfrowej w ramach subskrybcji.


Sony PlayStation 4

Podobnie jak Xbox, konsola Sony także dostępna jest w tej chwili w dwóch wersjach. Tańsza to SONY PlayStation 4 Slim z dyskiem 500 GB, mocniejszy wariant to Playstation 4 Pro. Konsola w wersji Pro to produkt dla wymagających, którzy na co dzień chcą cieszyć się płynną animacją i realistycznym światem w 4K z wykorzystaniem technologii HDR.

Mocną stroną konsoli Sony jest na pewno ogromny wybór gier - w tym także wielu tytułów niedostępnych na inne platformy. W tej chwili, bardzo atrakcyjnym rozszerzeniem standardowych możliwości konsoli, wydaje się także zastosowanie gogli do wirtualnej rzeczywistości Playstation VR. Oczywiście, gogle są kosztowne, ale ich możliwości są warte tej ceny. Technologia VR dynamicznie się rozwija, a gra w nowej wersji to alternatywa dla wszystkiego, co znaliśmy do tej pory.


Nintendo

W przeciwieństwie do dwóch najważniejszych graczy (Sony i Microsoftu) konsole Nintendo nie cieszą się aż tak dużą popularnością w Polsce i w ogóle w Europie, za to robią prawdziwą furorę w Japonii i USA.

Obecnie Japończycy mają w swojej ofercie typowo mobilną konsolę New Nintendo 2DS XL oraz Nintendo Switch. Ta pierwsza, to urządzenie do prostych gier do używania w podróży na podobnej zasadzie, co tablet albo smartfon. Znacznie ciekawiej prezentuje się Nintendo Switch. To sprzęt jedyny w swoim rodzaju, ponieważ może funkcjonować zarówno jako stacjonarna konsola, podłączona do telewizora, jak również jako konsola przenośna z ekranem 6,2 cala. Odłączona od gniazdka konsola, może wytrzymać do 6 godzin gry. Podczas przebywania poza domem, konsolę Nintendo Switch można naładować, podłączając zasilacz do wejścia USB typu C.Silną stroną są z pewnością wszechstronne kontrolery Joy-Con. Dwa Joy-Cony mogą być używane niezależnie w każdej dłoni, albo razem jako jeden kontroler po włożeniu do uchwytu Joy-Con. Można je także podłączyć do głównej konsoli i używać ich w trybie przenośnym lub dzielić się nimi z przyjaciółmi, aby cieszyć się rozgrywką dla dwóch graczy. Każdy Joy-Con ma pełny zestaw przycisków i może być używany jako cały kontroler. W każdym znajduje się także przyspieszeniomierz i żyroskopowy czujnik ruchu. Na lewym Joy-Conie znajduje się przycisk Capture Button, który gracze mogą wcisnąć, aby momentalnie wykonać zrzut ekranu swojej rozgrywki i podzielić się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. 

Wybór gier wciąż jest znacznie mniejszy niż na konsolach Playstation i Xbox, ponieważ premiera konsoli miała miejsce stosunkowo niedawno. Niemniej jednak, znajdziemy tutaj wyjątkowe tytuły, jak Mario i Zelda. 


Jaką konsolę wybrać w 2018 roku?

Jeśli chcesz mieć to co najlepsze i w grze zawsze wybierasz najwyższe ustawienia oraz masz już telewizor 4K, najlepszym wyborem będzie Playstation 4 Pro lub Xbox One X.

Dla tych, którzy nie chcą wydawać dużych pieniędzy na konsolę, a po prostu cieszyć się grą, dobrą propozycją będzie Xbox One S lub Playstation 4 Slim.

Nintendo to natomiast najlepszy wybór dla każdego, kto chce rozgrywkę przenieść również poza przysłowiowe 4 ściany.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]