Jaką kupić mysz dla gracza? Przegląd myszy gamingowych

Myszy to najczęściej używane akcesoria komputerowe. Choć tak intensywnie korzysta z nich każdy użytkownik peceta czy laptopa, to wybór myszki najczęściej nie jest dobrze przemyślany. Wybierając mysz nie warto kierować się tylko jej ceną i wyglądem. Zwłaszcza gracze powinni wybrać taką mysz, która będzie w 100% dopasowana do ich potrzeb. Jaką kupić mysz dla gracza? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Poniższy przegląd myszy gamingowych pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.


Dlaczego warto wybrać dobrą mysz dla gracza?


Ostateczny wynik rozgrywki jest zależny od wielu czynników. Oczywiście najważniejsze są umiejętności gracza, czyli tzw. skill. Podobnie jak w tradycyjnym sporcie, w e-zawodach bierze udział człowiek, a nie jego sprzęt. Odpowiednio dobrane peryferia pomogą jednak wznieść się na wyżyny naszych możliwości. Podobnie jak dobrze dopasowane buty u biegacza czy specjalne wiązania w nartach skoczka narciarskiego. Między tradycyjnym a wirtualnym sportem można znaleźć jeszcze jedno podobieństwo. Bardziej zaawansowani zawodnicy zwracają uwagę na więcej niuansów. Niedzielny biegacz nie zauważy większej różnicy między butami do biegania za 200 a za 500 zł. Casualowy gracz prawdopodobnie nie zauważy różnicy w opóźnieniach między tańszą a droższą myszką. Co różni mysz dla gracza od tradycyjnej myszki?


Mniejsze opóźnienia

Lepsze oprogramowanie

Dodatkowe, programowalne przyciski

Większa czułość sensorów

Dokładne odwzorowanie dynamicznych ruchówJak znaleźć najlepszą mysz dla gracza?


Mysz dla gracza jest użytkowana w naprawdę ekstremalnych warunkach. Nie każdy komputerowy gryzoń wytrzyma tyle szybkich i dynamicznych ruchów czy napadów złości po przegranej. Dlatego myszy gamingowe muszą wyróżniać się naprawdę bardzo dobrą jakością wykonania. Aby myszka dobrze spełniała swoje zadania musi mieć antypoślizgową powierzchnię oraz odpowiedni kształt i wagę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka mysz dla gracza jest najlepsza. Lżejsza i prostsza czy cięższa i bardziej skomplikowana. Każdy gracz musi sam wybrać taką mysz, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Na które parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaj myszy (przewodowa/bezprzewodowa) – myszka może być przewodowa lub bezprzewodowa. Główną zaletą tej drugiej jest zdecydowanie większa wygoda. Niestety jej praca może być sporadycznie zakłócana przez inne urządzenia działające na łączności radiowej lub sieci Wi-Fi. Dodatkowym problemem jest konieczność wymiany lub ładowania baterii. Mysz przewodowa będzie lepszym wyborem dla gracza. Ma mniejszy input lag, a komunikacja za pomocą kabla zapobiega powstawaniu akceleracji wstecznej (problemowi z odwzorowaniem szybkiego ruchu).

Technologia laserowa/optyczna – myszka może być laserowa lub optyczna. Obie technologie wykorzystują wiązkę światła. Technologia laserowa jest dużo bardziej precyzyjna. Umożliwia uzyskanie wyższej prędkości przesuwania myszki (DPI). Dodatkowo myszy laserowe mogą pracować praktycznie na dowolnej powierzchni. Atutem technologii optycznej jest niższa cena myszy optycznych.

Rozdzielczość i możliwość jej regulowania – mysz dla gracza powinna mieć jak największą rozdzielczość optyczną. Równie ważna jest możliwość jej kilkustopniowej regulacji. Umożliwi to bardziej precyzyjne celowanie oraz sterowanie postacią czy jednostkami w trakcie rozgrywki.

Przyciski – mysz dla gracza oprócz kółka oraz lewego i prawego przycisku myszy powinna mieć przynajmniej kilka dodatkowych programowalnych przycisków. Niektóre myszy gamingowe mają nawet kilkanaście przycisków, które można dowolnie skonfigurować (np. ustawić na nich makra).

Ślizgi i ciężarki – ich zadaniem jest ułatwianie ruchu po danej powierzchni. Dzięki nim możemy używać mniej siły w celu przesunięcia myszy po biurku czy podkładce. Niektóre myszy mogą być także wyposażone w specjalne ciężarki. Dzięki nim zyskamy możliwość regulacji wagi naszego akcesorium.


Najczęstsze problemy myszy dla graczy


Nawet najbardziej zaawansowana mysz dla gracza może sprawiać pewne problemy podczas rozgrywki. Przed zakupem danej myszki warto zapoznać się z opiniami innych graczy. Doświadczeni gracze powinni wskazać, które z poniższych problemów trapią wybrany przez nas model myszy dla gracza.

Akceleracja wstecznautrudnia odwzorowanie szybkich ruchów. Jak duży może być to problem z pewnością mogą domyślać się fani FPSów. Gdy wykonamy szybki ruch myszą, nasza postać nie obróci się do żądanej przez nas pozycji. Może to znacznie zwiększyć szanse przeciwnika na pokonanie naszego bohatera.

Interpolacja – wysyłanie do komputera przez sensor fałszywych danych o jego położeniu. Oprogramowanie „sztucznie” generuje dodatkowe piksele w celu zwiększenia maksymalnych wartości DPI. Prowadzi to do zmniejszenia precyzji myszki.

Jitter – polega na niedokładnym odczytywaniu powierzchni przez sensor. Jest odczuwalny przy szybkich ruchach myszą oraz przy wysokich wartościach DPI. Jitter skutkuje drganiami i przeskakiwaniem kursora. Przez to wzrasta ryzyko oddania niecelnego strzału w FPSach lub tzw. missclicku w dowolnej innej grze.

LOD (Lift-off distance) – jego wartość określa wysokość, na jaką możemy podnieść mysz, aby jej czujnik przestał śledzić nasze ruchy. Jest to istotny parametr dla graczy, którzy mają tendencję do odrywania myszy od podkładki. Gdy mysz zostanie z powrotem położona na pokładce, kursor może zachować się dość chaotycznie. Aby zminimalizować ten problem, należy wybierać myszki z mniejszą wartością LOD.

Predykcja – funkcja, która powinna być wyłączona podczas rozgrywki. Polega na sztucznym wygładzaniu ruchów myszką.


Graczu, dopasuj mysz do swoich potrzeb!


Mysz dla gracza musi być dopasowana do jego indywidualnych preferencji. Dotyczy to zwłaszcza jej kształtu i wagi oraz liczby przycisków. Gracze powinni zdecydować się na myszy przewodowe, które wykorzystują technologię laserową. Rozdzielczość DPI powinna być jak największa i regulowana, aby można było lepiej dostosować się do warunków na wirtualnym polu bitwy. Dobrze i przemyślanie wybrana mysz dla gracza pomoże mu wznieść się na wyżyny jego gamingowych umiejętności.


Tagi

Podstawki pod telefon Słuchawki ANC - redukcja szumów iPod Klawiatury przewodowe Podkładki pod nadgarstek do klawiatury Klawiatury niskoprofilowe Klawiatury białe Klawiatury RGB Klawiatury bezprzewodowe podświetlane Klawiatury mechaniczne RGB Klawiatury z touchpadem Klawiatury podświetlane Klawiatury membranowe Klawiatury bluetooth Klawiatury mechaniczne matepad t8 Klawiatury dla graczy Tablety 2 GB RAM Tablety 9 cali Tablety 10 cali Drukarki monochromatyczne Drukarki etykiet Asus Republic of gamers Laptopy dla studenta Laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną Laptopy z dedykowaną kartą graficzną Procesor Intel Core i7 Laptopy z dyskiem SDD Laptopy 1 TB Laptopy z dotykowym ekranem Laptopy z podświetlaną klawiaturą Laptopy z matową matrycą Laptopy 16 i 17 cali Laptopy 15 cali Pad Xbox One Huawei Mate Samsung Galaxy S Samsung Galaxy J Monitory gamingowe do 1000 zł Monitory do 500 zł Monitory z HDMI Monitory Full HD 24 cale Monitory z ekranem IPS Monitory ultrapanoramiczne Monitory Pivot Monitory UltraWide Full HD 21:9 Monitory Full HD Monitory 27 28 i 29 cali Monitory 22 23 i 24 cale Lokalizatory Bluetooth Monitory z zakrzywionym ekranem Ładowarki do laptopów Asus Kierownice do Xbox Ładowarki do iPhonów Telefony z Androidem Smartfony 5,5 cala Smartfony 4 cale Smartfony 5 cali Smartfony z Dual SIM Smartfony 64 128 i 256 GB Smartfony 32 GB Smartfony 16 GB Wodoodporne smartfony i telefony Najlepsze telefony do 1000 Telefony dla dzieci Telefony komórkowe dla seniora Telewizory-energooszczedne

powrót