Jaką listwę zasilającą wybrać? Ranking

Gdy liczba gniazdek sieciowych w zasięgu ręki jest zbyt mała, warto zastanowić się, jaka listwa zasilająca mogłaby pomóc w tej sytuacji. Możliwość podpięcia wielu urządzeń do jednej listwy to wygoda, a często też oszczędność (jeśli pamiętamy o tym, żeby wyłączać listwę). Bardzo istotne przy tego rodzaju zakupie jest także bezpieczeństwo – w końcu z prądem nie ma żartów. Jaką listwę zasilającą warto więc kupić i dlaczego? Zobacz nasz poradnik i wybierz najlepsze rozwiązanie.

Jaką listwę zasilającą wybrać?


Co to jest listwa zasilająca i jak działa?


Głównym zadaniem listwy zasilającej jest stworzenie odpowiedniej liczby gniazdek, abyśmy mogli podłączyć swoje urządzenia. Ma jednak do zaoferowania więcej niż spełniający tę samą funkcję przedłużacz. W przeciwieństwie do zwykłego przedłużacza czy rozgałęziacza na kilka gniazdek listwa posiada także szereg udogodnień, zwiększających bezpieczeństwo:

  • Przede wszystkim listwę możemy w dowolnym momencie włączać i wyłączać. To oznacza, że gdy urządzenia mają przestać pobierać prąd, nie musimy wyjmować wszystkich wtyczek z listwy a potem znowu ich wkładać – wystarczy zmienić pozycję przełącznika wciskając on/off. Wiele urządzeń pobiera prąd także wtedy, gdy z nich nie korzystamy (w trybie czuwania), dlatego odłączenie ich od prądu to sposób na oszczędność.
  • Na tym jednak nie koniec. Sprzęt może także samoistnie odciąć zasilanie dla wszystkich podłączonych urządzeń w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa. Dzieje się tak przy nagłych skokach napięcia, wywołanymi awarią. Dzięki temu rozwiązaniu nasze sprzęty nie ulegną awarii w razie, gdy dojdzie do takiej sytuacji. To właśnie ze względu na tę funkcję listwy nazywają się także „listwy antyprzepięciowe”.


Ze względu na konstrukcję i rodzaj zabezpieczeń, można wśród listw wyróżnić:

  • listwy filtrujące,
  • listwy z bezpiecznikami topikowymi,
  • listwy z warystorem,
  • listwy z diodami transilowymi.
Jak wybrać listwę zasilającą?


Gdzie najczęściej umieszcza się listwę zasilającą?


Najpopularniejsze są te miejsca, gdzie na niewielkiej przestrzeni mamy zgromadzonych wiele urządzeń. Najczęściej listwa służy do zasilania sprzętu komputerowego. Czasem również listwy zasilające umieszcza się w salonie, aby podpiąć tam telewizor, dekoder, konsolę czy zestaw kina domowego. Można użyć listwy także do innych celów – chociażby podłączenia kilku kompletów lampek choinkowych!

Najważniejsze cechy listw zasilających – jaką wybrać?


O zasadności zakupu listwy trudno dyskutować – obecnie używa się tylu urządzeń elektrycznych, że praktycznie w każdym domu taka listwa może się przydać. Co jednak z wyborem właściwego modelu? Zanim zdecydujemy się na zakup, warto rozważyć różne opcje. Co warto sprawdzić? Oto najważniejsze parametry.

•  Liczba gniazd – w zależności od rozmiarów listwa może mieć 4, 5, 6, a nawet 8 gniazd. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej wybrać model z większą liczbą – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się nowy sprzęt, który chcielibyśmy podłączyć.

•  Długość przewodu – jeśli chcemy umieścić listwę w konkretnym miejscu, to musi nam starczyć kabla, aby doprowadzić ją do gniazda sieciowego. Minimum to 1,5 metra, ale czasem, gdy układ gniazdek w mieszkaniu jest niekorzystny, będzie potrzebna zdecydowanie większa długość.

•  Szybki czas reakcji – oznacza, jak szybko listwa reaguje na nagłe zmiany napięcia. Wartość mierzy się w nanosekundach, ponieważ tylko błyskawiczna reakcja umożliwi uniknięcie potencjalnych kłopotów.

•  Dodatkowe zabezpieczenia – w tym miejscu warto wspomnieć, że dobre listwy nie tylko odłączają zasilanie, ale mają także zdolność pochłaniania nadmiaru energii – oczywiście, do określonego poziomu. Rodzice cenią także zastosowane w listwach zabezpieczenia przed dziećmi, które uniemożliwiają wkładanie do dziurek ostrych przedmiotów.

•  Dodatkowe funkcje – wraz z rozwojem aplikacji mobilnych i internetu rzeczy listwy zyskały nowe możliwości – chociażby reagowanie na komendy głosowe czy wyświetlanie informacji o zużyciu energii w smartfonie.


Listwy zasilające – ranking 2022


Biorąc pod uwagę czynniki wymienione powyżej, przygotowaliśmy ranking listw zasilających. W poniższym zestawieniu, każdy powinien znaleźć odpowiednią opcję dla siebie.


Listwa HAMA Standard 3GN 3M

Najprostsza i najtańsza opcja. Listwa zapewnia 3 gniazdka i 3-metrowy przewód. Włącznik jest podświetlany, a gniazda są zabezpieczone przed dziećmi i posiadają uziemienie.


Listwa zasilająca HAMA 44137347 Premium 4gn, 3m

Krótka listwa, która będzie odpowiednia, jeśli satysfakcjonują nas 4 gniazdka. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe chroni podłączone urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi skokami napięcia. Kontrolka zasilania LED sygnalizuje gotowość zabezpieczenia. Listwę wyposażono także w zaślepki uniemożliwiające włożenie palca lub innego przedmiotu do gniazdka. Długość kabla to 3 metry. Do listwy można podłączyć urządzenia, których łączna moc wynosi 3680 W.


Listwa DPM 5 gniazd z uziemieniem 1.5m

Tania listwa na 5 gniazd. Jej maksymalna moc podłączeniowa to 1500W, a długość kabla to 1,5 metra.


Listwa zasilająca HAMA 44137348 Premium 6gn, 1.5m

Listwa na 6 urządzeń z przewodem mierzącym 1,5 metra. Z pewnością to warte rozważenia rozwiązanie dla osób zastanawiających się, jaka listwa zasilająca do komputera będzie dobra. Przy tej długości bez problemu podłączymy wiele dodatkowych urządzeń wymagających zasilania.


Listwa zasilająca HAMA 44137348 Premium 6gn, 1.5m


Listwa zasilająca TRACER PowerGear 3,0 m (5 gniazd)

Model z zabezpieczeniem antyprzepięciowym i 3-metrowym kablem. Jego obudowę wykonano z solidnego tworzywa sztucznego, które nie jest palne. Maksymalna moc urządzeń, które można podłączyć, to 2300W. Wyłącznik jest podświetlany, żeby łatwo włączać i wyłączać listwę także w nocy.


Listwa BRENNENSTUHL 10 gniazd 2 m

Bardzo duża listwa. Składa się z dwóch rzędów po 5 gniazd, co daje w sumie możliwość podłączenia aż 10 urządzeń naraz. Co więcej, obie części mogą działać niezależnie od siebie – połowę urządzeń można wyłączyć, a połowę zostawić włączone.


Listwa HAMA 6 gniazd 1.5m + osobne wyłączniki

Ciekawy model na 6 gniazd. Od standardowej listwy różni się tym, że oprócz wyłącznika głównego, który dezaktywuje wszystkie sprzęty, mamy także osobne przełączniki do każdego gniazdka. Sami zatem możemy decydować, co włączyć, a co wyłączyć w danej chwili.


Listwa PHILIPS SPN3180A/60

Model o futurystycznym wyglądzie. Mamy tutaj 8 gniazd sieciowych, które pogrupowane są po 4. Wszystkie gniazda posiadają uziemienie. Producent przygotował na tyle skuteczny system antyprzepięciowy, że w przypadku zniszczenia sprzętu w wyniku awarii zasilania gwarantuje zwrot kosztów do 100 000 euro. Maksymalne obciążenie w przypadku tej listwy to aż 4000W.


Listwa zasilająca NOUS Smart Home WiFi Tuya A5

Najbardziej innowacyjna listwa w tym zestawieniu. Na pewno spodoba się miłośnikom najnowszych technologii. Listwa współpracuje z aplikacją mobilną Nous Smart Home. Dzięki temu możemy na przykład:

•  zmierzyć, ile energii zużywają konkretne urządzenia podłączone do listwy,

•  ustawiać harmonogram pracy listwy,

•  włączać i wyłączać listwę zdalnie, z poziomu aplikacji, bez potrzeby wciskania przycisku.


Listwa jest sterowana głosowo przez Asystenta Google albo Amazon Alexa, może pełnić także funkcję gniazda USB. Ten najbardziej wszechstronny z wymienionych modeli ma też kompaktowy rozmiar – mieszczą się tutaj 3 gniazda sieciowe.

Zakup listwy zasilającej to wygoda, bezpieczeństwo, a także sposób na zmniejszenie poboru prądu. Warto zdecydować się na ten krok i wybrać dobrą listwę, zwłaszcza że koszty zakupu nie są wcale duże.


Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

  1. Jaka klawiatura mechaniczna do 200 zł?
  2. Płyty gazowe do zabudowy – ranking. Jaką płytę wybrać?
  3. Jak sprawdzić rozdzielczość ekranu w monitorze?

Czytaj więcej

Komputery all-in-one – ranking 2021 Komputery all-in-one – ranking 2021

Komputery osobiste to nie tylko PC i laptopy. Są jeszcze komputery all-in-one. Ranking tych produktów prezentujemy poniżej.

Więcej

Laptop do 1000 zł – jaki wybrać? Ranking Laptop do 1000 zł – jaki wybrać? Ranking

Czy tani, dobry laptop do 1000 zł istnieje? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie, poszukując odpowiedniego rozwiązania przy bardzo ograniczonym budżecie.

Więcej

Jaki czytnik e-booków wybrać w 2021 roku? Ranking Jaki czytnik e-booków wybrać w 2021 roku? Ranking

Czytniki ebooków mają kilka istotnych zalet, które mogą zachęcić do tego, by kupić czytnik ebooków. Dlatego duża popularność tego typu urządzeń nie powinna dziwić. Gdy dojrzewamy już do decyzji o zakupie takiego urządzenia, pojawia się pytanie: jaki czytnik e-booków kupić?

Więcej

Jaki mały, szybki i tani laptop wybrać? Przegląd dobrych modeli Jaki mały, szybki i tani laptop wybrać? Przegląd dobrych modeli

Interesuje Cię mały laptop? Laptopy 12-calowe to propozycja skierowana przez producentów do osób, którym zależy, by mieć ten drobiazg cały czas przy sobie.

Więcej

Jaki notebook wybrać? Ranking najlepszych modeli na 2022 rok Jaki notebook wybrać? Ranking najlepszych modeli na 2022 rok

Przedstawiamy kilka najistotniejszych parametrów, którymi warto się sugerować przy wyborze laptopa. Prezentujemy także ranking notebooków na 2020 rok.

Więcej

Jaki tablet graficzny do rysowania wybrać? Ranking Jaki tablet graficzny do rysowania wybrać? Ranking

Wiele osób pracujących twórczo docenia możliwości, jakie daje tablet graficzny. Jaki wybrać? Jeśli nie masz pewności, zobacz nasz ranking.

Więcej

Jaki tablet z klawiaturą wybrać? Ranking TOP 5 Jaki tablet z klawiaturą wybrać? Ranking TOP 5

Jaki tablet z klawiaturą wybrać? Prezentujemy topowe modele i nie tylko. Czym wyróżniają się tablety z klawiaturą? Sprawdź najlepsze tablety 2w1!

Więcej

Jaki dysk SSD wybrać? Ranking najlepszych modeli Jaki dysk SSD wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaki dysk SSD warto kupić? To ważne pytanie, ponieważ rodzaj dysku w dużym stopniu wpływa na możliwości komputera. Jeśli szukasz konkretnego modelu, nasz poradnik powinien Ci pomóc!

Więcej

Jaki dysk zewnętrzny wybrać? I jak z niego korzystać? Ranking modeli Jaki dysk zewnętrzny wybrać? I jak z niego korzystać? Ranking modeli

Nie wiesz, jaki dysk zewnętrzny spełni Twoje oczekiwania? Sięgnij po nasz poradnik, żeby wybrać dla siebie odpowiedni model i cieszyć się niezawodnym sprzętem.

Więcej

Jaki laptop 4K wybrać? Ranking Jaki laptop 4K wybrać? Ranking

Rozdzielczość ekranu i jakość wyświetlanego obrazu to najważniejsze parametry, które bierzmy pod uwagę wybierając telewizor. W przypadku komputera osobistego, może być podobnie, zwłaszcza jeśli ma nam służyć do podobnych celów – oglądania video oraz szeroko pojętej rozrywki, w tym głównie gier.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]