Jaka lornetka najlepiej sprawdzi się na wyjazd?

Każdy turysta ma przynajmniej jeden przedmiot, bez którego nie może się obyć podczas wyjazdu. Dla jednych mogą to być np. aparaty cyfrowe lub lustrzanki. Inni nie wyobrażają sobie nie zabrać ze sobą lornetki. Dzięki lornetce można obejrzeć interesujące obiekty z bardzo bliska, w sposób szczegółowy i dokładny. Użycie lornetki to sposób na bycie bliżej krajobrazów, architektury, zwierząt, zawodników itp. niż byłoby to faktycznie możliwe. Jaka lornetka najlepiej sprawdzi się podczas kolejnego wyjazdu? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Do czego może się przydać?


Po co lornetka? 4 zastosowania lornetki


Lornetka ma wbrew pozorom dużo zastosowań. Używa się jej nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także zupełnie profesjonalnie. Lornetki znajdziemy w nie tylko w plecakach turystów, ale także w wyposażeniu żołnierzy.

  • Lornetki przybliżają obraz. Dzięki temu możemy prowadzić obserwacje nawet z bardzo daleka.
  • Lornetka czasami wyostrza obraz już z niewielkiej odległości, np. około 2 metrów. Dzięki temu można użyć lornetki jako lupy do obserwacji przyrody. Na szczęście w tym wypadku na pewno nie spłoszymy interesującego nas zwierzęcia.


  • Lornetka to także idealne narzędzie do obserwacji nocnego nieba. Podczas wyjazdu na pewno sprawdzi się lepiej niż zdecydowanie mniej mobilny teleskop. Wystarczy już niewielki model lornetki, aby dostrzec ogromną liczbę niewidocznych gołym okiem gwiazd. Obserwacja obuoczna jest bardziej efektywna, a dodatkowo nie męczy oczu tak jak obserwacje jednooczne prowadzone przez teleskopy.
  • Lornetki wciąż wykorzystuje się m.in. w wieżach kontroli lotów. Marynarze są wyposażeni w dobre lornetki morskie. Lornetka to także niezbędne wyposażenie patroli straży granicznej, myśliwych, ornitologów czy ekip poszukiwawczo-ratunkowych.


Budowa lornetki. Z czego składa się lornetka?


To jak zbudowane są lornetki to z pewnością jeden z powodów ich ponadczasowej popularności. Lornetka to uniwersalny, niezawodny, a przede wszystkim ergonomiczny intrument optyczny o dwóch osiach optycznych, które składają się zazwyczaj z soczewek i pryzmatów (odpowiednio po 6 lub więcej soczewek i 2 pryzmaty na jedną oś). Wszystkie elementy są precyzyjnie ustawione i zabezpieczone przed zmianą położenia. Równie precyzyjna i trwała jest mechanika pokręteł regulacji ostrości.


Jaka lornetka za 100, 300, 600, 1000 złotych


  • Lornetka, która kosztuje 100-300 złotych ma podstawowe parametry, wystarczającą jasność i poprawnie działającą mechanikę. Minimum 100 zł zapłacimy za lornetki kompaktowe, a minimum 200 zł za lornetki pełnowymiarowe.


  • Za wyższą kwotę można już kupić nawet wodoodporne lornetki. Droższe lornetki mają pryzmaty z lepszej jakości szkła i lepsze powłoki antyrefleksyjne. Za pokrycie wszystkich miejsc zagrożonych niepożądanymi odbiciami powłoką antyrefleksyjną (tzw. system Fully Multi Coated) również trzeba dodatkowo zapłacić.


  • Za około 600-900 zł dostępne są lornetki, które będą wyróżniały się dobrą płynnością pracy i trwałymi częściami mechanicznymi oraz bardzo dobrze wykonaną i spasowaną obudową.


  • Najdroższe lornetki charakteryzuje doskonałe odwzorowanie kolorów, dobra korekcja wad optycznych oraz większy obiektyw i powiększenie.


Dlaczego lornetki wodoodporne?


Wodoszczelność to nie tylko możliwość obserwacji w czasie deszczu i zanurzenia lornetki w wodzie bez obawy o jej uszkodzenie. Wodoszczelność jest bardzo ważna także w słoneczne dni. I to o każdej porze dnia i nocy. Wodoodporność ogranicza gromadzenie się wilgoci. Wraz ze zmieniającym się ciśnieniem i temperaturą wilgoć naprzemian odparowuje i skrapla się. Zazwyczaj procesy te odbywają się na szklanych elementach optycznych. Wodoszczelność chroni również przed pyłem, a nawet mikroorganizmami które mogą wedrzeć się do wnętrza lornetki.

Jaka lornetka – typu porro czy dachowa?


  • Lornetki typu porro działają na zasadzie zjawiska całkowitego odbicia wewnętrznego. Takie odbicie jest niemalże bezstratne. Lornetki tego typu oferują dobrą rozdzielczość obrazu oraz jasny i kontrastowy obraz. Podczas prowadzania obserwacji przy pomocy lornetki typu porro ma się wrażenie trójwymiarowości obrazu. Taka lornetka jest jednak większa, cięższa i może być bardziej delikatna.
  • Lornetki typu dachowego mają obiektywy i okulary, które są ustawione w jednej linii. Lornetki typu dachowego są dzięki temu mniejsze niż lornetki typu porro. Lornetki typu dachowego są także wytrzymalsze i lepiej zabezpieczone przed wodą, wilgocią oraz pyłem i drobnoustrojami. Niestety lornetki typu dachowego mają gorszą rozdzielczość i jakość obrazu, a dodatkowo są droższe niż lornetki typu porro.


Jaka lornetka do obserwacji w dzień?


W ciągu dnia źrenica naszego oka kurczy i rozszerza się w zakresie ok. 2,5-4 mm. Źrenica wyjściowa lornetki to iloraz średnicy obiektywu i powiększenia. Określa ona średnicę krążka światła wydostającego się z przyrządu i wpadającego do oka obserwatora. Lornetka do obserwacji w dzień nie musi mieć większej średnicy niż 2,5-4 mm. Większa źrenica wyjściowa to jednak lepsza praca lornetki w zmiennym i słabym oświetleniu.

Jaka lornetka do obserwacji wieczorem i w nocy?


W nocy nasze źrenice mogą rozszerzyć się aż do średnicy 7 mm. Jednak gwiazdy, księżyc i oświetlenie miejskie sprawiają jednak, że nasze źrenice najczęściej nie przekraczają nawet 6 mm. Dodatkowo wraz z wiekiem maleje nasza zdolność do rozszerzania źrenic. Dlatego do obserwacji wieczorem i w nocy wystarczają lornetki źrenicy wyjściowej 5-6 mm.


Jaka lornetka? Wybierz lornetkę dla siebie!


Lornetki to wszechstronne instrumenty optyczne. Można ich używać nie tylko do obserwowania oddalonych krajobrazów, ale także m.in. do obserwowania nocnego nieba czy badania przyrody z bliskiej odległości. Co więcej, lornetki to instrumenty optyczne na każdą kieszeń. Na kupno dobrej lornetki wystarczy już 100 zł, ale nie brakuje modeli, które są kilka a nawet ponad 10 razy droższe. Aby wybrać idealny dla siebie model, wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka detali.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]