Jaką lornetkę kupić do obserwacji przyrody, a jaką do obserwacji nieba?

Zastanawiasz się, jaką lornetkę kupić? Wyjaśniamy, w jaki sposób jest zbudowana, jak działa i co warto brać pod uwagę przy wybieraniu takiego sprzętu. Polecamy też sprawdzone modele w przystępnych cenach.


Każdy turysta ma przynajmniej jeden przedmiot, bez którego nie może się obyć podczas wyjazdu. Dla jednych mogą to być np. aparaty cyfrowe lub lustrzanki. Inni nie wyobrażają sobie nie zabrać ze sobą lornetki. Dzięki lornetce można obejrzeć interesujące obiekty z bardzo bliska, w sposób szczegółowy i dokładny. Jej użycie to sposób na bycie bliżej krajobrazów, architektury, zwierząt, zawodników itp., niż byłoby to faktycznie możliwe. Jaka lornetka najlepiej sprawdzi się podczas kolejnego wyjazdu? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Do czego może się przydać?


Po co lornetka? 4 zastosowania lornetki


Lornetka ma, wbrew pozorom, dużo zastosowań. Używa się jej nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także zupełnie profesjonalnie. Lornetki znajdziemy w nie tylko w plecakach turystów, ale także w wyposażeniu żołnierzy.


Lornetki przybliżają obraz. Dzięki temu możemy prowadzić obserwacje nawet z bardzo daleka.


Lornetka czasami wyostrza obraz już z niewielkiej odległości, np. około 2 metrów. Dzięki temu można użyć lornetki jako lupy do obserwacji przyrody. Na szczęście w tym wypadku na pewno nie spłoszymy interesującego nas zwierzęcia.


Lornetka to także idealne narzędzie do obserwacji nocnego nieba. Podczas wyjazdu, na pewno sprawdzi się lepiej niż zdecydowanie mniej mobilny teleskop. Wystarczy już niewielki model lornetki, aby dostrzec ogromną liczbę niewidocznych gołym okiem gwiazd. Obserwacja obuoczna jest bardziej efektywna, a dodatkowo nie męczy oczu tak jak obserwacje jednooczne prowadzone przez teleskopy.


Lornetki wciąż wykorzystuje się m.in. w wieżach kontroli lotów. Marynarze są wyposażeni w dobre lornetki morskie. Lornetka to także niezbędne wyposażenie patroli straży granicznej, myśliwych, ornitologów czy ekip poszukiwawczo-ratunkowych.


Jak widać, trudno o bardziej uniwersalny sprzęt niż lornetka. Na co zwrócić uwagę, szukając tej idealnej? Najpierw dobrze byłoby wiedzieć, jak jest skonstruowana.


Jaką lornetkę kupić? Przegląd zastosowań i modeli


Budowa lornetki. Z czego składa się lornetka?


To, jak zbudowane są lornetki, to z pewnością jeden z powodów ich ponadczasowej popularności. Lornetka to uniwersalny, niezawodny, a przede wszystkim – ergonomiczny instrument optyczny o dwóch osiach optycznych, które składają się zazwyczaj z soczewek i pryzmatów (odpowiednio po 6 lub więcej soczewek i 2 pryzmaty na jedną oś). Wszystkie elementy są precyzyjnie ustawione i zabezpieczone przed zmianą położenia. Równie precyzyjna i trwała jest mechanika pokręteł regulacji ostrości.


Jaką lornetkę do 100, 300, 600, 1000 złotych kupić?


Lornetka, która kosztuje 100–300 złotych, ma podstawowe parametry, wystarczającą jasność i poprawnie działającą mechanikę. Minimum 100 zł zapłacimy za lornetki kompaktowe, a minimum 200 zł za lornetki pełnowymiarowe.


Za wyższą kwotę można już kupić nawet wodoodporne lornetki. Droższe lornetki mają pryzmaty z lepszej jakości szkła i lepsze powłoki antyrefleksyjne. Za pokrycie wszystkich miejsc zagrożonych niepożądanymi odbiciami powłoką antyrefleksyjną (tzw. system Fully Multi Coated) również trzeba dodatkowo zapłacić.


Za około 600–900 zł dostępne są lornetki, które będą wyróżniały się dobrą płynnością pracy i trwałymi częściami mechanicznymi oraz bardzo dobrze wykonaną i spasowaną obudową.


Najdroższe lornetki charakteryzują doskonałe odwzorowanie kolorów, dobra korekcja wad optycznych oraz większy obiektyw i powiększenie.


Dlaczego warto kupić lornetkę wodoodporną?


Wodoszczelność to nie tylko możliwość obserwacji w czasie deszczu i zanurzenia lornetki w wodzie bez obawy o jej uszkodzenie. Wodoszczelność jest bardzo ważna także w słoneczne dni. I to o każdej porze dnia i nocy. Wodoodporność ogranicza gromadzenie się wilgoci. Wraz ze zmieniającym się ciśnieniem i temperaturą wilgoć na przemian odparowuje i skrapla się. Zazwyczaj procesy te odbywają się na szklanych elementach optycznych. Wodoszczelność chroni również przed pyłem, a nawet mikroorganizmami, które mogą wedrzeć się do wnętrza lornetki.Jaką lornetkę wybrać – typu porro czy dachową?


Lornetki typu porro działają na zasadzie zjawiska całkowitego odbicia wewnętrznego. Takie odbicie jest niemalże bezstratne. Lornetki tego typu oferują dobrą rozdzielczość obrazu oraz jasny i kontrastowy obraz. Podczas prowadzania obserwacji przy pomocy lornetki typu porro ma się wrażenie trójwymiarowości obrazu. Taka lornetka jest jednak większa, cięższa i może być bardziej delikatna.


Lornetki typu dachowego mają obiektywy i okulary, które są ustawione w jednej linii. Lornetki typu dachowego są dzięki temu mniejsze niż lornetki typu porro. Lornetki typu dachowego są także wytrzymalsze i lepiej zabezpieczone przed wodą, wilgocią oraz pyłem i drobnoustrojami. Niestety, lornetki typu dachowego mają gorszą rozdzielczość i jakość obrazu, a dodatkowo są droższe niż lornetki typu porro.


Jaka lornetka do obserwacji przyrody w dzień?


W ciągu dnia źrenica naszego oka kurczy i rozszerza się w zakresie ok. 2,5–4 mm. Źrenica wyjściowa lornetki to iloraz średnicy obiektywu i powiększenia. Określa ona średnicę krążka światła wydostającego się z przyrządu i wpadającego do oka obserwatora. Lornetka do obserwacji w dzień nie musi mieć większej średnicy niż 2,5–4 mm. Większa źrenica wyjściowa to jednak lepsza praca lornetki w zmiennym i słabym oświetleniu.


Jaką lornetkę kupić do obserwacji przyrody? To także zależy od tego, w jaki sposób planujemy prowadzić swoje obserwacje. Jeśli chcemy na przykład dyskretnie obserwować zwierzęta, warto szukać sprzętu, który będzie raczej kompaktowy.


A jaka lornetka w góry? Tutaj także rozmiar ma znaczenie, szczególnie w sytuacji, gdy wspinamy się na wymagając szczyty i powinniśmy myśleć o ograniczeniu swojego obciążenia. W przypadku obserwacji nieba wielkość ma już drugorzędne znaczenie, bo każda będzie dużo mniejsza od teleskopu, dobrze jest natomiast zadbać o odpowiednie przybliżenie (im więcej tym lepiej), ostrość obrazu i odwzorowanie barw.


Jaka lornetka do obserwacji nieba wieczorem i w nocy?


W nocy nasze źrenice mogą rozszerzyć się aż do średnicy 7 mm. Jednak gwiazdy, księżyc i oświetlenie miejskie sprawiają jednak, że nasze źrenice najczęściej nie przekraczają nawet 6 mm. Dodatkowo wraz z wiekiem maleje nasza zdolność do rozszerzania źrenic. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaka lornetka do obserwacji nieba będzie idealna, odpowiedź jest prosta. Do obserwacji wieczorem i w nocy wystarczają lornetki źrenicy wyjściowej 5–6 mm.


Jaka lornetka? Wybierz lornetkę dla siebie!


Lornetki to wszechstronne instrumenty optyczne. Można ich używać nie tylko do obserwowania oddalonych krajobrazów, ale także m.in. do obserwowania nocnego nieba czy badania przyrody z bliskiej odległości. Co więcej, lornetki to instrumenty optyczne na każdą kieszeń. Na kupno dobrej lornetki wystarczy już 100 zł, ale nie brakuje modeli, które są kilka, a nawet ponad 10 razy droższe. Aby wybrać idealny dla siebie model, wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka detali.


Lornetka CELESTRON UpClose G2 10x25 Roof

Jeśli zastanawiasz się, jaka lornetka do 100 zł może się sprawdzić, ten model to dobra propozycja. Jest uniwersalny i można wykorzystać go do obserwacji przyrody, wydarzeń sportowych czy koncertów w plenerze. Lornetka ma 10-krotne powiększenie i jest wodoodporna. Korpus wykonany jest z aluminium pokrytego gumą.


Lornetka CELESTRON UpClose G2 8x21 Roof

Druga budżetowa propozycja o sporych możliwościach. Zapewnia pole widzenia aż 129 metrów przy odległości 1000 m. Jest mała i poręczna – jej waga nieznacznie przekracza 200 gramów.


Lornetka NIKON Aculon A211 10x42

Model o nieco większych gabarytach. Soczewki pokryto wielowarstwową powłoką –  pozwalają one uzyskać jasny, wyrazisty obraz. Cechuje się doskonałą jakością wykonania i trwałością. Producent zapewnia 10-letnią gwarancję.


Lornetka CELESTRON UpClose G2 8x40 Porro

Lornetka zapewniająca bardzo dobrą ostrość widzenia. Powiększenie jest 8-krotne, a średnica obiektywu to 40 mm. Ten model jest bardzo chwalony, zwłaszcza przez miłośników przyrody.Wiesz już, jaką lornetkę wybrać? Niezależnie od tego, w jakim celu chcesz kupić sprzęt, warto zwracać uwagę na jakość i solidność wykonania. Skoro to sprzęt na lata, naprawdę nie warto oszczędzać. Lepiej od razu kupić profesjonalną lornetkę dobrej firmy, zamiast decydować się na tanie imitacje niewiele różniące się od zwykłych zabawek.


Zobacz więcej

Najlepsze bezlusterkowce – ranking 2021. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać? Najlepsze bezlusterkowce – ranking 2021. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Najlepsze bezlusterkowce robią równie dobre zdjęcia jak lustrzanki, jednak pod wieloma względami są zdecydowanie bardziej komfortowe. Dlaczego warto kupić aparat bezlusterkowy? Sprawdź!

Więcej

Lustrzanka vs bezlusterkowiec a może kompakt – co wybrać? Lustrzanka vs bezlusterkowiec a może kompakt – co wybrać?

Lustrzanka vs bezlusterkowiec? Warto się nad tym zastanowić, jeśli planujemy zakup aparatu cyfrowego. Doradzamy, co będzie najlepsze do fotografowania.

Więcej

Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać? Jaki statyw do aparatu, a jaki do telefonu wybrać?

Jaki statyw do aparatu albo telefonu więc wybrać? Odpowiadamy! Ranking, który przygotowaliśmy, obejmuje akcesoria przydatne do fotografowania smartfonem, aparatem cyfrowym albo filmowania kamerą.

Więcej

Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych? Jaki prezent na rocznicę ślubu – dla rodziców, męża, żony lub znajomych?

Jaki prezent na rocznicę ślubu będzie odpowiedni? Oczywiście kwiaty, kolacja przy świecach i inne romantyczne gesty są mile widziane, niemniej jednak osoby pragmatyczne docenią także technologiczne gadżety. Nie masz pomysłu na prezent na rocznicę ślubu? Zobacz nasze propozycje!

Więcej

Ranking kamer cyfrowych – jaką kupić w 2021 roku? Ranking kamer cyfrowych – jaką kupić w 2021 roku?

Co warto wiedzieć przed wyborem kamery cyfrowej? Jaką kupić? Zobacz poradnik i ranking.

Więcej

Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8 Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

GoPro to najbardziej rozpoznawalna kamerka sportowa, która nieprzypadkowo ma liczne grono zwolenników, którzy nie biorą pod uwagę kupna sprzętu od innego producenta. Jednak ostatnio konkurencja zaczęła naciskać coraz mocniej, czego najlepszym przykładem chociażby świetna kamera DJI Osmo Action. Nowe GoPro ma zatem wysoko postawioną poprzeczkę, ale zdecydowanie daje radę! Dlaczego warto mieć tę kamerę? Oto nasza recenzja.

Więcej

Jaką kamerę sportową 4K wybrać? Ranking 2021 Jaką kamerę sportową 4K wybrać? Ranking 2021

Jaką kamerę 4K warto wybrać, aby cieszyć się wartościowymi nagraniami? Przedstawiamy nasz ranking najciekawszych modeli.

Więcej

Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent wybrać za dobre oceny w szkole? Co powinno ucieszyć dzieci w wieku szkolnym? Przedstawiamy kilka naszych propozycji.

Więcej

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.

Więcej

Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Dzieci rosną naprawdę bardzo szybko. Chwile spędzone ze swoim dzieckiem są bezcenne, więc tym bardziej warto zachować je na dłużej i m

Więcej

powrót