Jaka nawigacja do podróży po Europie - przegląd rynku

Własne auto to bardzo popularny środek transportu podczas urlopów. Podróż samochodem to wciąż stosunkowo tani i - przede wszystkim - elastyczny sposób przemieszczania się, zwłaszcza, gdy jedziemy z całą rodziną, w tym z dziećmi. Jadąc samochodem, możemy dowolnie wybrać godzinę odjazdu, trasę i zdecydować się na postój wtedy, gdy chcemy i gdzie chcemy. Taka niezależność, której nie doświadczymy, korzystając z transportu publicznego, to argument, który przekonuje wiele osób do wyjazdów wakacyjnych do takich miejsc, jak Włochy czy Chorwacja. Do długiej podróży trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jedną z podstaw jest znajomość trasy, która gwarantuje, że nie zgubimy się w obcym kraju i na miejsce dotrzemy zgodnie z planem. Do tego ogromnie przydaje się odpowiednia nawigacja samochodowa. Jaką wybrać, gdy chcemy jeździć po Europie? W tym artykule znajdziecie kilka przydatnych wskazówek oraz listę rekomendowanych modeli.


Najważniejsze cechy dobrej nawigacji samochodowej

Nawigacje samochodowe są w sprzedaży już od wielu lat, więc rynek wyraźnie się ustabilizował. Znajdziemy zróżnicowane modele w różnych przedziałach cenowych, a po wybranych parametrach ocenimy ich potencjał. Od czego zacząć? Od map. Chcąc podróżować po Europie, należy dokładnie sprawdzić, jakimi mapami dysponuje urządzenie. Najczęściej wymienione są konkretne kraje, więc na liście należy sprawdzić, czy znajduje się państwo, do którego planujemy wybrać się na wczasy oraz wszystkie kraje znajdujące się po drodze. Kolejna sprawa to aktualizacja map. Jako, że drogi często się zmieniają przez remonty i przebudowy, należy mieć zawsze najnowsze trasy, a nie te sprzed kilku miesięcy. Dlatego należy wiedzieć, dla własnej wygody, czy aktualizacja odbywa się automatycznie, czy wymaga naszej ingerencji. Warto także zorientować się, czy jest bezpłatna i bezterminowa, czy wiąże się z dodatkowymi kosztami.Kiedy mamy już pewność, że wybrany model nawigacji z pewnością zaprowadzi nas w wybrane miejsce, można porównać ze sobą różne nawigacje pod kątem komfortu jazdy i dodatkowych ułatwień. Większość nawigacji oferuje takie dodatki, jak wykrywanie fotoradarów, asystent parkowania, asystent pasa ruchu, informacje o ograniczeniach prędkości. Wybierając to, co nas interesuje, należy raczej kierować się realnymi potrzebami, a nie przepłacać za funkcje, które i tak będą nieprzydatne.

Co jeszcze jest ważne? Czasami pozornie nieistotny szczegół, jakim jest czas pracy na baterii. Wiadomo, że nawigacja samochodowa jest urządzeniem, które z reguły pracuje wciąż podłączone do ładowania, mogą jednak zdarzyć się wyjątki. Czasem może być tak, że do ładowarki samochodowej będziemy musieli podłączyć na jakiś czas inne urządzenie – na przykład smartfon, podgrzewacz do butelek albo lodówkę turystyczną. Wówczas naprawdę będzie istotne, czy pozbawiona zasilania nawigacja będzie pracować jeszcze przez godzinę czy jednak przez dwie godziny!

Czym jeszcze różnią się nawigacje? Przede wszystkim, wielkością ekranu oraz jego rozdzielczością. Należy jednak pamiętać, że dążenie do jak najwyższych parametrów mija się z celem. Trasę odczytamy bezbłędnie niezależnie od tego, czy pokaże się w rozdzielczości 800x480 pikseli czy 480x272. A jeśli częściej słuchamy komend głosowych niż spoglądamy na ekran, to już tym bardziej jest to zupełnie be znaczenia.


Polecane nawigacje

Czas na przegląd konkretnych modeli, na które warto zwrócić uwagę.  Zaczynając od najtańszych rozwiązań, należy wskazać nawigację MIO Spirit 7500 LM Europa. Za mniej niż 500 złotych, mamy tutaj dobrze oceniany sprzęt, który w dodatku posiada bezpłatną i bezterminową aktualizację map. W codziennej jeździe pomaga asystent parkowania, asystent pasa ruchu oraz symulacja toru jazdy w tunelu. Bardzo dobrym pomysłem jest także tryb pieszy, który pozwoli odnaleźć drogę także podczas spaceru.

Następny model zasługujący na uwagę to nawigacja GARMIN Drive 60 LM EU. Ten model posiada szereg udogodnień, które sprawdzą się podczas codziennej jazdy po mieście. W szczególności należy docenić te funkcjonalności, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Dostępne są ostrzeżenia o ostrych zakrętach, zmianach ograniczeń prędkości, przejazdach kolejowych i przejściach dla zwierząt. Ponadto, urządzenie Garmin Drive 60 powiadamia o jeździe drogą jednokierunkową pod prąd i wysyła ostrzeżenia o zbliżaniu się do stref wokół szkół. Ciekawa jest także funkcja Direct Access, która ułatwia nawigację do wybranych, złożonych celów podróży. Pozwala wyszukać miejsca w obrębie większego kompleksu, na przykład podczas podróży na zakupy, podając dodatkowe informacje o konkretnych sklepach detalicznych znajdujących się w centrum handlowym. Nawigacja ma także dedykowane pole wyszukiwania, które umożliwia wygodne znajdowanie obiektów. Wystarczy wprowadzić kategorię (np. „pizza”), cały adres lub nazwę konkretnej kawiarni, a urządzenie szybko wyświetli rezultaty wyszukiwania. Jeśli chcemy rozbudować możliwości nawigacji, można sparować ją z innymi urządzeniami firmy Garmin – na przykład asystentem parkowania albo Garmin babyCam.Jeśli szukamy nawigacji, która oprócz GPS ma szereg innych funkcji, ciekawym wyborem będzie nawigacja RIDER R747 Europa LMU. 7-calowy ekran właściwie działa jak tablet, oferując takie funkcje, jak odtwarzacz video, odtwarzacz muzyki, przeglądarka zdjęć oraz plików tekstowych. W pamięci urządzenia pomieścimy 4 GB danych, a kolejne pliki obsłużymy, korzystając z czytnika kart SD. Urządzenie posiada mapy Europy wraz z dożywotnią aktualizacją.

N koniec warto wymienić bardzo wygodną w obsłudze i zaawansowaną nawigację TOMTOM GO 5200 World. Ten model łączy się z Internetem przez Wi-Fi, a z innymi urządzeniami przez moduł Bluetooth. Aktualizację map ściągniemy zatem bez konieczności korzystania z komputera. W zestawie otrzymujemy bezpłatne dożywotnie mapy oraz aktualizacje dotyczące ruchu drogowego i fotoradarów, a także ostrzeżenia o strefach pomiaru średniej prędkości. Wbudowana karta SIM ułatwia aktywację usługi TomTom Traffic i innych usług działających w czasie rzeczywistym


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel