Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jaka pralka do małej łazienki?

Pralka to jeden z najbardziej podstawowych sprzętów na co dzień używanych w gospodarstwach domowych. Chwilowa awaria pralki może zupełnie zdezorganizować życie w ciągu zaledwie kilku dni, co tylko uświadamia, jak bardzo jest ważna. Często jednak wybór odpowiedniego urządzenia jest bardzo ograniczony z praktycznych przyczyn. Pralka potrzebuje odpowiednio dużo miejsca, a także dostępu do sieci kanalizacyjnej oraz zasilania. Z tego powodu, w łazience może stać właściwie w jednym konkretnym miejscu. Jeśli dodatkowo łazienka nie jest zbyt duża, możliwości są jeszcze bardziej ograniczone. Jak radzić sobie z pralką na małych przestrzeniach? Analizujemy możliwe rozwiązania i radzimy, jaki model pralki wybrać.

Pralka klasyczna czy ładowana od góry?

Zasadniczy podział pralek sprowadza się do tego, czy są ładowane od frontu czy od góry. Pralki ładowane od góry charakteryzują się niewielką szerokością (zazwyczaj 40 cm), za to są stosunkowo głębokie (60-65 cm). Niewielkie pralki ładowane od frontu są natomiast płytkie za to ich szerokość odpowiada standardowej szafce kuchennej – 60 cm.

Oprócz samego zmieszczenia pralki w tej czy innej płaszczyźnie, trzeba się liczyć także z długofalowymi konsekwencjami. Wybór pralki ładowanej od frontu oznacza, że będziemy musieli zarezerwować także dość dużo miejsca z przodu, żeby móc swobodnie otworzyć drzwiczki i wyciągnąć pranie. Korzyścią jest natomiast możliwość zagospodarowania przestrzeni nad pralką. Można postawić różne rzeczy na samej pralce lub umieścić nad nią półki na dowolnej wysokości. W przypadku pralki ładowanej od góry, raczej pozbawiamy się przestrzeni ponad urządzeniem, ale za to nie potrzebujemy miejsca do otwarcia drzwiczek.

Kolejna kwestia do oceny, to łatwość wyciągania prania. W przypadku pralki ładowanej od góry, bęben znajduje się wyżej i pranie jest łatwiej dostępne bez potrzeby schylania się czy kucania, wiec wygoda pod tym względem jest wyższa, niż w zwykłej pralce.

Wybór jednej z dwóch wymienionych opcji ma wpływ także na kwestie suszenia ubrań. Jeśli chcielibyśmy w przyszłości dokupić suszarkę elektryczną, w przypadku pralki ładowanej od frontu, będziemy mieli możliwość umieszczenia urządzeń jedno na drugim za pomocą specjalnego łącznika, natomiast pralka ładowana od góry pozbawia tej opcji.

Pralka do małej łazienki – najważniejsze parametry

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pralki poza samymi wymiarami? Kluczowym elementem jest na pewno wielkość wsadu, czyli pojemność bębna. Im pralka jest pojemniejsza, tym rzadziej musimy ją uruchamiać. W przypadku licznej rodziny, miejsce w bębnie jest na wagę złota, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci, które często brudzą swoje ubrania. Co ciekawe, pralki o identycznych wymiarach, mogą bardzo różnić się pod względem wielkości załadunku. Na przykład wąskie pralki o standardowych wymiarach  40x80x60 mogą pomieścić równie dobrze 5,5 kg, jak i 7 kg.


Oprócz tego, dobrze jest zwracać uwagę na klasę energetyczną decydującą o zużyciu energii. Pralki są używane na tyle często, że różnica między klasą A+ i A+++ może przełożyć się na konkretne oszczędności w skali roku. Mile widziane są także wszelkie blokady zwiększające bezpieczeństwo – zwłaszcza blokada przed dziećmi oraz przed zalaniem.

Wiele osób ma bardzo ciasne łazienki, dlatego producenci pralek dostosowują swoje urządzenia do potrzeb klienta. Jeśli szukamy pralki slim, czyli takiej której głębokość nie przekracza 45 cm to naprawdę jest w czym wybierać. Pralki typu slim posiadają zwykle podobny do pralek standardowych zakres programów i funkcji prania, ale ich pojemność nie przekracza 7 kg.

Mała łazienka, która jest wielu domach codziennością, to nie żaden problem. Mimo pewnych ograniczeń, wciąż mamy duży wybór, więc jeśli zakupu dokonamy nie spontanicznie, a w przemyślany sposób pranie wcale nie będzie uciążliwe.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]