Jaki alkomat kupić? Ranking najlepszych modeli na 2021 rok

Jaki alkomat należy kupić? To ważne pytanie, ponieważ chcemy, żeby taki sprzęt był zawsze niezawodny. Niezawodność i dokładność pomiaru to priorytety, a nie zapewni tego każdy sprzęt. Jaki warto wybrać, aby spełniał dobrze swoją funkcję? Polecamy nasz ranking alkomatów na 2021 rok.


Obecnie to już nie jest sprzęt zarezerwowany wyłącznie dla policji – wielu z nas zastanawia się nad tym, jaki alkomat wybrać. Urządzenia do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są dostępne w sklepie dla każdego, kto ma potrzebę, aby z nich korzystać. W tym miejscu należy wymienić oczywiście kierowców, ale też przedsiębiorców, którzy chcieliby przeprowadzać kontrolę trzeźwości wśród swoich pracowników. Na rynku jest wielu producentów alkomatów, a oferowane modele różnią się znacząco ceną i możliwościami. Jaki kupić alkomat, aby się nie rozczarować? Doradzamy w tym artykule.


Kiedy warto użyć alkomatu?


Nikt, kto zachowuje się odpowiedzialnie, raczej nie siada za kierownicą po spożyciu alkoholu. Czasami jednak występują sytuacje, w których mimo że czujemy się dobrze i nie mamy już żadnych objawów upojenia alkoholowego, można mieć wątpliwości, czy jazda autem będzie odpowiednim pomysłem, czy lepiej poczekać z nią jeszcze kilka godzin. Wynika to z faktu, że alkohol we krwi pozostaje dość długo, więc na następny dzień po imprezie, grillu ze znajomymi czy kolacji nie zawsze mamy całkowitą pewność, czy zawartość alkoholu faktycznie wynosi zero.


W tym miejscu pomaga alkomat, dzięki któremu można rozwiać wątpliwości samemu, zanim zrobi to policja.


Warto też podkreślić, że za pomocą alkomatu możemy zbadać przecież nie tylko siebie, ale także inne osoby. Mowa tu chociażby o znajomych czy członkach rodziny, ale nie tylko. W niektórych firmach bada się także trzeźwość pracowników. Taki alkomat może być zatem narzędziem pracy na użytek służbowy, a nie tylko prywatny.


Jaki alkomat wybrać?


Co nam grozi za jazdę pod wpływem?


Przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu różnią się w poszczególnych krajach. Generalnie, bardziej liberalne przepisy panują w krajach południowych, a im dalej na północ Europy, tym bardziej restrykcyjne normy. Czasem jest to też uzależnione od wieku kierowcy i tego, jak długo posiada prawo jazdy.


W Polsce dopuszczalny limit to mniej niż 0,2 promila. Duże znaczenie ma jednak, jaka to konkretnie wartość. Gdy mieści się w przedziale pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, konsekwencje są mniej dotkliwe. Wówczas jazda pod wpływem jest wykroczeniem, za co grozi grzywna od 50 do 5000 zł, a także utrata uprawień do kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila, mowa już o przestępstwie. W tej sytuacji minimalna kara to 5000 zł, a zakaz prowadzenia potrwa co najmniej 3 lata.


W skrajnych przypadkach taka nieodpowiedzialność może się też skończyć karą pozbawienia wolności nawet na 3 lata. Patrząc na możliwe kary, należy zatem zdecydowanie unikać takich sytuacji i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.


Jaki alkomat wybrać? Najważniejsze cechy i parametry


Sam sposób pomiaru zawartości alkoholu wydychanym powietrzu jest bardzo podobny, niezależnie od modelu. Wystarczy dmuchnąć w ustnik urządzenia, a ten za pomocą specjalnych czujników ustali, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a także w jakim stężeniu. Czasami, po przekroczeniu dopuszczalnej normy, włączy się alert.


Dokładność pomiarów zależy jednak od zastosowanej metody, a ta może się różnić. W najtańszych urządzeniach wykorzystywany jest sensor półprzewodnikowy. Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, utlenia się powierzchnia elektrody. Wpływa to na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ stosunkowo łatwo o zafałszowanie wyników.


A jaki alkomat kupić, jeśli zależy nam na większej dokładności? Taki z sensorem elektrochemicznym. W przypadku tych urządzeń sensor składa się z określonych związków chemicznych, które wchodzą w reakcję z alkoholem. W efekcie powstaje kwas octowy powodujący wytworzenie prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania na wynik badania nie mają wpływu inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu.


Na koniec warto wymienić zdecydowanie najdroższe i najbardziej precyzyjne alkomaty, jakie można kupić – z sensorem spektrofotometrycznym. Każdy alkomat ma określoną ściśle dokładność pomiaru, a także minimalną i maksymalną temperaturę, w której może działać prawidłowo.Gdy zastanawiamy się, jaki alkomat kupić, to oprócz dokładności powinniśmy uwzględnić wszystkie elementy związane z wygodą i komfortem użytkowania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wagę oraz gabaryty. Jeśli sprzęt nie będzie się mieścił w schowku albo w torebce, będzie bardzo niepraktyczny. Jeśli zatem nie mamy zbyt wiele miejsca, dobrze jest pomyśleć o modelu kieszonkowym, który zapewni większą mobilność. Warto jest także zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj potrzebnych baterii oraz czas pracy. Dla naszej wygody dobrze jest, jeśli urządzenie sygnalizuje, że baterie się już kończą i trzeba je pilnie wymienić. Jeśli pomiary będą dokonywane także po zmroku, przyda się odpowiednio silne podświetlenie.


Gdy korzystamy z alkomatu, ogromnie ważną kwestią jest także kalibracja. Niestety, nie jest to urządzenie, które będzie działać prawidłowo przez wiele lat od zakupu bez żadnych dodatkowych działań i ponoszonych kosztów. Aby pomiary były miarodajne, konieczne jest regularne kalibrowanie urządzenia albo po wykonaniu określonej liczby pomiarów (na przykład 1000), albo po upływie wyznaczonego czasu (na przykład co 12 miesięcy). W MediaMarkt posiadamy usługę kalibracji alkomatu w sklepach stacjonarnych.


Jeśli nie zamierzamy regularnie korzystać z alkomatu, a używać takiego sprzętu maksymalnie kilka razy w roku, można pomyśleć o tym, żeby zaopatrzyć się w jednorazowy alkomat, co jest zdecydowanie najtańszą opcją.


Na koniec warto zapoznać się z opiniami użytkowników dostępnymi w sieci oraz brać pod uwagę rozpoznawalność i renomę producenta. Im dłużej określona marka działa na rynku, tym większa szansa, że udało jej się dopracować do perfekcji oferowane rozwiązania.


Podsumowując: najważniejsze przy wyborze alkomatu są:


  • sposób dokonywania pomiaru,
  • dokładność,
  • wymiary,
  • czas pracy na baterii,
  • kalibracja.


Ranking alkomatów – przegląd modeli


Ranking alkomatów 2021 – przegląd najlepszych modeli


Poniżej przedstawiamy wybrane alkomaty. Braliśmy pod uwagę różnorodne rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych odmiennych grup odbiorców. Nie wiesz, jaki alkomat kupić? Zobacz nasze propozycje.


Alkomat XBLITZ ALControl Mini

Kompaktowy alkomat elektrochemiczny na baterie AAA. Należy go kalibrować co 500 pomiarów lub co 6 miesięcy. Odczytany wynik łatwo zobaczymy na podświetlanym wyświetlaczu cyfrowym. Działa prawidłowo w temperaturze od 5 do 40 stopni.


Alkomat GTX Smart

Prosty w obsłudze podręczny alkomat z czujnikiem półprzewodnikowym. Rejestruje wyniki z dokładnością do dziesiątych części promila. W zestawie ma 2 ustniki wielokrotnego użytku.


Alkomat PROMILER AL 8000 Plus

Bardzo dobrze oceniany produkt od renomowanego producenta. Urządzenie rejestruje informacje, ile czasu minęło od ostatniego pomiaru i kiedy została wykonana kalibracja, dzięki czemu nie musimy o tym pamiętać. Alkomat jest gotowy do pracy po 15 sekundach. Zapewnia komunikację dźwiękową, gdy rozładuje się bateria, oraz gdy pomiar zostanie wykonany nieprawidłowo. Pomiar dokonywany jest z dokładnością do setnych części promila.


Alkomat kieszonkowy PROMILER SL 3.0

Ten alkomat z naszego rankingu kalibruje się raz na 12 miesięcy lub wcześniej, jeśli wykonamy 1000 pomiarów. Co ważne, sprzęt jest bardzo szybko gotowy do pracy (wystarczy 10 sekund) oraz podaje prawidłowe wyniki również w ujemnych temperaturach (do −10 stopni), dzięki czemu pomiar będzie wiarygodny także w zimie. Ma także automatyczny wyłącznik i podświetlany ekran.


Alkomat DATECH PRO X-5

To w pełni profesjonalny i niezawodny sprzęt. Podobnie jak inne najlepsze alkomaty, ma sensor elektrochemiczny typu X PRO. Zapamiętuje wyniki 10 ostatnich pomiarów, ma podświetlany ustnik i pokazuje poziom naładowania baterii. Kalibrację wykonuje się raz na 12 miesięcy. Waży tylko 85 gramów.


Chociaż z pozoru podobne do siebie, konkretne modele alkomatów bardzo się od siebie różnią. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli wybrać właściwie, a posiadanie alkomatu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Zobacz więcej

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Wydaje ci się, że wszystkie fajne filmy na wieczór już za tobą? Zapraszamy do szybkiego przeglądu dobrych filmów na wieczór!
Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Dobre głośniki do samochodu z pewnością przydają się podczas każdej dłuższej trasy. Tylko jakie głośniki do auta będą odpowiednie? Jeśli nie masz pewności, to sprawdź nasz poradnik.
Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać?

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać?

Jaki odtwarzacz polecamy? Zobacz nasz ranking radiów samochodowych!
Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021

Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaką ładowarkę samochodową kupić? Przestawiamy również ranking ładowarek samochodowych na 2021 rok.
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
Ranking transmiterów FM 2021 – jaki model kupić?

Ranking transmiterów FM 2021 – jaki model kupić?

W najnowszych modelach aut radio samochodowe potrafi odtwarzać muzykę z różnych źródeł. Jednak starsze pojazdy posiadają jedynie standardowy radioodtwarzacz na płyty CD i kasety magnetofonowe. Ten problem doskonale rozwiązuje transmiter FM. Ranking produktów z tej kategorii powinien ułatwić wybór.
Jaki wideorejestrator do samochodu kupić? Ranking kamer samochodowych 2021

Jaki wideorejestrator do samochodu kupić? Ranking kamer samochodowych 2021

Dobra kamera samochodowa przyda się, gdy będziemy potrzebowali dowodu dla policji albo ubezpieczyciela. Jaki wideorejestrator jazdy kupić, aby spełniał swoje zadanie? Przedstawiamy najlepsze produkty.
Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021

Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021

Jeśli zdecydowaliśmy się na konsolę zamiast gamingowego komputera z monitorem lub laptopa, będzie nam potrzeby także dobry telewizor dla gracza. Jaki jednak wybrać?
Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 
Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 

powrót