Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jaki alkomat wybrać? Doradzamy, na co zwrócić uwagę

Obecnie alkomaty nie są sprzętem zarezerwowanym wyłącznie dla policji. Urządzenia do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są dostępne w sklepie dla każdego, kto ma potrzebę, aby z nich korzystać. W tym miejscu należy wymienić oczywiście kierowców, ale też przedsiębiorców, którzy chcieliby przeprowadzać kontrolę trzeźwości wśród swoich pracowników. Na rynku jest wielu producentów alkomatów, a oferowane modele różnią się znacząco ceną i możliwościami. Co warto kupić, aby się nie rozczarować? Doradzamy w tym artykule. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni alkomat.

Kiedy warto użyć alkomatu?

Nikt, kto zachowuje się odpowiedzialnie raczej nie siada za kierownicą bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Czasami jednak występują sytuacje, w których mimo, że czujemy się dobrze i nie mamy żadnych objawów upojenia alkoholowego, można mieć wątpliwości, czy jazda autem będzie odpowiednim pomysłem, czy lepiej poczekać z jazdą jeszcze kilka godzin. Wynika to z faktu, że alkohol we krwi pozostaje jeszcze długo, więc na następny dzień po imprezie, grillu ze znajomymi czy kolacji, nie zawsze mamy całkowitą pewność, czy zawartość alkoholu faktycznie wynosi zero. W tym miejscu pomaga alkomat, dzięki któremu można rozwiać wątpliwości samemu, zanim zrobi to policja.

Co nam grozi za jazdę pod wpływem?

Przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu różnią się w poszczególnych krajach. Generalnie, bardziej liberalne przepisy panują w krajach południowych, a im bardziej na północ Europy, tym bardziej restrykcyjne normy. Czasem jest to też uzależnione od wieku kierowcy i tego, jak długo posiada prawo jazdy. W Polsce dopuszczalny limit to mniej niż 0,2 promila. Duże znaczenie ma jednak, jaka to konkretnie wartość. Gdy mieści się w przedziale pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, konsekwencje są mniej dotkliwe. Wówczas jazda pod wpływem jest wykroczeniem, za co grozi grzywna od 50 do 5000 zł, a także utrata uprawień do kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila, mowa już o przestępstwie. W tej sytuacji minimalna kara to 5000 zł, a zakaz prowadzenia potrwa co najmniej 3 lata. W skrajnych przypadkach taka nieodpowiedzialność może się też skończyć karą pozbawienia wolności nawet na 3 lata. Patrząc na możliwe kary, należy zatem zdecydowanie unikać takich sytuacji i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Jaki alkomat wybrać? Najważniejsze cechy i parametry

Sam sposób pomiaru zawartości alkoholu wydychanym powietrzu jest bardzo podobny, niezależnie od modelu. Wystarczy dmuchnąć w ustnik urządzenia, a ten za pomocą specjalnych czujników ustali, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a także w jakim stężeniu. Czasami po przekroczeniu dopuszczalnej normy włączy się alert. Dokładność pomiarów zależy jednak od zastosowanej metody, a ta może się różnić. W najtańszych urządzeniach wykorzystywany jest sensor półprzewodnikowy. Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, utlenia się powierzchnia elektrody. Wpływa to na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ stosunkowo łatwo o zafałszowanie wyników. Zdecydowanie pewniejsze są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. W przypadku tych urządzeń, sensor składa się z określonych związków chemicznych, które wchodzą w reakcję z alkoholem. W efekcie, powstaje kwas octowy powodujący wytworzenie prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania, na wynik badania nie mają wpływu inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu. Na koniec, warto wymienić zdecydowanie najdroższe i najbardziej precyzyjne alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym. Każdy alkomat ma określoną ściśle dokładność pomiaru, a także minimalną i maksymalną temperaturę, w której może działać prawidłowo.

Oprócz dokładności, należy uwzględnić przy wyborze wszystkie elementy związane z wygodą i komfortem użytkowania. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę na wagę oraz gabaryty. Jeśli sprzęt nie będzie się mieścił w schowku albo w torebce, będzie bardzo niepraktyczny. Jeśli zatem nie mamy zbyt wiele miejsca, dobrze jest pomyśleć o modelu kieszonkowym, który zapewni większą mobilność. Warto jest także zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj potrzebnych baterii oraz czas pracy. Dla naszej wygody dobrze jest, jeśli urządzenie sygnalizuje, że baterie się już kończą i trzeba je pilnie wymienić. Jeśli pomiary będą dokonywane także po zmroku, przyda się odpowiednio silne podświetlenie.

Gdy korzystamy z alkomatu, ogromnie ważną kwestią jest także kalibracja. Niestety, nie jest to urządzenie, które będzie działać prawidłowo przez wiele lat od zakupu bez żadnych dodatkowych działań i ponoszonych kosztów. Aby pomiary były miarodajne, konieczne jest regularne kalibrowanie urządzenia albo po wykonaniu określonej liczby pomiarów (na przykład 1000), albo po upływie wyznaczonego czasu (na przykład co 12 miesięcy). W MediaMarkt posiadamy usługę kalibracji alkomatu w sklepach stacjonarnych. Jeśli nie zamierzamy regularnie korzystać z alkomatu, a używać takiego sprzętu maksymalnie kilka razy w roku, można pomyśleć o tym, żeby zaopatrzyć się w jednorazowy alkomat, co jest zdecydowanie najtańszą opcją.

Na koniec, warto zapoznać się z opiniami użytkowników dostępnymi w sieci oraz brać pod uwagę rozpoznawalność i renomę producenta. Im dłużej określona marka działa na rynku, tym większa szansa, że udało jej się dopracować do perfekcji oferowane rozwiązania.

Polecane alkomaty – przegląd modeli

Poniżej przedstawiamy wybrane modele, które są godne uwagi. Braliśmy pod uwagę różnorodne rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych odmiennych grup odbiorców.

To budżetowe rozwiązanie praktycznie na każdą kieszeń. Model podaje wynik dokładnością do dziesiętnych części promila, a do pomiaru wykorzystuje czujnik półprzewodnikowy. Kalibrację należy wykonywać co 200 pomiarów lub raz na 6 miesięcy. Wygodę zapewnia funkcja oszczędzania baterii oraz podgląd stanu naładowania. 

To następna niedroga propozycja. Urządzenie jest zasilane trzema bateriami AAA i mierzy stężenie alkoholu w zakresie od 0 do 2 promili. W zestawie znajduje się 5 ustników.

To bardzo dokładny sprzęt spełniający szereg rygorystycznych wymogów, który dzięki kompaktowym wymiarom zmieści się w kieszeni. Pomiar jest dokonywany z dokładnością do 0,01 promila i prezentowany na podświetlanym cyfrowym wyświetlaczu. Działa prawidłowo także na zewnątrz, w temperaturze do minus 10 stopni. Pozwala wykonać wiele pomiarów w krótkim czasie. Przerwa między pierwszym a kolejnym pomiarem to zaledwie 20 sekund. Po kalibracji można wykonać 1000 pomiarów w roku.


To zdecydowanie najbardziej zaawansowany model w naszym zestawieniu. Do wykonania pomiaru potrzebuje zaledwie 4 sekund, dzięki czemu w ciągu godziny można przebadać liczną grupę osób. W obudowie urządzenia ukryto specjalne magnesy umożliwiające przyczepienie alkomatu np. do samochodu lub innej metalowej powierzchni. Dodatkowym wsparciem jest lampka sygnalizacyjna, która zmienia kolor w zależności od wyniku pomiaru. Urządzenie może zasilać 6 baterii lub 4 baterie, w zależności od tego, czy bardziej zależy nam na niskiej wadze, czy żywotności.

Chociaż z pozoru podobne do siebie, konkretne modele alkomatów bardzo się od siebie różnią. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli wybrać właściwie, a posiadanie alkomatu przyczyni się do zwiększeni bezpieczeństwa na drodze.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]