Jaki alkomat wybrać? Doradzamy, na co zwrócić uwagę

Obecnie to już nie jest sprzęt zarezerwowany wyłącznie dla policji – wielu z nas zastanawia się nad tym, jaki alkomat wybrać. Urządzenia do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są dostępne w sklepie dla każdego, kto ma potrzebę, aby z nich korzystać. W tym miejscu należy wymienić oczywiście kierowców, ale też przedsiębiorców, którzy chcieliby przeprowadzać kontrolę trzeźwości wśród swoich pracowników. Na rynku jest wielu producentów alkomatów, a oferowane modele różnią się znacząco ceną i możliwościami. Jaki kupić alkomat, aby się nie rozczarować? Doradzamy w tym artykule.


Kiedy warto użyć alkomatu?


Nikt, kto zachowuje się odpowiedzialnie raczej nie siada za kierownicą bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Czasami jednak występują sytuacje, w których mimo, że czujemy się dobrze i nie mamy żadnych objawów upojenia alkoholowego, można mieć wątpliwości, czy jazda autem będzie odpowiednim pomysłem, czy lepiej poczekać z jazdą jeszcze kilka godzin. Wynika to z faktu, że alkohol we krwi pozostaje jeszcze długo, więc na następny dzień po imprezie, grillu ze znajomymi czy kolacji, nie zawsze mamy całkowitą pewność, czy zawartość alkoholu faktycznie wynosi zero. W tym miejscu pomaga alkomat, dzięki któremu można rozwiać wątpliwości samemu, zanim zrobi to policja.


Co nam grozi za jazdę pod wpływem?


Przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu różnią się w poszczególnych krajach. Generalnie, bardziej liberalne przepisy panują w krajach południowych, a im bardziej na północ Europy, tym bardziej restrykcyjne normy. Czasem jest to też uzależnione od wieku kierowcy i tego, jak długo posiada prawo jazdy. W Polsce dopuszczalny limit to mniej niż 0,2 promila. Duże znaczenie ma jednak, jaka to konkretnie wartość. Gdy mieści się w przedziale pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, konsekwencje są mniej dotkliwe. Wówczas jazda pod wpływem jest wykroczeniem, za co grozi grzywna od 50 do 5000 zł, a także utrata uprawień do kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila, mowa już o przestępstwie. W tej sytuacji minimalna kara to 5000 zł, a zakaz prowadzenia potrwa co najmniej 3 lata. W skrajnych przypadkach taka nieodpowiedzialność może się też skończyć karą pozbawienia wolności nawet na 3 lata. Patrząc na możliwe kary, należy zatem zdecydowanie unikać takich sytuacji i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.


Jaki alkomat wybrać?


Jaki alkomat wybrać? Najważniejsze cechy i parametry


Sam sposób pomiaru zawartości alkoholu wydychanym powietrzu jest bardzo podobny, niezależnie od modelu. Wystarczy dmuchnąć w ustnik urządzenia, a ten za pomocą specjalnych czujników ustali, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a także w jakim stężeniu. Czasami po przekroczeniu dopuszczalnej normy włączy się alert. Dokładność pomiarów zależy jednak od zastosowanej metody, a ta może się różnić. W najtańszych urządzeniach wykorzystywany jest sensor półprzewodnikowy. Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, utlenia się powierzchnia elektrody. Wpływa to na zwiększenie przewodności półprzewodnika. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ stosunkowo łatwo o zafałszowanie wyników. Zdecydowanie pewniejsze są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. W przypadku tych urządzeń, sensor składa się z określonych związków chemicznych, które wchodzą w reakcję z alkoholem. W efekcie, powstaje kwas octowy powodujący wytworzenie prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania, na wynik badania nie mają wpływu inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu. Na koniec, warto wymienić zdecydowanie najdroższe i najbardziej precyzyjne alkomaty, jakie można kupić - z sensorem spektrofotometrycznym. Każdy alkomat ma określoną ściśle dokładność pomiaru, a także minimalną i maksymalną temperaturę, w której może działać prawidłowo.

Oprócz dokładności, należy uwzględnić przy wyborze wszystkie elementy związane z wygodą i komfortem użytkowania. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę na wagę oraz gabaryty. Jeśli sprzęt nie będzie się mieścił w schowku albo w torebce, będzie bardzo niepraktyczny. Jeśli zatem nie mamy zbyt wiele miejsca, dobrze jest pomyśleć o modelu kieszonkowym, który zapewni większą mobilność. Warto jest także zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj potrzebnych baterii oraz czas pracy. Dla naszej wygody dobrze jest, jeśli urządzenie sygnalizuje, że baterie się już kończą i trzeba je pilnie wymienić. Jeśli pomiary będą dokonywane także po zmroku, przyda się odpowiednio silne podświetlenie.

Gdy korzystamy z alkomatu, ogromnie ważną kwestią jest także kalibracja. Niestety, nie jest to urządzenie, które będzie działać prawidłowo przez wiele lat od zakupu bez żadnych dodatkowych działań i ponoszonych kosztów. Aby pomiary były miarodajne, konieczne jest regularne kalibrowanie urządzenia albo po wykonaniu określonej liczby pomiarów (na przykład 1000), albo po upływie wyznaczonego czasu (na przykład co 12 miesięcy). W MediaMarkt posiadamy usługę kalibracji alkomatu w sklepach stacjonarnych. Jeśli nie zamierzamy regularnie korzystać z alkomatu, a używać takiego sprzętu maksymalnie kilka razy w roku, można pomyśleć o tym, żeby zaopatrzyć się w jednorazowy alkomat, co jest zdecydowanie najtańszą opcją.

Na koniec, warto zapoznać się z opiniami użytkowników dostępnymi w sieci oraz brać pod uwagę rozpoznawalność i renomę producenta. Im dłużej określona marka działa na rynku, tym większa szansa, że udało jej się dopracować do perfekcji oferowane rozwiązania.


Ranking alkomatów – przegląd modeli


Poniżej przedstawiamy wybrane alkomaty, jakie warto kupić. Braliśmy pod uwagę różnorodne rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych odmiennych grup odbiorców.


To budżetowe rozwiązanie praktycznie na każdą kieszeń. Model podaje wynik dokładnością do dziesiętnych części promila, a do pomiaru wykorzystuje czujnik półprzewodnikowy. Kalibrację należy wykonywać co 200 pomiarów lub raz na 6 miesięcy. Wygodę zapewnia funkcja oszczędzania baterii oraz podgląd stanu naładowania. To następna niedroga propozycja. Urządzenie jest zasilane trzema bateriami AAA i mierzy stężenie alkoholu w zakresie od 0 do 2 promili. W zestawie znajduje się 5 ustników.To bardzo dokładny sprzęt spełniający szereg rygorystycznych wymogów, który dzięki kompaktowym wymiarom zmieści się w kieszeni. Pomiar jest dokonywany z dokładnością do 0,01 promila i prezentowany na podświetlanym cyfrowym wyświetlaczu. Działa prawidłowo także na zewnątrz, w temperaturze do minus 10 stopni. Pozwala wykonać wiele pomiarów w krótkim czasie. Przerwa między pierwszym a kolejnym pomiarem to zaledwie 20 sekund. Po kalibracji można wykonać 1000 pomiarów w roku.


To zdecydowanie najbardziej zaawansowany model w naszym zestawieniu. Do wykonania pomiaru potrzebuje zaledwie 4 sekund, dzięki czemu w ciągu godziny można przebadać liczną grupę osób. W obudowie urządzenia ukryto specjalne magnesy umożliwiające przyczepienie alkomatu np. do samochodu lub innej metalowej powierzchni. Dodatkowym wsparciem jest lampka sygnalizacyjna, która zmienia kolor w zależności od wyniku pomiaru. Urządzenie może zasilać 6 baterii lub 4 baterie, w zależności od tego, czy bardziej zależy nam na niskiej wadze, czy żywotności.

Chociaż z pozoru podobne do siebie, konkretne modele alkomatów bardzo się od siebie różnią. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli wybrać właściwie, a posiadanie alkomatu przyczyni się do zwiększeni bezpieczeństwa na drodze.

Zobacz więcej

Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking

Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking

Na co warto zwrócić uwagę, jeśli kupujemy telewizor dla gracza i zamierzamy często korzystać z konsoli? Zobacz praktyczny poradnik. Rozpiętość cen telewizorów jest ogromna, więc to, jaki ostatecznie uda się kupić, w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu.
Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem?

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 
Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 
Jaki telewizor wybrać? -  praktyczny poradnik

Jaki telewizor wybrać? - praktyczny poradnik

Jak wybrać nowoczesny telewizor na miarę oczekiwań i dostępnych obecnie możliwości? Zobacz nasz poradnik.
Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Jakie modele soundbarów polecamy do nowoczesnych telewizorów Samsung? Prezentujemy tutaj najciekawsze propozycje.
Telewizor na raty w MediaMarkt - poznaj szczegóły

Telewizor na raty w MediaMarkt - poznaj szczegóły

Jak kupić telewizor na raty bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy!
Jak zamontować telewizor na ścianie za pomocą uchwytu?

Jak zamontować telewizor na ścianie za pomocą uchwytu?

Jak zamontować telewizor na ścianie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.
Ranking nawigacji samochodowych

Ranking nawigacji samochodowych

Nawigacje samochodowe szybko podbiły rynek i zyskały dużą popularność wśród kierowców. Dla tych, którzy jeszczej jej nie posiadają w tym artykule przedstawimy, dlaczego nawigacja samochodowa będzie rozsądnym zakupem oraz co brać pod uwagę, wybierając konkretny model.
Najlepsze telewizory z funkcją Ambilight – przegląd rynku

Najlepsze telewizory z funkcją Ambilight – przegląd rynku

Ambilight to funkcja zarezerwowana tylko dla telewizorów Philips. Co warto wiedzieć o Ambilight i jaki model telewizora z tą funkcję warto wybrać?
Must have na każdych wakacjach

Must have na każdych wakacjach

O czym nie zapomnieć, gdy szykujemy się na dłuższy urlop? Przedstawiamy listę naszych propozycji.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]