Jaki ekspres do kawy – ciśnieniowy, przelewowy czy na kapsułki?

Każdy miłośnik dobrej kawy potrafi docenić przewagę kawy z ekspresu nad zwykłą kawą rozpuszczalną. Bogactwo smaku i aromatu jest nieporównywalne. Dlatego nic dziwnego, że lubimy cieszyć się w domu kawą równie dobrą jak z kawiarni. To możliwe, jeśli zainwestujemy w domowy ekspres. Na rynku mamy wiele wyspecjalizowanych urządzeń do parzenia kawy, które różnią się jakością, ale przede wszystkim – zastosowaną technologią, czyli krótko mówiąc tym, w jaki sposób powstaje kawa. Na tej podstawie możemy podzielić ekspresy na trzy grupy.
Ekspres KRUPS-NESPRESSO XN302010 PIXIE CLIPS

Ekspresy przelewowe


To proste urządzenia składające się z dzbanka, pojemnika na kawę mieloną, filtra oraz płyty grzewczej. Zagotowana woda przelewana przez papierowy lub stały filtr z kawą, trafia do wykonanego z żaroodpornego materiału dzbanka. Tym samym, ekspres przelewowy pozwala za jednym razem przyrządzić większą ilość kawy. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Proces powstawania kawy jest stosunkowo długi, a produkowanie całego dzbanka napoju zbędne, jeśli z urządzenia korzysta tylko jedna osoba. Nie ma też możliwości spieniania mleka, więc od razu możemy zapomnieć o dobrym cappuccino. Jeśli szukamy najtańszego rozwiązania, ekspres spełni swoje zadanie. Spokojnie znajdziemy kilka różnych modeli od popularnych producentów jak Philips czy Electrolux w cenie poniżej 200 zł.

Ekspresy ciśnieniowe


Jak sama nazwa wskazuje wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki, szklanki lub kubka. Najczęściej takie ekspresy są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy, oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Znacznie tańsze są ekspresy ciśnieniowe ręczne. Korzystając z nich musimy umieścić odpowiednią ilość kawy na sitku, a po zaparzeniu usunąć pozostałe fusy. Prostsze w obsłudze, ale bardziej kosztowne, są ekspresy automatyczne, w których kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, a ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę do mielenia. Rola obsługującego ogranicza się zatem do wciśnięcia odpowiedniego przycisku i raz na jakiś czas uzupełnieniu zapasu kawy. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej dodatkowych funkcji. Ekspresy z wyższej półki potrafią także podgrzać filiżankę do espresso czy... personalizować proporcje kawy i wody w zależności od tego dla kogo robimy kawę. Ekspresy możemy dzielić także w innych sposób – na nisko i wysokociśnieniowe. Te pierwsze potrzebują znacznie więcej czasu, żeby zaparzyć kawę, a te drugie działają po prostu szybciej. Na szybkość pracy wpływa także moc urządzenia. Ekspres, który ma 1400W zawsze szybciej zrobi dobrą kawę niż urządzenie o mocy 800W. Jeśli szukamy solidnego sprzętu na potrzeby domowe, duży wybór ekspresów w cenie 300 – 600 zł oferuje na przykład De Longhi i Saeco. Wśród najdroższych można wymienić dla odmiany produkty JURA, przeznaczone raczej do restauracji niż do domu, których cena dochodzi nawet do 8000 zł! Warto wiedzieć, że kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdrowsza niż ta z ekspresu przelewowego. Nie zawiera ciężko przyswajalnych kwasów i ma znacznie mniejszą zawartość kofeiny!

Ekspres na kapsułki  


Alternatywą dla ekspresów z kawą mieloną lub w ziarnach jest urządzenie na kapsułki. Taki ekspres może przyrządzić kawę o różnych smakach, w zależności od tego, jakie kapsułki oferuje producent do swoich ekspresów. Może to być kawa latte, cappuccino, a nawet gorąca czekolada. Taki ekspres cechują małe rozmiary i prostota działania, jak również
wysokie koszty eksploatacji. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli przyrządzić kawę, konieczne będzie zużycie jednej kapsułki, której koszt jest wielokrotnie wyższy od kosztu kawy mielonej czy w ziarnach kupowanej w dużym opakowaniu. Poza tym nie ma uniwersalnych kapsułek, więc zawsze będziemy musieli znaleźć kapsułki właściwe dla danego producenta i urządzenia – podobnie jak z poszukiwaniami odpowiednich worków do odkurzacza.

Dobra kawa ma swoją cenę. Osoby oszczędne i przywiązane do tradycyjnych smaków raczej sięgną po ekspres przelewowy, który robi kawę najbardziej zbliżoną do kawy tureckiej. Miłośnicy kawy jak ze Starbucksa, raczej zdecydują się na ekspres ciśnieniowy. Ci, którzy piją kawę rzadko i nie chcą zagłębiać się w skomplikowane tajniki parzenia, wybiorą najprostsze urządzenia na kapsułki. Dla każdego znajdzie się odpowiednie rozwiązanie, bo wybór na rynku jest naprawdę ogromny.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]