Ekspres przelewowy, ciśnieniowy czy na kapsułki? Czym się różnią?

Ekspres ciśnieniowy czy przelewowy, a może na kapsułki? Jeśli szukasz sposobu na bardziej aromatyczny napój niż zwykła kawa rozpuszczalna, pora zastanowić się na tym, jaki ekspres do kawy warto kupić. Konkretne wskazówki znajdziesz w tym artykule.


Rodzaje ekspresów – przelewowy a ciśnieniowy lub na kapsułki


Każdy miłośnik dobrej kawy potrafi docenić przewagę kawy z ekspresu nad zwykłą kawą rozpuszczalną. Bogactwo smaku i aromatu jest nieporównywalne. Dlatego nic dziwnego, że lubimy cieszyć się w domu kawą równie dobrą jak z kawiarni. To możliwe, jeśli zainwestujemy w domowy ekspres. Na rynku mamy wiele wyspecjalizowanych urządzeń do parzenia kawy, które różnią się jakością, ale przede wszystkim – zastosowaną technologią, czyli krótko mówiąc tym, w jaki sposób powstaje kawa. Na tej podstawie możemy podzielić ekspresy na trzy grupy:Który z nich jednak wybrać? Czym różni się przelewowy od ciśnieniowego i na czym polega ten na kapsułki? Wyjaśniamy poniżej!


Kawa z ekspresu: jaki rodzaj ekspresu wybrać?


Ekspresy przelewowe


To proste urządzenia składające się z dzbanka, pojemnika na kawę mieloną, filtra oraz płyty grzewczej. Zagotowana woda przelewana przez papierowy lub stały filtr z kawą trafia do wykonanego z żaroodpornego materiału dzbanka. Tym samym ekspres przelewowy pozwala za jednym razem przyrządzić większą ilość kawy.


Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Proces powstawania kawy jest stosunkowo długi, a produkowanie całego dzbanka napoju zbędne, jeśli z urządzenia korzysta tylko jedna osoba. Nie ma też możliwości spieniania mleka, więc od razu możemy zapomnieć o dobrym cappuccino. Jeśli szukamy najtańszego rozwiązania, ekspres spełni swoje zadanie. Spokojnie znajdziemy kilka różnych modeli od popularnych producentów za ok 200 zł.


Warto polecić na przykład ekspres przelewowy PHILIPS Vermilion HD7459/61, z dzbankiem o pojemności 1,2 litra i funkcją podtrzymania temperatury. Dobrymi opiniami cieszy się także ekspres ELECTROLUX EKF3700. Jest dostępny w przystępnej cenie, ma pojemny dzbanek i automatyczny wyłącznik.Ekspres przelewowy a ciśnieniowy – jakie są największe różnice?


Przede wszystkim warto pamiętać, że w ekspresie ciśnieniowym przygotujemy pojedynczą filiżankę napoju, a w przelewowym cały dzbanek. Czarna kawa z ekspresu przelewowego i ciśnieniowego smakuje trochę inaczej. W ekspresie ciśnieniowym przyrządzimy zdecydowanie więcej rodzajów kaw.


Ekspresy ciśnieniowe


Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki, szklanki lub kubka. Najczęściej takie ekspresy są wyposażone w specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę, pod którą zbierają się resztki kawy, oraz podwójny dozownik umożliwiający przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie.


Znacznie tańsze są ekspresy ciśnieniowe ręczne. Korzystając z nich, musimy umieścić odpowiednią ilość kawy na sitku, a po zaparzeniu usunąć pozostałe fusy.


Prostsze w obsłudze, ale bardziej kosztowne, są ekspresy automatyczne, w których kawę w ziarnach wsypuje się do specjalnego pojemnika, a ekspres sam dobiera odpowiednią dawkę do mielenia. Rola obsługującego ogranicza się zatem do wciśnięcia odpowiedniego przycisku i raz na jakiś czas uzupełnieniu zapasu kawy. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej dodatkowych funkcji. Ekspresy z wyższej półki potrafią także podgrzać filiżankę do espresso czy... personalizować proporcje kawy i wody w zależności od tego, dla kogo robimy kawę.


Ekspresy możemy dzielić także w innych sposób – na nisko- i wysokociśnieniowe. Te pierwsze potrzebują znacznie więcej czasu, żeby zaparzyć kawę, a te drugie działają po prostu szybciej. Na szybkość pracy wpływa także moc urządzenia. Ekspres, który ma 1400W, zawsze szybciej zrobi dobrą kawę niż urządzenie o mocy 800W. Warto wiedzieć, że kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdrowsza niż ta z ekspresu przelewowego. Nie zawiera ciężko przyswajalnych kwasów i ma znacznie mniejszą zawartość kofeiny!


Jakie ekspresy ciśnieniowe polecamy?Ekspres DE LONGHI ECAM 22.110.B

Bardzo popularny, tani ekspres od włoskiego producenta. Stalowy młynek umożliwia zmielenia kawy dokładnie tak, jak chcemy, dzięki 13-stopniowej regulacji. Ekspres ma system spieniania mleka, a także regulację wysokości dozownika, dzięki czemu przygotujemy też kawę latte w wysokich szklankach (do 14 centymetrów). Wśród wielu opcji zapewniających personalizację znajdziemy nawet wybór twardości wody.


Ekspres ciśnieniowy PHILIPS 2200 Series LatteGo EP2231/40

Model w przystępnej cenie, który pozwoli przygotować kawę z ziaren lub mielonej mieszanki. Za pomocą przycisków można regulować moc kawy, ilość wody w filiżance a także temperaturę napoju. Moc urządzenia to 1850W. Filtr wymaga odkamienienia raz na 5000 filiżanek. Ma podwójny dozownik, żeby można było przygotować dwie kawy naraz i, podobnie jak inne ekspresy automatyczne, jest bardzo łatwy w obsłudze.


Ekspres ciśnieniowy KRUPS EA875U Intuition Preference+ Tytanowy

To zaawansowany model, wyróżniający się nowoczesnym, dotykowym wyświetlaczem o dużej rozdzielczości. Zapewnia bardzo duży wybór napojów przygotowywanych automatycznie, jednym dotknięciem. Przygotujemy w nim nie tylko kawy, ale również różne rodzaje herbat. Dbanie o czystość ekspresu to nie problem, bo takie procesy jak czyszczenie systemu spieniania mleka czy odkamienianie odbywają się automatycznie. Przygotowuje tylko kawę z ziaren.


Po więcej przykładów ekspresów ciśnieniowych zapraszamy do naszego innego artykułu.