Jaki ekspres do kawy do 2500 zł? Ranking na 2021 rok

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez pysznej aromatycznej kawy. Jaki ekspres do kawy do 2500 zł spełni oczekiwania wymagających kawoszy? Zobacz nasz ranking na 2021 rok, żeby wybrać idealny model.


Samo zamiłowanie do dobrej kawy nie wystarczy, żeby kupić najlepszy ekspres. Tutaj przydaje się także wiedza o tym, w jaki sposób działają te urządzenia i jakie są ich rodzaje. Wybór konkretnego sprzętu ma wpływ nie tylko na smak napoju, ale także na sposób przygotowywania kawy i konserwacji. Dlatego najlepiej najpierw poznać wszystkie dostępne opcje.


Jaki rodzaj ekspresu do kawy wybrać?


Ekspresy do kawy dzielą się na:


 • kolbowe,
 • automatyczne,
 • na kapsułki.


Ekspresy kolbowe, takie jak Ekspres DE LONGHI EC 685.BK Dedica Style, to proste urządzenia, w których duża część procesu przygotowywania kawy odbywa się ręcznie.


 1. Aby przygotować kawę w takim ekspresie, należy wsypać zmieloną mieszankę do sitka znajdującego się w kolbie.
 2. Następnie kolbę wkłada się do urządzenia.
 3. Od głębokości sitka zależeć będzie ilość kawy, jaką możesz zmieścić. Zazwyczaj starcza na 1–2 filiżanki napoju.
 4. Aby zaparzyć kolejną kawę, trzeba opróżnić kolbę i oczyścić ją z fusów.
 5. Spienione mleko natomiast wlewamy za pomocą specjalnej dyszy.


Korzystamy zatem z zalet parzenia kawy pod ciśnieniem, ma ona pełniejszy smak i aromat oraz jest zdrowsza niż kawa z ekspresu przelewowego, niemniej jednak sam proces przygotowania jest dość czasochłonny.


Jaki ekspres do kawy wybrać?


W nowoczesnych ekspresach automatycznych opisany proces odbywa się wewnątrz urządzenia i bez naszego udziału. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a kawa zostaje zmielona i błyskawicznie zaparzona. Opróżnianie pojemnika na odpadki natomiast odbywa się znacznie rzadziej.

Za pomocą ekspresu tego typu przygotujemy więcej kaw w krótkim czasie, na przykład dla licznych gości, którzy postanowili nas odwiedzić. Ponadto ekspresy automatyczne oferują wiele możliwości związanych z regulacją, żeby napój był przygotowany perfekcyjnie. Za pomocą specjalnych ustawień wybierzemy:


 • poziom zmielenia ziaren,
 • temperaturę wody,
 • ilość wody.


Wygoda oczywiście kosztuje, dlatego ekspresy automatyczne są zdecydowanie kosztowniejsze od kolbowych.


A jak działa ekspres na kapsułki? Tutaj mechanizm działania został uproszczony do granic możliwości, co wpływa zarówno na łatwość przygotowania kawy, jak również cenę takiego sprzętu.


W tym przypadku nie ma młynka do kawy ani kolby. Odmierzona porcja kawy znajduje się w plastikowej kapsułce. Wystarczy umieścić ją w odpowiednim miejscu i uruchomić urządzenie, żeby zaparzyć wybrany smak kawy.


Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście cena. Najtańsze ekspresy na kapsułki można kupić już za 200–300 zł. Oszczędność jest jednak pozorna. W praktyce przygotowanie jednej kawy w ekspresie na kapsułki jest znacznie droższe niż w automatycznym ekspresie z kawą mieloną lub w ziarnach. Wynika to z wysokich kosztów produkcji samych kapsułek. Trudno też uznawać te urządzenia za proekologiczne. Jednorazowe kapsułki to w końcu plastik!


Z wyżej wymienionych powodów, myśląc o tym, jaki ekspres do kawy do 2500 zł będzie najlepszy, skupiliśmy się na ciśnieniowych ekspresach automatycznych. Zapewniają one najlepszy smak kawy z możliwością personalizacji oraz są wygodne i niedrogie w codziennej obsłudze.