Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Wraz z końcem lata, gdy spadają temperatury, wzrasta zapotrzebowanie na urządzenia grzewcze. Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.


Kiedy przyda się grzejnik elektryczny?


Podstawowym źródłem ciepła w mieszkaniach jest zazwyczaj centralne ogrzewanie, w domach tę funkcję mogą pełnić także kotły gazowe, piece, kominki czy systemy do ogrzewania podłogowego. Nie zawsze jednak okazują się wystarczające. Czasami instalacje są stare i mało efektywne. Zapowietrzone mogą też być kaloryfery. Dlatego dodatkowe urządzenia elektryczne, jak grzejniki czy termowentylatory, pomogą tam, gdzie zawodzą inne rozwiązania.


Oprócz tego przenośny grzejnik przyda się w tych miejscach, gdzie po prostu nie ma innych źródeł ciepła – chociażby w domach letniskowych czy w altankach położonych na terenie ogródków działkowych. Ogrzewanie elektryczne to skuteczna recepta na zimno, jednak może być też kosztowna. Żeby cieszyć się z odpowiedniej temperatury w domu lub w mieszkaniu, i jednocześnie nie bać się o wysokość rachunków za prąd, należy po prostu odpowiednio dopasować rodzaj grzejnika do pomieszczenia.


Jaki grzejnik wybrać?


Rodzaje grzejników elektrycznych


Ze względu na konstrukcję i sposób działania można wyróżnić:


  • grzejniki konwektorowe,
  • grzejniki olejowe,
  • grzejniki ceramiczne,
  • grzejniki halogenowe.


Warto znać ich mocne i słabe strony, żeby wiedzieć, jaki grzejnik elektryczny wybrać.


Grzejniki konwektorowe, jak wskazuje nazwa, wykorzystują zjawisko konwekcji. Wewnątrz obudowy umieszczona jest elektryczna grzałka. Ogrzane powietrze wędruje do góry, a zimne jest zasysane w to miejsce od dołu. Urządzenie potrafi bardzo szybko może ogrzać nawet duży pokój, ale po wyłączeniu szybko traci temperaturę.


Grzejniki olejowe zazwyczaj wyglądem przypominają tradycyjne, żeliwne kaloryfery. Są wypełnione olejem, który jest podgrzewany przez elektryczne grzałki umieszczone w środku. W związku tym, że długo się nagrzewają nie dają efektu natychmiast, za to utrzymują ciepło przez jakiś czas, nawet po odłączeniu od źródła zasilania. Są stosunkowo duże i ciężkie, ale jeśli mają zamocowane koła, łatwo je przenosić z miejsca na miejsce.


Grzejniki ceramiczne nagrzewają się szybko i potrafią trzymać ciepło dłużej niż grzejniki konwektorowe. Ponadto w mniejszym stopniu wysuszają powietrze. Rolę grzałki w tych urządzeniach pełnią płytki ceramiczne.


Działanie grzejników halogenowych opiera się na promieniowaniu, a precyzyjniej mówiąc – na emitowaniu fal podczerwonych. Fale generowane są w jednym kierunku i mają raczej niewielki zasięg, dlatego taki grzejnik nie zapewni ciepła w dużym pomieszczeniu. Zaletą jest na pewno niewielkie zużycie energii przez te urządzenia.


Znając specyfikę działania każdego z tych urządzeń, zdecydowanie łatwiej zdecydować, jaki grzejnik sprawdzi się w naszym mieszkaniu. Wiedząc, w jaki sposób urządzenie generuje ciepło, zdecydowanie łatwiej jest wybrać odpowiedni wariant. Potrzebujesz grzejnik olejowy czy konwektorowy, a może ceramiczny? Teraz już łatwiej odpowiedzieć sobie na to pytanie. Warto także uwzględnić rodzaj pomieszczenia, które chcemy ogrzać.Jaki grzejnik do pokoju?


Jeśli spędzamy tam dużo czasu, powinniśmy szukać takiego, który daje długotrwały efekt. W sypialni na pewno dobrym rozwiązanie jest grzejnik olejowy. Nagrzewa się do wysokiej temperatury, więc przez zaśnięciem można wyłączyć go z kontaktu. Podczas zasypiania poczujemy jeszcze przyjemne ciepło, natomiast już w nocy podczas snu temperatura się obniży, co także jest zdrowie dla organizmu podczas snu.


W salonie sprawdzi się też grzejnik konwektorowy albo ceramiczny. Warto natomiast dopasować jego możliwości do metrażu. Raczej nie będziemy się długo zastanawiać nad niewielkim pokojem. To, jaki grzejnik wybrać do pokoju o powierzchni 25m2, wymaga już jednak przemyślenia. Może się okazać, że w tak dużym wnętrzu nie wystarczy jedno źródło ciepła.


W wielu budynkach, gdzie nie ma dostępu do centralnego ogrzewania, jedynym źródłem ciepła są właśnie grzejniki pokojowe. Jakie wybrać konkretnie? To już zależy od skali wyzwania. Modele różnią się mocą i zasięgiem działania. Na przykład grzejniki olejowe mogą mieć 7, 9 albo 11 żeberek, co w oczywisty sposób wpływa na efektywność grzania – im większa konstrukcja, tym więcej ciepła.


Jaki grzejnik do łazienki?


Jest to pomieszczenie w którym nie spędzamy zbyt dużo czasu, a powiew ciepłego powietrza jest nam potrzebny przez krótką chwilę, gdy akurat wychodzimy z wanny albo spod prysznica. Dlatego tutaj sprawdzą się takie grzejniki, które działają szybko i niekoniecznie dają długotrwały efekt. Grzejniki halogenowe i konwektorowe dobrze spełnią to zadanie. Raczej mowa tutaj o niewielkim pomieszczeniu, a ciepło nie musi utrzymywać się długo.


Ranking grzejników – przegląd modeli


Ranking grzejników elektrycznych


Po tym wstępie czas na konkretne propozycje. Zobacz, jakie grzejniki elektryczne szczególnie polecamy.


Grzejnik SENCOR SCF 2001

To przykład grzejnika konwektorowego. Waży około 5 kilogramów. Ma płynną regulację temperatury i 3-stopniowy poziom mocy. Standardowo pracuje jako grzejnik przenośny, ale istnieje również możliwość zawieszenia go na ścianie.


Grzejnik HB CH-2004ST

Następny grzejnik konwektorowy. Także ma 3 poziomy grzania i możliwość montażu na ścianie. Pracuje z mocą 2000W. Dodatkowy nadmuch zapewnia funkcja turbo.


Grzejnik ceramiczny HB CTH2002D

Grzejnik z wyświetlaczem LED, możemy go kontrolować za pomocą pilota. Automatycznie wyłącza się w przypadku przewrócenia urządzenia. Posiada minutnik, dzięki czemu można ustawić zakończenie pracy o konkretnej godzinie. Innym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. Maksymalna moc to 2000W.


Termowentylator HB FH2008BR

Prosty i tani grzejnik, idealny do niewielkich powierzchni. 7-ramienne śmigło bardzo szybko się obraca skutecznie odprowadzając ciepło na zewnątrz. Pracuje cicho i dyskretnie. Ma ochronę przed przewróceniem i przed przegrzaniem.


Grzejnik HB OFR 1501

Zaczynamy przeglądać grzejniki olejowe. Ranking przewiduje zarówno małe, jak i duże modele. W tym przypadku mowa o wersji kompaktowej. Model złożony z 7 żeberek ma płynną regulację temperatury i osiąga moc 1500W. Jest stosunkowo lekki i dość mobilny, ale w większych pomieszczeniach może okazać się niewystarczający.


Grzejnik olejowy HB OFR2901T

To dobra propozycja do większych pokoi. Ma 11 żeberek i mocy 2900W. Użytkowanie jest wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Funkcja TIP OVER automatyczne wyłącza grzejnik w przypadku przewrócenia urządzenia. Jest tu także zabezpieczenie przed przegrzaniem.


Grzejnik HB OFR2003

Kolejny w naszym rankingu olejowy grzejnik z aż 9 żeberkami. Pracuje cicho, dlatego dobrze nada się do sypialni, ale łatwo można go przenosić między pomieszczeniami. Ma 3-stopniową regulację mocy grzania – do maksymalnie 2000W. Urządzenie dopracowane jest pod kątem bezpieczeństwa – ma zabezpieczenia przed przewróceniem, przegrzaniem i zamarzaniem.


Grzejnik naścienny ALPINA EDCO-AL-WH PTC OSC

To rzadki przykład grzejnika, który nie jest mobilny, tylko na stałe przymocowany w jednym miejscu. Obsłużymy go za pomocą pilota, ustawiając temperaturę w zakresie między 18 a 45 stopni. Ma blokadę przed przegrzaniem i wyłącznik bezpieczeństwa, posiada także timer.


O czym jeszcze pamiętać, kupując grzejnik elektryczny?


Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki grzejnik elektryczny kupić. Warto zaplanować ewentualny zakup z wyprzedzeniem, żeby nie dać się zaskoczyć – i tym samym nie dokonywać nieprzemyślanych wyborów pod presją czasu. Zwłaszcza że oprócz skuteczności grzania musimy także patrzeć na koszty. Zapowiadane od pewnego czasu podwyżki cen energii mogą się dobić na domowych budżetach. Co zatem robić, aby osiągać komfort termicznych niskim kosztem? Jest kilka uniwersalnych rad, które zawsze się sprawdzają.


  • Wyłącz grzejnik, gdy nikogo nie ma w domu – jeśli wszyscy są w pracy albo w szkole, nie ma sensu grzać na zapas i ponosić kosztów.


  • Uszczelnij okna i drzwi balkonowe – co z tego, że dużo energii poświęcamy na ogrzanie pomieszczenia, skoro zimne powietrze wpada przez nieszczelne okna? Jeśli pozbędziemy się nieszczelności, ogrzewanie będzie skuteczniejsze.


  • Zamykaj drzwi do pokoju – skoro wszyscy siedzą w jednym pomieszczeniu i tam znajduje się włączony grzejnik, nie ma sensu, żeby ciepłe powietrze uciekało do innych pokoi.


  • Pamiętaj o prawidłowym wietrzeniu – otwieranie okien w zimie czasem jest potrzebne. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wietrzyć intensywnie, ale krótko. Otwarcie na oścież okna na chwilę to lepszy pomysł niż trzymanie uchylonego przez długie godziny. No i wiadomo, że na czas wietrzenia warto wyłączyć grzejniki.


  • Korzystaj z naturalnego ogrzewania – słońce to nie tylko źródło światła, ale też ciepła. Dlatego w słoneczny dzień nie warto zasłaniać okien żaluzjami czy roletami.


  • Nie zastawiaj grzejnika meblami – to częsty błąd, który może całkowicie zniweczyć nasze wysiłki. Aby grzejnik skutecznie generował ciepło, nie może napotykać po drodze żadnych przeszkód!


Grzejniki elektryczne oferują wiele sposobów ogrzewania pomieszczeń, które można dostosować do swoich potrzeb, jeśli wybierzemy odpowiedni typ urządzenia. Dzięki temu mamy pewność, że chłodniejsze miesiące roku spędzimy, ciesząc się odpowiednią temperaturą w naszym domu.


Zobacz też, jak można ogrzać pomieszczenie klimatyzatorem.


Zobacz więcej

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób? Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Sprawdź dlaczego. 

Więcej

Jaki cyrkulator powietrza kupić i jak go ustawić? Ranking 2022 Jaki cyrkulator powietrza kupić i jak go ustawić? Ranking 2022

Chcesz kupić cyrkulator powietrza? Ranking produktów na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru. Zanim jednak przedstawimy listę najciekawszych modeli, warto zastanowić się, jakie cechy są istotne, gdy porównujemy ze sobą różne urządzenia.

Więcej

Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze? Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze – cyrkulator czy wentylator? Jeśli szukasz sposobu na najbardziej upalne dni, to nasz poradnik na pewno Ci się przyda!

Więcej

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021 Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.

Więcej

Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2022. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator? Klimatyzatory domowe przenośne – ranking 2022. Jaki model wybrać? Czy warto kupić klimatyzator?

Klasyczna klimatyzacja to skomplikowany i – przede wszystkim – drogi sprzęt. Alternatywą dla rozbudowanych systemów tego typu są klimatyzatory przenośne do mieszkania. Ranking modeli na 2022 rok powinien pomóc w wybraniu odpowiedniego sprzętu do swojego domu lub małego biura. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając takiego urządzenia i polecamy konkretne modele. 

Więcej

Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2022 rok. Jaki wentylator wybrać? Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2022 rok. Jaki wentylator wybrać?

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.

Więcej

Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu? Jak działa osuszacz powietrza? Jaki wybrać do domu?

Jeśli nie wiesz, jak działa osuszacz powietrza i jaki wybrać, przeczytaj poniższy tekst!

Więcej

Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku Pralka, zmywarka, lodówka na raty w MediaMarkt - krok po kroku

Zakupy ratalne to dobry pomysł, szczególnie w przypadku kosztownych urządzeń AGD. Zobacz, jakie sprzęty warto wybrać na raty i jak to zrobić w MediaMarkt!

Więcej

Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny Jak być bardziej eko? Radzimy, jak dbać o środowisko, dobierając odpowiedni sprzęt elektroniczny

Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie jest na znacznie wyższym poziomie niż wcześniej. Jak mądrze wybierać urządzenia, aby żyć w zgodzie z naturą? Oto nasze praktyczne rady!

Więcej

Jak oszczędnie gotować? Jak oszczędnie gotować?

Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]