MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić?

Chociaż przyzwyczailiśmy się do tego, że z internetem na ogół łączymy się bezprzewodowo, wciąż na jakość połączenia wpływ mają kable. Dlatego warto znać kategorie kabli sieciowych i istotne parametry, jakie opisują konkretny produkt. Odpowiednie okablowanie to podstawa prawidłowego działania każdej sieci domowej. Jaki kabel do internetu więc wybrać?


Rodzaje kabli sieciowych – co warto wiedzieć?


Kabel sieciowy RJ45 (często nazywany skrętką) wykorzystuje się do tego, żeby podłączyć komputer, router, telewizor, konsolę lub inne urządzenie do internetu oraz sieci lokalnej. Służy do przesyłania danych i ma wpływ na to, w jakim tempie będzie się odbywał transfer. Z wyglądu nieco przypomina kabel telefoniczny, jednak to tylko pozorne podobieństwo. Kable telefoniczne (R11) mają inną końcówkę i dysponują zdecydowanie mniejszą przepustowością.


Rodzaje kabli sieciowych według zakończenia


Kable sieciowe mogą mieć dwa typy zakończeń:


  • Typ A.
  • Typ B.


Można to zauważyć, przyglądając się ich kolorystyce.


  • W przypadku typu A piny są ułożone w kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
  • W przypadku typu B kolorystyka jest inna – biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.


Jeśli mamy do czynienia z kablem prostym, ma on po obu stronach to samo zakończenie: A lub B.

Kabel sieciowy krosowany (skrzyżowany) to taki, który z jednej strony ma końcówkę A – a z drugiej strony końcówkę B.

Wybierając kabel do routera, powinniśmy kupić taki, który ma po obu stronach te same końcówki, czyli kabel prosty.


Kable sieciowe – rodzaje


Rodzaje kabli sieciowych według ekranowania


Na tym jednak nie koniec rad związanych z tym, jakie są dostępne kable sieciowe. Rodzaje kabli można także wskazać ze względu na ekranowanie, czyli odporność na zakłócenia. Według tego podziału wyróżniamy:


  • Kable UTP (Unshielded Twisted Pair).
  • Kable STP (Shielded Twisted Pair).
  • Kable FTP (Foiled Twisted Pair).


UTP to przewody ze skręconych par kabli, które tworzą prostą symetryczną linię. Są dość popularne ze względu na niską cenę.

Skrętki ekranowe STP to takie, w których zastosowano technikę ekranowania elektrycznego – zarówno poszczególnych kabli, jak i całego przewodu. To sprawia, że przesyłany sygnał jest w o wiele mniejszym stopniu narażony na zakłócenia elektromagnetyczne. Te kable maja duże zastosowanie w przemyśle.

Przewody FTP składają się z pary kabli oraz ekranu foliowego z uziemieniem. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed zakłóceniami. Podobnie jak w przypadku skrętek ekranowych ten typ okablowania dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie transfer danych może napotkać na przeszkody zewnętrzne.


Rodzaje kabli sieciowych według normy europejskiej


Ostatnia istotna sprawa to kategoria kabla według normy europejskiej EN 50173.


  • Kategoria 5e oznacza grubość 0,51 mm, częstotliwość do 100MHz i prędkość do 1Gb/s.
  • Kategoria 6 to kable mające grubość 0,585 mm, częstotliwość do 250MHz, prędkość do 10Gb/s.
  • Kategoria 6a to grubość 0,585 mm, częstotliwość do 500MHz, prędkość do 10Gb/s.


Warto także dodać, że im wyższa kategoria, tym na większą odległość można prowadzić bezstratną transmisję danych.


Jaki kabel do internetu – co wziąć pod uwagę?


Oprócz wybrania kabla z odpowiednią końcówką trzeba też spojrzeć na ekranowanie oraz kategorię decydującą o szybkości. Nie należy także lekceważyć długości kabla. Dlatego przed zakupami warto dokładnie się zastanowić, jak ma wyglądać sieć domowa, jakie urządzenia mają być połączone przewodami i w jakiej odległości od siebie będą się znajdować. Długość w ogromnej mierze wpływa na cenę. Nie warto zatem niepotrzebnie przepłacać. Z drugiej strony nadmierna chęć oszczędności i kupienie kabla, który jest zbyt krótki, to także niemały problem.


Ile kosztują kable sieciowe?


Kabel sieciowy ISY IPC-6015 S/FTP Cat6, mierzący 1,5 metra, można kupić za ok 15 zł. Co innego, jeśli potrzebujemy dłuższego przewodu – wtedy zauważymy na pewno różnicę w cenie. Przykładowo, 10-metrowy kabel HAMA 53774 Sieciowy CAT6 UTP kosztuje już ponad 60 zł.


Nawet jeśli myślimy głównie o łączności przez Wi-Fi, kabel do internetu, jakiego używamy, wciąż jest ważny, bo to on prowadzi sygnał do routera. Warto o tym pamiętać także przy zmianie dostawcy internetu. Jeśli przejdziemy na nowoczesne łącze światłowodowe także kabel w mieszkaniu powinien być dopasowany do nowszych możliwości, a nie przestarzały. Dlatego do światłowodów zdecydowanie warto kupić kable z kategorii 6a.


Zobacz więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Modem a router – jakie są różnice? Co do czego służy? Modem a router – jakie są różnice? Co do czego służy?

Modem a router – w czym tkwi różnica? Wyjaśniamy, w jaki sposób działają urządzenia potrzebne do korzystania z internetu i polecamy najlepsze modele. 

Więcej

Jaki router do światłowodu wybrać? Jaki router do światłowodu wybrać?

Szybkie łącze światłowodowe zapewnia większe możliwości niż standardowe połączenie z internetem.Jednak trzeba posiadać odpowiedni router do światłowodu. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić? Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić?

Dlatego warto znać kategorie kabli sieciowych i istotne parametry, jakie opisują konkretny produkt.

Więcej

Jaki router Wi-Fi do domu wybrać? Ranking 2021 Jaki router Wi-Fi do domu wybrać? Ranking 2021

Ranking routerów, który prezentujemy w artykule, na pewno pomoże wybrać odpowiednie urządzenie, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał swojego łącza. Jeśli myślisz o wymianie routera na nowy, warto czytać dalej!

Więcej

Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest? Kindle – jaki format obsługuje? I co to właściwie jest?

Czytnik e-booków to ciekawa alternatywa dla drukowanych książek. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czytniki marki Kindle. Format, jaki obsługują, dostępne funkcje i różnice między modelami czytnika – to najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Jakie formaty czyta więc Kindle i co to właściwie jest?

Więcej

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze? Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Wiedza o tym, jak sprawdzić płytę główną, może przydać się niemal każdemu. Ten element komputera jest w końcu jednym z najważniejszych. Zapraszmy do zapoznania się z artykułem. 

Więcej

Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego? Ranking kart graficznych 2020. Jakie są najlepsze karty do laptopa i komputera stacjonarnego?

Karta graficzna to jeden z kluczowych elementów w specyfikacji komputera – obok procesora, rozdzielczości ekranu czy wielości pamięci RAM. Jaka karta graficzna będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking.

Więcej

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021 Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania, dlatego prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]