Jaki kabel do internetu wybrać? I jakie kategorie w ogóle można wyróżnić?

Chociaż przyzwyczailiśmy się do tego, że z internetem na ogół łączymy się bezprzewodowo, wciąż na jakość połączenia wpływ mają kable. Dlatego warto znać kategorie kabli sieciowych i istotne parametry, jakie opisują konkretny produkt. Odpowiednie okablowanie to podstawa prawidłowego działania każdej sieci domowej. Jaki kabel do internetu więc wybrać?


Rodzaje kabli sieciowych – co warto wiedzieć?


Kabel sieciowy RJ45 (często nazywany skrętką) wykorzystuje się do tego, żeby podłączyć komputer, router, telewizor, konsolę lub inne urządzenie do internetu oraz sieci lokalnej. Służy do przesyłania danych i ma wpływ na to, w jakim tempie będzie się odbywał transfer. Z wyglądu nieco przypomina kabel telefoniczny, jednak to tylko pozorne podobieństwo. Kable telefoniczne (R11) mają inną końcówkę i dysponują zdecydowanie mniejszą przepustowością.


Rodzaje kabli sieciowych według zakończenia


Kable sieciowe mogą mieć dwa typy zakończeń:


  • Typ A.
  • Typ B.


Można to zauważyć, przyglądając się ich kolorystyce.


  • W przypadku typu A piny są ułożone w kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
  • W przypadku typu B kolorystyka jest inna – biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.


Jeśli mamy do czynienia z kablem prostym, ma on po obu stronach to samo zakończenie: A lub B.

Kabel sieciowy krosowany (skrzyżowany) to taki, który z jednej strony ma końcówkę A – a z drugiej strony końcówkę B.

Wybierając kabel do routera, powinniśmy kupić taki, który ma po obu stronach te same końcówki, czyli kabel prosty.


Kable sieciowe – rodzaje


Rodzaje kabli sieciowych według ekranowania


Na tym jednak nie koniec rad związanych z tym, jakie są dostępne kable sieciowe. Rodzaje kabli można także wskazać ze względu na ekranowanie, czyli odporność na zakłócenia. Według tego podziału wyróżniamy:


  • Kable UTP (Unshielded Twisted Pair).
  • Kable STP (Shielded Twisted Pair).
  • Kable FTP (Foiled Twisted Pair).


UTP to przewody ze skręconych par kabli, które tworzą prostą symetryczną linię. Są dość popularne ze względu na niską cenę.

Skrętki ekranowe STP to takie, w których zastosowano technikę ekranowania elektrycznego – zarówno poszczególnych kabli, jak i całego przewodu. To sprawia, że przesyłany sygnał jest w o wiele mniejszym stopniu narażony na zakłócenia elektromagnetyczne. Te kable maja duże zastosowanie w przemyśle.

Przewody FTP składają się z pary kabli oraz ekranu foliowego z uziemieniem. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed zakłóceniami. Podobnie jak w przypadku skrętek ekranowych ten typ okablowania dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie transfer danych może napotkać na przeszkody zewnętrzne.


Rodzaje kabli sieciowych według normy europejskiej


Ostatnia istotna sprawa to kategoria kabla według normy europejskiej EN 50173.


  • Kategoria 5e oznacza grubość 0,51 mm, częstotliwość do 100MHz i prędkość do 1Gb/s.
  • Kategoria 6 to kable mające grubość 0,585 mm, częstotliwość do 250MHz, prędkość do 10Gb/s.
  • Kategoria 6a to grubość 0,585 mm, częstotliwość do 500MHz, prędkość do 10Gb/s.


Warto także dodać, że im wyższa kategoria, tym na większą odległość można prowadzić bezstratną transmisję danych.


Jaki kabel do internetu – co wziąć pod uwagę?


Oprócz wybrania kabla z odpowiednią końcówką trzeba też spojrzeć na ekranowanie oraz kategorię decydującą o szybkości. Nie należy także lekceważyć długości kabla. Dlatego przed zakupami warto dokładnie się zastanowić, jak ma wyglądać sieć domowa, jakie urządzenia mają być połączone przewodami i w jakiej odległości od siebie będą się znajdować. Długość w ogromnej mierze wpływa na cenę. Nie warto zatem niepotrzebnie przepłacać. Z drugiej strony nadmierna chęć oszczędności i kupienie kabla, który jest zbyt krótki, to także niemały problem.


Ile kosztują kable sieciowe?


Kabel sieciowy ISY IPC-6015 S/FTP Cat6, mierzący 1,5 metra, można kupić za ok 15 zł. Co innego, jeśli potrzebujemy dłuższego przewodu – wtedy zauważymy na pewno różnicę w cenie. Przykładowo, 10-metrowy kabel HAMA 53774 Sieciowy CAT6 UTP kosztuje już ponad 60 zł.


Nawet jeśli myślimy głównie o łączności przez Wi-Fi, kabel do internetu, jakiego używamy, wciąż jest ważny, bo to on prowadzi sygnał do routera. Warto o tym pamiętać także przy zmianie dostawcy internetu. Jeśli przejdziemy na nowoczesne łącze światłowodowe także kabel w mieszkaniu powinien być dopasowany do nowszych możliwości, a nie przestarzały. Dlatego do światłowodów zdecydowanie warto kupić kable z kategorii 6a.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Ranking płyt głównych – jaką najlepszą wybrać do komputera? Ranking płyt głównych – jaką najlepszą wybrać do komputera?

Zastanawiasz się, jaka płyta główna będzie odpowiednia do komputera? To ważna decyzja, ponieważ rodzaj płyty głównej będzie decydować o możliwościach rozbudowy posiadanego zestawu.

Więcej

Ranking dysków HDD 2021 – jaki wybrać? Ranking dysków HDD 2021 – jaki wybrać?

Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się, jaki dysk HDD do komputera kupić?

Więcej

Jaką kartę dźwiękową zewnętrzną wybrać? Ranking najlepszych modeli Jaką kartę dźwiękową zewnętrzną wybrać? Ranking najlepszych modeli

Jaka karta dźwiękowa będzie potrzebna do odtwarzania muzyki dobrej jakości? Warto sobie zadać to pytanie, zanim dokonamy zakupu.

Więcej