Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Jaki kabel do szybkiego ładowania telefonu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kabel do ładowania telefonu sprawi, że uzupełnisz energię najszybciej? Zanim kupisz jeden z wielu przewodów dostępnych w sklepie internetowym, warto przeczytać, czym kierować się przy zakupie. Szybkie ładowanie smartfona zależy bowiem od wielu kwestii. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać szczegóły!


Jaki kabel do ładowania telefonu wybrać?


Dlaczego kabel? Szybkie ładowanie w pigułce


Szybko rozładowujące się baterie smartfonów to problem, który towarzyszy użytkownikom telefonów od lat. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby możliwy był powrót do czasów Nokii 3310, gdy wystarczyło podłączyć urządzenie do gniazdka sieciowego raz na dwa tygodnie. Dlaczego? Powodem jest rosnące zapotrzebowanie na energię w coraz nowocześniejszych urządzeniach. Bardziej wydajne procesory i zaawansowane funkcje, a także często uruchamiane funkcje lokalizacji, Bluetooth i Wi-Fi są dla akumulatorów bezlitosne. Wiele wskazuje na to, że producenci raczej zrezygnowali z dalszych starań o bardziej pojemne ogniwa. Najczęściej bateria w telefonie ma nie więcej niż 5000-6000 mAh. W ostatnich latach natomiast zdecydowanie zwiększono szybkość przesyłania energii. Dzięki temu zamiast ładować urządzenie przez kilka godzin, można uzupełnić baterię w ciągu kilkudziesięciu minut. Aby to było możliwe, potrzebny jest między innymi kabel do szybkiego ładowania.


Czy wystarczy dobry kabel – szybkie ładowanie krok po kroku


Teoretycznie kwestia ładowania telefonu jest prosta. Potrzebne są smartfon, odpowiedni przewód (kabel) i ładowarka sieciowa. Wystarczy podłączyć kabel do właściwego portu w smartfonie, a ładowarkę do gniazdka.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Mając w domu kilka ładowarek i kilka kabli kompatybilnych z jednym urządzeniem (czyli z takim samym wtykiem), można zaobserwować, że ładują urządzenie w różnym tempie. Z czego to wynika? Żeby lepiej zrozumieć zagadnienie, należy najpierw wymienić wszystkie aspekty, które mają istotny wpływ na szybkość ładowania.

O tym, jak szybko uda się uzupełnić baterię w smartfonie, decydują następujące elementy:

  • natężenie prądu mierzone w amperach (A);
  • napięcie prądu mierzone w woltach (V);
  • model smartfona, jego konstrukcja i oprogramowanie (w tym obsługiwana technologia ładowania).

Natężenie to współczynnik pokazujący intensywność przepływu prądu. Im większe jest natężenie, tym teoretycznie ładowarka i kabel są w stanie szybciej uzupełnić energię smartfona. Najtańsze ładowarki oferują natężenie 0,5 albo 1 A, natomiast mocniejsze modele to wartości 3, 4 albo nawet 5 A. Kable USB-C są zdolne do przekazywania prądu o natężeniu 3 A, niektóre kable USB-C do USB-C przekazują 5 A. Natężenie kabla i ładowarki powinno być jednakowe. W przeciwnym razie – telefon będzie się ładował tym mniejszym natężeniem.

Napięcie prądu to natomiast różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu bądź pola elektrycznego. Bardzo długo w ładowarkach stosowano napięcie 5 V, co sprawiało, że uzupełnianie energii trwało bardzo długo. Obecnie korzysta się z ładowarek, które mają napięcie 5, 9, 10, 12 czy 20 V. Najkorzystniejsze jednak może być ładowanie z napięciem zmiennym, mieszczącym się w przedziale między 3,6 a 20 V.

Moc elektryczna ładowania smartfona jest iloczynem natężenia i napięcia – jej poziom zapisuje się w watach (W). Dla przykładu, prąd o natężeniu 2 A i napięciu 5 V pozwala uzyskać moc 10 W.


Szybkie ładowanie telefonu – technologie


Ostatnią ważną kwestią jest obsługiwany standard ładowania, zależny m.in. od procesora, czyli od konkretnego modelu smartfonu. Producenci nie ułatwiają konsumentom zadania, stosując różne rozwiązania.

Najbardziej rozpowszechnionym standardem był Quick Charge. Stworzony przez firmę Qualcomm w 2013 r., znaną m.in. z dostarczania do telefonów procesorów z serii Snapdragon, udoskonalany był do roku 2020. W ostatniej wersji 5.0 umożliwia ładowanie z mocą powyżej 100 W.

Dziś wielu producentów smartfonów (w tym modeli z procesorami Snapdragon) korzysta jednak z innych standardów.

  • Najnowsze telefony Samsung ładują się z wykorzystaniem technologii Adaptive Fast Charging.  
  • VOOC Charge i Super VOOC to rozwiązanie stosowane w telefonach Oppo.
  • Firma realme korzysta natomiast z Turbo Power Dart Charge i SuperDart Charge.
  • Xiaomi już się chwali 200-watowym ładowaniem HyperChargeExplore. I zapowiada 300-watowe.
  • Do szybkiego ładowania iPhone’ów konieczne są wciąż kabel z USB-C do Lightning oraz ładowarka USB-C (20 W).

Ze względu na kompatybilność standardu z konkretnym urządzeniem, najbardziej wskazane jest używanie ładowarki i kabla, które otrzymuje się w zestawie razem z telefonem. O ile są w zestawie – nie wszyscy producenci dołączają ładowarki… W dodatku życie pisze różne scenariusze. Oryginalne akcesoria zawsze mogą ulec uszkodzeniu lub się zgubić. Czasami też pożyczasz kabel czy ładowarkę w pracy, restauracji, podróży. Jeśli wtyk będzie właściwy – uzupełnianie energii z pewnością nastąpi, ale musisz mieć świadomość, że jego tempo może być znacznie wolniejsze.

Przeglądając dostępne w sklepach smartfony i ich dokładną specyfikację, można doszukać się informacji o szybkości ładowania. Producenci lubią podawać konkretny czas, jaki jest potrzebny na odzyskanie energii od 0% do 100%. Czy w rzeczywistości uda się osiągnąć identyczne wyniki? W praktyce okazuje się, że nie zawsze. Wszystko zależy bowiem od tego, jaka zostanie użyta ładowarka i jaki kabel do szybkiego ładowania.

Jaki kabel szybkiego ładowania wybrać, by telefon odzyskał moc?


Czy szybkość ładowania jest cały czas taka sama?


Niezależnie od tego, jaki kabel do ładowania telefonu wybierzesz, musisz mieć świadomość, że nie będzie ładował urządzenia cały czas z taka samą szybkością. Zazwyczaj najszybciej telefon ładuje się na początku, czyli od 0 do 50%. Dlatego często producenci w specyfikacji telefonu chwalą się, że urządzenie można naładować do 30%, a nawet do 50% w zaledwie kilkanaście minut. Czemu dalsze ładowanie, od 50% do 100%, zajmuje więcej czasu? Dlatego że ładowanie z tak dużą mocą przez cały czas mogłoby szkodliwie wpłynąć na żywotność baterii oraz działanie samego telefonu! Gdy tylko podłączysz rozładowany telefon do gniazdka, możesz zaobserwować, jak szybko się nagrzewa. To dlatego, że na początku sprzęt jest ładowany z największą intensywnością, jednak później jego moc musi zostać obniżona, by się nie przegrzał.


Kabel do szybkiego ładowania telefonu – jaki najlepszy?


Jak widać, szybkość ładowania zależy od wielu różnych czynników. Skupmy się jednak na przewodach. Do uzupełniania baterii większości telefonów używa się kabli USB. Jednak nie wszystkie działają dokładnie tak samo. Jak wiadomo, standard USB ma wpływ na szybkość transferu danych – im nowsza wersja, tym dane można przesłać szybciej za pomocą kabla. Dokładnie tak samo jest z przekazywaniem energii. Archaiczny standard USB 2.0 umożliwia ładowanie z mocą maksymalnie 2,5 W. Jeśli podłączysz do ładowania smartfon z funkcją Fast Charge 33 W, korzystając z kabla USB 2.0, z powodu starego przewodu telefon będzie się ładował z mocą tylko 2,5 W! Niewiele lepiej będzie, gdy użyjesz przewodu USB 3.0 – w tym przypadku maksymalna moc to jedynie 4,5 W.

Chcąc osiągać właściwe rezultaty, trzeba mieć odpowiedni kabel do ładowania telefonu. Odpowiedni, czyli w standardzie USB-C 3.1 lub USB-C 3.2.

Jaki kabel do szybkiego ładowania telefonu będzie najlepszym wyborem?


Co oprócz standardu będzie miało znaczenie, gdy kupujesz kabel do ładowania smartfona?


Można zwracać uwagę na długość przewodu, przewagę mają te krótsze. Kabel o długości 1 albo 1,5 m jest tańszy niż wersja 2- albo 3-metrowa, ponieważ do jego produkcji używa się mniej materiałów (przede wszystkim miedzi). A przy tym im jest krótszy, tym mniejsza szansa, że gdzieś po drodze pojawią się zakłócenia lub uszkodzenia.

Następna kwestia to jakość wykonania. Producenci podkreślają różne rozwiązania świadczące o zastosowaniu lepszych, bardziej trwałych materiałów. Jako atut wymienia się np. pozłacaną wtyczkę. Nie bez znaczenia jest także grubość przewodów i jakość oplotu, czyli ochronnej powłoki kabla.

Trzecia ważna sprawa to informacja od producenta, jaką technologię ładowania wspiera dany kabel.


Ile kosztuje kabel do szybkiego ładowania telefonu?


Koszty samych przewodów nie są duże. Przykładowo, kabel Hama USB 3.2 Gen 2 USB Typ C o długości 1 m kosztuje ok. 70 zł. Kabel Hama USB 3.1, mierzący 1,5 m, to natomiast koszt ok. 55 zł. W dobrej cenie można kupić też przewody z końcówką Lightning do ładowania urządzeń firmy Apple kabel SBS Lightning – USB-C o długości 1 m kosztuje ok. 100 zł. Zdecydowanie droższe od samych kabli mogą być zasilacze o dużej mocy – tutaj trzeba się szykować na wydatek dochodzący do 200-300 zł.


Dobry kabel do ładowania to nie wszystko!


Kwestia szybkiego ładowania telefonu to dość złożone zagadnienie. Być może teraz już przestaniesz się dziwić, czemu Twój smartfon tak wolno odzyskuje moc, gdy korzystasz z innych akcesoriów niż te, które były w pudełku.

Jeśli ładowanie smartfonów Cię zainteresowało, przeczytaj także poradnik: Jaki smartfon z mocną baterią będzie najlepszy?


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Jak zaktualizować sterowniki w Windows 10?

2. Kalibracja monitora – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

3. Jak sprawdzić klucz Windows 10? Jak go odczytać i gdzie go znaleźć?

Czytaj więcej

Apple CarPlay – jak włączyć? Apple CarPlay – jak włączyć?

Dzięki Apple CarPlay możesz bezpiecznie korzystać ze swojego smartfona z nadgryzionym jabłkiem jadąc samochodem. CarPlay pozwala swobodnie korzystać z podstawowych funkcji telefonu Apple i jednocześnie skupić się na drodze. Podpowiadamy, jak włączyć Apple CarPlay, by wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Więcej

Rodzaje kart pamięci – jakie wyróżniamy? Prosty przewodnik dla każdego Rodzaje kart pamięci – jakie wyróżniamy? Prosty przewodnik dla każdego

Zastanawiasz się, co różni poszczególne rodzaje kart pamięci? Zgubiłeś się wśród tych wszystkich skomplikowanych nazw i klas? Spokojnie, jesteśmy tutaj, żeby pomóc! Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przewodnik, dzięki któremu poznasz najważniejsze informacje na temat rodzajów kart pamięci.

Więcej

Czat RCS – co to jest? Jak działa? Czat RCS – co to jest? Jak działa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest funkcja czat RCS w Twoim telefonie ? Nie musisz już więcej zaprzątać sobie tym głowy. Wyjaśnimy Ci, na czym polega ten nowy standard w komunikacji mobilnej.

Więcej

QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED? QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED?

Marka LG wprowadziła niedawno do sprzedaży telewizory QNED. Co to jest? Jeśli nie masz pewności, ten artykuł jest dla ciebie! Nowe technologie związane z produkcją telewizorów pojawiają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest QNED, dobrze trafiłeś. Wyjaśnimy dokładnie, czym charakteryzują się te matryce i jak wypadają na tle konkurencji. 

 

Więcej

Co warto mieć w samochodzie? Co warto mieć w samochodzie?

Przydatne akcesoria do samochodu sprawią, że podróż będzie przebiegała w bardziej komfortowych warunkach. Dzięki nim do celu dotrzesz szybko, bezpiecznie i bez niepotrzebnego stresu. Planujesz wyjazd na wakacje lub długi weekend? Sprawdź, co warto mieć w samochodzie!

Więcej

IP68 oraz IP67 – co oznaczają? Jaką wodoszczelność zapewniają? IP68 oraz IP67 – co oznaczają? Jaką wodoszczelność zapewniają?

IP67 albo IP68 – co oznacza ten parametr? Gdy przeglądasz specyfikację techniczną smartfonów, tabletów czy aparatów fotograficznych, często w takiej formie opisywany jest stopień wodoodporności. Czy te litery i liczby mają praktyczne znaczenie? Czym różni się stopień ochrony IP67 od IP68? Odpowiadamy na te pytania.

Więcej

Face ID – jak działa? Jak ustawić Face ID? Face ID – jak działa? Jak ustawić Face ID?

Face ID to mechanizm uwierzytelniania poprzez rozpoznawanie twarzy. Został opracowany przez firmę Apple i pokazany światu podczas prezentacji iPhone’a X w 2017 r. Od tego czasu znajduje się w każdym modelu iPhone’a oraz tabletach iPad. Jak ustawić Face ID na swoim urządzeniu? Wyjaśniamy i pokazujemy, jak działa Face ID i jak przeprowadzić cały proces krok po kroku!

Więcej

Jak ustawić godzinę w opasce sportowej? Jak ustawić godzinę w opasce sportowej?

Rozmyślasz nad tym, jak ustawić godzinę w opasce? Popularne wśród użytkowników na całym świecie smartbandy imponują liczbą funkcji: mierzą tętno, pokazują liczbę kroków i spalonych kalorii, śledzą jakość snu, przekazują powiadomienia ze smartfonu, a także, naturalnie, informują o porze dnia. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ustawić godzinę w opasce sportowej.

Więcej

Typy ładowarek do telefonu – jakie są rodzaje? Typy ładowarek do telefonu – jakie są rodzaje?

Czy znasz wszystkie typy ładowarek, za pomocą których naładujesz smartfon? Taka wiedza przyda Ci się przede wszystkim wtedy, kiedy obecna ładowarka przestanie działać i trzeba szybko kupić nową. Lub wtedy, gdy telefon wyładuje się podczas wizyty u przyjaciół czy rodziny. Poznaj wszystkie najpopularniejsze rodzaje ładowarek oraz typy złączy.

Więcej

Jak wyłączyć autokorektę w telefonie? Jak ją włączyć? Jak wyłączyć autokorektę w telefonie? Jak ją włączyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć autokorektę w swoim telefonie, pewnie nieraz przysporzyła Ci ona problemów. Chociaż poprawianie czy podpowiadanie konkretnych słów bywa przydatne i przyspiesza pisanie wiadomości, czasem jest też bardzo kłopotliwe. Przekręcone wyrazy w najlepszym razie wywołają lekki uśmiech u odbiorcy. Mogą jednak zupełnie zmienić sens komunikatu. Dowiedz się, jak wyłączyć słownik w telefonie.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]