Jaki kupić smartfon z dobrym aparatem?

Smartfon jak kompakt


Praktycznie każdy nowy telefon jest reklamowany jako wprost idealny wybór dla każdego amatora mobilnej fotografii. Ile w tym jest prawdy, a ile reklamowego sloganu? Faktem jest, smartfony już od dawna zastępują zwykłe aparaty kompaktowe. Jak kupić smartfon z dobrym aparatem? Skoro inteligentny telefon coraz częściej traktowany jest jako pełno prawny aparat fotograficzny, to proces jego doboru powinien składać się z tych samych kroków, które jeszcze nie tak dawno poprzedzały kupno kompaktu. Slogany reklamowe nie robią zdjęć – robią je smartfony z dobrymi aparatami. Aby efekty pracy mobilnych fotografów były jak najlepsze, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych detali.

Miliony szczęścia nie dają…


Zazwyczaj pierwsze co rzuca się w oczy, to liczba megapikseli. Rozdzielczości matrycy nie warto jednak traktować priorytetowo. Czemu? Gdy na światłoczułej matrycy zmieszczono zbyt wiele pikseli, istnieje spore ryzyko, że jakość zdjęcia może się obniżyć z powodu pojawienia się szumów. Z kolei im mniejsza będzie liczba pikseli, tym będą one większe, a ponadto zaoferują także lepszą dynamikę obrazu. Jak doskonale widać, mniej megapikseli wcale nie oznacza gorszych rezultatów. Dowodem na to jest chociażby Apple iPhone 6s, który w porównaniu do innych topowych smartfonów posiada matrycę o rozdzielczości „zaledwie” 12 milionów pikseli. Najistotniejszą zmianą w porównaniu do poprzednich iPhone’ów, obok większej rozdzielczości aparatu, jest możliwość nagrywania filmów Ultra HD, a także materiałów Full HD i HD z prędkością odpowiednio 120 i aż 240 klatek na sekundę. Zdjęcia, które wykonamy smartfonem Apple iPhone 6s będą nie tylko ostre i bogate w szczegóły, mogą być także… animowane! Dzięki funkcji o wszystko mówiącej nazwie Live Photos aparat zapisuje moment tuż przed i zaraz po wykonaniu zdjęcia, by na koniec można było zaanimować i zamienić zwykłe statyczne zdjęcie w ruchomą fotografię. Do dyspozycji miłośników cieszącego się niesłabnącą popularnością selfie oddano 5-megapikselową przednią kamerę FaceTime HD.

… ale szybkość i komfortowe kadrowanie już tak 


Skoro liczba megapikseli nie jest najważniejsza, to na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim bardzo ważna jest sama szybkość działania aparatu fotograficznego. Po co nam przyprawiająca o zawrót głowy rozdzielczość matrycy i multum zaawansowanych funkcji, jeżeli aparat ustawia ostrość bardzo wolno lub co gorsza regularnie ustawia ją w niewłaściwy sposób. Liczy się zarówno opóźnienie migawki, jak i szybkość autofokusa oraz szybkość zapisu zdjęcia na kartę pamięci. Smartfonem z jednym z najszybciej gotowych do pracy aparatów jest Samsung Galaxy S6. Wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk Home, by w ciągu zaledwie 0,7 sekundy błyskawicznie otworzyć, z poziomu każdego ekranu, aplikację 16-megapikselowego aparatu. Należy także pamiętać, że nie da zrobić się niepowtarzalnego zdjęcia bez możliwości komfortowego kadrowania, a do tego potrzebny jest odpowiednio duży i jasny wyświetlacz LCD. Właśnie z tego powodu Samsung Galaxy S6 tym bardziej będzie dobrym wyborem dla fana mobilnego fotografowania, ponieważ posiada 5,1-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości Quad HD, czyli aż 2 560 x 1 440 pikseli, który wyróżnia się nie tylko większą jasnością i wyższym zagęszczeniem pikseli, ale także doskonałą czytelnością zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mimo swoich niepodważalnych zalet, które predysponują go do miana inteligentnego telefonu z jednym z najlepszych aparatów, Samsung Galaxy S6 nie może narzekać na brak równie mocnej konkurencji.

Smartfon SAMSUNG Galaxy S6


Pełen wachlarz fotograficznych możliwości


Smartfon z dobrym aparatem musi mieć też odpowiednio dużą przysłonę i oprogramowanie, które pozwoli nam rozwinąć skrzydła naszej kreatywności. Otwór przysłony odpowiada za ilość światła, które zbierze matryca. Im większa przysłona, tym więcej światła, a tym samym optymalnie doświetlone zdjęcia nawet w nienajlepszych warunkach oświetleniowych. W zdecydowanej większości przypadków najczęściej wykorzystywanym trybem jest popularne „auto”. Jednak w skrajnie trudnych warunkach to właśnie dodatkowe opcje aparatu pozwolą nam wykonać wysokiej jakości zdjęcia. Przydatne okażą się m.in. takie funkcje, jak możliwość regulacji ISO, ekspozycji, czy balansu bieli oraz opcja wyboru ustawień przygotowanych już wcześniej przez producenta. Bardzo pomocna nie raz i nie dwa razy okaże się także stabilizacja obrazu, która pomoże nam uniknąć poruszenia zdjęcia, zwłaszcza przy długim naświetlaniu przy kiepskim świetle. Oczywiście nie sposób zapomnieć też o takich dodatkach jak funkcja wykrywania twarzy, dzięki której ostrość i naświetlenie ustawiane są na wykryte osoby i funkcja wykrywania uśmiechu, która umożliwia zrobienie zdjęcia automatycznie po uśmiechnięciu się fotografowanych osób. Wszystko to i wiele więcej znajdziemy w smartfonie LG G4. Z tyłu jego obudowy znajdziemy niespotykany dotąd w inteligentnych telefonach 16-megapikselowy ultra jasny obiektyw z przesłoną F1.8 i czujnik widma kolorów, który przed wykonaniem zdjęcia analizuje i mierzy poziom oświetlenia fotografowanej sceny, zapewniając za każdym razem naturalne i żywe kolory. Należy także zwrócić uwagę na genialny laserowy autofokus, który w parze z trzyosiową optyczną stabilizacją obrazu OIS 2.0 gwarantuje szybkie wykonywanie nieporuszonych, wyraźnych zdjęć, które można zapisywać i edytować także w formacie RAW.

Smartfon LG G4


To, co smartfon z dobrym aparatem po prostu mieć musi


Jaki kupić smartfon z dobrym aparatem? Taki, który nie będzie oczarowywał magią liczb i sloganami reklamowymi, ale faktyczną jakością wykonanych przy jego pomocy zdjęć. Upewnijmy się, że nasz przyszły inteligentny telefon do mobilnego fotografowania ma dokładny i szybki autofokus, odpowiednio duży i jasny wyświetlacz LCD, który umożliwi wygodne kadrowanie, wystarczająco dużą przesłonę, rozbudowany tryb manualny i stabilizację obrazu. Mile widziane będą także praktyczne dodatki, takie jak np. funkcja wykrywania twarzy i uśmiechu. Smartfon do robienia zdjęć powinien mieć też pojemny akumulator, który pozwoli nawet na cały dzień robienia, przeglądania i edytowania zdjęć oraz wytrzymałą obudowę wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub metalu. Odporność na upadki to absolutne minimum, a niewrażliwość na brud, kurz i wodę z pewnością będzie kolejnym atutem. Jeżeli chcemy kupić smartfon z dobrym aparatem, to musi on posiadać przynajmniej większą część wyżej wymienionych cech. Tylko z takim narzędziem będziemy mogli w pełni docenić urok mobilnej fotografii.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]