Jaki laptop dla grafika wybrać?

Jaki laptop dla grafika będzie najlepszą alternatywą dla komputera stacjonarnego? Lekki i mobilny laptop dla grafika pozwoli mu zabierać ze sobą jego pracę w dowolne miejsce. Laptopy do obróbki grafiki muszą mieć lepsze specyfikacje nawet od laptopów multimedialnych i biznesowych. Zanim wybierze się laptop dla grafika trzeba sprawdzić detale, na które normalnie nie zwróciłoby się szczególnej uwagi.

Matryca – kluczowy element laptopa dla grafika


Czy osoba zajmująca się profesjonalną obróbką grafiki ma w ogóle czego szukać na rynku opanowanym przez niskiej jakości wyświetlacze? Zdarza się, że jakością matrycy są rozczarowani zwykli domowi użytkownicy. Jaka matryca spełni oczekiwania grafika? Na początku warto odrzucić laptopy z ekranami o przekątnej mniejszej niż 15 cali. Wyświetlacz o przekątnej większej niż 15 cali sprawi, że laptop będzie nieco cięższy i mniej mobilny, ale na pewno zapewni dużo bardziej komfortową pracę nad projektami. Laptop dla grafika musi mieć ekran o rozdzielczości minimum Full HD. Warto zainteresować się modelami o jeszcze wyższej rozdzielczości, np. 2304 x 1440, 2736 x 1824, 3200 x 1800 czy 3840 x 2160 pikseli. W przypadku matrycy bardzo ważne jest również jej mocne i równomierne podświetlenie.  Matryca powinna być matowa. Błyszczący ekran, który jest często spotykany w laptopach multimedialnych i laptopach z ekranem dotykowym jest zwiazany z mniejszym komfortem pracy w mocno oświetlonych pomieszczeniach i na zewnątrz.


Odwzorowanie barw – o tym nie wolno zapomnieć


Do trzech najpopularniejszych standardów odwozorowania barw należą sRGB, NTSC i AdobeRGB. To co je różni to obejmowana przez nie paleta kolorów, która jest widzialna dla ludzkiego oka. Przykładowo: cała przestrzeń RGB to około 35% barw rozróżnianych przez ludzkie oka, a AdobeRGB – 50%. Laptop dla grafika powinien mieć ekran, który odwzorowuje całe spektrum sRGB i jak najwięcej przestrzeni AdobeRGB. Graficy nie muszą zwracać szczególnej uwagi na kąty widzenia. Dużo ważniejszy jest kontrast statyczny, który powinien wynosić przynajmniej 300:1. Przed zakupem laptopa dla grafika warto sprawdzić w Internecie gamut, kontrast, równomierność i jasność podświetlenia oraz jakość czerni wybranych modeli.

Jaki procesor i jaka karta graficzna w laptopie dla grafika?


Laptop dla grafika powinien mieć jak najwydajniejszy procesor. Laptopy trudno jest rozbudowywać. Dlatego od razu warto zdecydować się na wielordzeniową jednostkę Intel Core i5, a najlepiej i7 najnowszej generacji. Aplikacje graficzne z pewnością w pełni wykorzystają ich potencjał. Dla wydajności laptopa równie istotnia jest odpowiednia karta graficzna. Oczywiście do pracy z grafiką dwuwymiarową powinno w zupełności wystarczyć zintegrowane GPU Intel HD. Jeżeli jednak na co dzień pracujemy z programami typu CAD czy DCC, to powinniśmy wybrać laptop z dedykowaną kartą graficzną Nvidia lub AMD.

Ile GB RAM i jaki dysk w laptopie dla grafika?


Pamięci RAM nigdy za wiele. Laptop dla grafika powinien mieć jej przynajmniej 8 GB. Wybrany model powinien jednak oferować możliwość rozbudowy pamięci o dodatkowe kości RAM. Laptop dla grafika nie powinien mieć problemów z wykorzystaniem nawet 16 czy 32 GB pamięci. Na komfort i wydajność pracy z laptopem wpływ ma również zastosowany nośnik danych. Zamiast 500 GB czy 1 TB dysku HDD lepiej będzie wybrać dysk hybrydowy o tej samej pojemności lub nieco mniej pojemny szybki dysk SSD.


Temperatury, głośność i czas pracy na baterii


Im wydajniejsze są podzespoły, tym więcej ciepła mogą wydzielać. Laptop dla grafika nie może się przegrzewać. Długotrwałe obciążenie powoduje obniżenie taktowania procesora i karty graficznej. Niekiedy może nawet dojść do wyłączenia się laptopa. W pracy grafika jest to bardzo niepożądane. Dlatego jego laptop powinien posiadać wydajny, ale cichy system chłodzenia. Jego zbyt głośna praca mogłaby rozpraszać. Kolejnym ważnym parametrem laptopa dla grafika jest czas pracy na baterii. Powinien być jak najdłuższy, aby można było korzystać z laptopa nawet kilka godzin bez dostępu do gniazdka.

Fotografia i obróbka zdjęć
Grafika i montaż wideo 2D
Grafika i montaż wideo 3D
 • Procesor: tańszy Intel Core i5
 • Pamięć: przynajmniej 8 GB RAM
 • Matryca: matowa, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli
 • Karta graficzna: zintegrowana lub dowolne dedykowane GPU Nvidia lub AMD

 • Procesor: wydajny Intel Core i5
 • Pamięć: przynajmniej 16 GB RAM
 • Matryca: matowa, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli lub większa
 • Karta graficzna: wydajne GPU Nvidia lub AMD z 4 GB pamięci
 • Procesor: wydajne CPU Intel Core i7
 • Pamięć: najlepiej 32 GB
 • Matryca: matowa, rozdzielczość wyższa niż Full HD
 • Karta graficzna: topowe układy GPU Nvidia lub AMD z 8 GB pamięci


Alternatywą dla drogiego laptopa dla grafika może być zakup tańszego modelu i dużego, bardzo dobrego monitora LCD.

O czym warto pamiętać kupując laptop dla grafika?


W swojej codziennej pracy graficy wykorzystują zaawansowane programy do grafiki wektorowej, takie jak np. Adobe Illustrator czy Corel Draw. Tego typu programy wymagają nie tylko mocnych, wydajnych podzespołów. Aby móc w pełni wykorzystać ich funkcje, potrzebna jest wysokiej jakości matryca. Taka, która będzie miała wysoki współczynnik kontrastu, mocne i równomierne podświetlenie oraz odwzoruje całe spektrum sRGB i jak najwięcej przestrzeni AdobeRGB. Laptop dla grafika to zaawansowany sprzęt, od którego trzeba wymagać nawet więcej niż od topowego laptopa multimedialnego lub biznesowego.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]