Jaki laptop dla studenta – mały, tani i szybki


Im mniej, tym lżej


Laptopy 12-calowe to propozycja, którą producenci kierują do osób, którym zależy, by mieć ten drobiazg cały czas przy sobie. Są to urządzenia o niewielkich gabarytach i wadze. Smukłe, małe, zmieszczą się nawet w niewielkiej torbie. Idealne zatem dla studenta. Weźmiemy go na uczelnię, do biblioteki przygotowując research lub do kawiarni, kiedy chcemy odpocząć i się pobawić, ale nie do końca odpowiada nam telefon - nawet taki o dużym wyświetlaczu.

Aby taki malutki laptop był naprawdę funkcjonalny przy wyborze musimy pamiętać o kilku parametrach. Jest to niewielkie urządzenie – lepiej raczej wybierać te modele o matowym ekranie. Na takim łatwiej się pracuje, jeśli ogranicza nas wielkość ekranu. A to, że połyskujący sprawdza się przy smartfonie nie ma dla nas znaczenia przy malutkich laptopach. I nie powinniśmy nigdy dać się wprowadzić w błąd.

Druga zaleta takich urządzeń to długi czas pracy baterii. Matryca naszego komputera jest niewielka, podobnie jak ilość wewnętrznych podzespołów. Dzięki temu nie musimy się obawiać szybkiego rozładowania baterii. Takie laptopy, co powinno być oczywiste, mają mniej portów w obudowie. One raczej nie służą do tego, by podłączać do niego tysiąc kabli.

I co najważniejsze – cena. Jest ona u większości producentów taka jak wielkość ich urządzeń - niezbyt wysoka. Ale decydując się na taki mały notebook warto pamiętać o tym, że są one wolniejsze niż te o normalnych rozmiarach.

Za niewielką cenę nie można oczekiwać cudu, ale i tak można kupić dobry sprzęt. Fajny, mający większość ważnych funkcji model znajdziemy w cenach zaczynających się od 1000 zł. Jeśli zależy nam na modelu designerskim to niebo jest limitem cenowym. Szczególnie jeśli mini laptopa będziemy szukać u najbardziej topowych producentów. Tam za taki niewielki komputer możemy zapłacić nawet kilka tysięcy, lecz raczej nie jest to rozwiązanie, na którym zależy studentom. Ci raczej powinni się skupić na którymś z modeli od mniej snobistycznej firmy. A te niewielkie modele mają wszyscy gracze na rynku – HP, Lenovo, Asus, Dell, Acer i cała reszta. Jeśli mamy już ulubioną firmę laptopów, to z pewnością znajdziemy u nich też wersję mini naszego sprzętu. Alternatywne rozwiązanie to tablet lub urządzenie 2 w 1 (połączenie laptopa i tabletu). Są dostępne w podobnie przystępnych cenach.

14 cali to mainstream przenośnych laptopów


Jeśli 10 cali nie jest mini laptopem, który nie podpasuje wszystkim wielkością – to 14 jest rozwiązaniem, które powinno zadowolić wahające się osoby. Jest na tyle duży, że będzie wygodny do pracy, ale tak niewielki, by łatwo go było przenosić z miejsca na miejsce. Jest większy niż poprzednik, ale ciągle mocno trzyma się swej kategorii – to laptop przenośny. Nie jest tak ciężki jak klasyczny, wymiarowy notebook, choć już prawie jest takim komputerem. Te zaczynają się od 15 cali.

Przy wyborze tych 14 cali producent nie jest najważniejszy. Większość z nich ma takie w swojej ofercie takie modele i są to niezłe laptopy. Zatem to czy wybieramy Asus czy Acer nie jest najważniejsze. W tym przypadku wybór producenta jest wyborem pewnej estetyki. Obudowa powinna być solidna i nas cieszyć. W cenie do dwóch tysięcy (czyli takiej, która jest jeszcze na studencką kieszeń) znajdziemy sporo interesujących modeli firmy Lenovo. To co nas powinno jednak zająć to wnętrze, kiedy już zdecydujemy się na jakiś model. Ważne jest to czy procesor i karta graficzna są wydajne. To po to, by laptop był użyteczny do gier jak i wymagających programów. Laptop 14 calowy to już prawdziwy komputer. Łączy w sobie cechy urządzenia biurowego jak i multimedialnej zabawki. Czas pracy w stosunku do powierzchni takich laptopów jest średni, co zrekompensujemy sobie mniejszą wagą urządzenia. W żadnym wypadku nie warto decydować się na model cięższy niż dwa kilogramy. To nasze maksimum. Żaden student nie będzie chciał nosić więcej.

Podstawowa cena to około 1300 zł. Im będzie wyższa - tym możemy wybierać urządzenie bardziej markowe lub lepiej wyposażone. Przy 14 calach warto przyjrzeć się ofercie takich marek jak Toshiba (szczególnie model Toshiba Satellite E45-B4200) oraz Dell i Sony. To są droższe modele. Tańsze oferty będzie mieć wspomniane Lenovo i Asus.

Wbrew pozorom – cal to też coś


Walka o wielkość przeciwko ciężkości, czyli jeśli jednak spędzamy dużo czasu przed ekranem i zależy na wielkości ekranu. Tutaj możemy zastosować mały trik. Wybrać którąś z ofert podobną do tych oferowanych przy 14 calach, ale o ten cal czy półtora większą. Zwykle producenci mają takie w swojej ofercie. Uda nam się przez to zyskać trochę większy ekran, a cena ani ciężkość nie będą jakoś dramatycznie większe. Nie powinno być problemów z mobilnością takiego komputera, a przy ciągłym zachowaniu dobrych parametrów naszego studenckiego laptopa, nabywca powinien być zadowolony z zakupu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]