Jaki laptop/notebook wybrać? Ranking najlepszych modeli na 2020 rok

Komputery stacjonarne zostały bezsprzecznie zdetronizowane przez komputery przenośne, nazywane wymiennie laptopami lub notebookami. Ich zakup powinien być przemyślany, ponieważ jest to inwestycja na kilka lat. Rynek oferuje sprzęt od wielu producentów (Lenovo, Apple, Samsung, HP, Asus, MSI, Toshiba, itp.), jednak trudno jednoznacznie wskazać najlepszą markę. Jaki notebook więc wybrać? Najlepiej taki, który odpowie indywidualnym wymaganiom oraz rodzajowi użytkowania sprzętu. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych punktów, którymi warto się sugerować przy jego wyborze. Prezentujemy także ranking notebooków na 2020 rok.


Jaki notebook jest najlepszy? Czym się kierować?


Na względzie należy mieć przede wszystkim parametry techniczne – główną cechą wybranego sprzętu powinna być przecież wydajność. Notebooki różnią się między sobą mocą, typem procesora, ilością pamięci RAM oraz pojemnością dysku twardego. Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu, baterię, złącza, wagę, rozmiary i wyposażenie. Pośród systemów operacyjnych można wybrać: Windows, iOS Apple, Linux. Istotną kwestią jest liczba gniazd USB, które umożliwiają podpinanie różnego rodzaju urządzeń.


Jaki notebook wybrać? Ranking 2020


Procesor


Procesor wpływa na sprawność komputera – wykonuje wszelkie operacje matematyczne oraz rozkazy systemu operacyjnego. Wydajność procesora podawana jest w GHz – im wyższa, tym lepiej. Najnowocześniejsze procesory mogą być kilkurdzeniowe – im więcej rdzeni, tym mocniejszy komputer (obecnie najczęściej spotyka się procesory dwurdzeniowe). Wśród producentów procesorów największą renomą cieszą się firmy Intel oraz AMD/ATI.


Najważniejszymi parametrami procesora są:


 • typ (rodzina, czyli nazwa serii) – jedyne, co różni procesory, które przynależą do tej samej rodziny, to najczęściej taktowanie;


 • taktowanie (tj. szybkość zegara wewnętrznego, podawana w MHz) – określa ile operacji jest w stanie wykonać procesor. Wysokość taktowania wpływa bezpośrednio na jego wydajność. Ze względów technologicznych, zwiększanie częstotliwości w nieskończoność jest niemożliwe, dlatego powstały procesory wielordzeniowe;


 • złącze – element, który umożliwia zamontowanie procesora na płycie głównej;


 • liczba rdzeni (2,4,6) – im większa liczba rdzeni, tym więcej wątków można jednocześnie uruchamiać na laptopie;


 • ilość pamięci wewnętrznej (L1, L2, L3) – wielkość pamięci podręcznej, wbudowanej bezpośrednio w procesor, przyśpiesza działanie programów dzięki temu, że procesor nie musi zapisywać danych do pamięci zewnętrznej;


 • proces technologiczny – podawany najczęściej w Nano metrach;


 • obsługa rozkazów 64-bitowych;


 • częstotliwość taktowania magistrali (FSB) – podawana w MHz. Im wyższa, tym lepsza wydajność systemu. Parametr określa z jaką częstotliwością procesor współpracuje z poszczególnymi podzespołami komputera.


Przy zakupie warto mieć na uwadze, że układy AMD/ATI nie funkcjonują na płytach głównych, które są przypisane kierowane do procesorów firmy Intel – i odwrotnie. Poddając analizie parametry tych dwóch konkurujących ze sobą firm, można powiedzieć, że procesory Intel są bardziej wydajne, jednak AMD/ATI wyróżniają bardziej konkurencyjne ceny. Jeżeli potrzebujesz laptopa do użytku domowego, zakup wydajnego i kilkurdzeniowego procesora będzie niepotrzebnym wydatkiem.Pamięć RAM


Jednym z najważniejszych parametrów jest pamięć RAM. Podstawowe modele laptopów powinny posiadać 4 GB pamięci. Użytkownikom, którzy przewidują uruchamianie najnowszych gier albo pracę na wielu aplikacjach jednocześnie, zaleca się rozbudowanie pamięci do 8, a nawet do 16 GB.


Pamięć operacyjna RAM jest jednym z podstawowych podzespołów komputerowych. Przechowuje tymczasowo dane i wpływa na wydajność komputera. O tym, którą z nich można zainstalować na komputerze, decyduje typ płyty głównej (która określa również obsługiwaną pojemność RAM). Najważniejsze parametry pamięci RAM to:


 • pojemność,
 • częstotliwość (taktowanie),
 • pobór mocy,
 • napięcie zasilające.


Kluczowym parametrem, który określa wydajność pamięci RAM, jest częstotliwość. Istotne są także tzw. timingi (opóźnienia), czyli parametry, nazywane inaczej czasami dostępu podczas trwania poszczególnych cykli pracy. Im niższe opóźnienia, tym sprawniejszy dostęp do pamięci. Na rynku dominują dwa rodzaje pamięci: DDR2 oraz DDR3. Pamięć operacyjna DDR2 jest oparta na 64-bitowej szynie danych. Posiada 240 styków, występuje w pojemności 256, 512, 1024, 2048 MB, a jej częstotliwość rzeczywista może wynosić: 266, 333, 400, 533 MHz. Pamięć operacyjna DDR3 wyróżnia większa pojemność – 1, 2, 4 GB oraz wyższa częstotliwość rzeczywista: 533, 667, 800, 900, 1000 MHz. Oba moduły charakteryzują się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną (dla DDR2 standardowo 1,8 V, dla DDR3 1,5 V).


Do korzystania z internetu, edytorów tekstu, odtwarzania filmów, czy muzyki wystarczająca będzie pamięć o pojemności 2 GB. Do obróbki plików wideo, audio oraz zdjęć, optymalna będzie pamięć 4 GB. Do obsługi programów graficznych 2D i 3D, a także specjalistycznych aplikacji na użytek profesjonalny, poleca się pamięć o pojemności 8 GB lub większą.


Dysk twardy


Niemniej ważny jest także dysk twardy, którego pojemność decyduje o tym, jaką ilość danych można na nim zapisać. W laptopach standardem są dyski o pojemności powyżej 100 GB.


Karta graficzna


Dla graczy, miłośników filmów w HD i grafików komputerowych, komponentem o sporym znaczeniu jest także karta graficzna. Wśród układów graficznych na rynku można znaleźć głównie produkty firm Nvidia, AMD oraz Intel. Karty graficzne dzielą się na dedykowane (bardziej wydajne), które są osobnym układem na płycie głównej oraz zintegrowane z procesorem (mniej wydajne), które zmniejszają pobór energii laptopa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że układ graficzny zintegrowany, pozwoli uruchomić jedynie starsze gry w niskiej rozdzielczości.Matryca


Ważnym parametrem jest również matryca, która podaje łączną ilość pikseli, jakie mieszczą się na ekranie. Ekran na użytek profesjonalny powinien mieć dużą przekątną z większą rozdzielczością maksymalną. Jeżeli notebook będzie często używany poza biurem, przekątna ekranu powinna mieć ok. 15 cali. Producenci oferują matryce błyszczące i matowe. Pierwsze, gwarantują nasycony obraz przy jednoczesnym odbijaniu świetlnych refleksów. Drugie, nie zapewniają tak dobrej jakości kolorów, ale zapobiegają odbijaniu się światła. Dla osób, które podróżują dogodnym rozwiązaniem są laptopy z ekranem matowym.


Przy wyborze rodzaju matrycy, ogromne znaczenie mają indywidualne preferencje. Matryca matowa jest pokryta tzw. polaryzatorem, który rozprasza padające na monitor światło zewnętrzne. Jednak dla niektórych użytkowników, zmniejszenie kontrastu obrazu przez zmatowienie matrycy jest nie do przyjęcia. Matryce tego typu mniej się brudzą i nie męczą wzroku. Stosuje się najczęściej w laptopach biznesowych i gamingowych.


Większość komputerów mobilnych jest wyposażona w matryce błyszczące typu glare. Jednak podczas korzystania ze sprzętu, odbijające się na ekranie światło, zarówno w oświetlonych pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem, może utrudniać korzystanie z urządzenia. Z drugiej strony, matryca typu glare gwarantuje pełne nasycenie barw – znajduje zastosowanie w laptopach multimedialnych. Kompromisowym rozwiązaniem są matryce półmatowe, antyodblaskowe i antyrefleksyjne, które znajdują swoich zwolenników wśród grafików komputerowych i fotografów.


Bateria


Wydajniejsza bateria gwarantuje dłuższe korzystanie z komputera bez konieczności zasilania sieciowego. Jeżeli zależy Ci na długim czasie pracy na baterii, zwróć uwagę na: typ akumulatora (wydajne mają 6 komór i więcej), pojemność akumulatora (mAh), czas pracy na akumulatorze (podawany przez producenta) oraz energooszczędny model procesora. Standardem jest bateria 6-komorowa, ale spotykane są wersje 8 i 12-komorowe, które cechuje znacznie większa pojemność.


Złącza


Każdy laptop jest wyposażony w inny zestaw złącz, za pomocą których łączy się z innymi urządzeniami. Najpopularniejszymi są złącza: USB (standardowe), LAN (sieciowe), Wi-Fi (bezprzewodowe), Firewire (do interfejsów audio), TV-Out (umożliwiające podłączenie do telewizora), HDMI (podobnie jak złącze TV, ale zapewniające wyższą jakość), eSATA (do podłączenia twardego dysku), wyjścia i wejścia Audio, iRDA (łączność bezprzewodowa), Bluetooth (łączność z urządzeniami bezprzewodowymi), czytnik kart pamięci. Decydując się na zakup konkretnego modelu, należy wybrać taką konfigurację sprzętową, która znajdzie zastosowania podczas użytkowania.


Jaki notebook wybrać w zależności od przeznaczenia?Jaki notebook do gier?


Dla graczy poleca się sprzęt z co najmniej 17 calową matrycą, wydajnym procesorem, wysokiej jakości kartą graficzną oraz pamięcią RAM powyżej 2 GB. Laptop dla gracza powinien być pojemny i wydajny. Użytkownikom tego rodzaju poleca się minimum 2-rdzeniowy procesor, którego wydajność będzie odpowiadała wymaganiom karty graficznej. Do swobodnego korzystania z gier wystarczy 2–3 GB pamięć RAM. Przed zakupem dobre jest zwrócić uwagę, czy laptop jest wyposażony w dwie kości pamięci RAM, ponieważ funkcja DUAL CHANNEL (z kośćmi do odczytu i zapisu), przyspieszą ogólny komfort korzystania z komputera. Przy wyborze karty graficznej (szybka karta powinna posiadać RAM GDDR5) należy zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM wbudowanej w kartę (minimum to 1GB). Pojemny dysk twardy (500 GB) pozwoli zachować dużą ilość gier, czy filmów w wersji HD.