MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jaki laptop/notebook wybrać? Ranking najlepszych modeli na 2020 rok

Komputery stacjonarne zostały bezsprzecznie zdetronizowane przez komputery przenośne, nazywane wymiennie laptopami lub notebookami. Ich zakup powinien być przemyślany, ponieważ jest to inwestycja na kilka lat. Rynek oferuje sprzęt od wielu producentów (Lenovo, Apple, Samsung, HP, Asus, MSI, Toshiba, itp.), jednak trudno jednoznacznie wskazać najlepszą markę. Jaki notebook więc wybrać? Najlepiej taki, który odpowie indywidualnym wymaganiom oraz rodzajowi użytkowania sprzętu. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych punktów, którymi warto się sugerować przy jego wyborze. Prezentujemy także ranking notebooków na 2020 rok.

Jaki notebook jest najlepszy? Czym się kierować?


Na względzie należy mieć przede wszystkim parametry techniczne – główną cechą wybranego sprzętu powinna być przecież wydajność. Notebooki różnią się między sobą mocą, typem procesora, ilością pamięci RAM oraz pojemnością dysku twardego. Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu, baterię, złącza, wagę, rozmiary i wyposażenie. Pośród systemów operacyjnych można wybrać: Windows, iOS Apple, Linux. Istotną kwestią jest liczba gniazd USB, które umożliwiają podpinanie różnego rodzaju urządzeń.

Procesor


Procesor wpływa na sprawność komputera - wykonuje wszelkie operacje matematyczne oraz rozkazy systemu operacyjnego. Wydajność procesora podawana jest w GHz - im wyższa, tym lepiej. Najnowocześniejsze procesory mogą być kilkurdzeniowe - im więcej rdzeni, tym mocniejszy komputer (obecnie najczęściej spotyka się procesory dwurdzeniowe). Wśród producentów procesorów największą renomą cieszą się firmy Intel oraz AMD/ATI.

Najważniejszymi parametrami procesora są:


 • typ (rodzina, czyli nazwa serii) - jedyne co różni procesory, które przynależą do tej samej rodziny, to najczęściej taktowanie;
 • taktowanie (tj. szybkość zegara wewnętrznego, podawana w MHz) - określa ile operacji jest w stanie wykonać procesor. Wysokość taktowania wpływa bezpośrednio na jego wydajność. Ze względów technologicznych, zwiększanie częstotliwości w nieskończoność jest niemożliwe, dlatego powstały procesory wielordzeniowe;
 • złącze - element, który umożliwia zamontowanie procesora na płycie głównej;
 • liczba rdzeni (2,4,6) - im większa liczba rdzeni, tym więcej wątków można jednocześnie uruchamiać na laptopie;
 • ilość pamięci wewnętrznej (L1, L2, L3) - wielkość pamięci podręcznej, wbudowanej bezpośrednio w procesor, przyśpiesza działanie programów dzięki temu, że procesor nie musi zapisywać danych do pamięci zewnętrznej;
 • proces technologiczny - podawany najczęściej w Nano metrach;
 • obsługa rozkazów 64-bitowych;
 • częstotliwość taktowania magistrali (FSB) - podawana w MHz. Im wyższa, tym lepsza wydajność systemu. Parametr określa z jaką częstotliwością procesor współpracuje z poszczególnymi podzespołami komputera.


Przy zakupie warto mieć na uwadze, że układy AMD/ATI nie funkcjonują na płytach głównych, które są przypisane kierowane do procesorów firmy Intel - i odwrotnie. Poddając analizie parametry tych dwóch konkurujących ze sobą firm, można powiedzieć, że procesory Intel są bardziej wydajne, jednak AMD/ATI wyróżniają bardziej konkurencyjne ceny. Jeżeli potrzebujesz laptopa do użytku domowego, zakup wydajnego i kilkurdzeniowego procesora będzie niepotrzebnym wydatkiem.Pamięć RAM


Jednym z najważniejszych parametrów jest pamięć RAM. Podstawowe modele laptopów powinny posiadać 4 GB pamięci. Użytkownikom, którzy przewidują uruchamianie najnowszych gier albo pracę na wielu aplikacjach jednocześnie, zaleca się rozbudowanie pamięci do 8, a nawet do 16 GB.

Pamięć operacyjna RAM jest jednym z podstawowych podzespołów komputerowych. Przechowuje tymczasowo dane i wpływa na wydajność komputera.  O tym, którą z nich można zainstalować na komputerze decyduje typ płyty głównej (która określa również obsługiwaną pojemność RAM). Najważniejsze parametry pamięci RAM to:


 • pojemność,
 • częstotliwość (taktowanie),
 • pobór mocy,
 • napięcie zasilające.


Kluczowym parametrem, który określa wydajność pamięci RAM jest częstotliwość. Istotne są także tzw. timingi (opóźnienia), czyli parametry, nazywane inaczej czasami dostępu podczas trwania poszczególnych cykli pracy. Im niższe opóźnienia, tym sprawniejszy dostęp do pamięci. Na rynku dominują dwa rodzaje pamięci: DDR2 oraz DDR3. Pamięć operacyjna DDR2 jest oparta na 64-bitowej szynie danych. Posiada 240 styków, występuje w pojemności 256, 512, 1024, 2048 MB, a jej częstotliwość rzeczywista może wynosić: 266, 333, 400, 533 MHz. Pamięć operacyjna DDR3 wyróżnia większa pojemność - 1, 2, 4 GB oraz wyższa częstotliwość rzeczywista: 533, 667, 800, 900, 1000 MHz. Oba moduły charakteryzują się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną (dla DDR2 standardowo 1,8 V, dla DDR3 1,5 V).


Do korzystania z Internetu, edytorów tekstu, odtwarzania filmów, czy muzyki wystarczająca będzie pamięć o pojemności 2 GB. Do obróbki plików wideo, audio oraz zdjęć, optymalna będzie pamięć 4 GB. Do obsługi programów graficznych 2D i 3D, a także specjalistycznych aplikacji na użytek profesjonalny, poleca się pamięć o pojemności 8 GB lub większą.


Dysk twardy


Niemniej ważny jest także dysk twardy, którego pojemność decyduje o tym, jaką ilość danych można na nim zapisać. W laptopach standardem są dyski o pojemności powyżej 100 GB.


Karta graficzna


Dla graczy, miłośników filmów w HD i grafików komputerowych, komponentem o sporym znaczeniu jest także karta graficzna. Wśród układów graficznych na rynku można znaleźć głównie produkty firm Nvidia, AMD oraz Intel. Karty graficzne dzielą się na dedykowane (bardziej wydajne), które są osobnym układem na płycie głównej oraz zintegrowane z procesorem (mniej wydajne), które zmniejszają pobór energii laptopa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że układ graficzny zintegrowany, pozwoli uruchomić jedynie starsze gry w niskiej rozdzielczości.


Matryca


Ważnym parametrem jest również matryca, która podaje łączną ilość pikseli, jakie mieszczą się na ekranie. Ekran na użytek profesjonalny powinien mieć dużą przekątną z większą rozdzielczością maksymalną. Jeżeli notebook będzie często używany poza biurem, przekątna ekranu powinna mieć ok. 15 cali. Producenci oferują matryce błyszczące i matowe. Pierwsze, gwarantują nasycony obraz przy jednoczesnym odbijaniu świetlnych refleksów. Drugie, nie zapewniają tak dobrej jakości kolorów, ale zapobiegają odbijaniu się światła. Dla osób, które podróżują dogodnym rozwiązaniem są laptopy z ekranem matowym.

Przy wyborze rodzaju matrycy ogromne znaczenie mają indywidualne preferencje. Matryca matowa jest pokryta tzw. polaryzatorem, który rozprasza padające na monitor światło zewnętrzne. Jednak dla  niektórych użytkowników, zmniejszenie kontrastu obrazu przez zmatowienie matrycy jest nie do przyjęcia. Matryce tego typu mniej się brudzą i nie męczą wzroku. Stosuje się najczęściej w laptopach biznesowych i gamingowych.

Większość komputerów mobilnych jest wyposażona w matryce błyszczące typu glare. Jednak podczas korzystania ze sprzętu, odbijające się na ekranie światło, zarówno w oświetlonych pomieszczeniach, jak i pod gołym niebem, może utrudniać korzystanie z urządzenia. Z drugiej strony, matryca typu glare gwarantuje pełne nasycenie barw - znajduje zastosowanie w laptopach multimedialnych. Kompromisowym rozwiązaniem są matryce półmatowe, antyodblaskowe i antyrefleksyjne, które znajdują swoich zwolenników wśród grafików komputerowych i fotografów.


Bateria


Wydajniejsza bateria gwarantuje dłuższe korzystanie z komputera bez konieczności zasilania sieciowego. Jeżeli zależy ci na długim czasie pracy na baterii, zwróć uwagę na: typ akumulatora (wydajne mają 6 komór i więcej), pojemność akumulatora (mAh), czas pracy na akumulatorze (podawany przez producenta) oraz energooszczędny model procesora. Standardem jest bateria 6-komorowa, ale spotykane są wersje 8 i 12-komorowe, które cechuje znacznie większa pojemność.


Złącza


Każdy laptop jest wyposażony w inny zestaw złącz, za pomocą których łączy się z innymi urządzeniami. Najpopularniejszymi są złącza: USB (standardowe), LAN (sieciowe), Wi-Fi (bezprzewodowe), Firewire (do interfejsów audio), TV-Out (umożliwiające podłączenie do telewizora), HDMI (podobnie jak złącze TV, ale zapewniające wyższą jakość), eSATA (do podłączenia twardego dysku), wyjścia i wejścia Audio, iRDA (łączność bezprzewodowa), Bluetooth (łączność z urządzeniami bezprzewodowymi), czytnik kart pamięci. Decydując się na zakup konkretnego modelu, należy wybrać taką konfigurację sprzętową, która znajdzie zastosowania podczas użytkowania.


Jaki notebook wybrać w zależności od przeznaczenia?


Jaki notebook do gier?


Dla graczy poleca się sprzęt z co najmniej 17 calową matrycą, wydajnym procesorem, wysokiej jakości kartą graficzną oraz pamięcią RAM powyżej 2 GB. Laptop dla gracza powinien być pojemny i wydajny. Użytkownikom tego rodzaju poleca się minimum 2-rdzeniowy procesor, którego wydajność będzie odpowiadała wymaganiom karty graficznej. Do swobodnego korzystania z gier wystarczy 2-3 GB pamięć RAM. Przed zakupem dobre jest zwrócić uwagę, czy laptop jest wyposażony w dwie kości pamięci RAM, ponieważ funkcja DUAL CHANNEL (z kośćmi do odczytu i zapisu), przyspieszą ogólny komfort korzystania z komputera. Przy wyborze karty graficznej (szybka karta powinna posiadać RAM GDDR5) należy zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM wbudowanej w kartę (minimum to 1GB). Pojemny dysk twardy (500 GB) pozwoli zachować dużą ilość gier, czy filmów w wersji HD.


Jaki notebook do biura/codziennego użytku?


Notebook na użytek domowy nie wymaga wysokich parametrów. Optymalny będzie zakup sprzętu ze zintegrowaną kartą graficzną i standardową ilością pamięci RAM. Optymalny będzie 15'' ekran. Aby przeglądać sieć, posługiwać się pakietem biurowym oraz pocztą elektroniczną wystarczający będzie procesor taktowany 1,6 Ghz. Procesor dwurdzeniowy sprawdzi się przy bardziej wymagających operacjach na sprzęcie - podczas wielowątkowej pracy w wielu programach jednocześnie. Jeśli chodzi o pamięć RAM w zupełności wystarczy ta o pojemności 2-3 GB. Karta graficzna - wystarczy wbudowana. Optymalny będzie dysk o pojemność 128 GB lub więcej. Ponieważ przez większość czasu laptop biurowy jest podłączony do źródła zasilania, wydajność baterii nie ma tak dużego znaczenia. Jeżeli zależy ci na ergonomii, dobrze jest zwrócić uwagę na głośność sprzętu podczas pracy.


Jaki notebook biznesowy?


Laptopy biznesowe cechuje elegancja (minimalizm), mobilność oraz wydajność. Sprzęt tego typu jest użytkowany często z dala od źródeł zasilania - dlatego ważną cechą jest długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym. W modelach tego typu montowane są procesory, które charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Z punktu widzenia użytkownika biznesowego, duże znaczenie ma też bezpieczeństwo danych. Producenci laptopów biznesowych wbudowują czytniki linii papilarnych. Inną technologią jest szyfrowanie danych TPM - Trusted Platform Module, które utrudnia zdalne przechwycenie ważnych danych. Ze względu na korzystanie ze sprzętu w zróżnicowanych warunkach, laptopy biznesowe powinna charakteryzować także wytrzymała konstrukcja. W modelach tego typu, producenci oferują standardową albo podwyższoną pojemność baterii. Poleca się sprzęt z wytrzymała obudową (np. z włókna węglowego).


Jaki notebook do grafiki?


Grafikom, komfort pracy zapewni laptop z mocnym procesorem, zaawansowaną kartą graficzną i pamięcią RAM o pojemności co najmniej 4 GB. W laptopie dla grafika komputerowego, jednym z kluczowych elementów jest wysokiej rozdzielczości matryca. Dla 15 cali, na celownik powinno wziąć się modele z rozdzielczością nie mniejszą niż 1600x900 lub 1680x1050, dla 17 cali lub więcej - 1920x1080 oraz 2560x1600.


Jaki notebook multimedialny?


Laptop multimedialny cechuje szybkość działania, spory ekran i komfortowa obsługa. Sprzęt powinien gwarantować wygodne oglądanie filmów oraz edycję plików audio-wizualnych (również tych o wysokiej rozdzielczości). Jeżeli na twardym dysku zamierzasz przechowywać spore ilość zdjęć czy filmów, jego minimalna pojemność powinna wynosić 250 GB.


Jaki notebook dla dzieci?


Laptop dla dziecka nie wymaga wysokich parametrów. Im mniejszy laptop, tym mniej będzie ważył. Optymalny będzie 14'' ekran, prosty system operacyjny oraz napęd optyczny, który sprawdzi się podczas odtwarzania danych zapisanych na płytach. Aby wzrok dziecka nie uległ przemęczeniu, sprzęt wykorzystywany do nauki szkolnej, czy przeglądania Internetu, powinien mieć ekran o przekątnej 15,6''.


Model do 1500 zł


W tej cenie kupisz sprzęt, na którym będzie można wykonać proste, codzienne czynności, które nie wymagają wysokich parametrów. Jakość materiałów, z jakich został wykonany notebook jest drugorzędna.

Jeżeli  nie dysponujesz dużym budżetem i potrzebujesz komputera do podstawowego użytkowania, dobrym wyborem może być laptop HP 250 G4 N0Z81EA. Model łączy atrakcyjną cenę ze sporymi możliwościami. Sprzęt jest wyposażony w procesor Intel Celeron, 4 GB pamięci RAM oraz 1000 GB twardego dysku. Obudowa laptopa jest wykonana z matowego tworzywa sztucznego, przekątna ekranu wynosi 15,6". Ten model HP sprawdzi się także jako urządzenie mobilne.

Notebooki – ranking na 2020 rok


Jaki notebook do 2000 zł?


W przedziale cenowym do 2000zł można znaleźć notebooki budżetowe, które stanowią kompromis pomiędzy ceną a jakością sprzętu. Są to najczęściej laptopy biurowe, które są wyposażone w wygodną klawiaturę i matową matrycę.

W tej cenie można zaopatrzyć się w biznesowy notebook Lenovo G70-80, który jest wyposażony w niezbędne funkcje multimedialne. Duży, 17'' ekran wyświetla obraz w rozdzielczości HD+ 1600x900 pikseli. Urządzenie jest wyposażone w procesor Intel Core i5 czwartej generacji, pamięć operacyjną o pojemności 16 GB oraz kartę graficzną GeForce 920M z 1 GB pamięci, która zapewnia płynne efekty wizualne. W zależności od modelu, producent oferuje dysk twardy 1 TB lub tej samej pojemności dysk SSD z buforem 8 GB. Laptop został wyposażony w głośniki z certyfikatem Dolby® Advanced Audio™, przez co gwarantuje imponującą jakość brzmienia. Bateria zamontowana w Lenovo G70 zapewnia 4 godziny pracy bez ładowania. Sprzęt oparty jest na systemie operacyjnym Windows 10.Model do 2500 zł


W tym przedziale cenowym laptopy są wykonane z dobrej jakości materiałów, są wydajne i wyposażone w procesory średniej klasy. Coraz częściej można spotkać modele z dedykowaną kartą graficzną. Najczęściej są to urządzenia multimedialne i biurowe.

Jednym z nich jest wielozadaniowy i elegancki notebook ASUS F555LB-XO236T. Urządzenie pozwala na bezproblemową pracę i przechowywania danych o dużej pojemności. Notebook ASUS jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-5200U 2.2 GHz, 1 TB na twardym dysku oraz pamięć operacyjną DDR3 8 GB, która umożliwia sprawne działanie wielu aplikacji komputerowych i gier. Wysoką jakość obrazu zapewnia karta graficzna GeForce 940M z 2 GB pamięci oraz ekran o rozdzielczości HD 1366x768. Laptop posiada dwa porty USB 3.0, które gwarantują zwrotną szybkość transferu danych, a także złącza HDMI, VGA oraz czytnik kart pamięci, który obsługuje trzy formaty (SD, SDHC,SDXC). Ponadto, sprzęt jest wyposażony w technologię IceCool, która zapewnia chłodzenie nadgarstków w miejscu ich oparcia o obudowę.Model do 3000 zł


Laptopy z tego przedziału cenowego gwarantują pracę z bardziej wymagającym oprogramowaniem. Jest to sprzęt wysokiej jakości, z dobrą matrycą, która gwarantuje żywy obraz.

W tej cenie godny polecenia jest laptop Lenovo IdeaPad Z70-80. Model wykorzystuje wydajne komponenty i charakteryzuje się wysoką jakością wykonania (pulpit roboczy jest zbudowany z aluminium). Laptop bazuje na dwurdzeniowym procesorze Intel Core i5-5200U 2.2 GHz oraz hybrydowym dysku twardym o pojemności 1 TB. Jednym z najlepszych komponentów tego modelu jest ekran. Jest wyposażony w 17,3 calową matrycę IPS Full HD z antyodblaskową powłoką, która gwarantuje czytelny obraz nawet przy mocnym oświetleniu. Matryca pracuje w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Karta graficzna NVIDIA GeForce 840M 2 GB umożliwia przeglądanie i tworzenie materiałów wideo w jakości HD oraz płynne odtwarzanie efektów 3D w grach. Ponadto, urządzenie jest zaopatrzony w stereofoniczne głośniki marki JBL w standardzie Dolby® Home Theater™ v4, które gwarantują wysokiej jakości dźwięk, bez zniekształceń.Podczas długiej pracy na laptopie często dochodzi do przegrzania obudowy. Sposobem na schłodzenie nadmiernie nagrzewających się podzespołów jest podkładka chłodząca. Producenci akcesoriów do laptopów oferują szereg gadżetów, takich jak wentylatorki pod usb, lampki itp., które urozmaicą pracę przy komputerze.


Zobacz więcej

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2020

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2020

Ranking najlepszych laptopów 2w1.  Zastanawiasz się nad zakupem? Zobacz, jaki laptop 2w1 warto wybrać w 2020 roku!
Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 
AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? To pytanie można sobie zadać, szukając idealnego procesora lub analizując gotowe zestawy komputerowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat rodzajów procesorów, żeby łatwiej dobrać odpowiednią opcję.
Intel i3 vs i5 vs i7 – który wybrać? Czym charakteryzują się te generacje procesorów?

Intel i3 vs i5 vs i7 – który wybrać? Czym charakteryzują się te generacje procesorów?

Poznaj generacje procesorów Intel. Wyjaśniamy, czym się różnią: Intel Core i3, i5 oraz i7.
Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ranking modeli biurowych i do domu

Co ciekawe, o wygodnych krzesłach pamiętają profesjonalni gracze, natomiast pracownicy biurowi często zupełnie tę kwestię lekceważą, a to duży błąd! Jaki fotel biurowy będzie więc najlepszy?
Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Komfort pracy na komputerze z czasem może być na niższym poziomie niż w dniu zakupu. Wielu użytkowników może spotkać się z problemem, jakim jest throttling. Co to za zjawisko i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.
Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią? Czy mogą działać razem?

Karta graficzna jest jednym z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Ale co to znaczy i jak przekłada się na cenę oraz działanie urządzenia? Wyjaśniamy te kwestie i doradzamy, którą opcję lepiej wybrać.
Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Matryca VA czy IPS? A może TN? Rodzaje matryc w monitorach

Zakup odpowiedniego monitora komputerowego to ważna decyzja. Oprócz jego rozdzielczości oraz rozmiarów należy zwrócić uwag także na to, jaką ma matrycę. Czy lepsza będzie matryca VA czy IPS, a może TN? Przedstawiamy porównanie matryc w monitorach.
Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 zł? Ranking TOP 8

Jaki laptop do 3000 warto wybrać? W rankingu przyjrzymy się różnym modelom, zarówno o uniwersalnym zastosowaniu, jak również typowym laptopom do gier. Jeśli myślisz nad zakupem nowego komputera w rozsądnej cenie, ten artykuł jest dla Ciebie.
Ranking antywirusów 2020 – jaki program wybrać?

Ranking antywirusów 2020 – jaki program wybrać?

Nasz ranking antywirusów na 2020 jest dla każdego, kto ceni sobie ochronę komputera. Jeśli chcesz spać spokojnie, przeczytaj nasz artykuł, w którym doradzamy, jaki antywirus będzie najlepszy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]