Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Jest wiele powodów, żeby rozglądać się za dobrym mikrofonem do komputera, gdy nie starcza nam ten standardowy, odpowiedni do spotkań w aplikacji Zoom czy MS Teams, ale już niekoniecznie do nagrywania czegoś atrakcyjnego dla użytkowników sieci.


W trakcie rozgrywki online z innymi graczami szybka komunikacja przez mikrofon to jeden z czynników decydujących o sukcesie, więc duże wymagania są uzasadnione. Tak samo w przypadku streamów – nawet jeśli mamy coś ciekawego do powiedzenia, to zła jakość nagrania zniweczy wszelkie wysiłki. Ile właściwie trzeba zainwestować w dobry mikrofon do gier czy streamingu i na co zwracać uwagę przy wyborze? Zobacz nasz poradnik.


Mikrofon dla gracza – jaki wybrać?


Rodzaje mikrofonów i ich cechy


Zanim zastanowimy się, jaki mikrofon dla streamera albo gracza będzie właściwy, warto zająć się najpierw usystematyzowaniem wiedzy na temat mikrofonów.


Mikrofony dzielimy na:


  • dynamiczne,
  • pojemnościowe.


Te pierwsze działają dzięki drgającej membranie, którą wprawia w ruch fala akustyczna rozchodząca się w powietrzu. Membrana połączona jest z cewką, która znajduje się w polu magnetycznym. Drgania cewki powodują zmianę napięcia, które reprezentuje odebrany sygnał dźwiękowy.


Inaczej działają uchodzące za lepsze mikrofony pojemnościowe. W tym przypadku w konstrukcji kluczowe są dwie elektrody, z których jedna pozostaje nieruchoma, a druga – drga pod wpływem fali akustycznej. Różnica w odległości między elektrodami powoduje zmiany w pojemności kondensatora. Zmiany te są zamieniane za pomocą zaawansowanych układów elektronicznych na dźwięk. To właśnie modele pojemnościowe dokładniej rejestrują różne zakresy dźwięku i są stosowane chociażby w profesjonalnych studiach nagraniowych.


Oprócz tego należy zwrócić uwagę na sposób połączenia mikrofonu z komputerem.


Najpopularniejsze formy to:


  • złącze USB,
  • złącze jack,
  • wtyczka XLR3.


Można spotkać także mikrofony bezprzewodowe. Z tego grona zdecydowanie najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze są oczywiście te korzystające z interfejsu USB.


Oprócz tego, przyglądając się specyfikacji mikrofonu (do gier i nie tylko), można uwzględnić:


  • minimalne i maksymalne pasmo przenoszenia,
  • redukcję niepożądanych dźwięków z otoczenia,
  • czułość,
  • wielkość i wagę.


Patrząc na te wszystkie elementy, zdecydowanie łatwiej ocenić, jaki mikrofon do gier lub streamów ma większy potencjał.Najlepszy mikrofon dla gracza – ranking


Mikrofon BLUE Snowball Ice

Charakterystyczny model o oryginalnym wzornictwie – na pierwszy rzut oka przypomina śniegową kulę. Ma certyfikaty Skype i Discord, co oznacza, że do używania na tych platformach sprawdzi się idealnie. Mikrofon wykorzystuje interfejs USB i bardzo dobrze rejestruje źródła dźwięku, które znajdują się bezpośrednio przed mikrofonem co zapewnia tryb kardioidalny.


Mikrofon RAZER Seiren Mini Czarny RZ19-03450100-R3M1

Model o klasycznym, minimalistycznym wyglądzie. Mikrofon ten ma superkardioidalną charakterystykę kierunkową i 14-milimetrową kapsułę pojemnościową, dlatego generuje dźwięk klasy profesjonalnej, skutecznie tłumiąc szumy i zakłócenia. Ma także wbudowane mocowanie antywstrząsowe.


Mikrofon komputerowy RAZER Seiren X

To kompaktowy mikrofon do gier, odporny na wstrząsy, który połączymy z komputerem przez złącze mini jack. Ma także specjalny przycisk do wyciszania. Jego waga to zaledwie 383 gramy.


Mikrofon BLUE Yeti

Model o innowacyjnym, nowoczesnym wyglądzie. Można go obrócić pod dowolnym kątem, a następnie – zablokować optymalne ustawienie w celu uzyskania najlepszej jakości nagrania. Obsługuje aż 4 tryby zbierania dźwięku, z których możemy korzystać wymiennie w zależności od konkretnych potrzeb. Może pracować jako mikrofon dwukierunkowy, kardioidalny, mikrofon stereo lub jako dookólny.


Mikrofon do komputera HYPERX QuadCast HX-MICQC-BK

Ostatni w naszym rankingu mikrofonów do streamowania jest model z interfejsem USB i wbudowanym gniazdem słuchawkowym. Waży tylko 254 gramy. Oprócz znakomitej jakości nagrań zapewnia także dynamiczne efekty świetlne RGB, które można dostosować za pomocą oprogramowania HyperX NGENUITY. Świetnie nadaje się do streamów i podcastów.


Wiesz już, jaki mikrofon do streamowania albo do gier będzie właściwym wyborem? Dzięki rankingowi wybór powinien być łatwiejszy.


Zobacz więcej

Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest? Jaki softbox wybrać? Jak go ustawić i co to w ogóle jest?

Softbox to narzędzie pracy znane wielu fotografom, ale też osobom prowadzącym streamy czy wideokonferencje. Jaki softbox będzie odpowiedni? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać? Jaki mikrofon do gier i do streamowania wybrać?

Zastanawiasz się, ile może kosztować najlepszy mikrofon dla gracza, a może planujesz nagrywać swoje streamy na YouTube i w tym celu poszukujesz właściwego sprzętu? Sprawdź, co polecamy.

Więcej

Ranking kamer internetowych – jaką wybrać? Ranking kamer internetowych – jaką wybrać?

Jaką kaerę internetową wybrać, żeby być zadowolonym z efektów, a jednocześnie nie przepłacać? Zobacz nasz ranking kamer internetowych.

Więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Jak włączyć i sprawdzić kamerę w laptopie? Instrukcja krok po kroku Jak włączyć i sprawdzić kamerę w laptopie? Instrukcja krok po kroku

Żeby korzystać z możliwości videorozmów, najpierw trzeba wiedzieć, jak włączyć kamerę w laptopie. W jaki sposób uruchamia się kamera w laptopie? Zobacz.

Więcej

Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021 Jaką klawiaturę bezprzewodową kupić? Ranking 2021

Ranking klawiatur bezprzewodowych, który zaprezentujemy na pewno ułatwi decyzję o zakupie takiego sprzętu.

Więcej

Jaki pendrive kupić – do 64GB, 128GB i nie tylko? Ranking najlepszych pendrive Jaki pendrive kupić – do 64GB, 128GB i nie tylko? Ranking najlepszych pendrive

Dobry pendrive wciąż jest bardzo przydatnyś. Jeśli zależny nam na szybkim przenoszeniu danych z jednego urządzenia na drugie, bez używania sieci, to nośnik USB jest znakomitym wyborem.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

powrót