Jaki mikrofon do komputera w 2021 roku? Ranking najlepszych modeli do 200 zł

Jaki mikrofon do komputera wybrać, skoro może on pełnić tak wiele różnych funkcji? Przyda się w grach sieciowych, do nagrywania muzyki oraz vlogów, rozmów przez Skype czy webinariów. Jeśli przynajmniej jedna z tych aktywności nas interesuje, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Z myślą o początkujących proponujemy przyjrzeć się różnym modelem, których cena nie przekracza 200 zł. Oto nasz ranking mikrofonów do komputera na 2021 rok.


Jakie są rodzaje mikrofonów do komputera?


Ze względu na konstrukcję i sposób działania można podzielić mikrofony na różne kategorie. Podstawowe kryterium podziału to sposób przenoszenia fal dźwiękowych.


 • Mikrofony dynamiczne – tutaj membrana wraz z cewką znajdującą się w polu magnetycznym są poruszane przez drgania powietrza. Cechują się prostą konstrukcją i niską ceną. Są to najczęściej mikrofony bezprzewodowe.


 • Mikrofony pojemnościowe – to urządzenia, które uchodzą za bardziej profesjonalne. Za prawidłowe działanie mikrofonu pojemnościowego odpowiadają dwie elektrody podłączone do źródła napięcia. Jedna z nich to membrana wprawiana w ruch, dzięki działaniu fal dźwiękowych. Druga jest nieruchoma. Zalety takiego sprzętu to mała waga i wierne odwzorowanie nagrywanych dźwięków.


Jaki mikrofon do komputera wybrać?


Mikrofony podzielimy także według wielkości membrany.


 • Wielkomembranowe – to takie, gdzie średnica membrany powinna być większa niż 19 mm. Takie mikrofony cechują się wysoką czułością oraz niską wartością szumów własnych. Słabą stroną jest węższe pasmo przenoszenia, a także większe zniekształcenia.


 • Małomembranowe – tutaj średnica membrany jest mniejsza niż 15,9 mm. Te mikrofony bardzo dobrze radzą sobie ze zbieraniem wysokich tonów oraz w mniejszym stopniu zniekształcają dźwięki. Wadą jest wysoki poziom szumów własnych.


 • Średniomembranowe – to wersja pośrednia między wcześniej wymienionymi typami.


Jaki mikrofon do komputera wybrać? Oto najważniejsze cechy, na jakie warto zwrócić uwagę


 • Czułość – im jest większa, tym więcej dźwięków z otoczenia uda się wyłapać. Mikrofon o dużej czułości będzie potrzebny do nagrywania muzyki, ale już niekoniecznie do gier czy wywiadów.


 • Złącza – decydują o tym, w jaki sposób mikrofon jest podłączony do komputera. Obecnie na rynku dominują mikrofony do komputera podłączone przez USB lub gniazdo Jack. W mikrofonach do użytku domowego można także spotkać złącze XLR znane z profesjonalnych mikrofonów.


 • Charakterystyka kierunkowamodele jednokierunkowe to urządzenia odbierające fale akustyczne z określonego kierunku, pozostałe dźwięki mogą być praktycznie niesłyszalne. Druga grupa to mikrofony dwukierunkowe, w których kształt obszaru, z którego zbierany jest dźwięk, przypomina ósemkę, są także mikrofony dookólne, które zbierają dźwięk z każdej strony. Najbardziej zaawansowane mikrofony umożliwiają zmianę charakterystyki kierunkowej, w zależności od potrzeb.


 • Sposób mocowania – mikrofon do komputera może być umieszczony na podstawie lub na statywie.


 • Ergonomia – na komfort i wygodę przy korzystaniu z mikrofonu składa się wiele różnym elementów. Warto w tym miejscu wymienić chociażby długość przewodu oraz możliwość regulacji kąta nachylenia i wysokości.


Polecane mikrofony do komputera w 2021 roku do 200 zł – ranking


 • Mikrofon komputerowy HIRO Milo – mikrofon na statywie podłączany przez USB. Jego czułość to 30 dB/MW. Funkcja eliminacji szumów redukuje do minimum dźwięki otoczenia. Funkcja Plug and Play sprawia, że nie trzeba się martwić konfiguracją – urządzenie jest gotowe do pracy po podłączeniu do komputera.


 • Mikrofon GENESIS Radium 200 – to dobry mikrofon do 200 zł z kontrolą czułości nagrywania i podświetleniem LED, które informuje, czy mikrofon jest włączony. Dodatkowe wejście USB, umieszczone na tyle mikrofonu, służy jako HUB, dzięki czemu mikrofon zwraca miejsce, które odebrał przy podpinaniu do komputera, a użytkownik zyskuje dodatkowy port na np. mysz lub klawiaturę. • Mikrofon TRACER Studio Probardzo elastyczny mikrofon, który można ustawić w dowolny sposób. Zapewnia możliwość pochylenia do 120 stopni i obrotu o 360 stopni. Czułość urządzenia wynosi 53 dB/MW.


 • Mikrofon komputerowy TRUST GXT 232 Mantis – ostatni mikrofon do komputera w naszym rankingu to mikrofon dookólny, umieszczony na trójnogu podłączany przez kabel USB o długości 1,5 metra. Posiada funkcję redukcji szumów i waży zaledwie 120g.Zakup mikrofonu do komputera nie jest prostą sprawą. Znajomość podstawowych różnic między modelami i ich charakterystyki jest bardzo dużym ułatwieniem. Na pewno warto też korzystać z porad doświadczonych twórców, którzy mieli już okazję przetestować przynajmniej kilka urządzeń i wyrobić sobie zdanie na ich temat.


Przeczytaj więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.
Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 
AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? To pytanie można sobie zadać, szukając idealnego procesora lub analizując gotowe zestawy komputerowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat rodzajów procesorów, żeby łatwiej dobrać odpowiednią opcję.

powrót