Jaki młynek do kawy najlepiej kupić? Krótki poradnik dla miłośników kawy

Dlaczego warto mieć w domu dobry młynek do kawy?


Po czym poznać prawdziwego kawosza? Gdy zaprosi gości do swojego domu, to na pewno znajdą w jego kuchni ekspres do kawy, względnie kawiarkę i młynek do kawy. Goście mogą być pewni, że zostanie im podana pyszna, aromatyczna kawa. Poczują się tak, jakby właśnie pili kawę w jednej ze swoich ulubionych kawiarni. Skąd wziął się taki niepowtarzalny smak domowej kawy? Po prostu została ona zmielona tuż przed jej przygotowaniem. Mogłoby się wydawać, że kilka minut to bardzo krótki czas. Dla człowieka – tak. Dla świeżo zmielonej kawy – nie. Już kilka minut wystarczy, aby ulotniły się z niej prawie wszystkie substancje, które odpowiadają za jej aromat i smak. Teraz wystarczy tylko pomyśleć o tym, co dzieje się z kawą, która leży na sklepowych półkach... Chyba żaden amator kawy nie ma już wątpliwości, że to absolutny „must-have”. Jaki młynek do kawy kupić? Wybrać żarnowy czy inny?


Jak mielić kawę? Ręcznie...


Dawniej bardzo popularne były ręczne młynki do kawy. Prawdopodobnie wiele osób ma w domu schowany gdzieś przynajmniej jeden model. Tego rodzaju młynki słynęły z tego, że mielona w nich kawa była bardzo aromatyczna. Dlatego, że nie nagrzewała się w trakcie mielenia. Samo mielenie było również bardzo równomierne. Tak zmielona kawa nie traciła nic ze swojego smaku i mocy. Ręczne młynki do kawy nie są jednak najlepszym wyborem dla kawoszy. Ponieważ mielą kawę dość grubo, nie będą się nadawały do przygotowania espresso. Aby przygotować jedną filiżankę kawy, trzeba wykonać od około 60 do 70 ruchów korbką....czy automatycznie?


Dużo lepszym rozwiązaniem mogą się okazać elektryczne młynki do kawy. Korzystanie z nich ogranicza się praktycznie do ustawienia stopnia zmielenia kawy i wciśnięcia przycisku. O całą resztę zadba samo urządzenie. Elektryczny młynek do kawy może być udarowy (tzw. ostrzowy, nożowy) lub żarnowy. Pierwszemu rodzajowi nie warto poświęcać zbyt dużej uwagi. Nie umożliwia on regulowania grubości przemiału, przyczynia się do powstania pyłu i bardziej kwasowego naparu oraz nagrzewa kawę, sprawia, że ulatuje z niej aromat. Ponieważ udarowe elektryczne młynki do kawy to tańsze modele, które można wykorzystać również do mielenia innych ziaren, czy przypraw, będą one dobrym wyborem dla mniej wymagających użytkowników, którzy szukają przede wszystkim niezbyt drogiego i uniwersalnego urządzenia. Dużo lepsze są żarnowe elektryczne młynki do kawy. Pozwalają one ustawić grubość przemiału i bardzo drobno mielą kawę. Dlaczego możliwość ustawienia grubości przemiału jest taka ważna? Każdy z rodzajów parzenia kawy będzie wymagał odmiennego stopnia zmielenia kawy.


Co musi mieć dobry elektryczny młynek do kawy? Jaki model będzie idealny?


Kompaktowe młynki żarnowe powinny mieć stożkowe żarna. W większych modelach tego typu młynków lepiej sprawdzą się płaskie żarna. Młynki udarowe najlepiej mielą kawę, gdy mają dwuskrzydłowe noże. Noże lub żarna powinny być wykonane z chromowanej, nierdzewnej, utwardzonej stali. Inne dobre i wytrzymałe żarna mogą być również ceramiczne. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy i pojemników.

Pojemnik na zmielone ziarna musi być pojemny i szczelny. Jego wyjmowanie i ponowne wkładanie powinno być możliwie jak najprostsze. Pojemnik na ziarna, które dopiero mają być zmielone powinien być na tyle duży, aby użytkownik nie był zmuszony do częstego wymieniania ziaren.

Dobry młynek do kawy powinien być wolnoobrotowy i mieć moc powyżej 100 W. Moc urządzenia, jego obroty i wielkość żaren lub noży wpływa na wydajność danego młynka do kawy.

Jedną z niezbędnych funkcji jest możliwość ustawiania grubości przemiału. Może ono przebiegać płynnie lub skokowo. Tylko płynna regulacja pozwala uzyskać odpowiednio drobny przemiał. Grubość przemiału można ustawiać przy pomocy pierścienia, pokrętła lub jednego z wielu programów. Równie przydatną, podobną funkcją może być możliwość ustawiania ilości kaw.

Kolejną przydatną funkcją dodatkową jest automatyczne wyłączanie i programowanie.

Warto również upewnić się, że wybrany młynek do kawy posiada zabezpieczenie przed uruchomieniem bez założonej pokrywy, która zamyka pojemnik na ziarna.


Jaki młynek do kawy żarnowy kupić? De Longhi KG 89! Choć udarowy młynek Bosch MKM 6003 jest równie interesujący


De Longhi KG 89 to idealny młynek do kawy dla wytrawnych amatorów kawy. Wciągane przez niego ziarna ocierają się o siebie. Pozwala to im zachować aromat i stałą ziarnistość. Młynek żarnowy De Longhi posiada specjalne pokrętło wyboru liczby filiżanek. Dzięki niemu można zmielić dokładnie tyle kawy, ile potrzeba do bieżącego parzenia. De Longhi KG 89 posiada również regulację stopnia zmielenia. Jest to niezbędne dla uzyskania pełni aromatu i smaku w każdym z wybranych sposobów parzenia. Podwójny system zabezpieczeń wyłącza młynek, jeżeli któryś z pojemników na kawę jest niepoprawnie umieszczony. De Longhi KG 89 ma moc 110 W i pojemność 120 g.


Z kolei Bosch MKM 6003 to udarowy młynek do kawy o mocy 180 W i pojemności 75 g. Jego ogromną zaletą jest dwuskrzydłowy nóż ze stali szlachetnej. Z tego samego materiału został wykonany pojemnik do mielenia kawy. Z modelem Bosch MKM 6003 uzyskanie świeżo mielonej kawy o niepowtarzalnym aromacie jest nie tylko proste, ale także w pełni bezpieczne. Urządzenie niemieckiego producenta jest wyposażone w przycisk, który chroni je przed przypadkowym włączeniem. Ponadto włączenie młynka do kawy jest możliwe wyłącznie po zamknięciu pokrywy.


Dobry młynek do kawy – prawdziwy „must-have” każdego kawosza


Jaki młynek do kawy będzie najlepszy? Zdecydowanie elektryczny. Udarowy czy żarnowy? Dla najbardziej wymagających kawoszy – żarnowy, dla mniej – udarowy. Amator kawy nie musi zastanawiać się nad tym, czy warto kupić młynek do kawy. To niedrogie, niewielkie urządzenie zagwarantuje, że ani jedno ziarenko nie straci nic ze swego smaku i aromatu, a każda filiżanka kawy będzie smakowała prawie tak samo, jakby była zaserwowana przez profesjonalnego baristę.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]