Jaki model piekarnika dwustrefowego (Dual Cook) najlepiej kupić?

Piekarniki dwustrefowe są idealne dla osób, które podczas przygotowywania potraw, od sprzętu AGD oczekują zaawansowanych rozwiązań i przemyślanych funkcji. Opcja piekarnika dwustrefowego pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i energię oraz wykorzystać przestrzeń do pieczenia w zależności od indywidualnych potrzeb. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.


Na czym polega piekarnik dwustrefowy?


Piekarnik dwustrefowy łączy funkcje dwóch piekarników w jednym. Takie rozwiązanie umożliwia sprawne przygotowanie dwóch różnych potraw, w jednym urządzeniu jednocześnie. Piekarnik wyposażony w tego rodzaju technologię, posiada dwie niezależne komory, w których można piec równolegle odmienne dania, przy wykorzystaniu różnych trybów pieczenia. Odgrodzenie komór specjalną półką, nazywaną inaczej separatorem, zapobiega mieszaniu się aromatów, przypaleniu lub nie dopieczeniu któregokolwiek z dań. Separator jest wykonany ze specjalnego tworzywa, które nie przewodzi ciepła, dzięki czemu każda przestrzeń robocza tworzy w piekarniku zamknięty obieg. Do przygotowywania niewielkich przekąsek, można użyć jednej przegrody - pojedyncza komora nagrzeje się szybciej, pobierając jednocześnie mniejszą ilość prądu.

Wnętrze piekarnika dwustrefowego różni się od tradycyjnego piekarnika elektrycznego, że w jego wnętrzu zobaczymy dwa wiatraki termoobiegu, dwie grzałki grilla i półkę, która oddziela dwie robocze przestrzenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, obie części piekarnika mogą działać wspólnie, jak w piekarniku tradycyjnym.


Piekarnik do zabudowy Dual Cook


Zanim kupisz...


Przy wyborze piekarnika dwustrefowego należy zastanowić się nad jego zastosowaniem oraz częstotliwością użytkowania, dzięki temu dobierzesz model optymalny do swoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Sposób czyszczenia 

Jeśli często pieczesz warto wybrać piekarnik dwustrefowy z pyrolizą, dzięki której idealnie wyczyścisz swój piekarnik bez użycia jakichkolwiek detergentów.  Pyroliza polega na tym, że piekarnik rozgrzewa się do temperatury 500 stopni i wszystkie zanieczyszczenia zamieniają się w popiół, który po zakończonej pyrolizie wystarczy wytrzeć wilgotną ściereczką.

Innymi sposobami czyszczenia piekarników dwustrefowych jest czyszczenie parowe lub katalityczne. Czyszczenie parowe polega na wytworzeniu wewnątrz piekarnika pary, która zmiękcza zanieczyszczenia w postaci tłuszczu i brudu. Natomiast czyszczenie katalityczne wykorzystuje wkłady katalityczne o porowatej strukturze, które są umiejscowione na wewnętrznych ściankach piekarnika. Wkłady absorbują tłuszcz oraz pozostałe zanieczyszczenia.

  • Sposoby pieczenia

Niektóre z piekarników dwustrefowych oferują tylko podstawowe programy pieczenia: termoobieg, grzanie góra dół, szybki nagrzew, ale są i takie modele, które oferują ponad 80 automatycznych programów pieczenia. Dzięki takim rozwiązaniom wystarczy umieścić potrawę w piekarniku i wybrać z menu odpowiedni program, a piekarnik sam ustawi odpowiednie parametry pieczenia, jego temperaturę i czas trwania.

  • Wyposażenie

Każdy piekarnik jest wyposażany standardowo w blachę do pieczenia, brytfankę oraz ruszt kombinowany. Niektóre modele mają dodatkowo rożen obrotowy do pieczenia mięsa. W wielu piekarnikach dwustrefowych na wyposażeniu zamiast oprócz prowadnic drabinkowych na jednym lub dwóch poziomach są prowadnice teleskopowe, dzięki którym wysuwanie blachy staje się komfortowe i bezpieczne (przypomina otwieranie szuflady).

Niektóre z piekarników dwustrefowych Samsunga zostały wyposażone w dodatkową innowację – tzw. Flex Door. To dzielone drzwi, które zapewniają osobny dostęp do górnej komory bez ingerencji w dolną. Można, więc sprawdzać stan wypieczenia jednej z potraw bez obaw, że wskutek nagłej zmiany temperatury np. beza w dolnej komorze opadnie.


Piekaniki dual cook z systemem Flex Door od Samsunga


  • Zabezpieczenia 

Każdy z piekarników dwustrefowych posiada blokadę przycisków, która uniemożliwia przypadkowe włączenie, wyłączenie lub zmianę ustawień. Niektóre modele mają też dodatkowo blokadę otwierania drzwi piekarnika, co uchroni nasze pociechy przed przypadkowym otworzeniem rozgrzanego piekarnika.

Inną formą zabezpieczenia są zimne drzwi piekarnika. Dzięki 3 lub 4 warstwom szkła temperatura drzwi piekarnika nigdy nie staje się zbyt gorąca, więc przypadkowe ich dotknięcie nie grozi poparzeniem.

Przykładowe modele piekarników dwustrefowych 


W 2008 roku Samsung jako pierwszy wprowadził na rynek piekarnik dwustrefowy i od wielu lat propaguje to rozwiązanie pod nazwą Dual Cook

Dziesięć lat później Samsung przedstawił światu kolejną innowację w piekarnikach dwustrefowych : dzielone drzwi piekarnika i nazwał tą technologię Dual Cook Flex.

Dziś to właśnie ta marka przoduje w produkcji piekarników dwustrefowych i ma ich w swojej ofercie najwięcej. Jednym z ciekawszych modeli jest Samsung NV75N7677RS w klasie energetycznej A+. Piekarnik jest wyposażony w cyfrowy panel sterowania, 50 programów automatycznych, teleskopowe prowadnice Easy Glide, podwójny system czyszczenia (kataliza i para). Posiada również  wyjątkowe dzielone drzwi Flex Door  oraz  moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować i monitorować jego pracę przy użyciu smartfona. W praktyce oznacza to, że możemy zdalnie uruchomić funkcję wstępnego nagrzewania lub w razie potrzeby wyłączyć piekarnik. Możemy też sprawdzić i dopasować temperaturę lub czas pieczenia oraz wybrać domyślne programy.

Innym producentem, który wprowadził na rynek piekarniki z takim rozwiązaniem są Beko (Spli&Cook), oraz Grundig (Divide&Cook). Ciekawymi produktami z ich oferty są Beko BVR34500BGMS oraz Grundig GEZST47000B - wielofunkcyjne piekarniki elektryczne, z wyświetlaczami w języku polski o pojemności 80 l, z grillem, wyświetlaczem LCD, 81 programami automatycznymi, w klasie energetycznej A. Piekarniki są wyposażone dodatkowo w czyszczenie katalityczne oraz prowadnice teleskopowe, które zapewniają stabilne i płynne wysuwanie blachy.


Przeczytaj więcej

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Ile prądu zużywa średnio lodówka? Jaką moc lodówki wybrać?

Zapowiadane podwyżki cen prądu zmuszą do poszukiwania oszczędności. Warto sobie uświadomić, ile prądu zużywa lodówka. Być może te obliczenia przybliżą nas do decyzji o szybszym zakupie prawdziwie energooszczędnego urządzenia.
Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Chcesz wiedzieć, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Zobacz nasz poradnik!
Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Funkcja grilla w piekarniku – jak jej używać? W jakich piekarnikach ją znajdziesz?

Grill w piekarniku to duże urozmaicenie w kuchni. Dzięki tej funkcji możemy przygotować wiele smacznych potraw bez użycia tłuszczu, w dodatku niezależnie od pogody.
Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Rozmrażanie lodówki krok po kroku – jak to zrobić?

Szczegółowe informacje o tym, jak rozmrozić lodówkę, prezentujemy w poniższym poradniku!
No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

No Frost w lodówce – co to znaczy? Na czym polega ten system?

Wszystkie nowoczesne lodówki wyposażone są w system No Frost. Na czym polega jego działanie i czy różni się w zależności od modelu? Zobacz najważniejsze informacje na temat No Frost.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Czym i jak myć lodówkę w środku? Czy trzeba ją rozmrażać?

Zastanawiasz się, jak i czym umyć lodówkę? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze i bez wielkiego wysiłku, polecamy nasz poradnik!
Odkamienianie ekspresu – jak i czym odkamienić? Poradnik krok po kroku

Odkamienianie ekspresu – jak i czym odkamienić? Poradnik krok po kroku

Odkamienianie ekspresu do kawy jest niezbędną czynnością. Powinniśmy robić to regularnie, nie tylko ze względu na walory smakowe kawy, ale również po to, aby urządzenie mogło służyć przez lata i nie uległo awarii.
Czyszczenie zmywarki – jak ją odkamienić? 3 metody

Czyszczenie zmywarki – jak ją odkamienić? 3 metody

Sprzęty AGD należy regularnie czyścić, aby nie uległy poważnej awarii. Jak wyczyścić i odkamienić zmywarkę? Zobacz nasz poradnik.
Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – którą wybrać? Która jest zdrowsza, a która zużywa więcej prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? To ważne pytanie, gdy urządzamy swoją kuchnię. Zobacz nasz poradnik dotyczący wyboru płyty ceramicznej czy indukcyjnej, żeby pozbyć się wątpliwości.

powrót