Jaki monitor do gier wybrać? Ranking najlepszych monitorów gamingowych 2021

Chcesz dobry monitor do gier? Pomożemy wybrać odpowiedni model w rozsądnej cenie. Z tekstu dowiesz się, jakie cechy brać uwagę przy zakupie sprzętu. Pokażemy też ranking najlepszych monitorów gamingowych, jakie warto kupić w 2021 roku.

 

Dobry sprzęt to gwarancja komfortu dla gracza

 

Na przyjemność z grania składa się wiele elementów. Najważniejsza rzecz to oczywiście odpowiedni komputer, który umożliwi uruchomienie wybranych gier. Bez odpowiedniego procesora, karty graficznej i pamięci RAM, przecież nie byłoby to możliwe. Jednak na komfort wpływają też odpowiednie: klawiatura, myszka, fotel dla gracza, słuchawki. Nie sposób jednak zapomnieć o monitorze. To na ekranie monitora zobaczymy najlepiej, co dzieje się w grze. Bez dobrego monitora nie będziemy mieli okazji dostrzec wielu ważnych detali czy docenić realistycznych scen lub lokacji. Warto zatem zainwestować w dobry monitor, aby w pełni docenić oprawę wizualną gier.


Jaki monitor do gier?


Czy na pewno potrzebujesz nowego monitora do gier?


Zakup na pewno będzie potrzebny, żeby w pełni wykorzystać potencjał nowych gier. Czasami, tak jak z telewizorem, można po prostu kupić nowy model, chcąc mieć większy ekran i, co za tym idzie – większą przyjemność z zabawy. Innym oczywistym powodem do nowego zakupu jest awaria starego sprzętu.


A kiedy lepiej się wstrzymać z zakupem? Chociażby w sytuacji, gdy mamy możliwość podłączenia komputera do nowoczesnego telewizora. Producenci elektroniki wiedzą, że gracze często wybierają to rozwiązanie i oferują wiele udogodnień, jak specjalne funkcje obrazu, dostosowane do potrzeb wymagających graczy.

 

Jaki dobry monitor dla gracza wybrać? Oto najważniejsze cechy


Różnice w cenach monitorów są ogromne. Co w największym stopniu wpływa na koszty? Oto zestaw najważniejszych cech, które warto brać pod uwagę, patrząc na specyfikację monitora dla gracza:


  • przekątna ekranu,
  • rozdzielczość,
  • rodzaj matrycy,
  • czas reakcji i częstotliwość odświeżania,
  • proporcje obrazu.


Podobnie jak w przypadku telewizorów, w pierwszej kolejności należy właściwie dobrać wielkość ekranu do pomieszczenia, w którym się będzie znajdować monitor. Jeśli ma być przy biurku, ograniczają nas meble, niemniej jednak obecnie praktycznie każdy monitor można powiesić także na ścianie. W takiej sytuacji istotna będzie przede wszystkim odległość fotela od ekranu. Jak łatwo się domyślić, im większe rozmiary, tym wyższa cena.


Jeśli chodzi o rozdzielczość, na rynku dominują ekrany Full HD. Kilka lat temu były standardem w przypadku smart TV. Obecnie, gdy dla telewizorów 50-calowych dominują ekrany 4K, dla monitora o przekątnej do 30 cali Full HD, czyli najczęściej 1920×1080, jest całkowicie wystarczające. Wśród droższych modeli znajdziemy także Quad HD, czyli 2560×1440. Monitory UHD także są dostępne, ale wciąż dość kosztowne. Przed zakupem takiego modelu warto najpierw sprawdzić, czy inne podzespoły dadzą sobie radę z płynnym wyświetlaniem animacji w tak dużej rozdzielczości.


W dobrych monitorach dla graczy znajdziemy bardzo dużo tych wykonanych w technologii TN. Doskonale sprawdzają się przy dynamicznych scenach, oferując błyskawiczny czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania. Nieco droższe będą monitory z matrycami IPS, jednak często lepiej będą odwzorowywać kolory – w przypadku tańszych monitorów kosztem szybkości.


Na koniec warto zwrócić uwagę także na proporcje ekranu. Najpopularniejszym standardem jest format 16:9, rzadziej 16:10. Do takich proporcji są przyzwyczajeni chociażby fani strzelanek, takich jak Counter Strike czy Battlefield. Co innego, jeśli pasjonują nas strategie czasu rzeczywistego albo wyścigi. W przypadku takich gier zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szerszy ekran. Żeby mieć poszerzone pole widzenia, warto sięgnąć po monitor w rozdzielczości 21:9.