Jaki monitor do konsoli PS5 kupić?
Zakup monitora do konsoli to nieoczywisty pomysł, który jednak może się sprawdzić. Dlaczego? Ponieważ właściwie dobrany monitor do PS5 może sprawdzić lepiej niż telewizor. Wszystkim, którzy mają wątpliwości czy to dobry pomysł, polecamy lekturę dalszej części tekstu oraz przeglądu wybranych monitorów, które będą dobrze współpracowały z konsolą PlayStation5.
Dlaczego monitor do PS5 to dobry pomysł?
Monitory gamingowe domyślnie traktuje się jako akcesoria właściwe dla osób grających na komputerze, natomiast konsola do gier w powszechnej świadomości jest sprzętem podłączanym do telewizora. Czy tak musi być zawsze? Niekoniecznie. Skoro TV i monitor spełniają bardzo podobne funkcje, to można mieć bardziej elastyczne podejście do przeznaczenia tych urządzeń. W końcu zarówno telewizor, jak i monitor komputerowy ma złącze HDMI, nie istnieją zatem żadne techniczne przeszkody, żeby podłączyć dowolny sprzęt obsługujący ten standard.
Monitor do PS5 zamiast telewizory to dobry wybór, gdy:
- nie mamy miejsca na duży telewizor 4K lub 8K,
- mamy już telewizor i nie chcemy go wymieniać na nowy,
- nie potrzebujemy wielu dodatkowych dodatków typowych dla TV – asystentów głosowych czy funkcji smart TV, bo zależy nam wyłącznie na wyświetlaniu obrazu,
- wolimy siedzieć bliżej ekranu, na wygodnym fotelu gamingowym, a nie na kanapie.
Jaki monitor do PS5 będzie dobry? Najważniejsze parametry
Na konsole najnowszej generacji PlayStation 5 i Xbox Series wychodzą te same gry, co na PC. W związku z tym do osiągnięcia odpowiedniej płynności, a także optymalnej jakości obrazu, będą potrzebne praktycznie te same cechy:
- łączność przez interfejs HDMI 2.1,
- niski współczynnik czasu reakcji, żeby szybko działać, widząc, co się dzieje na ekranie,
- wysoki współczynnik częstotliwości odświeżania,
- wysoka rozdzielczość,
- obecność tych samych funkcji, które poprawiają płynność rozgrywki.
Warto zatrzymać się na chwilę przy HDMI 2.1, bo to nowinka z 2020 roku, która sporo zmienia – zwłaszcza dla graczy. Kolejne generacje HDMI, podobnie jak kolejne generacje USB, różnią się do siebie poziomem przepustowości. Przepustowość HDMI 2.1 wynosi 48 Gbit/s, czyli ponad 2,5 razy więcej niż 18 Gbit/s, które oferowało HDMI 2.0. W praktyce oznacza to możliwość przesyłania lepszej jakości obrazu i dźwięku. Mając HDMI 2.1 wyświetlimy gry na PS5 w rozdzielczości 4k z płynnością 120 klatek (120 FPS) na sekundę. W przypadku HDMI 2.0 płynność wynosi maksymalnie 60 FPS.
Kolejne zalety HDMI 2.1 to protokół przesyłania dźwięku eARC, a także dźwięk w formacie Dolby Atmos. Nie bez znaczenia jest także Variable Refresh Rate (VRR), czyli technologia niwelująca tak zwany efekt rozrywania ekranu, gdy zmienia się płynność animacji.
Jaka matryca w monitorze do PS5?
W przypadku zakupu telewizora do konsoli, kwestia matrycy jest dość prosta. Zdecydowana większość modeli to telewizory OLED. Właściwie tylko Samsung stara się promować nieco inne rozwiązanie, czyli modele z zastrzeżoną przez siebie nazwą QLED. Nazwa tych drugich pochodzi od kropek kwantowych (quantum dots), które są zamontowane między filtrem koloru a elementami podświetlenia telewizora. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie większej jasności wyświetlacza. W przypadku monitorów do gier, spotkamy natomiast głównie modele z matrycą IPS oraz VA. Matryce IPS (In-Plane Switching) znane są z bardzo dobrego odwzorowanie barw, ale gorzej pokazują czernie. Matryca VA (Vertical Alignment) charakteryzuje się natomiast bardzo dobrym wyświetlaniem głębokiej czerni, ale z reguły ma mniejszą paletę barw. Obie opcje sprawdzą się w przypadku monitorów do gier i dominują nad tańszymi monitorami z matrycami TN.
Jaki monitor do konsoli PS5? Ranking modeli
Zanim wymienimy najlepsze monitory do PlayStation 5, warto jeszcze przypomnieć, co mówi firma Sony na temat rekomendowanej specyfikacji. Producent konsoli przekonuje, że aby w pełni wykorzystać potencjał PS5, należy szukać modeli, które mają rozdzielczość 4K lub 8K, częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, a także są kompatybilne z HDMI 2.1. Nie wszystkie monitory, które wskazujemy w rankingu, spełniają te wymagania w 100%. Ze względu na niewielką dostępność i wysokie ceny topowych monitorów, na niższych pozycjach znalazły się także modele z rozdzielczością Quad HD zamiast 4K i z interfejsem HDMI 2.0 zamiast HDMI 2.1. Wciąż jednak są atrakcyjną opcją, bo dadzą lepszą jakość obrazu niż przeciętny telewizor. Co polecamy?
1. miejsce: Monitor SONY INZONE M9 SDM-U27M90 27 UHD 4K IPS 1ms 144Hz
To model spełniający wszystkie wymagania. Ma 2 złącza HDMI 2.1, rozdzielczość 4K oraz częstotliwość odświeżania 144 Hz. Matryca IPS świetnie odwzorowuje kolory i cechuje się niskim czasem reakcji – tylko 1 ms. Ponadto model dostosowano do współpracy z PS5 w ten sposób, że od razu wykrywa podłączoną konsolę i zaczyna automatyczne mapowanie tonów HDR. Zastosowano tu także funkcję Dynamic Action Sync, która zmniejsza opóźnienie wejściowe, pozwalając szybko reagować – zwłaszcza podczas rozgrywki online. Obecnie jest to najlepszy monitor do PS5 w rozmiarze 27 cali. Warto jednak zobaczyć też inne opcje, zwłaszcza jeśli myślimy o większych rozmiarach ekranu.
2. miejsce: Monitor SAMSUNG Odyssey Neo G7 LS32BG750NUXEN 32 UHD 4K VA 1ms 165Hz
To właśnie propozycja dla tych, którzy cenią większe ekrany. 32-calowy ekran ma matrycę VA zapewniającą rozdzielczość 4K. Atutem jest znakomity czas reakcji (1 ms), a także częstotliwość odświeżania na poziomie maksymalnie 165 Hz. Warto dodać, że w tym modelu ekran jest delikatnie zakrzywiony, żeby jeszcze wyraźniej imitować znajdowanie się gracza w centrum akcji. Funkcja Flicker Free Samsung chroni przed męczącym dla oczu migotaniem ekranu. Poza tym dużym udogodnieniem jest funkcja Adaptive Picture, czyli automatyczne dopasowywanie poziomu jasności do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Standardowe proporcje obrazu to 16:9, ale dzięki funkcji Ultrawide Game View można przestawić je na 21:9, tym samym odkrywając obszary, które wcześniej pozostawały niewidoczne. Dzięki HDMI 2.1 można cieszyć się płynnym obrazem 4K o dwa razy większej liczbie klatek na sekundę niż w przypadku zwykłego portu HDMI 2.0.
3. miejsce: Monitor ASUS ROG Strix XG438QR 43 UHD 4K VA 120Hz
Ten gamingowy sprzęt rozmiarami niemal dorównuje średniej wielkości telewizorom – 43 cale to jak na monitor naprawdę ogromny ekran, dlatego najlepszym pomysłem może być powieszenie go na ścianie. Matryca VA zapewnia rozdzielczość 4K przy częstotliwości odświeżania 120 Hz. Atutem dla graczy jest na pewno technologia GameFast Input, która minimalizuje opóźnienia sygnału i zapewnia znacznie szybszy transfer ruchu z podłączonych urządzeń źródłowych do monitora. W monitorze Asus ROG Strix ma zastosowanie także technologia FreeSync, sprawiająca, że częstotliwość odświeżania ekranu zostaje zsynchronizowana z liczbą klatek generowanych przez kartę graficzną, co pozwala uniknąć takich problemów, jak rozrywanie lub przesunięcia obrazu. Czas reakcji w tym modelu to 4 ms. W tym modelu także mamy interfejs HDMI 2.1, dzięki czemu będzie można wyświetlić obraz w 4K z płynnością na poziomie 120 klatek na sekundę.
4. miejsce: Monitor LG UltraGear 34GP950G-B 34 UWQHD Nano IPS 1ms
To atrakcyjna opcja dla tych, którzy preferują szerokie, panoramiczne ekrany. Zamiast tradycyjnych proporcji ekranu 16:9, mamy tutaj format 21:9. Docenią to na pewno miłośnicy FIFA 23 albo strzelanek. Matryca IPS w tym monitorze ma rozdzielczość Quad HD, co daje w tym przypadku rozdzielczość 3440x1440 przy przekątnej ekranu 34 cale. Częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz, a czas reakcji 1 ms, co oznacza, że można liczyć na płynną, dynamiczną akcję na ekranie. Poza tym zadbano o lepszą widoczność scen w ciemności dzięki technologii Black Stabilizer, a efekt zmęczenia oczu jest niwelowany przez funkcję Flicker Safe, która zapobiega migotaniu ekranu.
5. miejsce: Monitor MSI Optix MPG321QRF-QD 32 QHD Rapid IPS 1ms 175Hz
To następny duży monitor gamingowy, którzy może się także sprawdzić, gdy podłączymy go do konsoli PS5. Sprzęt ma matrycę IPS ze świetnym odwzorowaniem barw, czas reakcji na poziomie 1 ms i częstotliwość odświeżania do 175 Hz. Wiele ułatwień w grze zapewniają funkcje związane z działaniem sztucznej inteligencji, dzięki czemu łatwiejsze staje się celowanie czy dostrzeganie obiektów ukrytych w mroku. Specjalnie z myślą o posiadaczach konsol, stworzono tryb Console Mode, który zapewnia optymalne ustawienia przy rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Standard HDMI 2.1 zapewnia bardziej płynną grę niż w przypadku starszego HDMI 2.0.
6. miejsce: Monitor HUAWEI MateView GT 34 UWQHD VA 165Hz
Następna propozycja dla miłośników szerokich ekranów, zwanych UltraWide. Model od firmy Huawei ma matrycę VA i rozdzielczość Quad HD. Czas reakcji w tym modelu to 4 ms. W tym modelu zastosowano najważniejsze funkcje optymalizujące rozgrywkę – automatyczne rozjaśnianie ciemnych scen (Dark Field Control), ochronę przez migotaniem (Flicker Free), a także rozwiązanie problemów z zacinającą się animacją (dzięki AMD FreeSync). Monitor ma zakrzywiony ekran i może być zainstalowany na biurku lub zawieszony na ścianie – tak, jak będzie nam wygodniej. Warto odnotować, że w tym modelu zamiast interfejsu HDMI 2.1, zastosowano poprzednią wersję standardu, czyli HDMI 2.0.
7. miejsce: Monitor LG 32GN650-B 31.5 QHD VA 1ms
Ranking zamyka monitor w wyjątkowo korzystnej cenie. Jeśli jesteśmy skłonni zadowolić się rozdzielczością Quad HD (w tym modelu 2560x1440 pikseli), to możemy mieć bardzo dobry monitor za mniej niż 2000 zł. Za tę cenę otrzymujemy matrycę VA z czasem reakcji 1 ms. Żeby uczynić rozgrywkę przyjemniejszą, Funkcja Black Stabilizer wykrywa najciemniejsze obszary i rozjaśnia je, a technologia AMD FreeSync Premium zapewnia płynniejszy ruch postaci. W tym modelu, podobnie jak w opisanym powyżej, ma zastosowanie interfejs HDMI 2.0, a nie HDMI 2.1, co przekłada się na niższą pozycję w rankingu.
Teraz już wiadomo, jaki monitor do konsoli PS5 dobrze się sprawdzi. A co jeśli rozważy zakup innej konsoli niż PlayStation 5? Wówczas warto przeczytać także inny poradnik: Jaka konsola do gier dla dziecka będzie najlepsza?
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
1. Najlepsze monitory do 1000 zł – jaki wybrać?
2. Jaki smartwatch Xiaomi wybrać? Ranking najlepszych modeli
3. Ranking osuszaczy powietrza 2022. Jaki wybrać?
Czytaj więcej

Nie każdego stać na flagowy smart TV i nie wszyscy odczuwają potrzebę posiadania takiego sprzętu. W wielu gospodarstwach domowych w zupełności wystarczy telewizor do 1500 zł. Ranking niedrogich modeli prezentujemy w tym artykule. Jednak zanim przejdziemy do konkretnych urządzeń, omawiamy kluczowe parametry. Jaki telewizor do 1500 wybrać? Oto odpowiedź na to pytanie!

Zastanawiając się nad tym, jaki telewizor do 4000 zł kupić, mamy wiele ciekawych opcji do wyboru. Nie jest to budżet umożliwiający zakup telewizorów 8K czy najbardziej zaawansowanych modeli z matrycą OLED, ale wystarczy do dobrego smart TV o uniwersalnym zastosowaniu. Na co zwrócić uwagę i jakie modele polecamy? Przeczytaj uważnie nasz poradnik, żeby wybrać najlepszy telewizor do 4000 zł.

Wszystkim, którzy zastanawiają się, jaki telewizor do 3000 zł wybrać, zalecamy rozwagę. To zakup na lata. Na sklepowych półkach i w internecie znajdziemy bardzo dużo modeli od czołowych producentów sprzętu RTV. Wśród nich są zarówno nowości z 2022 roku, jak również z poprzednich lat, które są atrakcyjne i sporo tańsze. Przedstawiamy ranking telewizorów do 3000 zł, zobacz, który wybrać!

Nasz ranking telewizorów 65 cali przedstawia modele o tej – coraz popularniejszej – długości przekątnej ekranu, które są najchętniej wybierane przez klientów. Wyróżniamy też urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, innowacyjne. Dominują matryce LED i QLED, ale znalazło się również miejsce dla świetnego, drogiego OLED-a. Do oglądania filmów, do grania, a nawet do… przearanżowania wyglądu salonu. Przeczytaj artykuł do końca, by dowiedzieć się, jaki telewizor 65 cali wybrać!

Telewizor duży, wielki, TV 85 cali. Ranking pomoże w wyborze modelu o przekątnej ponad 2 metry, nic potężniejszego w sklepie nie znajdziesz. To inwestycja w przyszłość, dlatego do tematu podeszliśmy poważnie – wygrywają modele najpopularniejsze, rozsądnie wycenione. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki jest najlepszy telewizor 85 cali!

Wiele osób zastanawia się, jaki monitor 27 cali warto kupić. To często wybierany rozmiar – i to z wielu powodów. Zważywszy na dużą popularność właśnie tej wielkości, przygotowaliśmy listę najciekawszych modeli. Chcecie wiedzieć, co polecamy? Zobaczcie ranking monitorów 27 cali.

Premiera konsoli PlayStation 5 to jedno z ważniejszych wydarzeń w branży gier w 2020. Konsola nowej generacji oferuje naprawdę imponujące możliwości – zwłaszcza, jeśli współpracuje z dobrym TV. Przyjrzymy się najważniejszym parametrom i wybierzemy modele, które są szczególnie warte uwagi.

Zakup monitora do konsoli to nieoczywisty pomysł, który jednak może się sprawdzić. Wszystkim, którzy mają wątpliwości czy to dobry pomysł, polecamy lekturę dalszej części tekstu oraz przeglądu wybranych monitorów, które będą dobrze współpracowały z konsolą PlayStation5.

Monitor do 1000 zł to rozsądny zakup. Jaki monitor do 1000 zł kupić, aby mieć pewność, że to dobrze zainwestowane pieniądze? Przedstawiamy zestawienie najlepszych monitorów w rozsądnej cenie.

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Doradzamy, jaki wzmacniacz stereo warto wybrać!