Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.

Chociaż mop wydaje się bardzo prostym urządzeniem, wynaleziono go stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 50. XX wieku. Szybko zyskał dużą popularność, ale z czasem pojawiły się także liczne zmiany i modyfikacje, mające na celu unowocześnienie urządzenia. Stosowano różne rozwiązania, tak żeby mop lepiej docierał do trudno dostępnych miejsc, żeby skuteczniej zbierał brud oraz żeby wyciskanie było prostsze i nie wymagało siły. W efekcie mamy na rynku kilka różnych wersji pozornie prostego urządzenia.


Jaki mop do paneli kupić?


Jaki mop kupić? Różne rodzaje produktów


Obecnie można znaleźć na rynku wiele urządzeń do mopowania o zróżnicowanych cenach i możliwościach. Chcąc podzielić je na kategorie, należałoby wymienić następuję.


  • Mopy sznurkowe i paskowe – to prosty i niedrogi sprzęt, najbliższy pierwotnej wersji mopa. Sznurki lub paski tworzą głowicę osadzoną na plastikowym kiju. Końcówkę do mopa w tej formie można kupić już za kilka złotych, ale trzeba mieć świadomość, że konieczna będzie częsta wymiana, ponieważ włókna z mikrofibry szybko się brudzą. Wyciskanie takiego mopa jest ciężką, mechaniczną pracą.


  • Mopy płaskie z obrotową głowicą – te zazwyczaj lepiej sprawdzą się właśnie do czyszczenia paneli, a nie terakoty. Nakładka, wykonana zazwyczaj z bawełny albo poliestru, ma większą trwałość i odporność na zabrudzenia, a dzięki stosunkowo dużej powierzchni umożliwia sprzątanie w krótkim czasie nawet dużej powierzchni.


  • Mopy obrotowe – znacznie ułatwiają pracę dzięki systemowi wyciskającemu. Pozwalają myć przy użyciu mniejszej ilości wody, nie tworzą zacieków i nie trzeba nimi mocno trzeć czy szorować powierzchni. Z tego powodu, to na pewno dobry mop do paneli.


  • Mopy parowe – najnowocześniejsze urządzenia, które są przy tym ekologiczne. Dzięki użyciu pary wodnej czyszczenie może odbywać się bez detergentów. Z tego powodu docenią je zarówno rodzice i alergicy, jak i inne osoby szukające rozwiązań w stylu eko. Dzięki zastosowaniu pary doskonale radzą sobie nawet ze starymi, trudnymi do usunięcia plamami.