Jaki obiektyw do aparatu?

Chociaż fotografia mobilna coraz bardziej się rozwija, to jest raczej domeną amatorów, często bez żadnej wiedzy o fotografowaniu. Zdjęcia smartfonem może robić każdy, bez konieczności posiadania choćby podstawowej wiedzy na temat ogniskowych, światła, ekspozycji. Podobnie jest w przypadku aparatów kompaktowych, w których najczęściej korzysta się z trybu automatycznego, a ich możliwości są bardzo zbliżone do aparatów z telefonu. Fotografowanie może jednak wyglądać zupełnie inaczej, gdy sięgniemy po sprzęt z wymienną optyką. Bardzo często opisując aparaty fotograficzne i porównując je ze sobą, przyglądamy się matrycy, jednak kluczowe znaczenie dla tego, co właściwie zobaczymy na zdjęciu, ma obiektyw. Jaki wybrać, aby osiągnąć zadowalające efekty? Doradzamy w tym artykule.


Na początek obiektyw kitowy

To obiektyw, który dostajemy w zestawie z zakupionym aparatem. Jest to z definicji uniwersalny obiektyw, który ma się sprawdzić dla wielu różnych zastosowań. Jak łatwo się domyślić, obiektyw do wszystkiego często nie spełnia oczekiwań fotografa i po jakimś czasie zaczynamy szukać czegoś więcej. Obiektyw na start jest z reguły plastikowy i charakteryzuje się raczej niewielką jasnością. Zaletą obiektywu kitowego jest jednak jego niska cena. Zakup dodatkowych obiektywów może szybko okazać się większym wydatkiem niż inwestycja w samą lustrzankę, dlatego warto kolejne obiektywy kupować w przemyślany sposób i starannie dokonywać wyboru tego, co faktycznie jest nam potrzebne.

Zanim przystąpimy do wyboru interesujących nas akcesoriów, należy upewnić się, że szukamy na właściwej półce. Każdy z wiodących producentów aparatów ma własny system mocowania obiektywu do korpusu, ale też inny mechanizm ustawiania autofokusa. Potem trzeba sobie zadać jedno ważne pytanie…


Co będziesz fotografować?

Widząc, jakie zdjęcia będziemy najczęściej robić, można dobrać obiektyw odpowiedni do sytuacji. Do fotografii wnętrz oraz krajobrazów wykorzystuje się obiektywy szerokokątne. Korzystając z takiego obiektywu, będziemy mogli zobaczyć w kadrze znacznie szerszy plan i wyłapać z otoczenia więcej szczegółów. To właśnie efekt, który starają się naśladować producenci smartfonów. W obiektywach szerokokątnych ogniskowa najczęściej wynosi 35 mm, chociaż mamy też modele zmiennoogniskowe. Na przykład obiektyw CANON EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM umożliwia regulacje w zakresie od 15 do 45 mm.Innym rodzajem są teleobiektywy. Te akcesoria, używane najczęściej przez profesjonalnych fotoreporterów, zwłaszcza do robienia zdjęć sportu oraz przyrody. W ich przypadku, zakres ogniskowej może dochodzić do 200-300 mm. Im dłuższy obiektyw, tym bardziej nieporęczny i cięższy. Dlatego często trudno wyobrazić sobie używanie tych obiektywów gdzie indziej, niż podczas zaaranżowanej pracy fotografa, podczas zwykłej wakacyjnej wyprawy będą po prostu bardzo niepraktyczne.Następna kategoria to obiektywy do zdjęć makro. Te mają zastosowanie przy fotografowaniu małych obiektów z bardzo niewielkiej odległości. Z takim obiektywem możemy zrobić fantastyczne zdjęcia na przykład kwiatów czy owadów. Tego rodzaju obiektyw sprawdzi się bardzo dobrze również w przypadku coraz popularniejszej fotografii kulinarnej. Zdjęcia jedzenia wykonane w ten sposób z pewnością będą znacznie lepsze od fotografii ze smartfona.

Do fotografii portretowej najlepiej sprawdzają się natomiast obiektywy o ogniskowej 50 mm lub 85 mm, z dużym współczynnikiem jasności. Zdjęcia wykonane przy użyciu jasnego obiektywu są bardziej plastyczne i nabierają pewnej trójwymiarowości. Portrety wykonane w ten sposób mają ładnie rozmyte tło, a zwykłe  zdjęcia prezentują się po prostu ładnie.Jakie znaczenie dla fotografii ma przesłona?

O ilości światła wpadającego przez obiektyw decyduje nie tylko czas naświetlania, ale i przysłona. Im jej liczba jest mniejsza tym otwór większy, a więc światła wpada więcej. Właśnie dlatego najbardziej uniwersalne obiektywy to takie, które mają jak największy maksymalny otwór przesłony. Dlatego przy wyborze obiektywu, oprócz ogniskowe, warto zwrócić uwagę także na tę wartość.

Koszt najtańszego obiektywu zaczyna się od 600 zł, natomiast najdroższe akcesoria tego typu kosztują nawet kilka tysięcy. Dlatego często dla fotografa znacznie trudniejszym wyzwaniem niż zakup aparatu jest skompletowanie satysfakcjonujących obiektywów. Na pocieszenie, można tylko dodać, że optyka nie starzeje się zbyt szybko, więc takie inwestycje to z całą pewnością zakup na wiele lat.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel