Jaki prać ubrania szybko i oszczędnie – przegląd programów i technologii w pralkach najnowszej generacji

Pralki automatyczne są zdecydowanie skuteczniejsze niż kiedyś. Mnogość programów i funkcji oraz coraz lepsze detergenty sprawiają, że nie ma takich plam, których można się obawiać. Obecnie producenci już nie przekonują o skuteczności, a raczej o wygodzie. Dobra pralka to tak, która jest możliwie najbardziej komfortowa i tania w utrzymaniu. Które urządzenia spełniają te kryteria i jak to łatwo poznać? Oto przegląd technologii, na które warto zwracać uwagę, kupując nowoczesną pralkę.


Pralka i smartfon – dobrana para?


Zarządzanie urządzeniami z poziomu smartfona to wygodne rozwiązanie. Może to potwierdzić każdy, kto w ten sposób sterował telewizorem albo domowymi głośnikami. Telefon można parować także z pralką. W jaki sposób konkretnie to się odbywa? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie technologii Smart Thinq, znanej ze sprzętów matki LG. Funkcja pozwala pobrać na smartfona nowe programy prania. Następnie, wystarczy dotknąć symbolu Tag On NFC, aby zainstalować program w pralce. Pamięć mieści 20 pozycji, z coroczną ich aktualizacją. W ten sposób, oprogramowanie w pralce nie jest ograniczone do tego, co było dostępne w dniu zakupu, programy stale mogą ewoluować. Dodatkowo dostępna jest także funkcja inteligentnej diagnostyki, która diagnozuje zagrożenia i podaje rozwiązania w aplikacji na ekranie smartfona. Choć może brzmieć jak bardzo zaawansowana technologia, pralki działające ze smartfonem są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Na przykład pralka LG F2J5QN4W kosztuje ok. 1600 zł.


Jak dołożyć pranie już po uruchomieniu pralki?


Gdy włączymy już pranie, nagle odnajdują się kolejne ubrania wymagające odświeżenia albo, jak na złość, oblewamy sosem ulubioną koszulę, którą planowaliśmy założyć jutro. Takie sytuacje to codzienność, więc producenci postanowili coś z tym zrobić. Już jakiś czas temu zrobiło się głośno o pralkach Samsung z technologią Add Wash. Bardzo łatwo było je poznać, ponieważ dodatkowy, mały otwór do dorzucania prania, zdecydowanie rzucał się w oczy. Add Wash to efektowna technologia, ale są też inne sposoby na dodawanie prania, bez czekania na koniec aktualnie uruchomionego programu. Zamiast dodatkowych drzwi, wystarczy możliwość zrobienia pauzy i odblokowania drzwi. W wielu pralkach można przerwać program i uzyskać dostęp do bębna w ciągu kilku sekund, a po dorzuceniu ubrań (na dowolnym etapie danego cyklu prania) - wrócić do ostatnio wykonywanej czynności.


Świeże pranie nawet kilka godzin po wyjęciu z bębna – tak, to możliwe


Jak powszechnie wiadomo, pranie należy rozwiesić zaraz po wyjęciu go z bębna po zakończeniu danego programu. Tyle teorii, ale rzeczywistość bywa różna. W końcu nie zawsze jesteśmy akurat w domu, gdy pralka pierze i mamy czas, żeby zaprzątać sobie tym głowę. Często jednak bywa inaczej. Standardem jest funkcja opóźnionego startu, która pozwala uruchomić program o konkretnej godzinie. Potem pranie tylko czeka, aż wrócimy do domu. Rzecz w tym, że gdy czeka wewnątrz bębna zbyt długo, wyjmiemy pogniecione ubrania, które na dodatek wcale nie muszą przyjemnie pachnieć. Na szczęście, i na to znalazł się odpowiedni sposób, jak technologia Fresh Care+ w pralkach Whirlpool. Dzięki temu, świeżość w takich pralkach, jak WHIRLPOOL FWF71253WPL, utrzymuje się nawet 6 godzin po zakończeniu ostatniego programu. 

A co z nadmiarem zagnieceń? Gdy często pierzemy koszule albo pościel, to realny problem. Bo cóż z tego, że pralka szybko upora się z plamami, skoro w następnej kolejności zmarnujemy wiele godzin na prasowanie? Najlepszy sposób na pogniecioną tkaninę to para wodna. Natomiast warto wiedzieć, że wcale nie musi pochodzić z żelazka lub generatora pary. Równie dobrze, ubranie można potraktować gorącym powietrzem, jeszcze zanim wyjmiemy je z pralki. Zbawienie dla eleganckich czy często przebierających się osób to programy parowe o różnych nazwach. Przykładowo w pralkach Amica, funkcja nazywa się Steam Touch i pozwala zredukować liczbę zagnieceń o 70% - i co za tym idzie - zaoszczędzić cenny czas. Model z tą funkcją to na przykład AMICA DAW8123DCiBT.

 


Szybkość i ekologia


Im krócej pralka pierze, tym lepiej, zwłaszcza, jeśli chcemy zrobić pranie przed wyjściem z domu lub puścić kilka cykli prania, bo właśnie wróciliśmy z całą rodziną z 2-tygodniowych wakacji. Dlatego producenci ścigają się ze sobą, oferując jak najkrótsze trwanie programu szybkiego. Rezultaty robią wrażenie. Na przykład pralka BOSCH WAN2426FPL pierze i płucze w 15 minut!

Druga kwestia to zużycie wody i energii elektrycznej. Pralka, podobnie jak lodówka, jest używana bardzo często, więc zwrócenie uwagi na jej klasę energetyczną jest naprawdę ważne i może mieć duży wpływ na wysokość rachunków. Jednak oprócz wyboru odpowiedniego modelu pralki, można także wybierać konkretne ekologiczne programy. W praktyce, oznaczają one niższe temperatury (bo mnóstwo prądu poświęca się na podgrzanie wody) oraz wolniejsze obroty.

Oprócz tego, w pralkach znajdziemy jeszcze bardzo wiele wyspecjalizowanych, oryginalnych programów, przeznaczonych do różnych potrzeb. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest marka Beko. Kupując pralkę BEKO WMX 81243 PL PTLMB2, dostaniemy funkcję pupil do skutecznego pozbywanie się siej lub kociej sierści, specjalny program przeznaczony do parnia ubranek niemowlęcych, a nawet osobny program dark care dedykowany tkaninom ciemniejszych barwach.

Podsumowując, nowoczesne pralki mają coraz więcej technologii zwiększających komfort użytkowania i obniżających koszty. Wszystkie te rozwiązania, można podzielić na kilka kategorii.

  • Łatwe zarządzenie pracą urządzenia – tu kluczową innowacją jest wykorzystanie smartfonów, także w kontekście ściągania nowych programów online, a nie tylko sterowania na odległość, co jest już zdecydowanie dłużej praktykowanym rozwiązaniem.
  • Dla zapominalskich – Fresh Care+ oraz Add Wash i inne technologie umożliwiające dodawanie odzieży po włączeniu pralki. Nie szkodzi, że zapomnimy o razu rozwiesić prania albo nie wszystko umieścimy w bębnie. Dobra pralka wybacza te drobne błędy i nie generuje problemów.
  • Do wszelkich specyficznych, niestandardowych potrzeb – w tym miejscu warto wymienić programy prania krótkiego (nie są dla każdego niezbędne), a także programy dopasowane do dzieci, alergików zwierząt domowych. Na tym jednak nie koniec, bo jak pisaliśmy wcześniej, są programy do ciemnych ubrań, tak samo jak do dżinsowych.
  • Czy w przyszłości należy spodziewać się takich rozwiązań jako standardu? Prawdopodobnie tak. Takie technologie mogą się upowszechnić, podobnie jak automatyzacja wagowa czy automatyczne dozowanie detergentu. Kiedyś nowinka – dziś codzienność.

powrót