Jaki program antywirusowy na 2017? Przegląd rynku

Zdania na temat programów antywirusowych bywają podzielone. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wybór konkretnego oprogramowania, ale w ogóle zasadność używania takich rozwiązań. Jeszcze niedawno używanie antywirusa było czymś powszechnym, teraz coraz więcej głosów, że czasami przynosi to więcej szkody niż pożytku, a najczęstsze zarzuty pod kątem programów to blokowanie połączeń internetowych i zwalnianie pracy komputera bez potrzeby.

Faktycznie, współcześnie spektrum zagrożeń dla użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych znacząco się zmieniło. Oprócz destrukcyjnych wirusów, znacznie większym zagrożeniem są próby kradzieży tożsamości czy wyłudzenie wszelkiego rodzaju danych. Inne są także mechanizmy dystrybuowania treści, które w konsekwencji prowadzą do instalacji złośliwego czy niebezpiecznego oprogramowania. Często już nie dzieje się to za sprawą klikania w załączniki czy otwierania wiadomości od nieznanych nadawców, co za pośrednictwem mediów społecznościowych – często w bardzo perfidny i wyrafinowany sposób – choćby wtedy, gdy wirus podszywa się pod naszych znajomych i w ich imieniu wysyła wiadomości czy wpisuje statusy. Zagrożenia zatem są inne, ale programy zwiększające bezpieczeństwo wciąż potrzebne.Co należy brać pod uwagę szukając najlepszego rozwiązania na 2017 rok?


System operacyjny – przed zakupem należy sprawdzić, w jaki systemie funkcjonuje program antywirusowy. Czy jest przystosowany tylko do Windowsa, czy także do iOS oraz systemu Android. Zakładając, że większość programów jest uniwersalna, można pójść krok dalej i poczytać, na którym systemie operacyjnym dany antywirus radzi sobie najlepiej, a na którym najgorzej.

Funkcje – czyli to, co właściwie potrafi antywirus. Program może tylko skanować komputer w poszukiwaniu wirusów, chronić przed atakami z sieci i usuwać robaki, ale równie dobrze może również chronić pocztę przed spamem, chronić wszystkie hasła do logowania, a także zapewniać możliwość kontroli rodzicielskiej. Dlatego przed decyzją o zakupie najlepiej dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony i wszystkimi funkcjonalnościami.

Licencja – warto wiedzieć, co dokładnie kupujemy, bo programy antywirusowe znajdziemy w różnych wariantach. Zazwyczaj cena pudełkowa uzależniona jest od tego, na ilu urządzeniach możemy zainstalować program. Czasami ochrona dotyczy tylko jednego komputera, a czasem 5 lub nawet 10.

Skuteczność – różnego rodzaju testy pokazują jak na dłoni, które programy poradziły sobie ze wszystkimi próbami ataków, a które nie wykryły przynajmniej części wirusów. Chociaż różnica pomiędzy 100% a 98% skuteczności z pozoru wydaje się bez znaczenia, jeśli nie mamy szczęścia ten parametr może okazać się szalenie istotny.

Obciążenie systemu – to, jak bardzo program zwalnia działanie innych aplikacji, ma bardzo duże znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy nie dysponujemy komputerem o mocnej specyfikacji i każde dodatkowe obciążenie znacząco utrudni lub nawet uniemożliwi normalne korzystanie z programów biurowych, gier czy przeglądarki internetowej.

Rok wydania – z pozoru sprawa oczywista. Jako, że wirusy wciąż się zmieniają powinniśmy dysponować najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie ochrony, dlatego najlepiej wybierać program na 2017 rok, a nie na przykład na 2015.Który program antywirusowy wybrać?


Kaspersky Antivirus 2017 – to program, które nie należy do najtańszych, ale od lat uchodzi za sprawdzony i skuteczny. Rosjanie mają dobrą reputację i z powodzeniem przekonali do swojego programu nie tylko użytkowników domowych, ale również wiele firm. Kaspersky działa wyjątkowo skutecznie przy niewielkim obciążeniu systemu operacyjnego. Program występuje w wersji podstawowej oraz rozszerzonych wersjach pod nazwą Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security. Zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z bankowości online, skarbiec haseł, możliwość tworzenia zaszyfrowanych kopii zapasowych, lokalizowanie i czyszczenie zgubionego lub skradzionego urządzenia mobilnego, jak tablet lub smartfon.

McAfee – to kolejny program często nagradzany w rozmaitych zestawieniach i rankingach. Blokuje wirusy, złośliwe oprogramowanie, niepożądane programy, oprogramowania typu ransomware i wiele innych zagrożeń na komputerach PC. Funkcja File Loc pozwala na zabezpieczenie plików osobistych przechowywanych na komputerze za pomocą hasła oraz algorytmu szyfrowania. Poza tym, możemy skorzystać z kontroli rodzicielskiej, ochrony przed spamem w skrzynce e-mail oraz ochrony tożsamości. Licencja McAfee na 10 urządzeń kosztuje niewiele ponad 100 zł.

Avira Antivirus Pro - pozwala  ustalić PIN, aby zablokować pewne aplikacje, sprawdza zabezpieczenia sieci domowej, posiada także zestaw optymalizacji, który może usunąć pliki tymczasowe i wprowadzić inne zmiany systemowe, aby przyspieszyć działanie systemu, takie jak zmiana ustawienia rozmiaru strony i pamięci.

Bitdefender Antivirus Plus – z ciekawych rozwiązań warto odnotować, że posiada narzędzie do skanowania dysku, które przekazuje także powiadomienia na temat oprogramowania, które nie jest wirusem, ale może stwarzać pewne zagrożenia bezpieczeństwa. Po znalezieniu rekomenduje rozwiązania jak zaktualizować lub w inny sposób ograniczyć ryzyko. Zawiera także społecznościową ochronę sieciową, która blokuje złośliwe linki na Facebooku czy Twitterze.Zagrożeń, które pojawiają się podczas korzystania z internetu, nie należy bagatelizować. Tym bardziej, że cały czas jesteśmy online, także po drodze z pracy do domu, czy na wakacjach ze smartfonem w dłoni, więc nigdy nie wiadomo skąd przyjdzie zagrożenie. Program antywirusowy to zatem potrzebna inwestycja, a wybór sprawdzonych rozwiązań jest coraz większy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel