Jaki router do światłowodu wybrać?

Szybkie łącze światłowodowe zapewnia większe możliwości niż standardowe połączenie z internetem. Warto pamiętać jednak o tym, że korzystanie z tych możliwości jest dostępne pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni router do światłowodu. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas kupna?


Światłowód – co to jest?


Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Zastosowany do transferu danych, sprawdza się lepiej niż zwykły kabel. Przede wszystkim sygnał jest odporny na wszelkie zakłócenia, powodujące w normalnych warunkach spadki prędkości. Jeśli boimy się wolnego transferu z powodu czynników zewnętrznych, jak choćby ulewny deszcz czy śnieżyca, mając światłowód, możemy poczuć się bezpieczniej.


W dzisiejszych czasach stabilne łącze internetowe jest ogromnie ważne – zwłaszcza w dobie pracy i nauki zdalnej. Światłowody dysponują też znacznie większą prędkości odbierania i przesyłania danych, dzięki czemu czas na przekazywanie plików zdecydowanie się skraca. Oprócz wykorzystania do internetu światłowód może przekazywać także sygnał telewizyjny.


Największe zalety światłowodu to:


  • błyskawiczny transfer danych, który przyda się chociażby do oglądania materiałów w 4K na Netflixie,
  • brak zakłóceń i bezawaryjność,
  • niski PING, co przekłada się na brak widocznych opóźnień w dostępie do serwera; jest to istotne zwłaszcza dla miłośników gier on-line.


Czy każdy może korzystać z tej nowoczesnej technologii i zdecydować się na router światłowodowy? Niestety nie. Podobnie jak na przykład zasięg 4G, światłowód także ma ograniczony zasięg, co wynika z dostępnej infrastruktury. Największą szanse na łącze światłowodowe mamy zatem, mieszkając w dużych miastach. O to, czy dociera do nas sieć światłowodowa, najlepiej pytać operatora, który dostarcza internet w naszej lokalizacji.


Router światłowodowy – jaki wybrać?


Jaki router światłowodowy wybrać?


Dobre routery światłowodowe powinny mieć następujące cechy:


  • obsługiwać dwie częstotliwości,
  • dysponować dużą przepustowością (prędkością),
  • mieć duży zasięg.


Biorąc pod uwagę powyższe cechy, wybraliśmy modele godne uwagi.


Router HUAWEI AX3 (Dual-core)

Router do światłowodu w atrakcyjnej cenie. Dysponuje prędkością 574 Mbps dla częstotliwości 2.4 GHz i aż 2402 Mbps dla częstotliwości 5 GHz. Cztery anteny zewnętrzne wzmacniają sygnał. Ma także funkcję kontroli rodzicielskiej.


Router TP-LINK Archer A7

Model wyposażony w 3 anteny. W ramach sieci bezprzewodowej zapewnia przepustowość na poziomie 450 Mbps dla 2.4 GHz lub 1300 Mbps dla 5 GHz. Wśród najważniejszych dostępnych funkcji routera należy wymienić: Serwer FTP, Serwer mediów, Serwer VPN, Strefę gości.


Router ASUS RT-AC65P

Propozycja od producenta dobrych, gamingowych laptopów, raczej przypadnie do gustu wielu graczom preferującym zabawę w trybie multiplayer. Ma jedną antenę wewnętrzną i trzy zewnętrzne. Oferowana prędkość przesyłania danych to 450 Mbps na częstotliwości 2.4 GHz i 1300 Mbps na częstotliwości 5 GHz. Zastosowana została tutaj technologia MU-MIMO, umożliwiająca jednoczesne pobieranie plików przez kilku użytkowników, co optymalizuje rozgrywkę i eliminuje opóźnienia. Zasługuje na wyróżnienie także ze względu na bardzo intuicyjną i szybką konfigurację.


Router Wi-Fi Mesh D-LINK COVR-2200

Ten router światłowodowy zapewnia przepustowość 2×867 Mbps dla 5 GHz i 400 Mbps dla częstotliwości 2.4 GHz. Pokrywa sygnałem Wi-Fi aż 550 metrów kwadratowych. W pakiecie otrzymujemy na 2 lata ochronę każdego łączącego się z siecią urządzenia z możliwością zainstalowania oprogramowania antywirusowego na nieograniczonej liczbie urządzeń.Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wyraźnie, jakie zalety ma światłowód. Chociaż koszty takiego łącza, tak samo jak routera do światłowodu, są większe niż zwykłego łącza internetowego, można mieć pewność, że ta inwestycja się opłaci. Szybki internet to bardziej efektywna praca i nauka. A jeśli poszukujesz ogólnych porad dotyczących routera, nie tylko światłowodowego, zajrzyj do tego artykułu.


Zobacz więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2021 Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2021

Ranking najlepszych laptopów 2w1.  Zastanawiasz się nad zakupem? Zobacz, jaki laptop 2w1 warto wybrać w 2020 roku!

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]