Jaki tablet czy laptop do nauki dla ucznia – do nauki zdalnej i nie tylko?

Szkoła weszła w erę cyfrową ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tablet lub laptop do nauki dla ucznia do nauki zdalnej staje się więc niezbędny. Placówki korzystają z dzienników elektronicznych, uczniowie po lekcjach rozmawiają ze sobą na Facebooku, materiały do prac domowych czy referatów czerpie się głównie z sieci, a lektury coraz częściej czyta w formie e-booków, a nie tradycyjnych papierowych książek. Najczęściej pierwszoklasiści posiadają już swoje smartfony. Pozostaje kwestia wybrania kolejnego sprzętu zapewniającego większej możliwości. Co będzie lepszą opcją- laptop czy tablet dla ucznia? Sprawdźmy, co do nauki zdalnej lub stacjonarnej wybrać w 2021 roku!


Jaki laptop dla ucznia do nauki?


Laptopy z powodzeniem zastąpiły komputery stacjonarne w większości gospodarstw domowych. Wciąż jednak posiadają wiele zalet typowych dla tradycyjnego komputera. Przede wszystkim, należy podkreślić stosunkowo duży ekran, a także wygodną klawiaturę oraz możliwość korzystania z myszki. Laptop, ze względu na wagę i gabaryty, pewnie częściej będzie używany w domu, niż poza domem – zwłaszcza do nauki zdalnej. Nie będzie jednak problemu żeby zabrać go także na zieloną szkołę czy do dziadków.


Ze względu na konstrukcję i wielkość ekranu, z laptopów wciąż korzysta się wygodnie, siedząc przy biurku, jest więc szansa, że dziecko będzie siedziało w odpowiedniej pozycji przy dopasowanym do tego celu oświetleniu. Gorzej może być z tabletami, w które młodzież lubi się wpatrywać w autobusie czy na kanapie w salonie, oczywiście w nienaturalnie zgarbionej pozycji nieodpowiedniej dla kręgosłupa.


Laptop do nauki dla ucznia


Jak laptop dla ucznia do nauki należy wybrać i dlaczego? To oczywiście zależy w dużej mierze od możliwości finansowych. Priorytetem na pewno powinna być niewielka waga i długi czas pracy na baterii. W następnej kolejności można patrzeć na specyfikację, czyli procesor, kartkę graficzną czy wielkość pamięci RAM. Ceny laptopów do nauki zaczynają się już nawet poniżej tysiąca złotych.

Wśród budżetowej opcji jako laptop do nauki dla ucznia można wymienić na przykład HP 15-bs011nw i3-6006U. Jest to sprzęt, który wystarczy młodszym dzieciom do przeglądania stron internetowych i pisania tekstów. Jeśli dziecko interesuje się programowaniem, obróbką video czy programami graficznymi, warto od razu zainwestować w bardziej wydajny komputer. Wydatek w granicach 2000-2500 zł powinien zaspokoić potrzeby na najbliższe 2-3 lata.


Jaki dobry tablet dla ucznia do nauki albo urządzenie 2w1 do szkoły? I dlaczego warto?


Alternatywą dla laptopów są tablety multimedialne. Ich największą zaletą jest oczywiście mobilność. Dysponując lekkim i poręcznym tabletem, można korzystać z multimediów zarówno podczas nauki zdalnej, jak i w drodze do szkoły, na przerwie czy na przystanku. To daje możliwość wykorzystania potencjału e-booków, gier edukacyjnych czy aplikacji do nauki języków. To, co jest największą siłą tabletów, może być także dla niektórych niebezpieczeństwem. W przypadku tabletu, trudniej kontrolować czas spędzany przed ekranem, a także to, jakie treści są na nim wyświetlane.


Pewnym mankamentem jest także pisanie dłuższych tekstów. Jako urządzenie oparte przede wszystkim na dotykowym ekranie, tablet nie sprawdza się najlepiej przy pracy z edytorem tekstu. Można jednak rozwiązać ten problem, decydując się na urządzenie 2w1 czyli tablet do nauki, który po podłączeniu fizycznej klawiatury zamienia się w małego laptopa. Natomiast niewątpliwą przewagą tabletu nad laptopem jest idealnie dostosowanie do wyświetlania filmów. Żaden laptop czy smartfon nie sprawdzi się tak dobrze w tej roli.


Jaki tablet dla ucznia do nauki (zdalnej lub stacjonarnej) wybrać i dlaczego? To zależy od zapotrzebowania i tego, jaki sprzęt już posiadamy w domu. Większość tabletów zalicza się do dwóch kategorii – albo to małe urządzenia o przekątnej ekranu 7-8 cali, albo większe, około 10-calowe, przypominające notebooki. Przeważnie wybiera się mniejszy model, jeśli to dodatkowe urządzenie, a dziecko ma poza tym laptopa przeznaczonego do innych zadań. Jeśli natomiast wybrany tablet ma być jedynym urządzeniem multimedialnym dla dziecka, powinno wybrać się większy i bardziej uniwersalny. Co poza gabarytami jest ważne? Na pewno czas pracy, wielkość pamięci do wykorzystania na pliki, a w następnej kolejności rozdzielczość ekranu, jakość dźwięku oraz parametry wbudowanej kamery.Tablet czy laptop dla ucznia do nauki?


Wiadomo, że dzieci mają różne potrzeby, więc trudno znaleźć rozwiązanie najlepsze dla wszystkich. Wydaje się, że sporo zależy tutaj od temperamentu i zainteresowań dziecka. Znaczenie ma także wiek – w tym przypadku występuje ta prawidłowość, że tablety do nauki chętniej wybierają młodsi uczniowie przekonani do ich prostoty i uniwersalności, a nastolatkowe wolą sięgać po lepsze laptopy, które pozwolą korzystać z bardziej zaawansowanych programów.

Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021 Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?

Więcej

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego? Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.

Więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

powrót