Jaki sprzęt do nauki dla ucznia? Laptop czy tablet?

Szkoła weszła w erę cyfrową ze wszystkimi tego konsekwencjami. Placówki korzystają z dzienników elektronicznych, uczniowie po lekcjach rozmawiają ze sobą na Facebooku, materiały do prac domowych czy referatów czerpie się głównie z sieci, a lektury coraz częściej czyta w formie e-booków, a nie tradycyjnych papierowych książek. Z tego powodu posiadanie odpowiedniego urządzenie umożliwiającego codzienną komunikację oraz naukę i rozwijanie swoich pasji za pomocą internetu to dziś konieczność. Najczęściej pierwszoklasiści posiadają już swoje smartfony. Pozostaje kwestia wybrania kolejnego sprzętu zapewniającego większej możliwości. Co będzie lepszą opcją- laptop czy tablet?


Laptop dla ucznia


Laptopy z powodzeniem zastąpiły komputery stacjonarne w większości gospodarstw domowych. Wciąż jednak posiadają wiele zalet typowych dla tradycyjnego komputera. Przede wszystkim, należy podkreślić stosunkowo duży ekran, a także wygodną klawiaturę oraz możliwość korzystania z myszki. Laptop, ze względu na wagę i gabaryty, pewnie częściej będzie używany w domu, niż poza domem, nie będzie jednak problemu żeby zabrać go także na zieloną szkołę czy do dziadków. Ze względu na konstrukcję i wielkość ekranu, z laptopów wciąż korzysta się wygodnie, siedząc przy biurku, jest więc szansa, że dziecko będzie siedziało w odpowiedniej pozycji przy dopasowanym do tego celu oświetleniu. Gorzej może być z tabletami, w które młodzież lubi się wpatrywać w autobusie czy na kanapie w salonie, oczywiście w nienaturalnie zgarbionej pozycji nieodpowiedniej dla kręgosłupa.Jak laptop należy wybrać i dlaczego? To oczywiście zależy w dużej mierze od możliwości finansowych. Priorytetem na pewno powinna być niewielka waga i długi czas pracy na baterii. W następnej kolejności można patrzeć na specyfikację, czyli procesor, kartkę graficzną czy wielkość pamięci RAM. Ceny laptopów zaczynają się już nawet poniżej tysiąca złotych. Wśród budżetowej opcji można wymienić na przykład laptop HP 15-bs011nw i3-6006U.  Jest to sprzęt, który wystaczy młodszym dzieciom  do przeglądania stron internetowych i pisania tekstów. Jeśli dziecko interesuje się programowaniem, obróbką video czy programami graficznymi, warto od razu zainwestować w bardziej wydajny komputer. Wydatek w granicach 2000-2500 zł powinien zaspokoić potrzeby na najbliższe 2-3 lata.


Tablet albo urządzenie 2w1 do szkoły – dlaczego tak?


Alternatywą dla laptopów są tablety multimedialne. Ich największą zaletą jest oczywiście mobilność. Dysponując lekkim i poręcznym tabletem, można korzystać z multimediów także w drodze do szkoły, na przerwie czy na przystanku. To daje możliwość wykorzystania potencjału e-booków, gier edukacyjnych czy aplikacji do nauki języków. To, co jest największą siłą tabletów, może być także dla niektórych niebezpieczeństwem. W przypadku tabletu, trudniej kontrolować czas spędzany przed ekranem, a także to, jakie treści są na nim wyświetlane. Pewnym mankamentem jest także pisanie dłuższych tekstów. Jako urządzenie oparte przede wszystkim na dotykowym ekranie, tablet nie sprawdza się najlepiej przy pracy z edytorem tekstu. Można jednak rozwiązać ten problem, decydując się na urządzenie 2w1 czyli tablet, który po podłączeniu fizycznej klawiatury zamienia się w małego laptopa. Natomiast niewątpliwą przewagą tabletu nad laptopem jest idealnie dostosowanie do wyświetlania filmów. Żaden laptop czy smartfon nie sprawdzi się tak dobrze w tej roli.

Jaki tablet wybrać i dlaczego? To zależy od zapotrzebowania i tego, jaki sprzęt już posiadamy w domu. Większość tabletów zalicza się do dwóch kategorii – albo to małe urządzenia o przekątnej ekranu 7-8 cali, albo większe, około 10-calowe, przypominające notebooki. Przeważnie wybiera się mniejszy model, jeśli to dodatkowe urządzenie, a dziecko ma poza tym laptopa przeznaczonego do innych zadań. Jeśli natomiast wybrany tablet ma być jedynym urządzeniem multimedialnym dla dziecka, powinno wybrać się większy i bardziej uniwersalny. Co poza gabarytami jest ważne? Na pewno czas pracy, wielkość pamięci do wykorzystania na pliki, a w następnej kolejności rozdzielczość ekranu, jakość dźwięku oraz parametry wbudowanej kamery.

Wiadomo, że dzieci mają różne potrzeby, więc trudno znaleźć rozwiązanie najlepsze dla wszystkich. Wydaje się, że sporo zależy tutaj od temperamentu i zainteresowań dziecka. Znaczenie ma także wiek – w tym przypadku występuje ta prawidłowość, że tablety chętniej wybierają młodsi uczniowie przekonani do ich prostoty i uniwersalności, a nastolatkowe wolą sięgać po lepsze laptopy, które pozwolą korzystać z bardziej zaawansowanych programów.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]