MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jaki telewizor do PS4?

Nowa generacja – nowy telewizor do PS4


Wraz z coraz większą liczbą sprzedanych konsol rośnie też liczba nowych telewizorów, które znalazły swoich nabywców. Już od czasów sprzętu poprzedniej generacji, czyli Playstation 3 i Xbox 360, wybór telewizora do gier nie należał do najprostszych zadań. Teraz, gdy konsole ósmej generacji ostatecznie ugruntowały swoją pozycję na rynku, mogą się pochwalić coraz większą liczbą dostępnych tytułów i są w stanie zaoferować jeszcze lepsze wrażenia audiowizualne, wybór ekranu, który zapewni płynną i komfortową rozgrywkę musi być jeszcze bardziej przemyślany. Odpowiednia przekątna, rozdzielczość, input lag i design, który również powinien być „next genowy”. Szczególnie dobrze radzi sobie konsola Sony – świetnie się sprzedaje, a do tego budzi jak najbardziej pozytywne emocje. A zatem, jaki telewizor do PS4 wybrać?

Konsola Sony PlayStation 4

Trzy kluczowe kwestie


Pamiętajmy, że telewizor, który kupimy pod PS4, może służyć nie tylko do gier, ale także do oglądania telewizji naziemnej i satelitarnej, filmów DVD i Blu-ray, które będzie można odtworzyć przy pomocy konsoli, czy intensywnego korzystania z zasobów Smart TV. Warto więc wybrać telewizor z jak najcieńszą ramką. Dzięki temu przy każdym z wymienionych zastosowań będziemy mogli skupić się wyłącznie na wyświetlanym obrazie, wręcz wsiąkając w rozgrywającą się na nim akcję. Taki TV do PS4, który z łatwością zawiesimy na ścianie stanie się też ozdobą naszego pokoju, choć postawiony na stoliku RTV również będzie się elegancko prezentował dzięki nowoczesnej podstawie. Jeszcze ważniejsze jest dopasowanie przekątnej do pomieszczenia, w którym będzie znajdował się nasz telewizor do gier. Pierwsza myśl – im więcej cali, tym lepiej. Oczywiste jest to że najprzyjemniej gra się na dużym ekranie. Optymalną liczbę cali determinuje jednak prosta zależność jaką jest odległość dzieląca gracza od ekranu. Jeżeli wynosi ona maksymalnie 3,5 metra – najlepszy będzie telewizor 32 cale. Dla wielkości rzędu od 3,5 do 4,5 m optymalna przekątna to około 42 cale, a jeżeli będziemy jeszcze bardziej oddaleni od ekranu, to najlepiej będzie wybrać telewizor 50 cali lub większy. Przy tak dużych przekątnych warto zastanowić się nad ekranem wyświetlającym obraz w rozdzielczości 4K. Będzie to z pewnością przyszłościowe rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli czerpać korzyści już teraz. Choć gry na Playstation 4 nie wykorzystują jeszcze potencjału ultra wysokiej rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, to standard HDMI 2.0 obsługiwany przez najnowsze telewizory 4K pozwoli nam cieszyć się jeszcze płynniejszą rozgrywką w aż 60 klatkach na sekundę.


Czym jest input lag?


Jednak wszystkie wymienione wyżej kwestie bledną przy parametrze, który popsuł już zabawę ogromnej rzeszy graczy na całym świecie, czyli przy input lag. Choć wielu z nas mogło o nim nawet nie słyszeć, to właśnie on ma największy wpływ na komfort rozgrywki, a ponadto również na osiągane przez nas wyniki. Ponieważ tzw. opóźnienie wejścia nie ma większego wpływu na wrażenia płynące z oglądania, czy filmów, producenci najczęściej w ogóle nie uwzględniają go w specyfikacjach technicznych swoich telewizorów. Skąd więc jego kluczowe znaczenie podczas grania, zwłaszcza w trybie dla wielu graczy? Input lag jest równoznaczny z czasem który mija pomiędzy obliczeniem pojedynczego kadru przez konsolę a wyświetleniem go na ekranie. Aby obraz nadążał za naszymi działaniami podczas gry w najbardziej dynamiczne tytuły, konieczny będzie telewizor z jak najmniejszym opóźnieniem wejścia. Gdy jego wartość jest mniejsza niż 20 ms, wówczas input lag jest wręcz idealny. Wartości do 40 milisekund również są bardzo dobrym wynikiem. Aż do 70 milisekund mamy do czynienia z przeciętnymi wartościami, lecz już wszystkie telewizory przekraczające tę wartość nie nadają się do PS4, bo charakteryzują się nieakceptowanym dla graczy opóźnieniem wejścia, które całkowicie wyklucza użycie danego modelu jako telewizora do gier.


Wybrane telewizory do PS4 i ich opóźnienie wejścia


Jaki telewizor do PS4 wybrać? Wcale nie musi być drogi! Do komfortowego grania wystarczy już model za około 1500 zł. Samsung UE32J5600 wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD, działa pod kontrolą czterordzeniowego procesora i najnowszego systemu operacyjnego Tizen, a ponadto posiada 400 Hz odświeżanie obrazu, funkcję Micro Dimming Pro, a co najważniejsze znajdziemy w nim także dedykowany tryb gier, który wyłączy za nas wszelkie „ulepszacze obrazu” zwiększające input lag. Co więcej, jeden z najnowszych telewizorów koreańskiego producenta może pochwalić się opóźnieniem wejścia na poziomie około 40 milisekund. Tylko odrobinę większy input lag, około 49,6 milisekund, ma LG 42F5800, w którym znajdziemy podobne parametry. Oczywiście najlepsze osiągi znajdziemy w droższych modelach, takich jak np. Sony KD-49X8307C, w którym oprócz opóźnienia obrazu na poziomie 36,8 milisekund znajdziemy także nowoczesny procesor X1, platformę Android TV, innowacyjną technologię Motionflow XR 900 Hz i pełną obsługę formatu 4K. Idealny telewizor do PS4 stanowić będzie także topowy Samsung UE55JU7000L, w którym input lag wynosi zaledwie 27,4 milisekund.

Samsung UE55JU7000


Dowiedz się więcej


Nie sposób porównać wrażeń płynących z gry na dużym ekranie do rozrywki na znacznie mniejszym monitorze. Pamiętajmy jednak, aby nie ulegać pierwszemu wrażeniu i magii liczb. Nowoczesny design, duża przekątna, ultra wysoka rozdzielczość i częstotliwość odświeżania nie zdadzą się na nic, jeśli wybrany przez nad telewizor pod PS4 będzie posiadał wysoki input lag. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem dokładnie przejrzeć fora i fachowe strony internetowe, na których znajdziemy rzetelne informacje o opóźnieniu wejścia. Tylko wtedy będziemy w pełni przekonani o tym, jaki telewizor do PS4 wybrać.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]