Jaki telewizor do PS4 wybrać? TOP 6 telewizorów

Telewizor do PS4 ma duży wpływ na przyjemność z gry. Sam wybór konsoli sprowadza się do dylematu między tańszą wersją Playstation 4 slim a bardziej wydajną PlayStation 4 Pro. Natomiast to, jaka będzie finalnie jakość obrazu i dźwięku, to już kwestia odpowiedniego telewizora.


Wraz z coraz większą liczbą sprzedanych konsol rośnie też liczba nowych telewizorów, które znalazły swoich nabywców. Teraz, gdy konsole ósmej generacji ostatecznie ugruntowały swoją pozycję na rynku, mogą się pochwalić coraz większą liczbą dostępnych tytułów i są w stanie zaoferować jeszcze lepsze wrażenia audiowizualne. Wybór telewizora do PS4, który zapewni płynną i komfortową rozgrywkę musi być jeszcze bardziej przemyślany. Odpowiednia przekątna, rozdzielczość, input lag i design, który również powinien być „next genowy”. Szczególnie dobrze radzi sobie konsola Sony – świetnie się sprzedaje, a do tego budzi jak najbardziej pozytywne emocje. A zatem – jaki telewizor do PS4 wybrać?


Jaki telewizor do PS4?


Cztery kluczowe kwestie w kwestii wyboru telewizora do PS4


Po pierwsze – telewizor do PS4… nie musi służyć tylko do PS4

Pamiętajmy, że telewizor, który kupimy pod PS4, może służyć nie tylko do gier, ale także do oglądania telewizji naziemnej i satelitarnej, filmów DVD i Blu-ray czy intensywnego korzystania z zasobów Smart TV. Warto więc wybrać telewizor z jak najcieńszą ramką. Dzięki temu przy każdym z wymienionych zastosowań będziemy mogli skupić się wyłącznie na wyświetlanym obrazie, wręcz wsiąkając w rozgrywającą się na nim akcję.


Taki TV do PS4, który z łatwością zawiesimy na ścianie, stanie się też ozdobą naszego pokoju, choć postawiony na stoliku RTV również będzie się elegancko prezentował dzięki nowoczesnej podstawie.


Po drugie – przekątna telewizora do PS4

Jeszcze ważniejsze jest dopasowanie przekątnej do pomieszczenia, w którym będzie znajdował się nasz telewizor do gier. Pierwsza myśl – im więcej cali, tym lepiej. Oczywiste jest to, że najprzyjemniej gra się na dużym ekranie. Optymalną liczbę cali determinuje jednak prosta zależność, jaką jest odległość dzieląca gracza od ekranu. Jeżeli wynosi ona maksymalnie 3,5 metra – najlepszy będzie telewizor 32 cale. Dla wielkości rzędu od 3,5 do 4,5 m optymalna przekątna to około 42 cale, a jeżeli będziemy jeszcze bardziej oddaleni od ekranu, to najlepiej będzie wybrać telewizor 50 cali lub większy.


Po trzecie – telewizor 4K do PS4

Im większa przekątna ekranu, tym bardziej docenimy rozdzielczość ekranu 4K. Bo to, że obecnie nie ma sensu inwestować już w telewizor Full HD jest jasne. Wyraźny sygnał dają zresztą sami producenci, oferując telewizory 4K w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak wśród telewizorów 4K są bardzo duże różnice w cenach. Z czego to wynika? Przede wszystkim z rodzaju zastosowanej matrycy. Takie parametry jak kontrast czy odwzorowanie kolorów zdecydowanie lepiej wypadają na telewizorach w technologii OLED, niemniej jednak - ma to swoją cenę.


Po czwarte – input lag

Jednak wszystkie wymienione wyżej kwestie bledną przy parametrze, który popsuł już zabawę ogromnej rzeszy graczy na całym świecie, czyli przy input lag. Choć wielu z nas mogło o nim nawet nie słyszeć, to właśnie on ma największy wpływ na komfort rozgrywki, a ponadto – również na osiągane przez nas wyniki. Ponieważ tzw. opóźnienie wejścia nie ma większego wpływu na wrażenia płynące z oglądania, czy filmów, producenci najczęściej w ogóle nie uwzględniają go w specyfikacjach technicznych swoich telewizorów.


Skąd więc jego kluczowe znaczenie podczas grania, zwłaszcza w trybie dla wielu graczy? Input lag jest równoznaczny z czasem, który mija pomiędzy obliczeniem pojedynczego kadru przez konsolę a wyświetleniem go na ekranie. Aby obraz nadążał za naszymi działaniami podczas gry w najbardziej dynamiczne tytuły, konieczny będzie telewizor z jak najmniejszym opóźnieniem wejścia. Gdy jego wartość jest mniejsza niż 20 ms, wówczas input lag jest wręcz idealny. Wartości do 40 milisekund również są bardzo dobrym wynikiem.


Aż do 70 milisekund mamy do czynienia z przeciętnymi wartościami, lecz już wszystkie telewizory przekraczające tę wartość nie nadają się do PS4, bo charakteryzują się nieakceptowanym dla graczy opóźnieniem wejścia, które całkowicie wyklucza użycie danego modelu jako telewizora do gier.