Jaki telewizor kupić? LED czy OLED? Poradnik
Jeśli zastanawiamy się teraz jaki telewizor kupić, to mamy ułatwione zadanie. Do wyboru mamy bowiem dwie opcje: LED vs OLED. Jakie są ich wady i zalety? Czym charakteryzowały się starsze telewizory CRT, telewizory LCD i telewizory plazmowe? Dlaczego zniknęły z rynku? Jaki telewizor kupić – 4K czy Full HD? Czy warto kupować telewizory z zakrzywionym ekranem? Które telewizory Smart TV mają najlepszy system operacyjny? Jaka jest różnica między telewizorami OLED a LED czy LCD? Odpowiedzi na te i inne pytania poda poniższy poradnik.
Telewizor LED czy OLED?
Współczesne telewizory. Telewizory LED
Niektórzy zastanawiają się, czy wybrać telewizory LED, czy LCD, ale prawda jest taka, że obecnie prawie wszystkie płaskie telewizory to telewizory LED, które są niczym innym jak... właśnie telewizorami LCD z podświetleniem LED. Technologia LCD (Liquid Crystal Display) wykorzystuje ciekłe kryształy. Warstwa ciekłego kryształu może być w różnym stopniu przezroczysta. Stopień przezroczystości zależy od wartości napięcia elektrycznego. Piksele są włączane i wyłączane przez układy elektroniczne. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest podświetlenie matrycy od tyłu. Na początku matryca była podświetlana przez świetlówki. Teraz podświetlają ją diody LED. Telewizory LED mogą mieć podświetlenie krawędziowe lub pełne. W pierwszym przypadku diody LED znajdują się po bokach ekranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu telewizory LED są tanie, cienkie, ale mają czasami problemy z nierównomiernym podświetleniem matrycy. Telewizory z pełnym podświetleniem LED mają diody umieszczone za wyświetlaczem. Tak ulokowane diody tworzą strefy podświetlenia ekranu. Pełne podświetlenie LED znajdziemy tylko w topowych modelach. Wyświetlany przez nie obraz jest bliski doskonałości.
Współczesne telewizory. Telewizory OLED
Za przyszłość były i w dalszym ciągu uważane są telewizory OLED. Piksele są tworzone przez pojedyncze diody organiczne. Dzięki temu piksele świecą całkowicie niezależnie od siebie. Telewizory OLED wymagają też dodatkowego podświetlenia. Są cienkie i gwarantują fantastyczną jakość obrazu. Realistyczna czerń, wysoka jasność i kontrast oraz idealne kąty widzenia to kolejne zalety telewizorów OLED. Niestety są one dość drogie i trudne w produkcji. Obecnie tylko LG posiada w swojej ofercie telewizory OLED. Ich cena waha się od około 7899 do 29999 złotych. A jak kształtowała się historia telewizorów?
Telewizory i ich historia. Telewizory kineskopowe
Pierwsze telewizory pojawiły się już ponad 80 lat temu. Od lat ’30 aż do lat ’90 XX wieku trudno było zaobserwować znaczny postęp. Przez około 3 dekady doszło do zaledwie dwóch rewolucji. Pierwszą było pojawienie się kolorowych telewizorów w 1955 roku. Drugim przełomowym momentem było wprowadzenie na rynek pierwszego telewizora z płaskim ekranem w 1985 roku przez firmę Panasonic (Matsushita Electric). Przez ponad 20 lat telewizory kineskopowe były czarno-białe. Przez cały czas bazowały one na tej samej technologii, czyli CRT (Cathode-Ray Tube). Polegała ona na naświetlaniu ekranu przez wiązkę elektronów. W erze sygnału analogowego o niskiej rozdzielczości ta technologia była jednak zupełnie wystarczająca. Telewizory CRT oferowały bardzo dobre kolory. Telewizory kineskopowe miały jednak ogromną wadę. Były nią bardzo duże gabaryty. Niestety nie udało się wyeliminować tego problemu i telewizory CRT ostatecznie zniknęły z rynku.
Telewizory i ich historia. Telewizory plazmowe
Telewizory plazmowe były jednymi z pierwszych całkowicie płaskich ekranów, które pojawiły się w sprzedaży na przełomie XX i XXI wieku. Plazmy oferowały doskonałe odwzorowanie kolorów. Telewizory plazmowe składały się z dwóch szyb. Między nimi były umieszczone miliony mikroskopijnych komórek wypełnionych gazem szlachetnym. Po otrzymaniu odpowiedniego napięcia komórki zaczynały świecić na czerwono, zielono lub niebiesko. Dzięki temu każdy piksel składał się z trzech subpikseli. Mimo doskonałego odwzorowania kolorów telewizory plazmowe również poniosły ostateczną klęskę. Nie mogły być cieńsze, pobierały bardzo dużo energii, a ponadto ich produkcja była bardzo droga. W dzisiejszych czasach wyprodukowanie plazmy 4K byłoby całkowicie nieopłacalne.
Telewizory plazmowe, OLED vs LED. Porównanie, zalety i wady
Telewizory plazmowe | Telewizory LED | Telewizory OLED |
---|---|---|
|
|
|
Wybór OLED czy LED to nie wszystko – jaki telewizor kupić: 4K czy Full HD?
Rozdzieczość ekranu jest bardzo ważna. To jeden z podstawowych parametrów każdego telewizora. Rozdzielczość to nic innego jak liczba pikseli. Przykładowo: przy rozdzielczości 4K, czyli 3840 na 2160, na ekranie jest wyświetlanych aż ponad 8 milionów pikseli. Wyższa rozdzielczość gwarantuje bardziej szczegółowy obraz. Wraz z rozdzielczością rosną przekątne telewizorów. Pamiętajmy jednak o tym, że im wyższa przekątna, tym mniejsze jest zagęszczenie pikseli. Wysoka jakość obrazu zależy nie tylko od rozdzielczości, ale także od materiału źródłowego. Skompresowane wideo z Internetu oraz telewizji naziemnej i satelitarnej nie zapewni takiej wysokiej jakości obrazu, jak płyty Blu-ray. Telewizory 4K powinny obsługiwać metodę kompresji HEVC. Dzięki niej film może „ważyć” o połowę mniej niż w przypadku metody kompresji MPEG-4. Z metody kompresji HEVC korzysta się przede wszystkim przy transmisjach strumieniowych. Także platformy satelitarne i nośniki optyczne będą wkrótce wykorzystywały HEVC. Zgodność z tą metodą kompresji jest bardzo ważna, ponieważ treści w rozdzielczości 4K znajdziemy obecnie tylko w Internecie i w wybranych usługach Smart TV. Czy warto już teraz postawić na telewizory Ultra HD? Tak w skrócie prezentują się zalety i wady 4K:
Zalety rozdzielczości 4K | Wady rozdzielczości 4K |
---|---|
|
|
Jaki telewizor wybrać? Zakrzywione telewizory
Od około 2 lat na pytanie „Jaki telewizor kupić?” jest jeszcze trudniej odpowiedzieć. W sprzedaży pojawiły się zakrzywione telewizory. Czy warto rozważyć zakup jednego z nich? Zacznijmy od tego, że zakrzywione telewizory zostały zainspirowane ekranami IMAX. One także nie są całkowicie proste. Zakrzywiony ekran zapewnia jeszcze większą głębię obrazu. Dzięki temu wrażenia płynące z oglądanego filmu są dodatkowo spotęgowane. Zakrzywione telewizory nie mają problemów z zakłóceniami kontrastu i gorszym odwzorowaniem kolorów przy krawędziach ekranu. Dodatkowo na zakrzywionym ekranie dużo wygodniej ogląda się filmy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ krzywizna ekranu jest idealnie dostosowana do ludzkiego oka. Najlepsze zakrzywione telewizory mają rozdzielczość 4K i przekątną co najmniej 55 cali. Takie modele zagwarantują najlepsze wrażenia wizualne. Istotne jest to, aby siedzieć jak najbliżej ekranu. Zakrzywiony ekran powinien zajmować całe pole widzenia. Wtedy będziemy mieli wrażenie, że obraz nas wręcz otacza. Jednak zakrzywiony ekran to przede wszystkim zabieg stylistyczny. Dzięki niemu telewizor ma jeszcze atrakcyjniejszy design. Zalety i wady zakrzywionych telewizorów prezentują się w skrócie następująco:
Zalety zakrzywionych telewizorów | Wady zakrzywionych telewizorów |
---|---|
|
|
Jaki telewizor kupić? Przekątna ekranu
Bez względu na to, czy decydujemy się na LED, czy na OLED, pod względem przekątnej mamy rosnący trend na coraz większe telewizory. Teraz, gdy na topie jest rozdzielczość 4K, warto wybrać telewizor o przekątnej minimum 50 cali. Zakup tak dużego telewizora niestety nie zawsze będzie możliwy. Kluczowy jest dobór przekątnej ekranu do odległości, która będzie dzieliła nas od telewizora. Gdy siedzimy bliżej ekranu, jesteśmy w stanie dostrzec więcej detali i docenić jakość obrazu. Jaka odległość pasuje do wybranej przekątnej?
Przekątna ekranu Full HD | Zalecana odległość od ekranu | Przekątna ekranu 4K | Zalecana odległość od ekranu |
---|---|---|---|
32 cale 42 cale 43 cale 46 cali 47 cali 48 cali 49 cali 50 cali 55 cali 60 cali 65 cali 70 cali 75 cali | 134,4 cm 176 cm 181 cm 193 cm 197 cm 202 cm 206 cm 210 cm 231 cm 252 cm 273 cm 294 cm 315 cm | 40 cali 43 cale 48 cali 49 cali 50 cali 55 cali 58 cali 60 cali 65 cali 70 cali | 84-164 cm 90-181 cm 101-202 cm 103-206 cm 105-210 cm 116-231 cm 122-244 cm 126-252 cm 137-273 cm 147-294 cm |
Jaki telewizor kupić? Telewizory 3D
Technologia 3D powoli znika z rynku. Jednak wciąż można znaleźć ją w niektórych najnowszych modelach telewizorów. Telewizory 3D stały się powszechnie dostępne w 2012 roku. Wykorzystywały one technologię aktywną lub technologię pasywną. Technologia aktywna (migawkowa) polega na naprzemiennym wyświetleniu dla lewego i prawego oka klatek z szybkością 120 razy na sekundę. Technologia pasywna wykorzystuje filtr polaryzacyjny i tańsze okulary pasywne. Jest to rozwiązane podobne do tego, które jest stosowane w kinach.
Telewizory 3D z okularami aktywnymi (migawkowymi) | Telewizory 3D z okularami pasywnymi (polaryzacyjnymi) |
---|---|
|
|
Obecnie można powiedzieć, że technologia 3D nie przyjęła się w domach. Największym problemem była konieczność noszenia okularów. Dodatkowo nie każdy dostrzega efekt trójwymiaru. Jeszcze inni cierpieli na mdłości lub bóle głowy po dłuższym oglądaniu materiałów 3D. Kolejną bolączką technologii 3D była niewystarczająca dostępność materiałów.
Jaki telewizor kupić? Telewizory HDR
Technologia HDR wpływa na szerszy zakres tonalny wyświetlanego obrazu. Obraz HDR (High Dynamic Range Image) ma jasność porównywalną do tego, co jest w stanie zaobserwować ludzkie oko. Technologia ta jest znana m.in. z fotografii, programów do obróbki graficznej oraz smartfonów i aparatów cyfrowych. Telewizory HDR są w stanie zapewnić realistyczniejszy, jaśniejszy i bogatszy w detale obraz. Telewizory HDR to telewizory 4K z szeroką paletą kolorów, wysoką jasnością ekranu, bardzo dobrym odwzorowaniem czerni i wysokim kontrastem. Technologia HDR trafia do telewizorów dzięki dwóm formatom: otwartemu HDR10 i konkurencyjnemu Dolby Vision. Póki co należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na pierwsze materiały wspierające technologię HDR. Na razie telewizory HDR są przeznaczone przede wszystkim jako rozwiązanie dla entuzjastów technologicznych nowinek. Z biegiem czasu powinno pojawić się więcej odpowiednich materiałów. Zaowocuje to bardziej realistycznym i szczegółowym obrazem o większej głębi w najnowszych telewizorach Ultra HD Premium.
Jaki telewizor kupić? Telewizor dla gracza
Telewizory są także obiektem zainteresowania graczy. Duże telewizory mogą sprawdzić się lepiej niż najlepsze monitory. Na telewizorze do gier nie warto oszczędzać. Zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy bardzo wydajny komputer. Telewizory dla graczy mają jeden najważniejszy parametr. Jest nim input lag, czyli tzw. opóźnienie wejścia. Każdy sygnał, czyli inaczej polecenie wydane przez kontroler komputera lub konsoli, dociera do telewizora z lekkim opóźnieniem. Choć mierzy się je zaledwie w milisekundach, to może mieć ono ogromny wpływ na rozgrywkę. Zwłaszcza w dynamicznych grach akcji, symulatorach wyścigowych czy grach sieciowych. Najlepsze telewizory dla graczy mają input lag na poziomie około 20 milisekund. 40 milisekund będzie zaledwie dobrym wynikiem, ale opóźnienie wejścia do 70 milisekund jest już rezultatem bardzo przeciętnym. Telewizory, których input lag jest większy niż 70 milisekund niestety nie nadają się do gier. Podczas rozgrywki warto mieć włączony tryb gry. Wyłącza on wszystkie dodatkowe procesy przetwarzania obrazu i tym samym eliminuje ryzyko wysokiego opóźnienia.
Jaki telewizor kupić? Telewizory Smart TV
Telewizory Smart TV wystarczy podłączyć do sieci przez Wi-Fi. Inteligentne telewizory umożliwiają m.in. przeglądanie stron internetowych, logowanie się do najpopularniejszych portali społecznościowych, korzystanie ze Skype oraz darmowych i płatnych serwisów VOD. Telewizory Smart TV potrzebują jednak dobrego systemu operacyjnego. Telewizory Samsung, LG, Sony, Philips i Panasonic korzystają z czterech różnych systemów.
- Android TV – to prawie ten sam system, który podbił smartfony i tablety. Teraz najpopularniejszy mobilny system operacyjny przebojem wkrada się do telewizorów. Dzięki Android TV na ekranie telewizora można robić praktycznie to samo, co robimy na ekranie naszych urządzeń mobilnych. Wystarczy zainstalować na nim nasze ulubione aplikacje ze sklepu Google Play. Ważne jest to, że aplikacje dostępne na Android TV są w pełni przystosowane do dużych przekątnych ekranu najnowszych telewizorów i obsługi pilotem.
- Tizen – to system, który od 2015 roku napędza telewizory Samsung. Jedną z jego największych zalet tego systemu jest prostota tworzenia przeznaczonych na niego aplikacji. Dzięki temu użytkownicy telewizorów koreańskiego producenta mają bardzo szeroki wybór najróżniejszych apek. Kolejną zaletą systemu Tizen jest zupełnie nowy, płynny i szybki interfejs Smart Hub. Umożliwia on łatwy dostęp do treści i błyskawiczną synchronizację z urządzeniami mobilnymi, świetnie wygląda, wyświetla ostatnio oglądane elementy i przygotowuje rekomendacje specjalnie dla użytkownika.
- WebOS 3.0 – to najnowszy system operacyjny, w który są wyposażone telewizory LG z 2016 roku. To kontynuacja bardzo udanego systemu WebOS 2.0. System operacyjny LG zasłużenie jest uważany za jedno z najlepszych rozwiązań dla telewizorów Smart TV. Użytkownicy systemu WebOS mogą cieszyć się bardzo dużym wyborem różnego rodzaju aplikacji, dobrą obsługą wielu wątków, estetycznym i intuicyjnym interfejsem i płynnym działaniem. Kolejną zaletą WebOS 3.0 jest możliwość obsługi systemu LG za pomocą pilota, który reaguje na ruchy nadgarstka. Ten lekki, prosty i przyjemny w obsłudze system operacyjny umożliwia też przypinanie ulubionych kanałów do menu, szybkie zmienianie źródła sygnału oraz parametrów obrazu i dźwięku. WebOS 3.0 wprowadził kilka nowości. Należy do nich np. jednoczesne oglądanie dwóch kanałów lub jednego kanału i filmu Blu-ray oraz funkcje Magic Zoom i Magic Mobile Connection. Funkcje te odpowiadają odpowiednio za powiększanie poszczególnych elementów i liter na ekranie bez utraty jakości obrazu oraz zdalne sterowanie za pomocą smartfona.
- Firefox OS – to bardzo dobrze zoptymalizowany system, z którego korzystają telewizory Panasonic. Jego interfejs nie sprawia żadnych kłopotów podczas nawigacji. Przede wszystkim przełączanie się między aplikacjami następuje bardzo płynnie. Wygląd interfejsu jest estetyczny i nowoczesny. Firefox OS umożliwia szybki dostęp do podglądu na aktualnie nadawany program, pogody, najlepszych materiałów wideo z telewizji kablowej/satelitarnej, YouTube i urządzeń przenośnych. Niestety Firefox OS nie oferuje zbyt dużego wyboru aplikacji. Aby przeglądanie Internetu było wygodniejsze, za pomocą USB lub Bluetooth można podłączyć klawiaturę i myszkę. Na dodatkową uwagę zasługują takie funkcje jak TV Anywhere i In-House TV Streaming. Umożliwiają one odpowiednio dostęp do telewizji praktycznie z każdego miejsca i przesyłanie programów odbieranych przez telewizor na inne odbiorniki.
OLED vs LED: jaki telewizor kupić? Podsumowanie
Decyzja dotycząca tego, jaki telewizor kupić – nie tylko patrząc pod tym kątem, czy to OLED, czy LED – nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza jeżeli chcemy dokonać świadomego zakupu, z którego będziemy długo zadowoleni. Najprościej dokonać wyboru pomiędzy telewizorem LED a OLED. Także wybór rozdzielczości 4K lub Full HD nie powinien sprawić kłopotu. Trudniej będzie wybrać odpowiednio dużą przekątną ekranu i system operacyjny, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Warto poświęcić chwilę uwagi na takie dodatki jak zakrzywiony ekran, technologia 3D i HDR czy input lag, który ma szczególne znaczenie dla graczy. Ostatecznie najważniejsza jest jednak jakość wyświetlanego obrazu.
Przeczytaj więcej

Jaki telewizor do 4000 zł kupić? Ranking

Jaki telewizor do 3000 zł kupić? Ranking najlepszych modeli

Ranking telewizorów 65 cali – jaki TV wybrać?

Najlepszy telewizor 85 cali – ranking

Jaki telewizor do PS5 kupić? Najlepsze modele

Jak podłączyć dekoder do telewizora – z kablem HDMI i bez HDMI?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVBT-2? Jaki model do nowej telewizji naziemnej wybrać?

Lista filmów Matrix – kolejność oglądania według chronologii

The Mandalorian – kiedy sezon 3? Gdzie obejrzeć ten serial?