MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jaki telewizor na ścianę? Na co zwrócić uwagę?

Uchwyty i wieszaki TV na ścianie coraz częściej zastępują w naszych domach stoliki RTV. Gdy przeniesie się telewizor na ścianę, zyskuje się więcej wolnej przestrzeni w pokoju. Telewizor zawieszony na uchwycie jest niedostępny na dzieci i pasuje do każdego wnętrza. Jakie są jeszcze inne zalety tego rozwiązania? Jaki telewizor na ścianę kupić? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te inne pytania znajdziemy poniżej.


Jaki telewizor na ścianie? Co powinien mieć?


Jeżeli decydujemy się na telewizor na ścianę, to warto wybrać model o jak największej przekątnej. Dzięki odpowiedniemu uchwytowi duży telewizor i tak nie zajmie dużo miejsca. Przekątna musi być dostosowana do odległości, która będzie dzieliła nas od telewizora. Im bliżej ekranu będziemy, tym łatwiej będzie nam dostrzec większą liczbę detali i docenić jakość obrazu. Telewizor na ścianę powinien mieć rozdzielczość 4K. Dzięki wyższej rozdzielczości i większej liczbie pikseli obraz będzie ostrzejszy i wyraźniejszy. Warto także wybrać jeden z tzw. inteligentnych telewizorów. Smart TV daje możliwość przeglądania stron internetowych, logowania się do najpopularniejszych portali społecznościowych oraz korzystania ze Skype oraz darmowych i płatnych serwisów VOD. Telewizory z internetem mają system operacyjny Android TV, Tizen, WebOS lub Firefox OS. Oczywiście warto zwrócić uwagę także na funkcję 3D, technologię 3D i HDR czy inne rozwiązania, które gwarantują jeszcze płynniejszy i ostrzejszy obraz o głębszej czerni, jaśniejszej bieli i żywszych kolorach.


Telewizor na ścianie


Telewizor na ścianie czy na stoliku?


Uchwyt RTV zamienia telewizor na ścianie w element wnętrza. Dzięki wieszakom możliwe jest zamontowanie nawet bardzo dużych telewizorów na niewielkiej powierzchni. Zawieszenie telewizora na uchwycie sprawdzi się przede wszystkim w nowocześnie urządzonych salonach. Przenosząc telewizor na ścianę chronimy go przed dziećmi, które mogłyby go niechcący zrzucić ze stolika np. podczas zabawy. Dodatkowo zyskujemy też więcej wolnej przestrzeni. Ponadto uchwyty i wieszaki TV są tańsze niż stoliki RTV. Te sprawdzą się w klasycznie urządzonym wnętrzu. Dadzą dodatkowe miejsce np. na kino domowe, filmy czy inne drobiazgi. Telewizor na stoliku jest też łatwiej przestawić od telewizora na ścianie.


Telewizor na ścianie
Telewizor na stoliku
 • Nowoczesny wygląd
 • Lepsze rozwiązanie dla telewizorów o bardzo dużych przekątnych
 • Więcej wolnej przestrzeni w salonie
 • Dzieci nie mają dostępu do telewizora
 • Uchwyt TV jest tańszy niż stolik RTV 

 • Trudności w montażu i przestawianiu telewizora
 • Brak miejsca na kino domowe, filmy i inne drobiazgi
 • Łatwe ustawianie i przestawianie telewizora
 • Dodatkowe wolne miejsce na kino domowe, filmy i inne drobiazgi

 • Stolik RTV jest droższy niż uchwyt TV
 • Dzieci mogą niechcący zrzucić telewizor ze stolika
 • Zajmuje więcej miejsce, zwłaszcza w przypadku telewizorów o dużych przekątnych


Jak widać, warto przenieść telewizor na ścianę. Na szczęście wybór odpowiedniego uchwytu do telewizora nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy tylko pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach.


Telewizor na ścianę. 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę


 • Standard VESA – każdy telewizor na ścianę ma określoną odległość pomiędzy otworami montażowymi w obudowie. Aby wybrać do niego odpowiedni uchwyt, zarówno telewizor jak i wieszak RTV muszą być zgodne z tym samym standardem VESA. Standard VESA (Video Electronics Standards Association) określa właśnie tę odległość między otworami montażowymi w uchwycie i obudowie telewizora. Uchwyty RTV są często uniwersalne i pasują do otworów o różnych rozstawach.
 • Wysokość – w małym pomieszczeniu telewizor zamontowany na ścianie powinien znajdować się na wysokości oczu. Linia wzroku powinna być skierowana powyżej środkowej linii telewizora. Dzięki temu widz będzie mógł w naturalny sposób skierować swój wzrok na ekran. W dużym salonie telewizor można zamontować nieco wyżej. W końcu widz będzie siedział dalej od ekranu.


W pierwszym przypadku wystarczy zwykły, niedrogi statyczny uchwyt. Tego typu uchwyty zapewnią najmniejszą odległość pomiędzy telewizorem a ścianą. W drugim przypadku lepiej sprawdzi się uchwyt z regulowanym nachyleniem. Dzięki niemu zawsze uzyskamy optymalny kąt patrzenia na ekran.


Telewizor na ścianę


 • Możliwość regulacji w poziomie – regulacja w pionie i w poziomie jest bardzo pomocna, jeżeli mamy tv na ścianie w dużym salonie. Możliwość regulacji w pionie i w poziomie pozwoli też na oglądanie telewizji z różnych miejsc. Odchylenie telewizora często pomaga uzyskać najlepszą jakość obrazu i optymalny kąt widzenia. Regulacja położenia telewizora na ścianie ułatwia też dostęp do portów i pozwala zamontować telewizor na ścianę nawet w rogu pokoju.


 • Przekątna ekranu – musi być dopasowana do danego uchwytu, który ma określoną minimalną i maksymalną przekątną ekranu, do której będzie pasował. Za duży uchwyt nie wygląda estetycznie. Natomiast za mały uchwyt to ryzyko upadku telewizora ze ściany i ograniczenia funkcjonalności uchwytu (utrudnione odchylanie w pionie i w poziomie).


 • Waga telewizoratelewizor na ścianę musi na niej stabilnie i bezpiecznie wisieć. Dlatego warto zwrócić uwagę na wagę telewizora, nośność uchwytu oraz... rodzaj ściany. Ściany z cegły lub z betonu są dużo pewniejsze niż ściany z mniej wytrzymałych materiałów. Wówczas ryzyko upadku może zostać zminimalizowane np. przez rozłożenie ciężaru telewizora.  W tym celu można wybrać taki uchwyt, który umożliwia montaż za pomocą 6 śrub zamiast 4.


Telewizor na ścianie, stolik RTV... O czym warto pamiętać?


Praktycznie każdy telewizor można powiesić na ścianie. Trzeba tylko do niego dopasować odpowiedni uchwyt. Wybierzmy więc taki telewizor na ścianę, jaki nam się podoba. Rozdzielczość 4K, smart TV, technologia HDR i inne technologie poprawiające jakość obrazu to z pewnością dodatki, które powinien mieć nowoczesny telewizor na ścianie. Powieszenie go na uchwycie będzie tanim i bezpiecznym rozwiązaniem, które zapewni więcej wolnego miejsca w salonie.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]