Jaki telewizor wybrać? - praktyczny poradnik

Wraz z rozwojem internetu, telewizja sama w sobie straciła na znaczeniu, ale absolutnie nie można tego powiedzieć  o samych telewizorach. Urządzenia po prostu dostosowały się do nowych realiów i dzięki łączności z szybkim internetem, zyskały nowe możliwości. Chociaż wiele osób rezygnuje z telewizji w sensie oglądania programów ramowych, to wciąż telewizor w salonie stanowi centrum rozrywki w wielu domach. Jednak oglądanie na dużym ekranie sprawia zacznie większą przyjemność, niż emisja tego samego materiału na laptopie czy tablecie. A dzięki dostępowi do platform streamingowych, możemy oglądać to, co chcemy i kiedy chcemy. Na tym jednak nie koniec, bo telewizory mają też wiele innych funkcji – współpracują z konsolami do gier, mogą służyć do wyświetlania zdjęć z urządzeń mobilnych czy przeglądania klipów na YouTube. Jak wybrać nowoczesny telewizor na miarę oczekiwań i dostępnych obecnie możliwości? Zobacz nasz poradnik.


Idealny telewizor - rozdzielczość i przekątna ekranu


Przeglądając ofertę producentów, trudno nie zauważyć, że obecnie dominującym standardem jest 4K.  Telewizory tego typu dysponują 4 razy większą rozdzielczością niż Full HD, zapewniają doskonałe kąty widzenia oraz wyraźny i szczegółowy obraz. Nie ma zatem specjalnego sensu inwestycja w przestrzale już Full HD. Tym bardziej, że ceny telewizorów 4K zdecydowanie spadły, a dostępność materiałów UHD jest coraz większa. A jaką wybrać wielkość wyświetlacza? W większych pomieszczeniach dominują telewizory o rozmiarach 50-55 cali, chociaż można sobie pozwolić także na ekran powyżej 60 cali. W przypadku naprawdę dużych wyświetlaczy, ciekawą opcją jest zakrzywienie, które daje efekt większej głębi.Oprócz rozdzielczości i rozmiarów, liczy się także technologia wykonania. Zdecydowanie najnowocześniejsze są telewizory OLED i QLED, które zapewniają najlepszy kontrast i odwzorowanie barw. Nieco słabsze, ale wciąż akceptowalne parametry zapewniają telewizory LED. W zapomnienie odchodzą natomiast starsze ekrany LCD.

Co ciekawe, na rynku pojawiają się już pierwsze modele 8k wyświetlające 7680 x 4320 pikseli. Ich ceny na razie są bardzo wygórowane, niemniej można spodziewać się, że stopniowo będą spadać.Funkcje smart TV


Łączność z internetem to dziś standard, jednak określenie smart TV, w zależności od modelu, oznacza inne możliwości. Telewizor z dostępem do sieci, podobnie jak smartfon czy komputer, posiada określony system operacyjny.  Od systemu zależy to, jak wygląda interfejs oraz jakie aplikacje są dostępne. Obecnie wiodące platformy do webOS, Android TV, Tizen oraz Home Screen. Każdy system zapewnia dostęp do najbardziej znanych aplikacji, jak Netflix czy YouTube, jednak z dostępnością bardziej niszowych może być różnie. Jeśli zatem szczególnie zależy nam na jakieś konkretnej aplikacji, przed zakupem trzeba sprawdzić, czy jest ona dostępna w ramach wybranego systemu. Ciekawym udogodnieniem jest także obecność specjalnych przycisków na pilocie, które umożliwiają przejście do wybranego serwisu jednym ruchem palca. Na takie wyróżnienie zasłużył w niektórych modelach Netflix oraz Amazon.Inne funkcje telewizora – co jest ważne?


Co, poza ekranem i smart TV decyduje o tym, czy telewizor dobrze sprawdza się w praktyce? Na pewno dobrze jest uwzględnić wszelkie funkcje ułatwiające życie, jak sterowanie głosowe, sterowanie smartfonem, możliwość łatwej integracji z urządzeniem mobilnym lub przerzucenia obrazu z małego ekranu na duży. Mile widziane są także wszelkie funkcje wiązane z optymalizacją czy skalowaniem obrazu do rozdzielczości 4K. Jeśli lubimy konkretny typ rozrywki, jak gry czy programy sportowe, warto jest mieć predefiniowane ustawienia obrazu i dźwięku dopasowane do konkretnej aktywności. Chcąc podłączyć przewodowo inne urządzenia, zwracajmy uwagę na liczbę i umiejscowienia złączy HDMI oraz USB.


Popularni producenci telewizorów


Wśród liderów w tej branży na pewno warto wymienić takie marki, jak Samsung, Sony, Philips, LG czy Panasonic. Szukając tańszych rozwiązań, można sięgnąć też po takie marki jak Sharp, Toshiba czy rodzima Manta. Wybierając producenta, zazwyczaj wybieramy też konkretny system operacyjny. Producenci dbają o to, aby ich urządzenia były ze sobą kompatybilne, tworząc spójny ekosystem. Dobrze jest zatem w pierwszej kolejności myśleć o tych firmach, których urządzenia już mamy.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]