Jaki telewizor z internetem kupić?

Praktycznie każdy nowy telewizor to tzw. smart TV. Telewizor z internetem wystarczy podłączyć do sieci przez Wi-Fi. Tego typu telewizory umożliwiają m.in. przeglądanie stron internetowych, logowanie się do najpopularniejszych portali społecznościowych, korzystanie ze Skype oraz darmowych i płatnych serwisów VOD. Smart TV zawdzięczają swoją funkcjonalność 4 najpopularniejszym systemom operacyjnym. Jaki telewizor z internetem kupić? Android TV, Tizen, WebOS 3.0, a może Firefox OS? Na co zwrócić uwagę przed zakupem smart TV? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy poniżej.


Telewizory z internetem wczoraj i dziś – jaki smart TV wybrać obecnie?


Smart TV nieustannie się rozwija. Pierwsze telewizory z internetem miały tak naprawdę „tylko” wbudowaną przeglądarkę internetową i co najwyżej kilka preinstalowanych aplikacji. Teraz użytkownicy mają dostęp do sklepów z aplikacjami, mogą przeglądać strony internetowe, logować się do ich ulubionych portali społecznościowych, rozmawiać na Skype, a nawet oglądać filmy i seriale w darmowych lub płatnych serwisach VOD. Do najpopularniejszych aplikacji w Polsce należą VOD.tvp.pl, player.pl i ipla. Są one dostępne praktycznie w każdym telewizorze z polskiej dystrybucji i dają dostęp do bogatej kolekcji filmów, seriali i innych programów na żądanie. Oczywiście możemy pobrać jeszcze więcej aplikacji. Znajdziemy je w sklepach przeznaczonych do ich bezpłatnego pobierania. Każdy telewizor z internetem może pokazać pełnię swoich możliwości tylko wtedy, gdy będzie miał dobry system operacyjny. Obecnie prym wiodą cztery najpopularniejsze systemy operacyjne. Należą do nich Android TV, Tizen, najnowszy WebOS 3.0 i Firefox OS. Korzystają z nich bestsellerowe telewizory Samsung, LG, Sony, Philips i Panasonic.


Telewizor z internetem, czyli smart TV


Smart TV – jaki system będzie najlepszy? 4 różne propozycje


 • Android TV – lubisz smartfony i tablety z systemem Google?  W takim razie na pewno polubisz także Android TV. Najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie wyruszył na podbój telewizorów. Android TV pozwala korzystać z telewizora prawie tak samo, jak z urządzeń mobilnych. Wystarczy jedynie zainstalować na nim wybrane aplikacje ze sklepu Google Play. Aplikacje dostępne na Android TV są w pełni przystosowane do obsługi pilotem i do dużych przekątnych ekranu najnowszych telewizorów.


 • Tizen – to system operacyjny, który jest przeznaczony wyłącznie dla telewizorów Samsung wyprodukowanych po 2015 roku. Tizen oferuje prawdziwe bogactwo aplikacji. Jest to zasługa wyjątkowo prostego procesu tworzenia aplikacji przeznaczonych na system koreańskiego producenta. Do zalet systemu Tizen z pewnością należy też zupełnie nowy, płynny i szybki interfejs Smart Hub. Telewizory Samsung z Tizen wyróżniają się atrakcyjną warstwą wizualną, szybką synchronizacją z urządzeniami mobilnymi oraz łatwym dostępem do ulubionych treści. Dodatkowo Tizen wyświetla ostatnio oglądane elementy i przygotowuje rekomendacje specjalnie dla użytkownika.

 • WebOS 3.0 – to najnowsza wersja systemu, który znajdziemy w smart TV LG. Wyposażone są w niego najlepsze telewizory z internetem LG od 2016 roku. WebOS 3.0 jest następcą bardzo udanego WebOS 2.0, który był uważany za jedno z najlepszych rozwiązań dla smart TV. WebOS 3.0 oferuje bardzo dużo różnego rodzaju aplikacji, wielowątkowość, estetyczny i intuicyjny interfejs oraz płynność działania. Do jego kolejnych zalet można zaliczyć obsługę za pomocą pilota, który reaguje na ruchy nadgarstka, przypinanie ulubionych kanałów do menu i szybkie zmienianie źródła sygnału oraz parametrów obrazu i dźwięku. Wraz z lekkim i przyjemnym w obsłudze WebOS 3.0 pojawiło się kilka nowości. Od teraz można oglądać jednocześnie 2 różne kanały lub wybrany kanał i film z płyty Blu-ray. Kolejną nowością jest także funkcja Magic Zoom (powiększanie poszczególnych elementów i liter na ekranie bez utraty jakości obrazu) i Magic Mobile Connection (zdalne sterowanie za pomocą smartfona).

 • Firefox OS – to nowy system operacyjny przeznaczony na telewizory z internetem Panasonic. Jego interfejs zapewnia łatwą i płynną nawigację po kolejnych funkcjach smart TV. Jest to zasługa bardzo dobrej optymalizacji oraz intuicyjnego i nowoczesnego interfejsu. Firefox OS umożliwia szybki dostęp do podglądu na aktualnie nadawany program, pogody, najlepszych materiałów wideo z telewizji kablowej/satelitarnej, YouTube i urządzeń przenośnych. Mimo tych niezaprzeczalnych zalet Firefox OS ma istotną wadę w postaci niewielkiej liczby dostępnych aplikacji. Telewizor z internetem i Firefox OS daje dostęp do bardzo interesujących funkcji TV Anywhere i In-House TV Streaming. Umożliwiają one odpowiednio dostęp do telewizji praktycznie  z każdego miejsca i przesyłanie programów odbieranych przez telewizor na inne odbiorniki.

Android TV    
Tizen
WebOS 3.0
Firefox OS
 • Android, który dobrze znamy ze smartfonów i tabletów
 • Wiele aplikacji ze sklepu Google Play
 • Aplikacje znane z urządzeń mobilnych dostosowane do obsługi pilotem i dużych przekątnych ekranu
 • Dostępny na telewizory Sony i Philips

 • Duży wybór aplikacji
 • Płynny i szybki interfejs Smart Hub
 • Łatwy dostęp do treści
 • Szybka synchronizacja ze smartfonami i tabletami
 • Wyświetlanie ostatnio oglądanych elementów
 • Specjalne rekomendacje dla użytkowników
 • Dostępny tylko na telewizory Samsung

 • Duży wybór aplikacji
 • Ładny i intuicyjny interfejs
 • Płynne działanie
 • Obsługa za pomocą, który reaguje na ruchy nadgarstka
 • Przypinanie ulubionych kanałów do menu
 • Szybkie zmienianie źródła sygnału oraz parametrów obrazu i dźwięku
 • Nowe funkcje w porównaniu do udanego WebOS 2.0
 • Dostępny tylko na telewizory LG
 • Bardzo dobra optymalizacja
 • Łatwa nawigacja
 • Płynne działanie
 • Estetyczny i nowoczesny wygląd
 • Funkcja szybkiego podglądu
 • Funkcje TV Anywhere i In-House TV Streaming
 • Mała liczba dostępnych aplikacji
 • Dostępny tylko na telewizory Panasonic


Jaki telewizor z Wi-Fi kupić?


Jaki telewizor z internetem kupić? Wybierz najlepszy smart TV!


Smart TV na zawsze odmieniło telewizory. Telewizor z internetem to coś więcej niż zwykły odbiornik telewizji naziemnej czy satelitarnej. Dostęp do wielu różnych aplikacji sprawia, że telewizory zamieniają się w prawdziwe centra domowej rozrywki. Jaki telewizor z internetem kupić? Wybierzmy najlepszy smart TV, dostosowany do naszych potrzeb i upodobań. Android TV, Tizen, WebOS 3.0 i Firefox OS – każdy z nich ma „to coś”.

 

System operacyjny to nie wszystko – co jeszcze będzie ważne przy zakupie smart TV?


Kluczowe parametry, wpływające na cenę telewizora, to wszystkie technologie związane z optymalizacją obrazu. Chociaż obecnie panującym standardem jest rozdzielczość 4K, wcale nie jest powiedziane, że wrażenia z oglądania programów na różnych telewizorach będą takie same. Oprócz samej rozdzielczości, na odpowiedni odbiór wpływa wiele innych czynników. Jednym z bardzo ważnych elementów wpływających na realizm, jest wierne odwzorowanie kolorów.  


Jaki smart TV wybrać? Oto przykładowe modele

Dzięki rozszerzonej palecie barw, jaką posiadają smart TV dobrej jakości, można dostrzec szczegóły i detale, które na innym ekranie będą niewidoczne. Poszerzona paleta barw telewizora LG OLED pokrywa aż 99% przestrzeni barwowej DCI (Digital Cinema Initiative) - dzięki temu, na tle idealnej czerni, można zobaczyć miliard perfekcyjnych kolorów - z pełnym bogactwem szczegółów.


Jest też wiele technologii skupiających się na idealnym odwzorowaniu ruchu w dynamicznych scenach. Warto w tym miejscu wymienić chociażby funkcję X-Motion Clarity, która sprawia, że ruchome obrazy są precyzyjnie regulowane, aby zapobiec zamazywaniu się. Nawet podczas najszybszych scen, obraz nie traci nic ze swojej jasności.

Kolejna technologia wpierająca oglądanie szybkich cen w filmach akcji czy grach video to Motionflow, stosowana w takich telewizorach, jak SONY KD-65XF9005. Jej działanie polega na generowaniu i wstawianiu dodatkowych obrazów między klatki oryginalnego materiału, z uwzględnieniem kluczowych elementów wizualnych na dostępnych klatkach. 


To, jaki smart TV wybrać, jest też istotne ze względu na jego sposób łączenia się z innymi urządzeniami. Możliwość bezprzewodowego strumieniowania obrazu z urządzenia mobilnego lub laptopa zapewnią takie technologie, jak Miracast i Chromecast. W przypadku chęci podłączenia przewodowego, będzie mieć znaczenie liczba portów HDMI. Niektóre telewizory współpracują z aplikacjami do zarządzania pracą różnych urządzeń domowych (Smart Things) i obsługują sterowanie głosowe.


A jaki telewizor z Androidem może się sprawdzić? Ciekawie prezentuje się model, który współpracuje z Google Assistant, a także z systemem inteligentnego oświetlenia – PHILIPS 50PUS7334/12 jest wyposażony w efektowną funkcję Amblilight, zapewniającą dodatkowe podświetlenie wokół ekranu.


Duży telewizor zazwyczaj znajduje się w centralnym punkcie salonu. Gdy jest włączony, stanowi centrum rozrywki dla całej rodziny. Ale gdy go wyłączymy, pozostaje dużą czarną plamą, więc jego walory estetyczne są mocno ograniczone. Pomyślano jednak i o tym problemie. Dzięki Ambient Mode, nowoczesny telewizor może wtopić się w wystrój  mieszkania, wyświetlając na ekranie obraz ściany, na której wisi. Włączony, natywny ekran może także wyświetlać wybrane zdjęcia, prognozę pogody albo bieżące wiadomości. Tę ciekawą funkcję oferuje na przykład telewizor QLED SAMSUNG.  


Do decyzji, jaki Smart TV, a zarazem jaki system wybrać, warto podejść z dużą starannością i dokładnie przestudiować specyfikację, bo mimo pozornych podobieństw, inteligentne telewizory znacznie różnią się od siebie.


Przeczytaj więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.
Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.
Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.