Jaki wybrać soundbar?

Soundbar zapewnia perfekcyjną jakość dźwięku.

Czym jest soundbar?

Aby osiągnąć lepszą jakość dźwięku w telewizorze płaskoekranowym, można podłączyć do niego soundbar, który odtwarza dźwięk przestrzenny. Urządzenie ma wbudowane głośniki. Za basy odpowiada aktywny subwoofer zewnętrzny, który można na przykład umieścić za kanapą. Soundbar i subwoofer są zasilane z sieci elektrycznej 230 V. Subwoofer jest połączony z soundbarem bezprzewodowo lub pojedynczym kablem.

Jaki wybrać soundbar?

Soundbar ma kształt podłużnej skrzynki. Można go po prostu umieścić pod telewizorem płaskoekranowym. Telewizor płaskoekranowy jest ustawiony przy ścianie lub zawieszony na ruchomym i/lub wysuwanym uchwycie, a soundbar jest ustawiony poniżej na szafce lub stoliku. Wymiary soundbara powinny być możliwie zgodne z wymiarami telewizora.

Soundbar i przetwarzanie dźwięku

Wielokanałowy wzmacniacz z układem zaawansowanego przetwarzania dźwięku sprawia, że z jednego urządzenia wydobywa się prawdziwy dźwięk przestrzenny. Urządzenie ma wbudowane głośniki szerokopasmowe i wysokotonowe. Przetwarzanie dźwięku sprawia, że mimo mniejszej liczby głośników jakość dźwięku przypomina prawdziwy system przestrzenny. Niektóre urządzenia automatycznie optymalizują dźwięk pod kątem danego pomieszczenia.

Soundbar 5.1

Soundbar zawiera dwie grupy głośników reprodukujących dźwięk w taki sposób, jakby pochodził z głośników: przedniego lewego, przedniego centralnego, przedniego prawego, tylnego lewego i tylnego prawego. Subwoofer dostarcza dźwięki basowe, których nie można zlokalizować. Obraz dźwiękowy jest więc całkowicie zgodny z systemem dźwięku przestrzennego 5.1. Dźwięk jest rozprzestrzeniany w pomieszczeniu na podstawie odpowiednich obliczeń lub odbija się od ścian.

Soundbar jako element główny

Do połączonego z telewizorem płaskoekranowym za pomocą pojedynczego kabla soundbara są podłączone wszystkie urządzenia peryferyjne. Obsługa i ustawienia następują wyłącznie za pośrednictwem soundbara.

Soundbar cyfrowo-analogowy lub analogowy

Aby podłączyć cyfrowe urządzenia peryferyjne, potrzebny jest soundbar cyfrowy. Jeśli urządzenia peryferyjne są natomiast analogowe, również soundbar powinien być analogowy. Niektóre soundbary są analogowe, inne umożliwiają podłączenie zarówno urządzeń cyfrowych jak i analogowych.

Soundbar ze złączem HDMI

Cyfrowe złącze HDMI jest następcą analogowego złącza SCART. Przez złącze HDMI cyfrowy obraz i dźwięk są wysyłane w wysokiej jakości. Soundbar z wyjściem HDMI należy podłączyć do wejścia HDMI telewizora płaskoekranowego. Cyfrowe urządzenia z wyjściem HDMI, jak odtwarzacze Blu-ray lub dekodery STB HD, najlepiej jest podłączyć do wejścia HDMI soundbara, a produkty z wyjściem analogowym do wejścia analogowego urządzenia. Soundbary z wejściami analogowymi i cyfrowym wyjściem HDMI konwertują dźwięk analogowy na cyfrowy za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego.

Cyfrowych danych nie należy konwertować. Do nośników cyfrowych zalicza się dyski CD, DVD lub Blu-ray. Cyfrowy obraz i dźwięk są mało podatne na zakłócenia. Każda konwersja sygnału cyfrowego na analogowy prowadzi do utraty jakości.

Producenci

Audiovox, Bowers & Wilkins, Canton, Denon, Enox, Haliaetus, JVC, KEF, LG, Logic 3, Marantz, OXX Digital, Philips, Pioneer, Polk Audio, Samsung, Sharp, SiSo, Sony, Soundmatters, Yamaha

powrót