Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Nic dziwnego. Bezprzewodowy internet to ogromne ułatwienie. Chętnie z niego korzystamy, zwłaszcza że rośnie liczba urządzeń, które możemy połączyć za pomocą sieci. Dziś to już nie tylko komputery i smartfony. Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania. Jeśli domowy ekosystem wymaga dobrej jakości sygnału bez zakłóceń, dbałość o ten aspekt robi się bardzo istotna. W tej kwestii wiele zależy od operatora, który dostarcza sygnał, ale również od urządzenia (routera Wi-Fi) i jego umiejscowienia. Jeśli mimo doboru odpowiednich parametrów i lokalizacji, z zasięgiem internetu wciąż jest problem, trzeba szukać dodatkowych urządzeń, które go wzmocnią, aby docierał w każde miejsce. Jaki sprzęt skutecznie rozwiąże problem? Prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi na 2021 rok.


Co wpływa na jakość sygnału Wi-Fi?


Sygnał Wi-Fi to po prostu fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości. Podobnie jak inne sygnały tego typu, rozchodzi się w przestrzeni, docierając do różnych urządzeń i zapewniając łączność. Ma jednak swoje ograniczenia. Pierwszym jest odległość, kolejnymi – zakłócenia w postaci innych fal oraz różne przeszkody osłabiające sygnał. Ma tutaj zastosowanie prosta zasada, że im bliżej routera, tym łatwiej jest połączyć się z internetem. Dlatego w małych mieszkaniach czy kawiarniach dostęp praktycznie zawsze jest. Co innego w hotelach, gdzie często zdarzają się sytuacje, że sygnał dobrze działa w okolicy recepcji, a już niekoniecznie w pokojach, które znajdują się znacznie dalej. Naturalną barierę dla fal elektromagnetycznych stanowią ściany, stropy, a także duże sprzęty metalowe, jak lodówki, wanny czy bojlery. Im więcej takich przeszkód po drodze, tym większa szansa na to, że sygnał będzie gorszej jakości. W efekcie, albo połączenie będzie się zrywać, albo szybkość będzie znacznie mniejsza. Dlatego na przykład w domu jednorodzinnym, jeden router może by niewystarczający, żeby zapewnić dostęp do sieci w każdym pomieszczeniu. W takiej sytuacji przyda się wzmacniacz Wi-Fi… ale jak on właściwie działa?


Jak działa wzmacniacz Wi-Fi? Przegląd urządzeń


Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?


Wzmacniacz sygnału, nazywany także repeaterem czy extenderem, łączy się z głównym routerem i rozgłasza dalej jego sygnał, odpowiednio go wzmacniając, aby działał dobrze tam, gdzie router zawodzi.


Kiedy warto kupić wzmacniacz Wi-Fi?


Wiele osób nie narzeka na jakość sygnału z routera i nie potrzebuje dodatkowych urządzeń wzmacniających. Warto jednak rozważyć taki zakup w określonych sytuacjach:

  • Gdy nie chcemy kupować nowego, lepszego routera – zainwestowanie we wzmacniacz może się okazać zdecydowanie trafniejszą inwestycją,
  • Gdy nie można zmienić lokalizacji routera – nie zawsze mamy możliwość, żeby umieścić router centralnie w środku mieszkania czy domu. Gdy zmiana lokalizacji jest niemożliwa, często wzmacniacz jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.


Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Ranking 2021


Jeśli mamy problem z domową siecią, być może rozwiąże go odpowiedni wzmacniacz Wi-Fi. Jak działa – już wiemy. Teraz pora przyjrzeć się wybranym modelom.


Wzmacniacz TP-LINK RE200 

Sprzęt kompatybilny ze standardami sieci bezprzewodowych 802.11 b/g/n oraz 802.11ac. Jego zaletą są kompaktowe rozmiary. Bardzo pomocny jest także dobrze widoczny wskaźnik siły sygnału. Maksymalna prędkość łącza, jaką może zapewnić, to 750Mb/s. Producent zapewnia, że może pokryć powierzchnię nawet 185 metrów kwadratowych.


Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA850RE 

Wzmacniacz zapewniający przepustowość do 300 Mb/s. Port Ethernet umożliwia podłączanie urządzeń także za pomocą kabla Ethernet. Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest Aplikacja TP-LINK Tether, która umożliwia zarządzanie z poziomu smartfona.


Wzmacniacz sygnału D-LINK DAP-1620 

Urządzenie wyposażone w dwie zewnętrzne anteny. Zapewnia przepustowość nawet 1200 Mb/s. Wykorzystuje technologię Dual-band, która pomaga zmniejszać zakłócenia pochodzące od innych nadajników bezprzewodowych.


Wzmacniacz sieci bezprzewodowej Mesh TP-LINK RE300 

Wzmacniacz, który działa w pasmach 2.4 GHz (300 Mb/s) i 5 GHz (867 Mb/s. Dzięki użyciu dwupasmowej sieci skutecznie dociera w każde miejsce, eliminując martwe strefy. Pracuje w każdej temperaturze pomiędzy 0 a 30 stopni.


Wzmacniacz sygnału ASUS RP-AC53 

Ostatni ze wzmacniaczy Wi-Fi w naszym rankingu również umożliwia łatwo konfigurację i zarządzanie na ekranie smartfona dzięki aplikacji ASUS Extender. Pracuje w trybie wzmacniacza lub punktu dostępowego. Oferuje prędkość do 733 Mb/s.


Przeczytaj więcej

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Jak połączyć telefon z komputerem? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie telefonu do komputera daje wiele potencjalnych korzyści. Zobacz 3 instrukcje krok po kroku.
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.