MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Nic dziwnego. Bezprzewodowy internet to ogromne ułatwienie. Chętnie z niego korzystamy, zwłaszcza że rośnie liczba urządzeń, które możemy połączyć za pomocą sieci. Dziś to już nie tylko komputery i smartfony. Przez sieć Wi-Fi połączymy także telewizor, konsolę, kamerę, a także aparat fotograficzny albo nawet pralkę czy lodówkę. Z jednej strony, to oznacza duży komfort, z drugiej – rosną także oczekiwania. Jeśli domowy ekosystem wymaga dobrej jakości sygnału bez zakłóceń, dbałość o ten aspekt robi się bardzo istotna. W tej kwestii wiele zależy od operatora, który dostarcza sygnał, ale również od urządzenia (routera Wi-Fi) i jego umiejscowienia. Jeśli mimo doboru odpowiednich parametrów i lokalizacji, z zasięgiem internetu wciąż jest problem, trzeba szukać dodatkowych urządzeń, które go wzmocnią, aby docierał w każde miejsce. Jaki sprzęt skutecznie rozwiąże problem? Prezentujemy ranking wzmacniaczy Wi-Fi na 2021 rok.


Co wpływa na jakość sygnału Wi-Fi?


Sygnał Wi-Fi to po prostu fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości. Podobnie jak inne sygnały tego typu, rozchodzi się w przestrzeni, docierając do różnych urządzeń i zapewniając łączność. Ma jednak swoje ograniczenia. Pierwszym jest odległość, kolejnymi – zakłócenia w postaci innych fal oraz różne przeszkody osłabiające sygnał. Ma tutaj zastosowanie prosta zasada, że im bliżej routera, tym łatwiej jest połączyć się z internetem. Dlatego w małych mieszkaniach czy kawiarniach dostęp praktycznie zawsze jest. Co innego w hotelach, gdzie często zdarzają się sytuacje, że sygnał dobrze działa w okolicy recepcji, a już niekoniecznie w pokojach, które znajdują się znacznie dalej. Naturalną barierę dla fal elektromagnetycznych stanowią ściany, stropy, a także duże sprzęty metalowe, jak lodówki, wanny czy bojlery. Im więcej takich przeszkód po drodze, tym większa szansa na to, że sygnał będzie gorszej jakości. W efekcie, albo połączenie będzie się zrywać, albo szybkość będzie znacznie mniejsza. Dlatego na przykład w domu jednorodzinnym, jeden router może by niewystarczający, żeby zapewnić dostęp do sieci w każdym pomieszczeniu. W takiej sytuacji przyda się wzmacniacz Wi-Fi… ale jak on właściwie działa?


Jak działa wzmacniacz Wi-Fi? Przegląd urządzeń


Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?


Wzmacniacz sygnału, nazywany także repeaterem czy extenderem, łączy się z głównym routerem i rozgłasza dalej jego sygnał, odpowiednio go wzmacniając, aby działał dobrze tam, gdzie router zawodzi.


Kiedy warto kupić wzmacniacz Wi-Fi?


Wiele osób nie narzeka na jakość sygnału z routera i nie potrzebuje dodatkowych urządzeń wzmacniających. Warto jednak rozważyć taki zakup w określonych sytuacjach:

  • Gdy nie chcemy kupować nowego, lepszego routera – zainwestowanie we wzmacniacz może się okazać zdecydowanie trafniejszą inwestycją,
  • Gdy nie można zmienić lokalizacji routera – nie zawsze mamy możliwość, żeby umieścić router centralnie w środku mieszkania czy domu. Gdy zmiana lokalizacji jest niemożliwa, często wzmacniacz jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.


Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Ranking 2021


Jeśli mamy problem z domową siecią, być może rozwiąże go odpowiedni wzmacniacz Wi-Fi. Jak działa – już wiemy. Teraz pora przyjrzeć się wybranym modelom.


Wzmacniacz TP-LINK RE200 

Sprzęt kompatybilny ze standardami sieci bezprzewodowych 802.11 b/g/n oraz 802.11ac. Jego zaletą są kompaktowe rozmiary. Bardzo pomocny jest także dobrze widoczny wskaźnik siły sygnału. Maksymalna prędkość łącza, jaką może zapewnić, to 750Mb/s. Producent zapewnia, że może pokryć powierzchnię nawet 185 metrów kwadratowych.


Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA850RE 

Wzmacniacz zapewniający przepustowość do 300 Mb/s. Port Ethernet umożliwia podłączanie urządzeń także za pomocą kabla Ethernet. Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest Aplikacja TP-LINK Tether, która umożliwia zarządzanie z poziomu smartfona.


Wzmacniacz sygnału D-LINK DAP-1620 

Urządzenie wyposażone w dwie zewnętrzne anteny. Zapewnia przepustowość nawet 1200 Mb/s. Wykorzystuje technologię Dual-band, która pomaga zmniejszać zakłócenia pochodzące od innych nadajników bezprzewodowych.


Wzmacniacz sieci bezprzewodowej Mesh TP-LINK RE300 

Wzmacniacz, który działa w pasmach 2.4 GHz (300 Mb/s) i 5 GHz (867 Mb/s. Dzięki użyciu dwupasmowej sieci skutecznie dociera w każde miejsce, eliminując martwe strefy. Pracuje w każdej temperaturze pomiędzy 0 a 30 stopni.


Wzmacniacz sygnału ASUS RP-AC53 

Ostatni ze wzmacniaczy Wi-Fi w naszym rankingu również umożliwia łatwo konfigurację i zarządzanie na ekranie smartfona dzięki aplikacji ASUS Extender. Pracuje w trybie wzmacniacza lub punktu dostępowego. Oferuje prędkość do 733 Mb/s.


Przeczytaj więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
League of Legends – jakie są minimalne wymagania sprzętowe? Jaki komputer do LoL-a kupić?

League of Legends – jakie są minimalne wymagania sprzętowe? Jaki komputer do LoL-a kupić?

O co chodzi w League of Legends (LOL) i dlaczego warto zagrać? I jaki komputer do Lol-a wybrać?
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.
Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 
AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? Który procesor sprawdzi się do gier, a który do pracy?

AMD czy Intel? To pytanie można sobie zadać, szukając idealnego procesora lub analizując gotowe zestawy komputerowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat rodzajów procesorów, żeby łatwiej dobrać odpowiednią opcję.

powrót