Jakie będą smartfony w 2018 roku? Przegląd najciekawszych zapowiedzi

Do końca tego roku tysiące osób będą miały okazję wymienić smartfon na nowy model albo w ramach oferty abonamentowej swojego operatora albo kupiony na wolnym rynku. Decyzja o tym, na jaki model się zdecydujemy, jest dosyć ważna, bo telefony to na tyle kosztowne urządzenia, że raczej nie kupujemy ich co kilka miesięcy. Rozsądny czas korzystania ze smartfona to 1,5-2 lata. Dobrze jest zatem wybrać mądrze, by nie żałować niewłaściwej decyzji przez naprawdę długi czas.

Moment na zmianę smartfona nigdy nie jest idealny, bo trudno mieć całkowitą pewność, że właśnie teraz wybierzemy najlepszy sprzęt dla siebie, czy może za miesiąc lub dwa pojawi się jakaś fantastyczna premiera i będziemy żałować, że nie byliśmy wystarczająco cierpliwi. Takich sytuacji nie da się całkowicie uniknąć, niemniej jednak, można zminimalizować takie ryzyko. Producenci, chociaż nie ujawniają swoich wszystkich atutów w obawie przed konkurencją, jednak często z dużym wyprzedzeniem zapowiadają większość nowinek. Ze sporym wyprzedzeniem znamy więc znaczącą część specyfikacji, a nawet przewidywane ceny detaliczne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa daje się także przewidzieć trendy, które będą dominować, więc poszukiwanie idealnego smartfona z wyprzedzeniem nie jest całkowitym wróżeniem z fusów.

W artykule przedstawiamy zarówno prognozy odnośnie ogólnych trendów na rynku smartfonów, jak również zapowiedzi wybranych modeli, które wkrótce będą miały premierę. Chcesz mieć nowy smartfon w 2018 roku? Koniecznie przeczytaj ten tekst!


Ekrany smartfonów w 2018 roku

Ci, którzy śledzą międzynarodowe targi związane z nowymi technologiami, wiedzą, że to, co najczęściej jest prezentowane na stoiskach wiodących producentów, to coraz nowocześniejsze ekrany. Dotyczy to w równym stopniu smartfonów, co telewizorów, laptopów czy tabletów. W związku z tym, że to dotykowy wyświetlacz jest najważniejszym elementem telefonu, nieprzypadkowo proporcje ekranu do otaczających go ramek zaczęły się znacząco przesuwać. Konsekwencją tego trendu jest pojawienie się tak zwanych bezramkowych smartfonów. Możemy mieć pewność, że flagowe modele w 2018 roku będą wyglądać tak samo.

Oprócz samej proporcji ekranu do ramek, zapewnie zwiększać będą się też fizyczne rozmiary wyświetlacza. Smartfony 5-calowe pewnie jeszcze długo nie powrócą do łask, a rządzić będzie większe konstrukcje. Po sukcesie smartfona Samsung Galaxy Note 8 można się spodziewać także zaciętej walki w segmencie tych zdecydowanie największych. Najpoważniejszymi konkurentami dla Note 9 planowane na 2018 rok będzie na pewno Huawei P20 i LG V40. W przypadku największych smartfonów, na pewno ich sojusznikiem będzie dobry rysik, który pozwoli rozszerzyć ich możliwości.

Co z rozdzielczością ekranów? Premiera smartfona Xperia XZ Premium pokazała, że stworzenie telefonu z ekranem 4K jest jak najbardziej możliwe. Sony raczej nie zrobi kroku wstecz i kolejny smartfon nie pojawi się z w wersji z gorszym ekranem. Ale czy inni producenci zdecydują się na ten sam krok? Trudno powiedzieć. Rozdzielczość 50-calowego telewizora w urządzeniu mierzącym 5,5 cala, wciąż dla niektórych wydaje się abstrakcją.Aparaty fotograficzne w smartfonach 2018

Na pewno dużym wyzwaniem dla producentów smartfonów jest poprawienie jakości zdjęć wykonywanych nocą, a także - skuteczniejsze chwytanie obiektów w ruchu. Poza tym, możemy spodziewać się więcej niż jednego obiektywu w aparacie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch, z których jeden jest teleobiektywem. Pewnym kierunkiem będzie także tworzenie doskonalszych narzędzi do obróbki zdjęć i nakładania dodatkowych filtrów i innych efektów na fotografie. Oprócz tego, możemy mieć pewność, że coraz więcej smartfonów (i to nie tylko flagowych) będzie płynnie nagrywać video w 4K.


Specyfikacja smartfonów w 2018

Tak samo, jak w przypadku komputerów, możemy mieć pewność, że parametry liczbowe ciągle będą rosły. Zamiast 4 GB RAM, będziemy oglądać 6 GB, a wbudowana pamięć 64 GB w wyższych modelach rozszerzy się do 128 GB.Co się nie zmieni?

Nic nie wskazuje na to, aby producenci mieli w tym roku znaleźć receptę na największą bolączkę w świecie smartfonów, czyli szybko rozładowujące się baterie. Szybkie ładowanie, możliwość użycia ładowarki indukcyjnej czy tryby oszczędzania energii to rozwiązania, które nie tyle likwidują, co maskują ten problem, niemniej jednak, prawdziwa rewolucja w tej kwestii raczej się nie zapowiada. 

Na te smartfony na pewno warto zwrócić uwagę w 2018 roku!

Poniżej prezentujemy listę najciekawiej zapowiadających się premier, na które naprawdę warto poczekać. Mało prawdopodobne, żeby chociaż jeden z wymienionych modeli mógł rozczarować.

  • Samsung Galaxy S9 – po sukcesie poprzedników - Galaxy S7 i S8, należy spodziewać się kolejnego flagowca, który odniesie sukces. Wiele wskazuje na to, że znów zobaczymy uniwersalny telefon sprawdzający się przy grach, pracy w aplikacjach biurowych, oglądaniu filmów i mobilnej fotografii. Usprawnienia z pewnością będą dotyczyć aparatu, a jako kierunek zmian można przewidywać jeszcze szybsze robienie zdjęć i błyskawiczne łapanie ostrości podczas dynamicznych akcji.
  • Nokia 9 – po tym, jak Nokia powróciła na rynek smartfonów z telefonami z niskiej i średniej półki cenowej, pora na zaprezentowanie pełnych możliwości producenta. Flagowy model pod nazwą Nokia 9, będzie miał podwójny obiektyw w aparacie, znacznie mocniejszą specyfikację niż modele z 2017 oraz pełną wersję Androida bez dodatkowych nakładek. Podobnie jak w konkurencyjnych modelach, w telefonie Nokia ekran będzie miał proporcje 18:9.
  • Nowy iPhone – każda premiera telefonu Apple jest głośnym wydarzeniem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Następca iPhone'a X z pewnością będzie posiadał topowe podzespoły. Zobaczymy możliwości nowego procesora Apple A12, poprawiony aparat główny oraz system rozpoznawania twarzy Face ID. Czym Apple zaskoczy swoich wiernych użytkowników - jeszcze nie wiadomo, ale raczej nie należy spodziewać się kosmetycznych zmian, a jakiegoś szokującego kroku, jak choćby niedawna rezygnacja z przycisku home czy złącza mini jack.  • Huwei P20 – chiński smartfon dostępny będzie w kilku wersjach, różniących się wielkością wbudowanej pamięci. Nowością będą proporcje 18:9 oraz zastosowanie nie dwóch, a trzech wbudowanych aparatów.
  • LG V40 – ulepszona wersja LG V30 to zapewnie będzie model, który powalczy z konkurentami o miano najbardziej wydajnego smartfona 2018. Sercem nowego LG będzie najmocniejszy procesor Qualcomm Snapdragon razem 6 GB RAM. Poza tym, dostaniemy dwa podwójne aparaty a także znakomitą jakość dźwięku. Dużym atutem będzie także wytrzymałość obudowy.
  • Xiaomi Mi 7 – to smartfon, który może być dla wielu łakomym kąskiem ze względu na potencjalnie niską cenę. W tej chwili, flagowe modele Xiaomi są znacznie tańsze od konkurencji i w tym roku zapewne będzie tak samo. Telefon pojawi się w dwóch wersjach różniących się wielkością wyświetlacza oraz pojemnością akumulatora.

Jak widać lista, zawiera głównie kolejne, nowsze wersje już znanych i sprawdzonych modeli. Czy to znaczy, że nie będzie żadnych zaskoczeń? Z pewnością, coś oryginalnego się pojawi. Podczas targów zapowiadane są także nowatorskie rozwiązania, odbiegającego od tego, co już znamy.