Jakie będą smartfony w 2019 roku?

Smartfony to urządzenia, które zrewolucjonizowały rynek elektroniki i obecnie należą do tych, które rozwijają się w najbardziej dynamiczny sposób. Jak zmienią się w 2019 roku? Nie znając jeszcze prezentacji konkretnych modeli, nie ma całkowitej pewności co do tego, jaką specyfikację będą miały telefony oraz czy zapowiadane nowinki technologiczne finalnie pojawią się na rynku konsumenckim, czy na ten moment okażą się jeszcze zbyt drogie albo zbyt nowatorskie dla przeciętego użytkownika. Jednak z wyprzedzeniem można już wskazać kilka trendów, które z pewnością będą się rozwijać i ogólnych kierunków zmian, które będą zapoczątkowane w ciągu najbliższych miesięcy. Jeśli planujesz zakup nowego smartfona lub po prostu interesujesz się nowymi technologiami - ten artykuł jest dla ciebie.

Ekrany smartfonów w 2019 roku

Wszystko wskazuje na to, że wśród flagowców dalej będziemy oglądać ramki ograniczone do minimum i maksymalne rozciągnięcie ekranów do rozmiarów często przekraczających 6 cali. Nic nie wskazuje na to, aby producenci mieli powrócić do trendów sprzed 3-4 lat, gdy nie brakowało na rynku modeli 5-calowych i mniejszych, które z łatwością obsługiwało się jedną ręką. Zagadką pozostaje, czy w 2019 roku zobaczymy w masowej sprzedaży zaginane ekrany, które w fazie testów i prototypów są już od dłuższego czasu. Elastyczne ekrany OLED z wysoką odpornością na zwijanie, są cały czas dopracowywane. Już teraz wiemy, że 20 lutego 2019 roku wielką premierę szykuje dla nas Samsung, jednak prawdopodobnie doczekamy się jeszcze nowego telefonu od Huawei. Trudno powiedzieć, czy może to być trend, który na długo wpłynie na rozwój urządzeń mobilnych, czy raczej chwilowa moda, jak w przypadku telewizorów 3D czy zakrzywionych ekranów dużych smart TV.

Optymistycznie nastrajają także zaawansowane prace nad ekranami, które same będą usuwać uszkodzenia i zarysowania. Zastosowanie samoistnie podgrzewanych polimerów w konstrukcji ekranu oraz obudowy sprawi, że świeże zarysowanie lub pękniecie już po chwili może zniknąć. Nowe rozwiązanie może na zawsze odmienić wizerunek mobilnych urządzeń, czyniąc je jednocześnie bardziej wytrzymałymi na trudy codziennego użytkowania.

Ładowanie smartfonów w 2019 roku

Problem zbyt małej pojemności akumulatorów w smartfonach w stosunku do realnych potrzeb, nie został rozwiązany w 2018 roku. Ze względów konstrukcyjnych, wciąż brakuje miejsca na duże jednostki, a zastosowanie ładowania indukcyjnego, zaawansowanych trybów oszczędzania baterii czy quick charge, to oczywiście przydatne funkcje, niemniej jednak wciąż tylko maskują jeden z największych problemów, zamiast definitywnie go rozwiązać. Obecnie trwają prace nad alternatywą dla baterii litowo-jonowych. Jednym z pomysłów jest zastosowanie sodu w miejsce litu. Inna opcja brana pod uwagę to baterie litowo-tlenowe. Zapowiedzi ciekawe, niemniej do zrealizowania tych eksperymentów w praktyce jeszcze daleka droga. To, czego możemy się spodziewać, to raczej ulepszenie rozwiązań indukcyjnych. Obecnie największym ograniczeniem tej technologii jest fakt, że urządzenie musi spoczywać w ściśle określonym miejscu. Możliwe jest jednak przesyłanie energii na odległość nawet do kilku metrów, więc możliwe, że zobaczymy rozwiązania idące w tym kierunku.

Aparat fotograficzny

Jakość wykonywanych zdjęć to jedna z głównych cech, która będzie decydować o zakupie konkretnego modelu smartfona. W 2018 roku widzieliśmy wiele ciekawych rozwiązań, między innymi w telefonach Apple i Huawei. Trudno powiedzieć, czy w najbliższych miesiącach można się spodziewać jakiegoś przełomu, raczej kontynuowane będą te pomysły, które sprawdzały się do tej pory. Z pewnością o większości producentów zobaczymy 3 albo 4 obiektywy, które będą pełnić różne funkcje. Dzięki różnorodności tych modułów w postaci wykorzystania teleobiektywów i zdjęć typu makro, mobilna fotografia wciąż będzie w ofensywie. Aparaty, oprócz robienia zdjęć i kręcenia filmów, mają być także ważnych narzędziem wspierającym rozwijający się rynek rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Inne technologie, które zaskoczą w smartfonach 2019

Ze względu na coraz większą popularność mobilnej bankowości oraz gromadzenia poufnych danych w smartfonach, producenci będą stawiać na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Wygląda na to, że rozwiązana została kwestia umiejscowienia czytnika linii papilarnych. Po tym, jak w różnych telefonach umieszczano go z przodu albo z tyłu obudowy, teraz już wiadomo, że obecnie najlepszym miejscem jest wstawienie go pod ekranem. Dzięki umieszczeniu odpowiednich komponentów pod szklaną taflą wyświetlacza, można znacznie wygodniej skanować kciuk i prawdopodobnie w tym kierunku pójdzie większość flagowców, a rozwiązanie starszego typu pozostanie zarezerwowane dla smartfonów ze średniej półki. Ciekawą koncepcją, która powinna już znaleźć odzwierciedlenie w praktyce, jest także zastosowanie zabezpieczeń behawioralnych. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, smartfony potrafią uczyć się zachować użytkownika, rozpoznawać je i interpretować. W związku z tym, nowoczesny smartfon będzie umiał zauważyć zmiany w zachowaniu, które będą mogły oznaczać przechwycenie telefonu przez kogoś innego.

Prawdziwą rewolucją może być także zrezygnowanie z kart SIM w telefonach. Dzięki temu, porty na SIM będą mogły zniknąć z obudowy, podobnie jak archaiczne wejścia słuchawkowe typu Jack. A gdzie w związku z tym będą zapisywane wszystkie dane z karty? Te wciąż będą w telefonie, ale w wersji cyfrowej, a nie na fizycznym nośniku. Karta eSIM, czyli niewielki elektroniczny układ, na który wgrywamy wszelkie niezbędne informacje i pakiety od operatora, ma znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa, ponieważ złodziej zwykłą kartę SIM może w każdej chwili wyjąć z telefonu. Korzyści odczują również podróżujący za granicę, którzy jeszcze przed wyjazdem będą mogli wgrać sobie zagraniczny abonament.

Rosnąca potrzeba przesyłania ogromnych ilości danych ma także wpłynąć na powiększoną przepustowość oraz bezprzewodowy kontakt z wieloma innymi urządzeniami. W związku z rozwijającym się trendem internetu rzeczy, stale będą pojawiać się nowe urządzenia z możliwości łączenia się z telefonem. Na dzień dzisiejszy najczęściej łączymy się z drukarką, konsolą czy smart TV, ale w przyszłości coraz więcej osób będzie wykorzystywać też inteligentne pralki, lodówki czy systemy smart home. Technologiami, które ułatwią funkcjonowanie w takim coraz bardziej rozbudowanym ekosystemie mają być 5G oraz nowy standard Wi-Fi 6.

Ile będą kosztować smartfony w 2019 roku?

Nic nie wskazuje na to, żebyśmy doczekali się niższych cen za najnowsze technologie. Można spodziewać się, że następca smartfona Apple iPhone XS będzie kosztował mniej więcej tyle samo, co jego pierwowzór. Tradycyjnie dobrym stosunkiem ceny do jakości powinien cechować się flagowiec Samsunga. Model z numerem 10 może być łakomym kąskiem. Bo o ile Samsung Galaxy S9 był raczej poprawioną wersją poprzednika, tak w modelu na 2019 można się spodziewać wielu ciekawych nowinek.

 Kolejny rok w świecie smartfonów zapowiada się bardzo interesująco. Z pewnością warto śledzić wszystkie premiery oraz doniesienia medialne. Zmiany dotkną nie tylko miłośników gadżetów, ale także zwykłych użytkowników, do których też pewnie trafią, być może z większym opóźnieniem.

powrót