MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny telewizor?

Telewizor, umieszczony w salonie, to wciąż centrum rozgrywki w niejednym domu. Przez ostatnie lata obserwujemy, jak dynamicznie zmienia się sposób konsumowania treści, i jak pojawiają się nowe możliwości. Zamiast repertuaru z programu telewizyjnego, korzystamy z filmów i seriali na życzenie, zamiast używać pilota - możemy nawigować smartfonem, a wyniki rozgrywek sportowych oraz skróty i bramki z meczów sprawdzamy w aplikacji, a nie, jak dawniej, w telegazecie wyłącznie w wersji tekstowej. To wszystko prawda, jednak wciąż urządzając salon, zadajemy sobie to samo pytanie – jaki kupić telewizor?

W kwestii gabarytów tendencja jest bardzo czytelna. Kupujemy telewizory z coraz większym ekranem i bardzo często nie umieszczamy ich nawet na przeznaczonych do tego meblach, a wieszamy bezpośrednio na ścianie. Wymiana telewizora to prawie zawsze wymiana na większy, czasem o takich samych rozmiarach, ale z nowymi możliwościami. A czym się powinien charakteryzować nowoczesny telewizor? Przedstawiamy przegląd najważniejszych funkcji, które zdecydują o tym, czy zakup będzie udaną inwestycją z której będziemy się cieszyć przez lata.


Obraz 4K Ultra HD


Kiedy pojawiły się pierwsze telewizory z tą funkcją, nie brakowało sceptyków. Pesymiści twierdzili, że technologia 4K podzieli los telewizorów 3D, które stopniowo są wycofywane z rynku, chociaż jeszcze niedawno były reklamowane jako nowość.Tutaj jednak możemy mieć pewność, że przez długi czas nic podobnego nie będzie miało miejsca. Po pierwsze, wyższa rozdzielczość doskonale wpisuje się w trend wybierania coraz większych ekranów – a na wyświetlaczu wielkości 50 i więcej cali, po prostu łatwiej dostrzec prawdziwą różnicę i docenić, za co się płaci. Po drugie, rozdzielczość 4K przyjęła się na rynku i ze wszystkich stron otrzymujemy materiały video w tym formacie. W 4K możemy oglądać filmy i seriale na trwałych nośnikach Blu-ray, a także streamingować treści za pomocą takich platform, jak Netflix albo Filmbox. Poza tym, zagramy w gry 4K na konsolach najnowszej generacji, a nawet nagramy film tej jakości kamerką sportową albo nawet odpowiednio mocnym smartfonem.

Czym właściwie jest standard Ultra HD? Chodzi tu oczywiście o wysoką rozdzielczość. Jak wskazuje nazwa, jej wartość jest zbliżona do 4000. Konkretnie, w wypadku telewizji jest to 3840 x 2160 pikseli. Natomiast obraz kinowy ma 4096 x 2160 pikseli. Jak łatwo policzyć, to czterokrotnie więcej niż popularny standard Full HD. Dzięki temu, obraz jest naturalnie wyraźniejszy i ostrzejszy. Ponieważ punkty ekranu są znacznie mniejsze, niż w typowych telewizorach, oglądając film możemy znajdować się znacznie bliżej ekranu, nie zauważając pikseli. Można więc siedzieć przy takim ekranie na tyle blisko, aby obraz wypełniał prawie całe pole widzenia. A zatem, w mniejszym salonie postawimy większy telewizor. Wraz ze zwiększeniem rozdzielczości, zaproponowano również zwiększenie prędkości odtwarzania obrazu. 4K wspiera możliwość generowania obrazu z szybkości od 24 do 120 klatek na sekundę.


Nowoczesny telewizor


Warto wiedzieć, że wraz z rozpowszechnieniem się oferty telewizorów 4K, stopniowo spadają ceny za telewizory Full HD. Faktycznie, można znaleźć dużo okazji cenowych, niemniej lepszym i bardziej perspektywicznym wyborem, będzie zakup telewizora 4K już teraz. Lepiej jednorazowo zainwestować większą kwotę i mieć telewizor na dłużej.


Technologia HDR w telewizorze


HDR to skrót od angielskiego „High Dynamic Range”, co dosłownie oznacza „szeroki zakres dynamiki”. W uproszczeniu, obraz o szerokiej dynamice ma bardzo dużą różnicę (rozpiętość) pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami, i odpowiednio precyzyjne zestopniowanie wszystkich pośrednich tonów. Z kolei obraz o niskiej dynamice, ma bardziej zgrubną gradację, a jego maksymalna jasność jest dużo niższa. Termin dotychczas znany głównie z fotografii, zaczyna odgrywać także duże znaczenie w przypadku ruchomych obrazów czyli video. Czemu służy to rozwiązanie w przypadku telewizorów? Jego celem jest podniesienie realizmu oglądanego obrazu. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, w których widzimy bogactwo barw, efekty świetlne czy obiekty odbijające się w tafli wody. Z HDR na pewno poczujemy różnicę, oglądając filmy przyrodnicze, grając w gry video, czy obserwując nagrania z wakacji zrobione w pięknych miejscach (jeśli nagranie jest odpowiedniej jakości). Bardzo często technologia HDR idzie w prze z 4K, co jest logiczne, bo połączenie niesamowitej rozdzielczości obrazu z niedostępną do tej pory paletą barw, daje naprawdę doskonałe efekty, które widać na pierwszy rzut oka.


Co powinien mieć telewizor?


Poprawa dźwięku


W poszukiwaniu sposobów na coraz większy realizm, oprócz jakości obrazu producenci starają się na różne sposoby zapewnić także najlepsze efekty audio. W końcu ulubiony film, nie byłby taki sam, bez ulubionej ścieżki dźwiękowej i efektów. Czy wyobrażacie sobie na przykład Gwiezdne Wojny bez marszu imperialnego czy odgłosów blasterów?

Idealny telewizor to taki, który stara się odwzorować to, co znamy z oglądania filmów na kinowym ekranie. Na przykład, technologia S-Force Front Surround w telewizorze SONY KD-55XD7005 naśladuje sposób, w jaki mózg koreluje źródła dźwięku, i odpowiednio modyfikuje poziomy głośności, opóźnienia oraz widma fal w dwukanałowym dźwięku stereo. Emulacja trójwymiarowego pola dźwiękowego, gwarantuje bogate, wierne brzmienie w rozległej strefie.

Dobrze, jeśli telewizor posiada także technologię poprawiającą jakość dźwięku, który - jako że pochodzi z różnych źródeł - nie zawsze jest perfekcyjny. Tak działa tryb ClearAudio+. Z tą technologią, dźwięk z telewizora zdaje się dobiegać ze wszystkich stron. Muzyka, dialogi i efekty przestrzenne, stają się czystsze i dokładniejsze, niezależnie od źródła nagrania.

Przed zakupem telewizora, dobrze jest także sprawdzić jakie posiada dekodery dźwięku. Dekodery DTS (Digital Theatre System) dają lepszą kompresję i lepsze efekty, niż poprzednik, czyli Dolby Digital.

Nowoczesne telewizory posiadają także możliwość wyboru spośród gotowych ustawień dźwięku, dostosowanych wybranych sytuacji. Działa to na podobnej zasadzie, co dedykowane ustawienia obrazu – do rozgrywek sportowych, gier itd.


Smart TV


Najogólniej rzecz ujmując, smart TV oznacza, że inteligentny telewizor potrafi znacznie więcej, niż tylko odtwarzać obraz z dekodera czy z anteny. Dostęp do przeglądarki internetowej, serwisów społecznościowych i wielu innych aplikacji, znacznie rozszerza możliwości telewizora, czyniąc z niego centrum domowej rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Same funkcjonalności, w ramach różnych systemów, także są podobne, natomiast w poszczególnych modelach telewizorów różnić może się nawigacja, rozkład menu, sposób poruszania się itd. Co wybrać? Pierwsze smart TV pracowały na bazie własnych systemów, więc to od producenta, a nawet od konkretnego modelu telewizora, zależało, jakie aplikacje są dostępne. Jak łatwo się domyślić, prowadziło to do wielu różnic i niepewności. Obecnie telewizory funkcjonują w ramach określonych systemów, gdzie dokładnie wiemy, czego się spodziewać. Najpopularniejsze to Tizen i Android TV.

Android TV z kolei umożliwia dostęp do sklepu Google Play, posiadającego cały katalog znanych ze smartfonów programów, przystosowanych do działania na telewizorze. Wśród nich, także liczne gry, jak kultowe GTA czy Angry Birds, co oznacza, że możemy grać na telewizorze, nawet nie posiadając w domu konsoli! Telewizory oparte na Androidzie, obsługują także Google Cast. Dzięki temu, w swoim telewizorze z Android TV można błyskawicznie pokazać innym, to, co wyświetla się na ekranie swojego smartfona lub tabletu. Adroid TV jest jest funkcją udostępnianą w telewizorach Sony i Philips.

Tizen to system znany z telewizorów Samsung, ten sam, który znamy także z inteligentnych zegarków z serii Samsung Gear. Posiada funkcję Wi-Fi Direct, dzięki której przejrzymy bezbezprzewodowo filmy czy zdjęcia ze smartfona na ekranie telewizora oraz moduł Bluetooth, pozwalający oglądać na kompatybilnych urządzeniach programy telewizyjne nawet wtedy, gdy sam telewizor jest wyłączony. W smart TV Samsunga znajdziemy także aplikację Samsung Sports Live - dla fanów sportowych transmisji i statystyk oraz grę taneczną z popularnej serii Just Dance.


Oglądanie nowoczesnego TV


Telewizor kompatybilny ze smartfonem


W pierwszej kolejności, należy wspomnieć o sterowaniu smartfonem. To na pewno wygodna funkcja, która pozwoli pozbyć się z domu zbędnych sprzętów – po co pilot  do telewizora, skoro tę samą funkcję może pełnić telefon, który zawsze mamy pod ręką. Na tym jednak nie koniec integracji ze smartfonem. Należy zwrócić uwagę także na inne funkcje, które potrafią ułatwić życie. Przede wszystkim, łatwe udostępnianie filmów, zdjęć i muzyki pomiędzy telewizorem a urządzeniami mobilnymi. To zapewniają takie technologie, jak Quick Connect, Smart View czy Miracast.


Funkcje nowoczesnego telewizora

Zobacz więcej

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2020

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2020

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.
Co to jest Blu-ray? Jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.
Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2020 rok

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2020 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.
Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić – Sony czy Samsung? Sprawdźmy zalety modeli od obu producentów

Jaki telewizor kupić: Sony czy Samsung? Jakie sa zalety modeli od tych producentów? Na te pytania staramy się odpowiedzieć.
Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Zakup kina domowego sprawia, że we własnym salonie możemy poczuć się jak sali kinowej. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów i skuteczne połączenie ich ze sobą, wymaga odrobiny wiedzy i umiejętności. O czym pamiętać, zanim zmierzymy się z tym wyzwaniem? Zobacz nasz praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak podłączyć kino domowe do telewizora.
Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking

Telewizory dla gracza – jaki model wybrać? Ranking

Na co warto zwrócić uwagę, jeśli kupujemy telewizor dla gracza i zamierzamy często korzystać z konsoli? Zobacz praktyczny poradnik. Rozpiętość cen telewizorów jest ogromna, więc to, jaki ostatecznie uda się kupić, w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu.
Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 
Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing na sprzęt RTV/AGD – co warto wiedzieć?

Leasing to popularna forma pozyskiwania niezbędnych narzędzi do pracy w wielu firmach. Jest szczególnie popularna w branży samochodowej, ale nie tylko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się wziąć w leasing także sprzęt elektroniczny.  
Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 
Jaki telewizor wybrać? -  praktyczny poradnik

Jaki telewizor wybrać? - praktyczny poradnik

Jak wybrać nowoczesny telewizor na miarę oczekiwań i dostępnych obecnie możliwości? Zobacz nasz poradnik.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]