Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jakie funkcje smart TV będą przydane dla gracza?

Telewizor to już nie tylko urządzenie do oglądania filmów i seriali. Dla miłośników gier video to drugi najważniejszy sprzęt oprócz konsoli. Posiadacze komputerów gamingowch mogą patrzeć z góry na konsolowych graczy, biorąc pod uwagę same parametry sprzętu. W końcu konsole najnowszej generacji Playstation 4 i Xbox One to jednak konstrukcje sprzed kilku lat, tyko nieznacznie ulepszone od czasu premiery. Przewagą konsolowego grania jest jednak wielkość oraz jakość wyświetlacza – wielkie telewizory zdecydowanie przeważają nad większością monitorów komputerowych. Żeby jednak w pełni odczuć tę różnicę, należy wybrać taki telewizor, który posiada udogodnienia właśnie pod kątem grania. Wielu producentów liczy się z graczami i oferuje wiele rozwiązań dedykowanych dla nich. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli kupujemy telewizor i zamierzamy często korzystać z konsoli? Zobacz praktyczny poradnik.

Rozpiętość cen telewizorów jest ogromna, więc to, jaki telewizor ostatecznie uda się kupić, w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu. Mając to na uwadze, najważniejsze cechy i właściwości podzielimy na dwie kategorie. Zaczniemy od tych podstawowych, a potem zajmiemy się bardziej zaawansowanymi, które znajdziemy w modelach z wyższej półki.

Najlepszy telewizor do gier – od czego zacząć?

Ważnym parametrem decydującym o przyjemności z grania jest wielkość wyświetlacza. Generalnie, im większy telewizor, tym lepiej, warto jednak pamiętać, że kluczowa jest wielkość pomieszczenia i - co za tym idzie - odległość gracza od telewizora. W dużym salonie faktycznie ekran 50-60-calowy będzie odpowiedni, natomiast w niewielkim pokoju, na przykład w kawalerce, wystarczająco duży będzie już ekran powyżej ok. 42 cali. Dalej patrzymy na rozdzielczość. W tym momencie, jedynym rozsądnym wyborem jest 4K zamiast starzejącego się Full HD. Warto także, żeby telewizor obsługiwał tryb HDR. Te wymagania spełnia większość nowoczesnych telewizorów. Jednak nie wszystkie posiadają dedykowany tryb obrazu dla gracza.

Poza tym, bardzo ważnym parametrem jest tak zwany input lag, czyli opóźnienie sygnału. Ten współczynnik decyduje o tym, jak szybko zobaczymy na ekranie efekty naszych komend wydawanych z pomocą pada. Za telewizor z niskim input lag uznaje się taki, w którym opóźnienie nie przekracza 40 ms, a z bardzo niskim, gdy nie jest ono wyższe niż 20 ms. Dobrze jest spojrzeć także na wszystkie funkcje związane z kontrastem i nasyceniem barw – im więcej kolorów na ekranie, tym większa przyjemność z gry.

Dla zaawansowanych graczy – polecamy najlepsze modele

Fantastycznym telewizorem dla gracza jest Samsung UE55NU8042T. Przy tym modelu na pewno miłośnicy gier nie przejdą obojętnie. Producent zadbał o technologię „Gra Motion Plus”. Oznacza to, że input lag jest na poziomie 20 ms. Obraz jest niesamowicie ostry i płynny nawet przy najbardziej dynamicznych scenach. Jest to poziom porównywalny z monitorami dla graczy. Po włączeniu konsoli telewizor automatycznie przełącza się do trybu gry – obraz i dźwięk momentalnie dostosowywany jest do gry.

Wśród producentów myślących o graczach, na pewno warto wymienić Sony. Producent konsoli Playstation doskonale trafia w potrzeby tej grupy, oferując też niewygórowane ceny. W dobrej cenie można kupić chociażby telewizor SONY KD-60XF8305. Zaletą tego modelu jest na pewno funkcja motionflow XR, poprawiająca płynność obrazu podczas dynamicznej akcji na ekranie. Jej działanie polega na wstawianiu ciemnych klatek, która zapobiega rozmyciu obrazu i nadaje mu prawdziwie kinowy wygląd. Innym atutem jest doskonała jakość dźwięku. Dzięki Clear Audio+, dostajemy prawdziwe przestrzenne brzmienie oraz czystszy, dokładniejszy dźwięk. Jak ważna jest sfera audio, potwierdzą wszyscy, którzy grają w strzelanki i słuchają kroków przeciwnika!

Inny model wart uwagi to LG 55SK8100PLA. Jest to sprzęt klasy premium, jednak jego cena jest rozsądna. Telewizor ten spełnia wszystkie standard standardy obrazu Ultra HD. W pełni współpracuje z wszelkimi obrazami wysokiej rozdzielczości, wraz z szeroką rozpiętością tonalną, czyli HDR10, Dolby Vision oraz HLG. Przy tym modelu warto zwrócić uwagę na funkcję ULTRA Surround, czyli dwukanałowy system głośników odtwarzający wirtualny, siedmiokanałowy dźwięk przestrzenny. Telewizor dostarcza jeszcze silniejszych wrażeń, a na pewno dodatkowe plusy podczas gry na konsoli.

To, co odróżnia telewizory Philips od innych, to funkcja Ambilight. Świetlna jasna poświata, która pada poza krawędź ekranu na ścianę, tworzy idealną atmosferę do grania i optycznie poszerza pole widzenia, a także zmniejsza zmęczenie oczu. Mamy tutaj także możliwość programowania własnych ustawień dźwięku (Smart Sound) oraz optymalizację audio dzięki DTS Premium. Telewizor Philips 65PUS8303/12 umożliwia także korzystanie z licznych gier, gdy nie mamy konsoli. Granie w chmurze to obszerny internetowy katalog wysokiej jakości gier, odpowiednich dla osób z różnych grup wiekowych, o różnych gustach i poziomach zaawansowania. Wystarczy wybrać grę i można grać na ekranie telewizora!

Jeżeli ktoś chce jeszcze bardziej podkręcić rozrywkę może zastanowić się nad dokupieniem soundbara. Jest to urządzenie, które będzie sprawiało frajdę także przy oglądaniu filmów, seriali i oczywiście słuchaniu ulubionych płyt. Sprzęt ma formę długiej, podłużnej listwy, którą możemy umieścić pod telewizorem lub zamocować na ścianie, często także z dodatkowymi elementami do rozmieszczenia w innych miejscach. Zestaw może się składać z wielu głośników, jednak najczęściej spotyka się systemy 2.1 lub 5.1 czyli 2 lub 5 głośników oraz subwoofer. Do ciekawych modeli zalicza się soundbar Polk Audio MagniFi Mini, który jak nazwa wskazuje jest wersją kompaktową. I chociaż jego konstrukcja jest zminiaturyzowana to urządzenie zachwyca głębokim basem i mocnym uderzeniem. Innym godnym polecenia soundabrem jest Pure Acoustics SBW-285. Na pewno zachwycą się nim osoby, które oczekują bardzo dobrego brzmienia przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Jeśli decydujemy się na granie na konsoli, nie mamy zbyt wiele możliwości – trzy wiodące platformy, Sony, Microsoft i Nintendo, oferują po jednej konsoli, ewentualnie w słabszej i mocniejszej wersji. W związku z tym, o codziennym komforcie grania i satysfakcji decyduje w głównej mierze odpowiednio dobrany telewizor. Warto wybrać o starannie, zwłaszcza, jeśli ma to być wybór na lata.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]